magda2663 24.09.09, 14:38 jakim sposobem lekarz bada dziecku migdały? palcem?????tak dzis usłyszałam od Pani dr.laryngolog.troche mnie to przeraza i nie rozumie tego? podzielcie sie doswiadczeniami. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 24.09.09, 15:11 magda2663 napisała: > palcem????? przypuszczam, ze niektorzy laryngolodzy starej daty jeszcze tak to robia natomiast w nowoczesnej klinice migdaly bada sie dziecku ENDOSKOPEM Odpowiedz Link Zgłoś
an_k_a Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 24.09.09, 15:48 Czasem lusterkiem, czasem palcem, niestety.Dowiedz się wcześniej, którą metodę stosuje dany lekarz, bo tego badania palcem nie polecam. Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 30.09.09, 01:34 aniu opisz mi ENDOSKOP do badnia migdałów... Odpowiedz Link Zgłoś
aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 30.09.09, 10:38 kzet69 napisał: > aniu opisz mi ENDOSKOP do badnia migdałów... MIGDALA TRZECIEGO. Nie czepiaj sie literowek, bo zwykle pisze sie w pospiechu. A endoskop mam wrazenie wiesz jak wyglada skoro wiesz na czym polega laparotomia zwiadowcza BTW TK u 3-latka faktycznie musi byc wykonana w znieczuleniu ogolnym, natomiast u 6 latki nie ma juz takiej potrzeby. Robilismy jej i rtg i TK i zapewniam cie, ze roznice w obrazie sa znaczace. W tej chwili TK jest metoda zlotego standardu przy diagnozowaniu problemow z zatokami i zapewniam cie, ze znam kliniki, gdzie rtg sie juz nie wykonuje. Ale to tylko tak na marginesie, bo jak sam napisales pytanie bylo o migdaly Odpowiedz Link Zgłoś
lilka69 zalezy ktore... 25.09.09, 13:47 boczne- wystrczy otworzenie buzi. gardlowy( trzeci)- w zasadzie na podstawie wywiadu, rtg. Odpowiedz Link Zgłoś
aniaop Re: zalezy ktore... 25.09.09, 14:31 lilka69 napisała: > > gardlowy( trzeci)- w zasadzie na podstawie wywiadu, rtg. To sa baaaardzo niemiarodajne metody i wedlug najnowszych miedzynarodowych wytycznych laryngologicznych nie powinno sie juz ich stosowac Odpowiedz Link Zgłoś
lilka69 aniaop 25.09.09, 21:28 skoro znasz najnowsze miedzynarodowe wytyczne to przkaz je nam tu na forum i czemuz to wywiad z pacjentem ma byc forma przestarzala? na podstawie wnikliwego wywiadu z pacjentem( a w przypadku dziecka- z rodzicami) lekarz moze odniesc wiele korzyci w procesie stawiania diagnozy. czekamy na najnowsze miedzynarodowe wytyczne, przypominam! Odpowiedz Link Zgłoś
lilka69 aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 25.09.09, 22:09 miedzynarodowe wytczne! czy mozesz nas oswiecic? Odpowiedz Link Zgłoś
aniaop Re: aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 25.09.09, 22:30 mowie o RTG!!! porozmawiaj z laryngologami z prawdziwego zdarzenia- teraz na topie jest endoskop albo tomografia komputerowa w przypadku problemow z zatokami Rozumiem, ze pojecie FESS tez jest ci obce i wolisz standardowe, przestarzale metody Odpowiedz Link Zgłoś
lilka69 Re: aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 26.09.09, 13:06 nie wykrecaj sie, odnioslas sie w LICZBIE MNOGIEJ do metod, ktore opisalam. rozumiem, ze lepsza tomografia niz wywiad. brawo! najlepiej niech sie pacjent zamknie zamiast klapac dziobem a lekarz majac do dyzpozycji nowoczesny sprzet medyczny postawi diagnoze ze 100% pewnosci! Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: aniaop-hop ,hop! czekamy na najnowsze... 30.09.09, 01:37 aniu napisz mi jakie zatoki ZNAJDUJĄ SIĘ W MIGDAŁACH pytanie było o migdały a nie o diagnostykę układu oddechowego czy systemu zatok, na marginesie TK jako badanie pierszego rzutu zatok jest bzdurą, wystarczy RTG o odpowiedniej twardosci wykonane przez doswiadczonego technika Odpowiedz Link Zgłoś
dorek3 Re: zalezy ktore... 29.09.09, 11:32 Nie wiem skąd Twoje przekonanie że masz patent na całą wiedzę ale faktycznie od rtg się teraz odchodzi. Badanie palcem też nie bardzo bo traumatyczne dla dziecka. Wywiad zawsze, szczególnie u dzieci. Ale moje jest właśnie przykładem, że sam wywiad jest w sprzeczności z obrazem endoskopowym. Dokładnie nawet to powiedziała nam lekarska z Medincusa: na podstawie wywiadu-migdał do wycięcia, po obejrzeniu endoskopem-nie ciąć tylko poczekać. A więc czekamy... I nie ważne jak wyglądają migdały (którekolwiek) tylko ważne co powodują. Nawet największych się nie usuwa bez wyraźnych, twardych wskazań. Odpowiedz Link Zgłoś
aniaop Re: zalezy ktore... 29.09.09, 12:15 dorek3 napisała: > Nie wiem skąd Twoje przekonanie że masz patent na całą wiedzę > do mnie to bylo? Czy gdzies napisalam, ze mam patent na CALA wiedze? Jednakze po 4 latach problemow laryngologicznych mojej corki moglabym chyba niemalze specjalizacje zrobic z laryngologii Przeczytalam tone mozliwej literatury i opracowan glownie w jezyku angielskim dotyczacych leczenia zatok u dzieci i zaprzyjaznilam sie z laryngologiem Odpowiedz Link Zgłoś
dorek3 Re: zalezy ktore... 29.09.09, 14:26 Ja podobnie. Uszy moich dzieci na przestrzeni ostatnich 6 lat przyczyniły się do gwałtownego postępu w mojej edukacji, w tym laryngologicznej. Specjalizuję się w zapaleniach uszu i migdałach ostatnio Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: zalezy ktore... 30.09.09, 01:44 doroto od wywiadu nie mozna odchodzic bo bez wywiadu i to dobrze zebranego nie da się zaplanowac żadnej sensownej diagnostyki, RTG wcale nie jest metodą przestarzałą u małych dzieci korzystniejszą gdyż TK u trylatka trzeba wykonac w znieczuleniu ogólnym a to zawsze jest jakiś promil ryzyka, RTG jest cakiem ok wystarczy doświadczony technik do wykonania i doświadczony diagnosta do oceny. Badanie palpacyjne ma też swoje zalety. Abstrahując od migdałków, wiesz co tojest laparotomia zwiadowcza: ano taka operacja że chirurg nie wierząc wynkom wszystkich cudownych badań obrazowych, niejednokrotnie niejednoznacznym i nie rozwiewającyn wątpliwości diagnostycznych po prostu otwiera brzuch i po kolei wasnymi łapskami obmacuje i bada narządy, naprawdę badania palpacyjnego nie odsyłajmy do lamusa.... Odpowiedz Link Zgłoś
dorek3 Re: zalezy ktore... 08.10.09, 09:38 A gdzie ja napisałam, że wywiad niepotrzebny? Jak najbardziej, szczególnie jeśli chodzi o dzieci. Ale mój syn jest przykładem że inna diagnoza jest po wywiadzie (wycinać) a inna po ocenie endoskopowej (nie wycinać). Nie przeczę, że konsystencja migdała może być istotna dla diagnostyki, ale są sytuacje gdzie trzeba obejrzeć co i gdzie zatyka i nałożyć to na objawy. I wtedy można wnioskować czy zabieg przyniesie oczekiwany efekt czy nie. Badanie palpacyjne jest robione bez żadnego przygotowania dziecka, nie ma się więc co dziwić, że później dzieciaki maja uraz do lekarzy. Jeśli miałabym wyciągać wnioski na podstawie swoich doświadczeń zdobytych na 6-letnich bliźniakach, z których każdy miał/ma problemy z uszami to: badania palpacyjnego się nie stosuje; rtg sporadycznie, endoskop wiele wyjaśnia. Ale i tak najważniejsze jest doświadczenie laryngologa, który to wszystko zbierze do kupy. Odpowiedz Link Zgłoś
yula Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 25.09.09, 22:30 Jedno dziecko miało robione RTG nosogardła i na tej podstawie wykluczono 3-ci migdał, drugie dziecko miało badane palcem i stwierdzono powiększony 3-ci migdał. Lekarki różne. Odpowiedz Link Zgłoś
marianna18 endoskopem 29.09.09, 10:41 w w-wie Krajmed, Medincus, Mille medica, IFiPS Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 30.09.09, 01:39 badanie palpacyjne narządu nie jest ani przestarzałe ani przerażające jak inaczej stwierdzisz np konsystencję migdałków, z tym że małe dziecko powinno byc znieczulone sedacja doustna + ana;gezja miejscowa pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
olinka733 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 07.10.09, 21:38 Czy dzieci wymiotują po takim badaniu? Trzeba je jakoś specjalnie przygotować. Mój mały ma rok i dziewięć miesięcy. Odpowiedz Link Zgłoś
kzet69 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 10.10.09, 23:00 mogą wymiotowac, wystarczy 6 godzin wcześniej bez jedzenia i bez picia Odpowiedz Link Zgłoś
nikusica Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 08.10.09, 23:24 Tydzien temu bylam u pediatry okazalo sie ze mala ma powiekszone migdaly...Pediatra palcami"pomacala"tylko szyje mojego dziecka i stwierdzila MA POWIEKSZONE MIGDALY zajzala do buzki i okazalo sie to byc prawda... Odpowiedz Link Zgłoś
nikusica Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 08.10.09, 23:27 Aczkolwiek widze ze nie zupelnie jestem w temacie...u laryngologa z tym nie byllam,bo narazie nie ma takiej potrzeby a Ty chyba chcialas sie dowiedziec jak LARYNGOLOG powinien badac migdaly... Odpowiedz Link Zgłoś
nena22 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 13:22 Pogubiłam sie w tym wątku a też mnie interesuje badanie endoskopowe do oceny 3 migdałka. Czy jest bolesne? Ile trwa? Co to jest badanie TK? o którym tutaj ktoś wspominał? Odpowiedz Link Zgłoś
aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 14:17 TK to tomografia komputerowa. Absolutnie nie do diagnozowania przerostu 3 migdala (chociaz i to widac na niej ladnie), ale przy powaznych problemach z zatokami niezbedna. Badanie endoskopowe 3 migdala trwa chwile, nie boli, ale do przyjemnych tez nie nalezy. Ja osobiscie mam okropny odruch wymiotny a juz wkladanie mi endoskopu do nosa budzi moja ogromna niechec. Moja 7,5-latka chyba znosi to lepiej. Odpowiedz Link Zgłoś
nena22 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 14:58 Dziękuję za dokładną informację. A czy przy okazji badania 3 migdałka endoskopowo sprawdza się rónież zatoki? Czy to jest powiazane i oczywiste czy lekarz musi na skierowaniu zaznaczyć? My mamy napisane tylko o migdałku gardłowym do badania. Zmierzam do tego czy wiecznie zatkany nos, chrapanie to mogą być również zatoki? Niestety zapomniałam lekarza o to dopytać na wizycie. Odpowiedz Link Zgłoś
dorek3 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 15:13 Endoskopem zatok nie da się obejrzeć. Objawy, o których piszesz moim zdaniem sugerują powiększony migdał. Odpowiedz Link Zgłoś
aniaop Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 15.10.09, 15:21 nie, zatoki diagnozuje sie kiedy sa ku temu wyrazne powody np bole glowy czy nawracajace epizody zapalenia zatok. U nas bylo tak, ze po wycieciu 3 migdala przestalilismy miec problemy z uszami a zaczelismy z zatokami. Ale to nie przytrafia sie czesto, po prostu mam taki egzemplarz, podobno tez uwarunkowany genetycznie (mama dziadek). Mysle, ze chrapanie i zatkany nos to sprawa migdala gardlowego. Ile dziecko ma lat, chodzi do przedszkola? Zwykle wtedy narasta albo uwidacznia sie przerost 3 migdala. Odpowiedz Link Zgłoś
nena22 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 18.10.09, 23:07 6 i pół roku. zawsze w okresie zimowym były problemy z oddychaniem, teraz się nasiliły i nawet latem w nocy miała zatkany nos. I jakieś takie dziwne napadowe bóle gardła. Odpowiedz Link Zgłoś
agutka28 Re: jak lekarz bada dziecku migdały? 19.10.09, 10:24 Byłam z 3-letnim synkiem u laryngologa i nie badał nic palcem, bo od tego ma różne narzędzia np. takie długie zakończone lusterkiem itp. Bezproblemowo i bezboleśnie. Mały był dzielny i nie płakał, ani sie nie wyrywał, ale lekarz musi miec odpowiednie podejście i najpierw mu pokazywał i mówił co będzie robił. Odpowiedz Link Zgłoś