Dodaj do ulubionych

jak lekarz bada dziecku migdały?

24.09.09, 14:38
jakim sposobem lekarz bada dziecku migdały? palcem?????tak dzis
usłyszałam od Pani dr.laryngolog.troche mnie to przeraza i nie
rozumie tego? podzielcie sie doswiadczeniami.
Obserwuj wątek
    • aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 24.09.09, 15:11
      magda2663 napisała:

      > palcem?????

      przypuszczam, ze niektorzy laryngolodzy starej daty jeszcze tak to
      robiasad natomiast w nowoczesnej klinice migdaly bada sie dziecku
      ENDOSKOPEM
      • an_k_a Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 24.09.09, 15:48
        Czasem lusterkiem, czasem palcem, niestety.Dowiedz się wcześniej, którą metodę
        stosuje dany lekarz, bo tego badania palcem nie polecam.
      • kzet69 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 30.09.09, 01:34
        aniu opisz mi ENDOSKOP do badnia migdałów...
        • aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 30.09.09, 10:38
          kzet69 napisał:

          > aniu opisz mi ENDOSKOP do badnia migdałów...

          MIGDALA TRZECIEGO. Nie czepiaj sie literowek, bo zwykle pisze sie w
          pospiechu. A endoskop mam wrazenie wiesz jak wyglada skoro wiesz na
          czym polega laparotomia zwiadowczawink
          BTW TK u 3-latka faktycznie musi byc wykonana w znieczuleniu
          ogolnym, natomiast u 6 latki nie ma juz takiej potrzeby. Robilismy
          jej i rtg i TK i zapewniam cie, ze roznice w obrazie sa znaczace. W
          tej chwili TK jest metoda zlotego standardu przy diagnozowaniu
          problemow z zatokami i zapewniam cie, ze znam kliniki, gdzie rtg sie
          juz nie wykonuje. Ale to tylko tak na marginesie, bo jak sam
          napisales pytanie bylo o migdalytongue_out
    • lilka69 zalezy ktore... 25.09.09, 13:47
      boczne- wystrczy otworzenie buzi.
      gardlowy( trzeci)- w zasadzie na podstawie wywiadu, rtg.
      • aniaop Re: zalezy ktore... 25.09.09, 14:31
        lilka69 napisała:

        > > gardlowy( trzeci)- w zasadzie na podstawie wywiadu, rtg.

        To sa baaaardzo niemiarodajne metody i wedlug najnowszych
        miedzynarodowych wytycznych laryngologicznych nie powinno sie juz
        ich stosowac
        • lilka69 aniaop 25.09.09, 21:28
          skoro znasz najnowsze miedzynarodowe wytyczne to przkaz je nam tu na forumsmile i
          czemuz to wywiad z pacjentem ma byc forma przestarzala? na podstawie wnikliwego
          wywiadu z pacjentem( a w przypadku dziecka- z rodzicami) lekarz moze odniesc
          wiele korzyci w procesie stawiania diagnozy.
          czekamy na najnowsze miedzynarodowe wytyczne, przypominam!
          • lilka69 aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 25.09.09, 22:09
            miedzynarodowe wytczne!
            czy mozesz nas oswiecic?
            • aniaop Re: aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 25.09.09, 22:30
              mowie o RTG!!!

              porozmawiaj z laryngologami z prawdziwego zdarzenia- teraz na topie
              jest endoskop albo tomografia komputerowa w przypadku problemow z
              zatokami
              Rozumiem, ze pojecie FESS tez jest ci obce i wolisz standardowe,
              przestarzale metodytongue_out
              • lilka69 Re: aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 26.09.09, 13:06
                nie wykrecaj sie, odnioslas sie w LICZBIE MNOGIEJ do metod, ktore opisalam.
                rozumiem, ze lepsza tomografia niz wywiad. brawo! najlepiej niech sie pacjent
                zamknie zamiast klapac dziobem a lekarz majac do dyzpozycji nowoczesny sprzet
                medyczny postawi diagnoze ze 100% pewnosci!
              • kzet69 Re: aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 30.09.09, 01:37
                aniu napisz mi jakie zatoki ZNAJDUJĄ SIĘ W MIGDAŁACH pytanie było o
                migdały a nie o diagnostykę układu oddechowego czy systemu zatok, na
                marginesie TK jako badanie pierszego rzutu zatok jest bzdurą,
                wystarczy RTG o odpowiedniej twardosci wykonane przez doswiadczonego
                technika
      • dorek3 Re: zalezy ktore... 29.09.09, 11:32
        Nie wiem skąd Twoje przekonanie że masz patent na całą wiedzę ale faktycznie od rtg się teraz odchodzi. Badanie palcem też nie bardzo bo traumatyczne dla dziecka. Wywiad zawsze, szczególnie u dzieci. Ale moje jest właśnie przykładem, że sam wywiad jest w sprzeczności z obrazem endoskopowym. Dokładnie nawet to powiedziała nam lekarska z Medincusa: na podstawie wywiadu-migdał do wycięcia, po obejrzeniu endoskopem-nie ciąć tylko poczekać. A więc czekamy...
        I nie ważne jak wyglądają migdały (którekolwiek) tylko ważne co powodują. Nawet największych się nie usuwa bez wyraźnych, twardych wskazań.
        • aniaop Re: zalezy ktore... 29.09.09, 12:15
          dorek3 napisała:

          > Nie wiem skąd Twoje przekonanie że masz patent na całą wiedzę >

          do mnie to bylo? Czy gdzies napisalam, ze mam patent na CALA wiedze?
          Jednakze po 4 latach problemow laryngologicznych mojej corki
          moglabym chyba niemalze specjalizacje zrobic z laryngologiibig_grin
          Przeczytalam tone mozliwej literatury i opracowan glownie w jezyku
          angielskim dotyczacych leczenia zatok u dzieci i zaprzyjaznilam sie
          z laryngologiemtongue_out
          • dorek3 aniaop 29.09.09, 14:20
            Skąd. To było do lilka69
          • dorek3 Re: zalezy ktore... 29.09.09, 14:26
            Ja podobnie. Uszy moich dzieci na przestrzeni ostatnich 6 lat przyczyniły się do gwałtownego postępu w mojej edukacji, w tym laryngologicznej. Specjalizuję się w zapaleniach uszu i migdałach ostatnio tongue_out
        • kzet69 Re: zalezy ktore... 30.09.09, 01:44
          doroto od wywiadu nie mozna odchodzic bo bez wywiadu i to dobrze
          zebranego nie da się zaplanowac żadnej sensownej diagnostyki, RTG
          wcale nie jest metodą przestarzałą u małych dzieci korzystniejszą
          gdyż TK u trylatka trzeba wykonac w znieczuleniu ogólnym a to zawsze
          jest jakiś promil ryzyka, RTG jest cakiem ok wystarczy doświadczony
          technik do wykonania i doświadczony diagnosta do oceny. Badanie
          palpacyjne ma też swoje zalety.
          Abstrahując od migdałków, wiesz co tojest laparotomia zwiadowcza:
          ano taka operacja że chirurg nie wierząc wynkom wszystkich cudownych
          badań obrazowych, niejednokrotnie niejednoznacznym i nie
          rozwiewającyn wątpliwości diagnostycznych po prostu otwiera brzuch i
          po kolei wasnymi łapskami obmacuje i bada narządy, naprawdę badania
          palpacyjnego nie odsyłajmy do lamusa....
          • dorek3 Re: zalezy ktore... 08.10.09, 09:38
            A gdzie ja napisałam, że wywiad niepotrzebny? Jak najbardziej, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Ale mój syn jest przykładem że inna diagnoza jest po wywiadzie (wycinać) a inna po ocenie endoskopowej (nie wycinać).
            Nie przeczę, że konsystencja migdała może być istotna dla diagnostyki, ale są sytuacje gdzie trzeba obejrzeć co i gdzie zatyka i nałożyć to na objawy. I wtedy można wnioskować czy zabieg przyniesie oczekiwany efekt czy nie.
            Badanie palpacyjne jest robione bez żadnego przygotowania dziecka, nie ma się więc co dziwić, że później dzieciaki maja uraz do lekarzy.
            Jeśli miałabym wyciągać wnioski na podstawie swoich doświadczeń zdobytych na 6-letnich bliźniakach, z których każdy miał/ma problemy z uszami to: badania palpacyjnego się nie stosuje; rtg sporadycznie, endoskop wiele wyjaśnia. Ale i tak najważniejsze jest doświadczenie laryngologa, który to wszystko zbierze do kupy.
    • yula Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 25.09.09, 22:30
      Jedno dziecko miało robione RTG nosogardła i na tej podstawie wykluczono 3-ci
      migdał, drugie dziecko miało badane palcem i stwierdzono powiększony 3-ci
      migdał. Lekarki różne.
      • marianna18 endoskopem 29.09.09, 10:41
        w w-wie Krajmed, Medincus, Mille medica, IFiPS
    • kzet69 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 30.09.09, 01:39
      badanie palpacyjne narządu nie jest ani przestarzałe ani
      przerażające jak inaczej stwierdzisz np konsystencję migdałków, z
      tym że małe dziecko powinno byc znieczulone sedacja doustna +
      ana;gezja miejscowa pzdr
      • olinka733 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 07.10.09, 21:38
        Czy dzieci wymiotują po takim badaniu? Trzeba je jakoś specjalnie przygotować.
        Mój mały ma rok i dziewięć miesięcy.
        • kzet69 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 10.10.09, 23:00
          mogą wymiotowac, wystarczy 6 godzin wcześniej bez jedzenia i bez
          picia
    • nikusica Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 08.10.09, 23:24
      Tydzien temu bylam u pediatry okazalo sie ze mala ma powiekszone
      migdaly...Pediatra palcami"pomacala"tylko szyje mojego dziecka i stwierdzila MA
      POWIEKSZONE MIGDALY zajzala do buzki i okazalo sie to byc prawda...
    • nikusica Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 08.10.09, 23:27
      Aczkolwiek widze ze nie zupelnie jestem w temacie...u laryngologa z tym nie
      byllam,bo narazie nie ma takiej potrzeby a Ty chyba chcialas sie dowiedziec jak
      LARYNGOLOG powinien badac migdaly...
      • nena22 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 13:22
        Pogubiłam sie w tym wątku a też mnie interesuje badanie endoskopowe
        do oceny 3 migdałka.
        Czy jest bolesne? Ile trwa?
        Co to jest badanie TK? o którym tutaj ktoś wspominał?
        • aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 14:17
          TK to tomografia komputerowa. Absolutnie nie do diagnozowania
          przerostu 3 migdala (chociaz i to widac na niej ladnie), ale przy
          powaznych problemach z zatokami niezbedna.
          Badanie endoskopowe 3 migdala trwa chwile, nie boli, ale do
          przyjemnych tez nie nalezy. Ja osobiscie mam okropny odruch wymiotny
          a juz wkladanie mi endoskopu do nosa budzi moja ogromna niechec.
          Moja 7,5-latka chyba znosi to lepiej.
          • nena22 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 14:58
            Dziękuję za dokładną informację.
            A czy przy okazji badania 3 migdałka endoskopowo sprawdza się rónież
            zatoki? Czy to jest powiazane i oczywiste czy lekarz musi na
            skierowaniu zaznaczyć? My mamy napisane tylko o migdałku gardłowym
            do badania.
            Zmierzam do tego czy wiecznie zatkany nos, chrapanie to mogą być
            również zatoki? Niestety zapomniałam lekarza o to dopytać na wizycie.
            • dorek3 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 15:13
              Endoskopem zatok nie da się obejrzeć. Objawy, o których piszesz moim zdaniem sugerują powiększony migdał.
              • nena22 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 15:18
                ok. dziękuję
            • aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 15:21
              nie, zatoki diagnozuje sie kiedy sa ku temu wyrazne powody np bole
              glowy czy nawracajace epizody zapalenia zatok.
              U nas bylo tak, ze po wycieciu 3 migdala przestalilismy miec
              problemy z uszami a zaczelismy z zatokami. Ale to nie przytrafia sie
              czesto, po prostu mam taki egzemplarz, podobno tez uwarunkowany
              genetycznie (mama dziadek).
              Mysle, ze chrapanie i zatkany nos to sprawa migdala gardlowego. Ile
              dziecko ma lat, chodzi do przedszkola? Zwykle wtedy narasta albo
              uwidacznia sie przerost 3 migdala.
              • nena22 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 18.10.09, 23:07
                6 i pół roku. zawsze w okresie zimowym były problemy z oddychaniem,
                teraz się nasiliły i nawet latem w nocy miała zatkany nos. I jakieś
                takie dziwne napadowe bóle gardła.
    • agutka28 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 19.10.09, 10:24
      Byłam z 3-letnim synkiem u laryngologa i nie badał nic palcem, bo od
      tego ma różne narzędzia np. takie długie zakończone lusterkiem itp.
      Bezproblemowo i bezboleśnie. Mały był dzielny i nie płakał, ani sie
      nie wyrywał, ale lekarz musi miec odpowiednie podejście i najpierw
      mu pokazywał i mówił co będzie robił.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka