Dodaj do ulubionych

Stalin nie żyje, więc nie ma winnych

IP: *.dip0.t-ipconnect.de 06.09.06, 21:47
Nie traccie nadziei

Obserwuj wątek
    • Gość: momo Gdyby Stalin żył teraz IP: *.telpol.net.pl 06.09.06, 22:47
      to by Kopla z Chorzowa wywiózł na Syberię
      Ale współczucie dla wywiezionych onegdaj.
    • Gość: bartek Rozgoryczenia, że Stalin nie żyje IP: *.tsi.tychy.pl 06.09.06, 23:01
      Główni sprawcy (są określeni) nie żyją. Tych mniejszych nie dało się ustalić.
      Tyle można przeczytać w umorzeniu. Listę ofiar IPN może opublikować w ramach
      jakiejś publikacji, nie w umorzeniu. Do oddania hołdu nie trzeba śledztwa.
      Czego jeszcze oni chcą? Niech zorganizują obchody ku pamięci, a nie ganią IPN,
      że robi co prawo każe.
    • Gość: fu(k gw Re: Stalin nie żyje, więc dawać Morela IP: *.mtvk.pl 06.09.06, 23:24
      Najlepiej w pakiecie z mordercą sądowym Stefanem Michnikiem
    • Gość: Karol No a ci sąsiedzi milicjanci... IP: *.mclnva23.covad.net 07.09.06, 05:16
      Ci też wymarli?
      • Gość: Nena Hitler tez nie zyje IP: *.dip.t-dialin.net 07.09.06, 08:23
        Ma to oznaczac, ze jego zbrodnie tez ulegly umorzeniu ?
    • Gość: gosc tekst pisma IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 07.09.06, 10:00
      Stowarzyszenie Pamięci
      Tragedii
      Knurów 1.09.2006
      Śląskiej w 1945 roku
      Knurów
      ul. Dworcowa 1







      Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni
      Przeciwko Narodowi Polskiemu
      w Katowicach





      Dotyczy: S 8/00/Zk


      W związku z pismem z dnia 21.08.2006 oraz załączonym Postanowieniem o umorzeniu
      śledztwa z 30.06.2006 jako Stowarzyszenie pozwalamy sobie na parę uwag, które
      naszym zdaniem mogą być znaczące dla sprawy.
      Stowarzyszenie nasze było jednym z inicjatorów podjęcia sprawy wywózek Ślązaków
      w 1945 roku do ZSRR. Dzięki nam polskie władze państwowe zainteresowały się tym
      problemem. W tej sprawie spotkaliśmy się m.in. z ministrem sprawiedliwości w
      rządzie Tadeusza Mazowieckiego z Aleksandrem Bentkowskim. Nasze zainteresowanie
      władz państwowych sprawą wywózek Ślązaków miało według nas znaczący wpływ na
      rozpoczęcie śledztwa w tej sprawie. Co prawda nie było pisma skierowanego
      bezpośrednio do Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi
      Polskiemu w Katowicach będącego wnioskiem o wszczęcie postępowania
      prokuratorskiego, ale zawsze czuliśmy się współinicjatorami tego śledztwa. Może
      naiwnie sądziliśmy, że reprezentujemy samych poszkodowanych jak również ich
      rodziny wobec władz polskich, które podjęły się próby działań w zakresie
      wywózek Ślązaków w 1945 r. Skoro udało się doprowadzić do wszczęcia śledztwa to
      uważaliśmy, że sprawy idą w dobrym kierunku. O postępach w śledztwie
      dowiadywaliśmy się nie tylko od zaprzyjaźnionych organizacji, ale także od
      przedstawicieli IPN, którzy spotykali się z nami nie tylko na organizowanych
      przez nas corocznych obchodach w Knurowie, lecz także przy innych okazjach.
      Może jednak powinniśmy inaczej zachować sie wobec Oddziałowej Komisji Ścigania
      Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu w Katowicach, gdyż obecnie nasze zaufanie
      zostaje przez Komisję traktowane jako brak dostatecznego zainteresowania, które
      pozwoliło by nadać naszemu Stowarzyszeniu charakteru strony w tej sprawie.
      Pomimo powyższego pozwalamy sobie na poinformowanie o naszych przemyśleniach, a
      które związane są ze śledztwem.
      Zastosowanie w umorzonym śledztwie art. 189 § 2 k.k. z 1997 r. w zw. z art. 2
      ust. 1 i art. 3 ustawy z 18 grudnia 1998 r. o Instytucie Pamięci Narodowej –
      Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu naszym zdaniem może mieć
      zastosowanie tylko do części wywiezionych Ślązaków. W świadomości społecznej
      jest to grupa około 10 % wywiezionych Ślązaków i związana jest ściśle z
      osobami, które wróciły z wywózek. W stosunku do tych osób można mówić o
      pozbawieniu wolności ze szczególnym udręczeniem. Chociaż trudno się zgodzić, że
      intencją osób, które wymienione są w Postanowieniu, a były członkami
      Państwowego Komitetu Obrony ZSRR, był tylko zamiar uwięzienia ze szczególnym
      udręczeniem osób wywożonych do ZSRR. W związku z pracami, które dotyczyły
      zbrodniczej działalności systemu komunistycznego, który miał miejsce w ZSRR,
      naszym zdaniem można twierdzić, że pozbawienie wolności osób wywożonych do ZSRR
      miało na celu pozbawienie ich życia. System ten miał na celu wyniszczenie osób,
      a szczególne udręczenie było jedynie sposobem upodlenia osób, które trafiły w
      tryby represji radzieckiego systemu komunistycznego. Potwierdza nasz pogląd
      bardzo duża ilość osób, która straciła życie w niewolniczym systemie tzw.
      obozów pracy w ZSRR.
      W przypadku pozostałych 90 % Ślązaków wywiezionych do ZSRR zastosowano
      pozbawienie wolności ze szczególnym udręczeniem w celu pozbawienia życia tych
      osób. Pozbawienie wolności i szczególne udręczenie nie było w tym przypadku
      celem, ale było jedynie wstępem do pozbawienia życia. Intencją na pewno nie
      było pozbawienie wolności i szczególne udręczenie, które przypadkowo kończyło
      się śmiercią. Intencją wywózek było pozbawienie życia osób wywożonych, które w
      przypadku 10 % osób wywiezionych zostało niewykonane z powodu interwencji władz
      polskich, które rozpoczęły starania o powrót tych osób na Śląsk. Bardziej
      trafionym byłoby tutaj zastosowanie art. 148 § 2 pkt 1, który mówi: „kto zabija
      człowieka ze szczególnym okrucieństwem podlega karze 25 lat pozbawienia
      wolności albo karze dożywotniego pozbawienia wolności”. Adekwatność tego
      artykułu jest naszym zdaniem o wiele większa niż artykuł Kodeksu Karnego
      zastosowany w śledztwie.
      Nasze wątpliwości budzi fakt zawężenia śledztwa do tzw. sprawstwa
      kierowniczego. Z uzasadnienia Postanowienia z 30.06.2006 wynika, że miały w
      sprawie miejsce innego rodzaju przestępstwa, które określane są w polskim
      prawodawstwie jako zbrodnie komunistyczne.
      Z Postanowienia nie można wywnioskować, aby w trakcie śledztwa próbowano
      ustalić, czy nastąpiło przestępstwo w innym zakresie. Czy przestępstwem było
      przewożenie zimą ludzi na odkrytych platformach na daleki wschód Rosji, gdzie
      zimy są siarczyste, a temperatury dla nas prawie śmiertelne? Czy przestępstwem
      było wysyłanie ludzi w wagonach nieogrzewanych? Naszym zdaniem zachowanie takie
      w stosunku do wywiezionych Ślązaków było przestępstwem.
      W śledztwie nie zainteresowano się tym, czy dostatecznie zaopatrzono
      przewożonych w żywność i napoje? Czy zapewniono możliwość korzystania z pomocy
      medycznej? Czy zapewniono uszanowanie zwłok osób, które zmarły w transporcie?
      Czy podjęto próbę ustalenia kto wydał rozkaz zezwalający na strzelanie do osób,
      które próbowały uciekać z transportu?
      Należałoby ustalić czy pociągi transportujące osoby wywożone do ZSRR
      zatrzymywały się na granicy polsko-radzieckiej, czy były dokonywane odprawy
      graniczne, a jeśli tak to kto wyraził zgodę na kontynuowanie podróży w tak
      skandalicznych warunkach. Przecież nawet wówczas obowiązywały przepisy o
      transporcie ludzi, zwłaszcza, że osoby te nie były żołnierzami tylko cywilami.
      Kto wydał zezwolenie, na wywożenie obywateli polskich do ZSRR, czyli na
      terytorium innego państwa. Znaczna liczba osób według prawa polskiego była
      obywatelami polskimi. Polska nie uznawała okupacyjnego prawodawstwa
      niemieckiego, a więc nie mogła się zgodzić z sowiecką interpretacją przepisów.
      Jeśli nawet śląskie tereny polskie nie od razu zostały przekazane władzom
      polskim to jednak inne terytoria polskie były już pod polską administracją.
      Ktoś z władz polskich albo musiał wyrazić zgodę, żeby obywatele Polski byli
      wywożeni z Polski, albo co najmniej nie wykonał swoich obowiązków by temu
      zapobiec. W każdym bądź razie w pewnej części Ślązacy, którzy w ramach
      polskiego prawodawstwa byli obywatelami Polski zginęli z powodu osób, które
      zajmowały kierownicze stanowiska w Polsce. W tym zakresie należałoby ustalić
      jakich funkcji dotyczy odpowiedzialność, jakich konkretnych osób, zakres ich
      odpowiedzialności oraz określenie faktycznie złamanych przepisów prawa karnego
      wówczas obowiązującego. Takie podejście do śledztwa na pewno rozszerzyło by
      listę osób współwinnych wywózkom Ślązaków.
      Z relacji osób wywożonych do ZSRR wiadomo, że już na terytorium Polski miały
      miejsca zgony osób przewożonych do ZSRR. Ponadto wywożeni prosili na stacjach o
      żywność i napoje, Kto wyrażał zgodę na dalszą kontynuację drogi w takich
      trudnych warunkach? W tym zakresie należałoby sprawdzić kto był odpowiedzialny
      za tak nieludzki transport. Czy były przekazywane informacje, meldunki o
      tragicznych warunkach transportu? Czy kierownictwo kolei interweniowało w tej
      sprawie? Czy odpowiednio zajmowano się zwłokami? Z uzasadnienia Postanowienia z
      30.06.2006 nie wynika, że sprawą próbowano się zająć.
      Nasze wątpliwości budzi ograniczenie okresu, który został objęty śledztwem.
      Uważamy, że okres od stycznia do kwietnia 1945 r to okres zbyt krótki. Nam nie
      jest znany fakt prowadzenia innego śledztwa w sprawie wywózek. Natomiast według
      książki wydanej przez IPN „Deportacje Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku” str.
      37 i 38 na 13.11.1945 zaplanowano trans
    • albrecht1 Stalin nie żyje, więc nie ma winnych 07.09.06, 11:39
      Ciekawe, dlaczego IPN nie zakończył śledztwa katyńskiego? Główni sprawcy są ci
      sami. Czyżby podwójne standardy?
      • Gość: heniek Re: Stalin nie żyje, więc nie ma winnych IP: *.dip.t-dialin.net 07.09.06, 16:46
        calkiem prosto polska niema intersu wykryciu prawdy bo moze by weszla prawda
        napowieszchnie ze polacy tez wspopracowali z ZSRR bez pomocy miejscowych wladz
        nigdy by niedoszlo do tego rodzju deportacji
    • Gość: oberschlesier juz tak na stalina nie zwalajcie IP: *.dip.t-dialin.net 07.09.06, 20:38
      chcieliscie, poprostu, slazakom ich domy, mieszkania i miejsca pracy zabrac!
      mordercy!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka