Dodaj do ulubionych

czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie?

10.04.09, 10:51
powiedzcie mi, jak to jest. Czy kiedy szkoły maja ferie- tak jak
teraz- to czy zerówki szkolne maja zapewniona opiekę ze strony
szkoły, czy też ja mam kombinować, co zrobić z dzieckiem?
Co podczas ferii swiatecznych, zimowych, coraz wczesniej kończącego
sie roku szkolnego?
Przedszkole działa non-stop, kończy ostatniego dnia czerwca.


Obserwuj wątek
    • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 10.04.09, 12:57
      najlepiej zapytać w szkole, choć bywa różnie:
      polskatimes.pl/dziennikbaltycki/fakty24/97461,szkoly-lekcewaza-prawo,id,t.html

      wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/1,80273,6457123,Lublin__W_dzien_testow_swietlice_pozamykane_wbrew.html
      • jaktosik Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 10.04.09, 13:11
        Z tego co wiem zerówkowicze mają dni wolne tak samo jak inni
        uczniowie, czyli długie przerwy świąteczne, wakacje, ferie itp. W
        ferie zimowe i letnie można się dowiadywać o zimę/lato w mieście.
        • monique76 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 10.04.09, 21:56
          W szkole, w ktorej moje dziecko od wrzesnia bedzie w zerowce,
          zapewniono mnie, ze na czas ferii swiatecznych nauczyciel zerowki
          bedzie zatrudniony na umowe zlecenie i normalnie dzieci beda mialy
          zajecia (jak w przedszkolu). W ferie jest zima w miescie i dzieci
          normalnie maja 2 tygodnie zapewnionej opieki. W wakacje przez
          miesiac jest lato w miescie.
          Jak bedzie w praktyce - zobaczymy przy okazji swiat Bożego
          Narodzenia w 2009 r.
          • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 11.04.09, 09:11
            Poważnie? Nauczyciel ma umowę o pracę obejmującą okres przery
            świątecznej, nie można go u tego samego pracodawcy zatrudniać na
            umowę zlecenie, to wbrew kodeksowi pracy - dubluje się pracodawca i
            okresy zatrudnienia.
            • monique76 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 11.04.09, 13:07
              Taka informacje uzyskałam u dyrektora szkoly, do ktorej bedzie
              chodzic moje dziecko. Poczatkowo pani dyrektor krecila i nie umiala
              mi odpowiedziec na pytanie co z opieką w czasie ferii. Moim koronnym
              argumentem było oczywiscie zapewnienie w zerowce takich samych
              warunków jak w przedszkolu - zgodnie z obietnicami Pani Lipszyc.
              Pani dyrektor poprosiła o czas na uzyskanie odpowiedzi i w trakcie
              kolejnej rozmowy potwierdziła mi, że dzieci normalnie beda miały
              opiekę w czasie np okołoswiatecznym - nauczyciel bedzie na umowę
              zlecenie w tym czasie. Nie wiem czy to zgodne z kodeksem pracy czy
              nie.. Jezeli w rzeczywistosci okaze sie, ze jednak takiej opcji nie
              bedzie sprawa sie skonczy wieksza awantura..
              • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 11.04.09, 14:40
                Będzie to najprawdopodobniej świetlica szkolna.
            • mallard Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 00:33
              graz.ka napisała:

              to wbrew kodeksowi pracy

              Tyle, że nauczyciel nie jest pod kodeksem pracy, tylko pod kartą
              nauczyciela i trzeba by zobaczyć, co karta stanowi na ten temat.
              • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 00:53
                To jest bez znaczenia - nie mogą dublować się pracodawcy i okresy
                zatrudnienia.
            • klara_0204 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 21:46
              Nie widzę problemu. Nie ma zakazu zatrudniania na umowę zlecenie u tego samego pracodawcy, u którego pracownik pracuje w oparciu o umowę o pracę. W czasie wolnym (urlop wypoczynkowy) pracownik ma prawo świadczyć usługi w oparciu o umowę cywilnoprawną. Nie ma art w KP zabraniającego tego.
              • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 13.04.09, 10:24
                Z rozporządzenia o organizacji roku szkolnego z 202 roku:
                § 3. 1. W szkołach:
                1) zimowa przerwa świąteczna trwa od dnia 23 grudnia do dnia 31
                grudnia lub od dnia 22 grudnia do dnia 31 grudnia, jeżeli dzień 22
                grudnia wypada w poniedziałek,
                2) ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznia
                do końca lutego, z zastrzeżeniem ust. 2; termin rozpoczęcia i
                zakończenia ferii zimowych w szkołach na obszarze danego
                poszczególnych województw ogłasza minister oświaty ... nie później
                niż do końca czerwca każdego roku poprzedzającego rok, w którym będą
                trwały ferie zimowe,
                3) wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek
                poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach,
                4) ferie letnie rozpoczynają się w najbliższą sobotę po
                zakończeniu rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych i kończą się z
                dniem 31 sierpnia."

                Karta Nauczyciela:
                Art. 64. 1. "Nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w
                organizacji pracy przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje
                urlop wypoczynkowy w wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w
                czasie ich trwania."
                a i z tego urlopu w uzasadninych przypadkach można nauczyciela na 7
                dni odwołać. (są to: przeprowadzania egzaminów; prac związanych z
                zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
                opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w
                doskonaleniu zawodowym w określonej formie.)


                Przerwa świąteczna - moim zdaniem - to nie ferie, więc nie jest
                urlopem. Nauczyciel - jeśli będzie taka potrzeba powinien być w
                miejscu pracy.

                W rozporządzeniu o organizacji roku szkolnego jest też mowa o tym,
                że w dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych szkoła zobowiązana
                jest zorganizować zajęcia wychowawczo-opiekuńcze.

                Może ktoś lepiej potrafi zinterpretować te akty prawne, ale nie
                wynika z nich możliwość dodatkowego zatrudninia nauczycieli na ferie
                lub przerwy świąteczne.

                A umowy-zlecenia najczęściej w czasie urlopu zawiera się - gdy ktoś
                ma taką wolę - z innym pracodawcą, choć zapewne można i z własnym
                (choć dla mnie jest to alogiczne smile
                • graz.ka literówka 13.04.09, 10:26
                  Powinien być 2002 rok.
                  i "zatrudniania" dalej smile
                • klara_0204 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 13.04.09, 10:59
                  Trzeba rozróżnić dwie sprawy: umowę cywilnoprawną (np. zlecenia, o dzieło, sprzedaży, agencyjną itp) oraz umowę o pracę. W Polsce mamy swobodę umów i każdy może zawrzeć umowę cywilnoprawną z kim chce i na jaki okres chce. Poza tym, prawo w Polsce oparte jest na zasadzie, iż co nie jest zabronione to jest dozwolone.
                  Reasumując, każdy (w tym nauczyciel) moze zawrzeć z kim chce dowolnie wiele umów cywilnoprawnych.
                  • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 13.04.09, 11:48
                    Pewnie tak - o ile ktoś z takim chętnym nauczycielem zawrzeć umowę
                    będzie chciał smile
                    Bo może się okazać, że chcenie wyłącznie po stronie nauczciela to za
                    mało smile
                    Deklaracja dyrektora szkoły - w niejasnej sytuacji prawnej jego
                    statusu jako pracodawcy nauczycieli - niby jest samodzielny, ale OP
                    zatwierdza mu tzw arkusz organizacyjny, wyraża zgody na zatrudnienie
                    itp. - jest moim zdaniem neuzasadniona.
    • bbkk Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 10.04.09, 22:43
      Najczęściej zerówki szkolne traktowane są jak pozostałe klasy szkolne.
      • jaktosik Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 13:18
        Mogą zatrudnić na zlecenie innego nauczyciela, spoza szkoły, i
        kwestie prawne mamy wtedy z głowy. Pytanie tylko czy tak się
        rzeczywiście dzieje w praktyce.
        • nena22 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 14:55
          A zapytajcie o to Panią Lipszyc i jej koleżankę Beatę Murawską (
          dot. Warszawy)
          Ma być identycznie. Identycznie to nie inny nauczyciel i świetlica i
          jakaś zima, czy lato w mieście. Identycznie to normalne zajęcia w
          czasie ferii i przerw świątecznych.
          Przecież mówiła to patrząc ludziom w oczy, to może trzeba
          wyegzekwować obietnice?
          Proponuję raczej nie odpuszczać bo własnie na to szanowne panie
          liczą, że zalatani rodzice poraz kolejny machną ręką. Adres mailowy
          do Jolanty Lipszyc znajdziecie bez problemu w googlach. Maile czyta,
          można też dzwonić. Jak dostanie trochę maili i telefonów z tym samym
          zapytaniem to może się zastanowi, ze rodzice jednak nie debile,
          którym można każdy kit wcisnąć...
          • a_mika02 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 21:00
            zastanów się kobieto co ty piszesz; czy ty też pracujesz cały rok na
            okrągło
            twoje dziecko też jak robocik cały czas się uczy bez żadnej przerwy?
            przypominam że nauczyciel/ka to też człowiek i też kiedyś MUSI
            odpocząć
            pozdrawiam i życzę miłej pracy w te piękne święta smile
            • nena22 Do a_mika02 13.04.09, 07:51
              A dlaczego mnie atakujesz? Nad czym mam się zastanowić nad tym, że
              przedszkola pracują w czasie szkolnych przerw świtecznych i ferii?
              Nie muszę bo pracują. Piszemy o szkolnej zerówce, nie o szkole
              podstawowej. To podobno nie ma znaczenia w jakim budynku zerówka
              (czy jak to teraz tam zwał) ma siedzibę.
              A że człowiek też kiedyś "MUSI" odpocząć - tak piszesz- a no musi.
              Ile mamy urlopu w naszym kraju? Nie wiesz? Czego takie rzeczy
              wypisujesz? Przecież urlopu rodziców starcza na pół wakacji
              letnich...
              Czy ja piszę, że nauczycielka nie człowiek?
              Ja piszę, że likwidowanie zerówek przedszkolnych odbywa sie pod
              hasłem " identycznych warunków" i zapewnień, że będzie tak samo. O
              tym piszę.
              • przeciwcialo Re: Do a_mika02 13.04.09, 08:15
                Faktycznie- podkresla sie że zerówka w szkole to przedszkolny
                oddział w budynku szkolnym. Powinien działac jak przedszkole.

              • a_mika02 Re: Do a_mika02 13.04.09, 15:05
                napisałaś też, że tę opiekę szkoła powinna zapewnić w okresie lata
                (lato w mieście) i ze powinien być ten sam nauczyciel, co oznacza, że
                według ciebie jedna i ta sama osoba powinna się zajmować w czasie
                ferii, wakacji i przerw świątecznych
                wynika z tego, że nauczycielka Twojego dziecka nie powinna mieć czasu
                wolnego
                też mam dziecko i mam podobne problemy do was (też czasem muszę się
                nagimnastykować żeby zorganizować opiekę dla niego, jednak po
                jednorazowym pobycie na "lecie w mieście" stwierdziłam, że to nie
                jest dobra forma zapełniania czasu dziecka - nie mam sumienia kisić
                swojego dziecka po 10 godzin w instytucji przez prawie cały rok)
            • jakw Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 13.04.09, 09:26
              a_mika02 napisała:


              > przypominam że nauczyciel/ka to też człowiek i też kiedyś MUSI
              > odpocząć
              Ja też muszę i mam aż 26 dni urlopu.
        • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 17:30
          OP likwidują z oszczedności przedszkola i szkoły, nie zatwierdzają
          pracy klas z podziałem na grupy - języki, w-f, chemia, fizyka...

          A wy wierzycie, że zatrudnią kogoś, żeby wykonywał pracę za którą
          już raz zapłaciły komuś innemu? smile

          Bo coś tam obiecano na jakimś zebraniu? A jest na to podstawa prawna?

          Pani minister wierzy w madrość samorządu, więc i wam, rodzicom,
          trzeba uwierzyć smile
    • mami7 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.04.09, 16:22
      zerówka jest traktowana jak reszta szkoły.
      być moze od nowego roku szkolnego cos sie zmieni, ale szczerze w to watpię wink
    • kalanitka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 07.05.09, 16:11
      tu jest dokładnie opisane jak działają oddziały przedszkolne w
      szkole.
      www.men.gov.pl/component/option,com_frontpage/Itemid,1/limit,6/limitstart,0/
      otwórz:
      Opinia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie nauczycieli
      prowadzących oddziały przedszkolne zorganizowane w szkołach
      podstawowych
      • graz.ka Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 08.05.09, 07:01
        Ale w dyskusji na forum OSKKO też nie wszyscy się z tą opinią
        zgadzają....
        • ismen76 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 11.05.09, 15:16
          Tylko poprę słowa nena22, przeciwciało i kalanitka już dawno o tym wrzało i tu i
          w mediach.. oddział przedszkolny utworzony w szkole jest placówką nieferyjną.
          Mamy to na "papierze" więc nie dajmy się zwodzić i walczmy o te IDENTYCZNE
          warunki, które mamy w przedszkolach. Akurat ta obietnica jest na stronie MEN -
          dzięki kalanitka za link.
          Pozdrawiam.
          • amona13 Re: czy zerówki w szkołach też maja wolne ferie? 12.05.09, 13:59
            zerówki maja wolne jak wszyscy pozostali uczniowie , co do podobnego
            funkcjonowania jak w przedszkolu to tam jest coś takiego ze dziecko może być za
            darmo ale tyle godzin ile w szkole czyli około 4 , reszta to poza minimum
            programowym i za to sie płaci, w przedszkolach są zatrudnione dwie pani do grupy
            w szkole jedna , nauczycieli obowiązuje czas pracy tygodniowy chyba 25-26 godzin
    • alabama8 Oficjalne stanowisko MEN 14.05.09, 11:52
      www.men.gov.pl/content/view/12399/22/
      Opinia Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie nauczycieli
      zatrudnionych w oddziałach przedszkolnych zorganizowanych w szkołach
      podstawowych
      07.05.2009. Zmieniony(08.05.2009.) || A A A
      Ministerstwo Edukacji Narodowej wyraża opinię, że nauczyciel
      zatrudniony w oddziale przedszkolnym zorganizowanym w szkole
      podstawowej nie ma obowiązku prowadzenia zajęć opieki świetlicowej
      lub zajęć w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły, o których
      mowa w art. 42 ust. 2 pkt 2 lit. a ustawy – Karta Nauczyciela.



      Oddział przedszkolny jest podstawową jednostką organizacyjną
      przedszkola i w świetle art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 7 września 1991
      r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn.
      zm.) nie wchodzi w skład struktury organizacyjnej (klas) szkoły
      podstawowej.

      Szkoła podstawowa, w której utworzono oddział przedszkolny, stanowi
      specyficzną jednostkę noszącą w pewnym stopniu cechy zespołu.
      Oddział przedszkolny w szkole podstawowej zachowuje odrębności
      programowe, a kształcenie i wychowanie w nim jest zorganizowane
      odmiennie niż w oddziałach szkoły podstawowej, na zasadach
      odnoszących się do oddziałów przedszkola, tj. zgodnie z ramowym
      statutem przedszkola.

      Ramowe plany nauczania nie dotyczą nauczycieli prowadzących zajęcia
      w oddziale przedszkolnym, stąd też nie można byłoby ich zobowiązywać
      do realizacji zajęć w ramach godzin do dyspozycji dyrektora szkoły
      przewidzianych w tym planie.

      Zgodnie z § 10 ust. 1 i ust. 2 pkt 2 ramowego statutu publicznego
      przedszkola, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra
      Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych
      statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. Nr
      61, poz. 624, z późn. zm.), przedszkole funkcjonuje przez cały rok
      szkolny, z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący na
      wniosek dyrektora przedszkola i rady przedszkola. W organizacji
      przedszkola nie są zatem przewidziane ferie zimowe i letnie, a w
      konsekwencji zalicza się je do tzw. placówek nieferyjnych.

      Tę sama zasadę należy stosować do oddziału przedszkolnego w szkole
      podstawowej. Zastosowanie w tym oddziale organizacji pracy
      analogicznej do tej, jaka obowiązuje w szkole podstawowej,
      prowadziłoby do pogorszenia warunków kształcenia, wychowania i
      opieki w porównaniu z oddziałami działającymi w przedszkolach oraz
      skrócenia czasu realizacji podstawy programowej wychowania
      przedszkolnego.

      W ślad za zróżnicowaniem organizacyjnym idzie również zróżnicowanie
      pozycji nauczyciela szkoły podstawowej i nauczyciela prowadzącego
      zajęcia w oddziale przedszkolnym. W ustawie z dnia 26 stycznia 1982
      r. – Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn.
      zm.) odrębnie uregulowano obowiązkowy tygodniowy wymiar zajęć
      dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych nauczycieli oddziałów
      przedszkolnych dla 6-latków; ustawodawca w art. 42 ust. 3 lp. 2
      określił tę grupę nauczycieli jako „nauczycieli innych placówek
      przedszkolnych pracujących z grupami dzieci 6-letnich”. Ponieważ
      ustawa o systemie oświaty nie zna „innych placówek przedszkolnych”
      niż przedszkola oraz inne formy wychowania przedszkolnego), a
      wiadomo, że wychowanie przedszkolne może odbywać się jeszcze w
      oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych - należy dojść do
      wniosku, że ustawodawca właśnie pod tym pojęciem rozumiał także
      oddziały przedszkolne w szkołach podstawowych.

      Zgodnie z art. 64 ust. 1 i 3 ustawy – Karta Nauczyciela,
      nauczycielowi zatrudnionemu w szkole, w której w organizacji pracy
      przewidziano ferie letnie i zimowe, przysługuje urlop wypoczynkowy w
      wymiarze odpowiadającym okresowi ferii i w czasie ich trwania.
      Natomiast nauczycielom zatrudnionym w szkołach, w których nie są
      przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu
      wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w
      planie urlopów. Ponieważ praca oddziału przedszkolnego w szkole
      podstawowej jest zorganizowana w taki sam sposób, jak praca
      przedszkola – tj. bez ferii szkolnych – do nauczycieli oddziału
      przedszkolnego należy stosować przepisy Karty Nauczyciela odnoszące
      się do nauczycieli przedszkoli. Odmienny pogląd prowadziłby do
      nieuzasadnionego zróżnicowania uprawnień pracowniczych nauczycieli
      na takich samych stanowiskach w świetle art. 42 ust. 3 lp. 2 Karty
      Nauczyciela.

      • nena22 Re: Artykuł na temat 14.05.09, 21:05
        www.rp.pl/artykul/19,303492_Szkolna_zerowka_to_przedszkole__a_nie_pod
        stawowka.html
        • nena22 Re: Artykuł na temat 14.05.09, 21:09

          może teraz będzie lepiej...

          www.rp.pl/artykul/19,303492_Szkolna_zerowka_to_przedszkole__a_nie_podstawowka.html

          www.rp.pl/artykul/19,303492_Szkolna_zerowka_to_przedszkole__a_nie_podstawowka.html
          • monika9920 u nas nieczynne 14.05.09, 23:26
            moze to sie jeszcze zmieni, ale poki co w szkole powiedziano jasno, ze nikt nie
            otworzy dla zerowki ( u nas bedzie jeden oddzial lub dwa) calej szkoly - co
            oznacza ze od 1 wrzesnia do 30 czerwca rodzice potrzebowaliby wziac ok. 15 dni
            roboczych - liczac na podstawie mijajacego roku szkolnego .... np. dni 22, 23
            grudnia, dni przed Wielkanoca , po zakonczeniu roku szkolnego, a przed 1 lipca
            itd...

            obawiam sie, ze nawet jezeli szkoly dostosuja sie do zarzadzenie MEN to opieka w
            szkole w tych dniach bedzie mizerna (np. watpie, zeby uruchamiano stolowke dla
            tych 20 czy 40 dzieci...)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka