Dodaj do ulubionych

Renta wdowia

17.12.24, 21:22
Mam pytanie, czy o emeryturę po mężu trzeba samodzielnie wystąpić, czy jeżeli kobieta pobiera własną emeryturę to zostanie jej jakoś odgórnie doliczona po mężu?
Obserwuj wątek
    • engine8t Re: Renta wdowia 17.12.24, 21:45
      Jesli emrytura po mezu nizsza to nie nalezy robic absolutnie iczego a jesli wyzsza to sie zastanwic kto moze miec interes aby Tobie wiecej placic niz musi?
      • zerlinda Re: Renta wdowia 18.12.24, 08:33
        To nie o mnie chodzi.
        • anajustina Re: Renta wdowia 18.12.24, 09:46
          Trzeba wystąpić samej.
    • riki_i Re: Renta wdowia 17.12.24, 21:50
      A co to, ZUS robi za świętego Mikołaja? O wszystko trzeba wystąpić. O te 15% po mężu także, przy czym pamiętaj, że będzie łączny limit, trzech minimalnych emerytur. Znając deklarowane emerytury ematek, żadna się się na rentę wdowią nie załapie. wink
      • moni_485 Re: Renta wdowia 18.12.24, 09:51
        riki_i napisał:

        >Znając deklarowane emerytury ematek, żadna się się na rentę wdowią nie z
        > ałapie. wink

        Emama mariolka się załapie i parę innych też. Nie wiem, czy żona prezydenta W-wy, która w ostatnich wyborach na prezydenta RP przedstawiła swój własny program wyborczy tzn. obiecywała dołożenie do emerytury 200 zł za każde urodzone dziecko jest emamą, ale ona też się załapie, ponieważ nie pracuje (oczywiście o ile RT nie zostanie prezydentem).
        • zawiera_zawartosc Re: Renta wdowia 18.12.24, 10:06
          moni_485 napisała:

          >
          > ale ona też się załapie, ponieważ nie pracuje (oczywiście o ile
          > RT nie zostanie prezydentem).

          Akurat niepracujący się na to nie załapią, po co się wypowiadasz na temat o którym nic nie wiesz?
        • mava12 Re: Renta wdowia 18.12.24, 10:31
          >przedstawiła swój własny program wyborczy tzn. obiecywała dołożenie do emerytury 200 zł za każde >urodzone dziecko

          co ty za bzdury opowiadasz???
          A jakie kompetencje ma, co prawda prezydent ale tylko miasta, juz nie mówiąc o jego zonie, żeby zmieniać prawo w Polsce???
          Wdowa niepracujaca dostaje tzw. emeryture po meżu (zasiłek rodzinny) więc na co ma sie załapać?
          Zaprawdę..myślenie nie boli
    • zawiera_zawartosc Re: Renta wdowia 17.12.24, 22:08
      Tu masz wszystko rozpisane, wnioski od 1 stycznia:


      www.infor.pl/prawo/nowosci-prawne/6676985,renta-wdowia-2025-od-kiedy-pewne-warunki-trzeba-koniecznie-spelnic-ankieta-zus-online-dla-wdow-i-wdowcow.html
      • zawiera_zawartosc Re: Renta wdowia 17.12.24, 22:09
        Pierników powyżej nie słuchaj oczywiście.
        • zerlinda Re: Renta wdowia 18.12.24, 08:33
          Dziękuję.
    • mamtrzykotyidwato5 Re: Renta wdowia 18.12.24, 00:15
      Trzeba będzie złożyć wniosek.
    • swinka-morska Re: Renta wdowia 18.12.24, 15:48
      Przy okazji wątku o rencie wdowiej - może ktoś zna odpowiedź na takie pytanie:
      Czy prawdą jest, że w przypadku kiedy emeryt/ka nie miała jeszcze ustalonego prawa do renty rodzinnej (bo pobiera swoją własną emeryturę, a nie rentę rodzinną), wniosek o ustalenie prawa do renty rodzinnej musi być złożony do końca 2024 r.?
      Taką rewelację sprzedała mi moja matka, która latała jak z pęcherzem składając własny wniosek i siejąc popelinę wśród innych owdowiałych emerytów w swoim otoczeniu.
      Wg mojego rozeznania - wystarczy złożyć taki wniosek przed wnioskiem o przyznanie renty rodzinnej, np. w styczniu-lutym 2025, poczekać na wydanie decyzji i wtedy złożyć wniosek o rentę rodzinną (byleby wyrobić się do 30 czerwca 2025).
      Ktoś, coś wie?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka