Dodaj do ulubionych

Ślązaku, wybierz sobie narodowość

IP: 12.26.45.* 28.12.06, 00:11
Prawie polowa Wojewodztwa Slaskiego to czesc Malopolski. Jaworzno nalezalo do
wolnego miasta Krakowa w latach tysiacosiemsetnych. Pan Kutz i panowie
mowiacy o Slasku i Aglomeracji Slaskiej wydaja sie nie rozumiec historii
Polski.
Obserwuj wątek
    • Gość: lublińczanin Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: 83.2.123.* 28.12.06, 00:35
      Oby wszyscy Polacy znali historię Śląska choć tak, jak Kutz zna historię
      Polski!!! Dwie narodowości, to tak, jakby dwom panom służyć... Serce ma się
      tylko jedno!!! Nie wystarczy np. narodowość śląska, obywatelstwo polskie?!!!
      • Gość: oberschlesier serce slaskie, narodowosc niemiecka! IP: *.dip.t-dialin.net 28.12.06, 12:49
        jak swiat swiatem, slazak zawsze bedzie niemca bratem!
        • Gość: Adek Re: serce slaskie, narodowosc niemiecka! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.12.06, 15:23
          nie wypisuj głupstw. Jak świat światem Ślązak zawsze będzie Ślązaka bratem. Nie wpychaj nas w ramiona niemieckie, tak jak inni wpychają nas w ramniona polskie.
        • Gość: eurofanatik Re: serce slaskie, narodowosc niemiecka! IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.12.06, 15:29
          Podaj jeden przyklad z dziejow kiedy Slazak i Niemiec byli bracmi?
          • Gość: oberschlesier Re: serce slaskie, narodowosc niemiecka! IP: *.dip.t-dialin.net 28.12.06, 20:27
            300 lat przed narodzeniem chrystusa, jak germanskie plemiona silingow, wandali i
            lugierow, osiedlily sie na dzisiejszych terenach slaska.
            niemcy i slazacy zawsze byli bracmi, tylko ty dzieciaku znasz ostatnie 60 lat
            histori slaska, nafaszerowane propaganda prl-u, propaganda polskiego okupanta.

            w roku 1921 ponad 85% slazakow glosowalo za przynaleznoscia do niemiec, byli
            wsrod nich tez slazacy z polskimi korzeniami.

            schlesierland mein heimatland
            • Gość: eurofanatik Re: serce slaskie, narodowosc niemiecka! IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 09:15
              Tylko, ze Slazacy nie sa Germanami... A Silingowie to byli Germanie wlasnie. A o plebiscycie to raczej bym za glosno nie mowil bo wszyscy wiemy jak on byl przeprowadzany.
              • rodowiczmaryla Re: serce slaskie, narodowosc niemiecka! 31.12.06, 01:09
                jak?
              • rodowiczmaryla Re: serce slaskie, narodowosc niemiecka! 31.12.06, 01:10
                > Tylko, ze Slazacy nie sa Germanami...

                a kim ?
                • Gość: eurofanatik Re: serce slaskie, narodowosc niemiecka! IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 31.12.06, 01:43
                  Slazacy jako historyczna grupa etniczna z przelomu pierwszego i drugiego
                  tysiaclecia stanowili czesc skladowa lechickiej podgrupy zachodniej
                  slowianszczyzny. Dzisiaj oczywiscie nie ma nigdzie niczego takiego jak czysty
                  slowianin czy germanin. Tego typu podzialy sa zazwyczaj upraszczajace i pod
                  silnym wplywem podzialow jezykowych. Nie neguje, ze na Slasku nastapilo
                  znacznie silniejsze przemieszanie sie ludnosci germanskiej ze slowianska niz np.
                  na Podkarpaciu. Biorac pod uwage sklad ludnosciowy Gornego Slaska do roku 1945
                  ciezko by bylo sadzic inaczej. Tego nikt nie neguje. Natomiast jezykowo, czy
                  charakteryzujemy slaski jako gware, dialekt czy odrebny jezyk, jest on jedna z
                  mow zachodnioslowianskich, wspolnie z innymi dialektami polskimi, czeskimi,
                  slowackimi i luzyckimi. Zreszta w sumie to slowianskosc czy germanskosc w dniu
                  dzisiejszym mozna odnosic tak naprawde tylko do jezyka.
    • Gość: HomeRule Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: 217.153.211.* 28.12.06, 04:37
      A ja ciekaw jest ile w takiej sytuacji osób zadeklarowałoby się jako naród
      śląski...
      Apropos - przypominam,że narodowość śląska wciąż nie jest w Polsce legalnie
      uznawana!
    • Gość: Raz Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.12.06, 05:50
      I pewnie Kutz dlatego, że ŚLążak to pojęcie głebsze, mieszka w Warszawie ?
      • terminal_slawkow Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 09:13
        Sam Kutz ma rozdwojenie jaźni.
        Raz mówi, że jest Ślązakiem, innym razem wypowiada się w imieniu Polaków.
        Wspomniane wyżej rozwiązanie pozwoliłoby mu wreszcie pełniej się wypowiedzieć.
        Nie rozumiem czemu chce takiego wyboru zakazać.? Nie zrobi nikt z niego
        przecież na siłę Polaka. Czym tu się martwić?
    • terminal_slawkow Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 09:16
      Sam nie rozumiesz regionu i nie przesadzaj z tą małopolską.
      Wojewodztwo nie może być skansenem poprzecinanym jakimiś starymi granicami
    • Gość: dziadek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.12.06, 09:24
      Tak , to prawda. Ale to nie Górnoślązacy stanowili o granicach województwa.
      Powyższy problem dotyczy również Zagłębia Dąbrowskiego, Ziemi Częstochowskiej i
      wspomnianej przez Pana części Małopolski. Większość mieszkańców tych Ziem, nie
      utożsamia i nie identyfikuje się z Górnym Śląskiem. Dlatego województwo śląskie
      jest tworem sztucznym, nie odpowiadającym rzeczywistości. Nawet nazwa nie jest
      prawdziwa. Wszak Śląsk to obszar od Żarów, Żagania do Przemszy w okolicach
      Dziećkowic. Trafniejszą byłaby niewątpliwie nazwa: woj. górnośląskie, oczywiście
      zakładając, że Zagłębie, Częstochowskie i Jaworzno zmieniłyby przynależność do
      innych województw. Na to się nie zanosi, ale w Polsce wszystko jest możliwe.
    • Gość: siggi Najpierw wykonać wcześniejsze zobowiązania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.12.06, 09:57
      Posłowi Karasiewiczowi proponuję wykonanie swojego zobowiązania i zgłoszenie
      wniosku o wpisanie ślůnskij godki do ustawy o mniejszościach narodowoych.
      • Gość: a Re: Najpierw wykonać wcześniejsze zobowiązania IP: 195.117.203.* 28.12.06, 10:52
        No troche się Panu Lucjanowi pomyszkowalło a raczej pop....
    • Gość: Jaworznianin Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.adsl.inetia.pl 28.12.06, 11:15
      Senator Kutz głupote rozsiewa jak zywykle, ale Poseł KArasiewicz powinien
      przemyśleć swoje pomysły.
      Ślązak to nie narodowość, czy coś ponad Polak jak twierdzi Kutz. Jego tezy sa
      antypolskie a tym samym antysląskie.
      Narodowość moze być Polska lub Niewmiecka lub Czeska
      a potem dopiero
      przynaleznosć regionalna :
      i tu może być Ślązak, Małopolanin czy mniejsze jak Krakowianin, Górnoślązak

      jedno drugiego nie wykulcza
      można być z narodowości Polakiem i nalezec do grupy kulturowej jako Ślązak
      a można być narodowośći Niemieckiej czy Czeskiej a być Ślązakiem

      Uważam, że najtrafniejsze byłoby okreśelnie :
      1. Narodowośći : / i tu nie można wpisac Ślaska bo takak nie istnije ! /
      2. Przynaleznośc regionalna : tu moznaby wpisac ślązak

      lepiej aby był to wybór zamknięty bez możliwości manipulacji przez takich
      antypolaków jak Kutz czy Gorzelik

      w sprawę powinien się zaangażować radny sejmiju ślaskiego Piotr Spyra prezes
      Ruchu Obywatelskiego Polski Śląsk

      • k.gwozdz Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 13:20
        Jaworznianin - pierdzielis jak maly Kazio po duzym piwie!

        Narod Ślonski był jest i bydzie! Jak bys troszke sie pouczył historii (ale nie
        tej opracowanej z czasów PRLu) to moze bys cos mogl wiedziec na temat
        narodowosci...

        Slazak nie musi byc polakiem czy niemcem....
        A twoje myslenie pokazuje jak czerwone jest zaglebie i jak wiele w polsce (i w
        woj.śląskim) mieszka anty-ślązakow!

        BTW. czemu zaglebie nie walczy o przynaleznosc do woj. malopolskiego? (tam jest
        wiecej polaków- twoich rodakow -niz tutaj)
        • bismarkhitesv99 [...] 28.12.06, 14:17
          Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • Gość: kattowitz Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.sol2.cable.ntl.com 28.12.06, 14:17
      nie jestem polakiem tulko slazakiem i tyle
      • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.12.06, 15:32
        Co nie zmienia faktu, ze ktos moze miec dwie narodowosci.
    • Gość: III Reich Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.sol2.cable.ntl.com 28.12.06, 14:25
      slazacy i niemcy to jednosc
      • bismarkhitesv99 nawet nie kasuja,poprostu niewyswietlaja...!!! 28.12.06, 14:35
    • settembrini Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 14:30
      przeciez cel jaki chce sie uzyskac poprzez mozliwosc wyboru dwoch narodowosci
      jest oczywisty- zmajoryzowac poczucie slaskiej odrebnosci, przynajmniej
      statystycznie, widac te 173 tysiace ciagle rażą ;)
      • bismarkhitesv99 A te miliony w Niemczech my tez mamy prawo do- 28.12.06, 14:34
        glosu.!!
        To nasza ziemia,nasze serca,nasza mowa i nasza ojczyzna.
        Tesknote ku wolnosci niezastapisz niczym.!!
      • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.12.06, 15:33
        No ale co z ludzmi ktorzy de facto czuja przynaleznosc do dwoch narodowosci? A
        jest ich wielu.
        • chichrajacy2 Do bastardow jest Sosnowiec i Czelodz tam ich plac 28.12.06, 19:41
          • Gość: eurofanatik Typowa odpowiedz ignoranta... IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 09:16
      • wiksadyba1 Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 23:15
        Jaki by ukryty cel nie był, argumentacja Kutza jest całkowicie od rzeczy:)

        "Nie można pisać Ślązak-Polak!"

        A kto zadekretował, że nie można za takiego się uważać?:) Co więcej, nie jest
        wykluczone, że przez całe lata, aż do niedawnej "radykalizacji" poglądów, Kutz
        sam się za kogoś w tym stylu uważał:) Przynajmniej tak wynikałoby z jego
        wieloletnich dokonań i wypowiedzi:)

        "Ślązak jest stwierdzeniem głębszym i pierwotnym wobec stwierdzenia Polak."

        Dla jednych tak, dla innych nie:) Niech się każdy Ślązak za siebie wypowie. Tego
        typu argumentacja jest oparta na takich samych przesłankach jak ta, ze "narodu
        śląskiego nie może być i nie ma."

        Pomysły, by wpisywać dwie narodowości, są antyśląskie. Sprowadzają się one do
        myślenia: nie ma Śląska, bo tak naprawdę jest tu albo Polska, albo Niemcy -
        stwierdza Kutz.

        W którym momencie wynika to z propozycji śląskiego posła PiS:)? Argumentacja
        taka miała by sens, gdyby możliwość deklaracji "Polak-Ślązak" albo
        "Niemiec-Ślązak" została wprowadzona przy jednoczesnym zakazie deklaracji "tylko
        Ślązak". Nic takiego z tej propozycji nie wynika. Co więcej Karasiewicz mówi o
        wyborze "dwóch narodowości, w tym śląskiej", z czego wynika, że dopuszcza
        deklarację tylko jednej narodowości m.in. śląskiej:)

        Bez sensu jest spekulować, do czego taka możliwość by doprowadziła: czy więcej
        byłoby osób, które zadeklarowały w ostatnim spisie narodowość śląską, a które
        dopisałyby sobie dodatkowo polską (na co pewnie liczy projektodawca z PiS), czy
        osób, które zadeklarowały na Sląsku narodowość polską, a które dopisałyby sobie
        śląską:) Warto raczej zastanowić się nad pomysłem samym w sobie:

        Dwie narodowości naraz to rzeczywiście dość egzotyczny pomysł przynajmniej z
        pozoru (czy ktoś wie - pytam z ciekawości- czy którykolwiek kraj coś takiego
        dopuszcza?). Niemniej jednak zadaniem spisu powszechnego w tym zakresie jest
        zapewnienie obywatelom mozliwości wyrażenia ich subiektywnej identyfikacji
        narodowej, zgodnej z odczuciami. Na Górnym Śląsku jest z pewnością sporo osób o
        ambiwaletnej identyfikacji narodowej, albo podwójnej, np. na zasadzie "Polak
        albo Niemiec, ale z poczuciem szczególnej odrębności regionalnej" albo "w
        pierwszej kolejności Ślązak, ale też Polak/Niemiec". Są też przypadki Polaków
        pochodzenia żydowskiego, którzy w spisie (szczerze, nie pod wpływem strachu
        przed antysemityzmem:)zadeklarowali narodowość polską, ale prawdopodobnie, gdyby
        była taka możliwość zadeklarowaliby się dodatkowo jako Żydzi tzn. kategoria
        żydów polskich uważajacych się za Polaków, ale poczuwających się jednocześnie do
        swojego pochodzenia (znam takie przypadki, zapewne są mało liczne w skali kraju,
        ale, jak sądzę, conajmniej kilkakrotnie liczniejsze od tych nędznych paru
        tysięcy deklarujących w spisie narodowość żydowską). Rozszerzenie katalogu opcji
        może oczywiście, z jednej strony prowadzić do nadmiernej kazuistyki, ale - z
        drugiej strony- zapewnia ankietowanym możliwośc wyrażenia ich rzeczywistych odczuć.

        Osobiście mnie dość mało obchodzą kwestie "narodowości spisowej", ale
        rozwiązanie w stylu propagowanego przez posła (niekoniecznie 2 narodowości, ale
        np. narodowość + pochodzenie etniczne - deklarowane fakultatywnie) można imho
        rozważyć.

        Z Kutzem jest ten problem, że w jego wypowiedziach - to będzie eufemizm z mojej
        strony- "emocje przeważają nad rzeczową analizą danego problemu":). I nalezy
        chyba (nie wnioskując tylko na podstawie tego artykułu i nie w pierwszej
        kolejności na jego podstawie)- a mówię to jako (w większości zagadnień)
        zdecydowany przeciwnik PiS- do tych krytyków PiSu, którzy mieszają z błotem,
        wszystko co wychodzi z tej partii, co jest nie tylko nie fair, ale może okazać
        się błędem politycznym. Ten rodzaj krytyki przypomina poniekąd mentalność
        zarzucaną (często słusznie ) PiS, np. zapowiedzi L. Kaczyńskiego, że zawetuje
        każdą ustawę ewentualnego rzadu kierowanego przez PO:)
        • settembrini Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 29.12.06, 02:39
          przed wszelkiego rodzaju dywagacjami, nalezy rozwazyc samo zagadnienie
          narodowosci. o ile przekonuje mnie rozroznienie na narodowosc pierwotna i wtorna
          (nabyta), o tyle laczne i rownowazne traktowanie obu jest dla mnie co najmniej
          dyskusyjne, bo imho zawsze ktoras jest przewazajaca i wlasnie dlatego mozliwosc
          podania dwoch opcji stanowi manipulacje. dlatego wlasnie stawiam zarzut
          manipulacji poprzez majoryzacje opinii. dla mnie to zwykly przekret nie do
          przyjecia.
          • Gość: krętacz Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 12:25
            Oczywiście, że chodzi tu o przekręt i wykorzystanie niezrozumienia róznic
            między narodowością i obywatelstwem. Z drugiej strony powinna być pełna swoboda
            określenia swojej narodowości. Jeżeli takie pytanie pada w spisie, to nie
            powinno być żadnego katalogu opcji, ale wolne pole, w którym wpisuje się
            dokładnie to, co mówi badany, np. góral tatrzański, Ślązak cieszyński, polski
            Niemiec.
    • Gość: Myslowitz [...] IP: *.sol2.cable.ntl.com 28.12.06, 15:09
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • Gość: Adek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.12.06, 15:17
        Marna prowokacja. Założę się, że nawet nie jesteś Ślązakiem.
        • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.12.06, 15:36
          Slazakiem pewnie jest. Zauwazylem, ze nienawisc i zasciankowe myslenie
          przejawia sie w tym regionie czesciej niz w reszcie kraju. Oczywiscie odnosi
          sie to w dalszym ciagu do zdecydowanej mniejszosci. Zwykli ludzie nie maja tylu
          uprzedzen na tle regionalnym.
    • Gość: eurofanatik w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.12.06, 15:28
      Kutz po raz kolejny udowadnia, ze myslenie nie jest jego najsilniejsza strona.
      Bo nie rozumiem jak prawo do podania kilku narodowosci moze byc akurat
      antyslaskie... Zgadzam sie, ze mozna miec wiecej niz jedna narodowosc (ja chyba
      tez pod to podlegam) ale pytanie sie o pochodzenie narodowe samo w sobie uwazam
      za anachronizm. Panstwu nic do tego za kogo ja sie uwazam i tego typu pytanie
      jest naruszeniem mojej prywatnosci. W spisie powszechnym nie powinno sie pytac
      o takie rzeczy.
      • Gość: Adek Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.12.06, 19:17
        Przecież spis jest anonimowy a poza tym możesz odmówić odpowiedzi to napytanie. Kutzowi chodzi pewnie o to, ze efektem takiego zabiegu(mozliwosci podania 2 narodowosci) będzie wrażenie zrównanie odrębności Ślązaków z odrębnością np. Wielkoplan, co jest bzdurą.
        • Gość: eurofanatik Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 09:19
          Spis powszechny nie jest od wartosciowania tozsamosci ale sluzy on celom statystycznym. Poza tym dla wielu to sa rownowazne tozsamosci. Bo jezeli ktos mieszka na Pomorzu czy Mazowszu to jak to sie rozni? Z ta "wyjatkowoscia" Slazakow to potworne przeklamanie bo na przyklad Podlasie jest duzo bardziej odrebne od reszty kraju niz Slask.
          • Gość: Adek Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 13:33
            Podlasie jest duzo bardziej odrebne od
            reszty kraju niz Slask.

            To jakiś żart?:) Czy oni mają jakiś dialekt? Czy ich historia jest diametralnie rózna od historii Polski? Czy oni mieli ruchy niepodległościowe lub autoniomiczne? Czy mieli swoje księstwa? Czy mieli autonomię? Czty byli kiedyś traktowani przez Polaków jako obcy i zamykani w obozach, wywożeni na syberię?
            • Gość: eurofanatik Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 20:27
              Oczywiscie, ze maja oddzielny dialekt. Ich historia tez jest inna od historii
              innych regionow. I tak, ludzie z Podlasia byli zamykani w obozach i wywozeni.
              A ruchu niepodleglosciowego nie ma na tez Slasku wiec to czcze gadanie. A ruch
              autonomiczny jest marginalny (vide wyniki ostatnich wyborow). Na Podlasiu
              koegzystuje wiele grup etnicznych: Zydzi, Litwini, Bialorusini, Polacy, Tatarzy,
              itp. Jest tam rowniez najwieksza roznorodnosc religijna w calej Polsce:
              katolicyzm, prawoslawie, protestantyzm, judaizm i islam. Jezyk ktorym operuja
              to typowy jezyk pogranicza, w ktorym jest niesamowita ilosc zapozyczen. Jezeli
              pojedziesz tam to uderzy Cie to, ze architektura jest w znaczny sposob rozniaca
              sie od reszty kraju. Nawet klimatycznie Podlasie jest inne od reszty kraju
              (najzimniejszy region Polski). Jest to region zdecydowanie najbardziej
              wyrozniajacy sie na tle wszystkich regionow wspolczesnej Polski.
              • Gość: Adek Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 23:23
                > Oczywiscie, ze maja oddzielny dialekt

                To zależy czym jest dla Ciebie dialekt. Jesli sa to tylko inne końcówki, mazurzenia sycenia itp. to może i mają, ale w takim razie śląską mowę musiałbyś uznać za coś więcej niż dialekt, czyli język. Tak samo jak językiem jest kaszubski. Śląski ma kilka tysięcy wyrazów i zwrotów,które nie występują w polskim, ile takich wyrazów ma "podlaski". Poza tym śląski jest stosunkowo podobny do siebie na terenia całego Górnego Śląska(mam znajopmych , którzy mieszkają ode mnie 70 i 100km i rozumiemy się doskonale mówiąc po śląsku). Dodatkowo śląski jest w zaawansowanej fazie kodyfikacji. Co do "podlaskiego" nie słyszałem nawet o takich próbach.

                I tak, ludzie z Podlasia byli zamykani w obozach i wywozeni.

                W całej Polsce ludzie byli zamykani w obozach i wywożeni, w jakimś stopniu. Ale tylko Ślązacy byli wywożeni za to , że byli Ślązakami. Znasz jakies przypadki zamykania w obozach, za to że było się "Podlasianinem"(czy jak to się wymawia":)

                > A ruchu niepodleglosciowego nie ma na tez Slasku wiec to czcze gadanie.

                Zadałem pytanie, czy był na Podlasiu. Na Górnym Śląsku były. Np. Związek Górnoślązaków istniejący w międzywojniu walczył o niepodległość śląska a w swoim najlepszym okresie miał 150tyś członków(5 razy więcej niż iloiść Ślązaków walczących w III powstaniu "śląskim"). Poza tym po I wojnie światowej alianci rozważali koncepcję utworzenia państwa Górny Śląsk.

                > A ruch
                > autonomiczny jest marginalny (vide wyniki ostatnich wyborow).

                Dostał 64tyś głosów czyli nie taki marginalny. Zabrakło mu tylko pół procenta do progu, a gdyby w woj. śląskim 52% jego terytorium nie stanowiła małopolska, to bez trudu wprowadziłby do sejmiku co najmniej 4 przedstawicieli.

                > Na Podlasiu
                > koegzystuje wiele grup etnicznych: Zydzi, Litwini, Bialorusini, Polacy, Tatarzy
                > ,
                > itp. Jest tam rowniez najwieksza roznorodnosc religijna w calej Polsce:
                > katolicyzm, prawoslawie, protestantyzm, judaizm i islam.

                Czyli sam widzisz, że nie ma jednej licznej, silnej i w miarę jednorodnej mniejszości etnicznej. Nie ma wspólnej tożsamości "podlaskiej", podczas gdy na pewno można mówić o tożsamości śląskiej.

                >Nawet klimatycznie Podlasie jest inne od reszty kraju
                Fajny argument:)
                • xs550 Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu 30.12.06, 17:14
                  Gość portalu: Adek napisał(a):

                  > > Oczywiscie, ze maja oddzielny dialekt
                  >
                  > To zależy czym jest dla Ciebie dialekt. Jesli sa to tylko inne końcówki, mazurz
                  > enia sycenia itp. to może i mają, ale w takim razie śląską mowę musiałbyś uznać
                  > za coś więcej niż dialekt, czyli język. Tak samo jak językiem jest kaszubski.
                  > Śląski ma kilka tysięcy wyrazów i zwrotów,które nie występują w polskim, ile ta
                  > kich wyrazów ma "podlaski". Poza tym śląski jest stosunkowo podobny do siebie n
                  > a terenia całego Górnego Śląska(mam znajopmych , którzy mieszkają ode mnie 70 i
                  > 100km i rozumiemy się doskonale mówiąc po śląsku). Dodatkowo śląski jest w zaa
                  > wansowanej fazie kodyfikacji. Co do "podlaskiego" nie słyszałem nawet o takich
                  > próbach.

                  Wybacz ale dla mnie gwara slaska i podlaska sa tak samo zrozumiale.

                  > I tak, ludzie z Podlasia byli zamykani w obozach i wywozeni.
                  >
                  > W całej Polsce ludzie byli zamykani w obozach i wywożeni, w jakimś stopniu. Ale
                  > tylko Ślązacy byli wywożeni za to , że byli Ślązakami. Znasz jakies przypadki
                  > zamykania w obozach, za to że było się "Podlasianinem"(czy jak to się wymawia":
                  > )

                  Slazacy po wojnie nie byli wywozeni za "slaskosc" ale za domniemane powiazania z Niemcami (co oczywiscie bylo absurdem).

                  > > A ruchu niepodleglosciowego nie ma na tez Slasku wiec to czcze gadanie.
                  >
                  > Zadałem pytanie, czy był na Podlasiu. Na Górnym Śląsku były. Np. Związek Górnoś
                  > lązaków istniejący w międzywojniu walczył o niepodległość śląska a w swoim najl
                  > epszym okresie miał 150tyś członków(5 razy więcej niż iloiść Ślązaków walczącyc
                  > h w III powstaniu "śląskim"). Poza tym po I wojnie światowej alianci rozważali
                  > koncepcję utworzenia państwa Górny Śląsk.
                  >
                  > > A ruch
                  > > autonomiczny jest marginalny (vide wyniki ostatnich wyborow).
                  >
                  > Dostał 64tyś głosów czyli nie taki marginalny. Zabrakło mu tylko pół procenta d
                  > o progu, a gdyby w woj. śląskim 52% jego terytorium nie stanowiła małopolska, t
                  > o bez trudu wprowadziłby do sejmiku co najmniej 4 przedstawicieli.

                  Malopolska stanowi 52 procent Slaska? Czlowieku... Od kiedy Czestochowa lezy w Malopolsce??? A te 64 tysiace w pieciomilionowym regionie to dowcip jakis. Zreszta caly ten tzw. "ruch autonomiczny" (jak to powaznie brzmi, hehe ;) ) jest dosyc zabawny. :))))

                  >
                  > > Na Podlasiu
                  > > koegzystuje wiele grup etnicznych: Zydzi, Litwini, Bialorusini, Polacy, T
                  > atarzy
                  > > ,
                  > > itp. Jest tam rowniez najwieksza roznorodnosc religijna w calej Polsce:
                  > > katolicyzm, prawoslawie, protestantyzm, judaizm i islam.
                  >
                  > Czyli sam widzisz, że nie ma jednej licznej, silnej i w miarę jednorodnej mniej
                  > szości etnicznej. Nie ma wspólnej tożsamości "podlaskiej", podczas gdy na pewno
                  > można mówić o tożsamości śląskiej.

                  No i wlasnie ta roznorodnosc czyni Podlasie wyjatkowym. Reszta kraju, jak sam przyznales nie jest tak rozczlonkowana.

                  > >Nawet klimatycznie Podlasie jest inne od reszty kraju
                  > Fajny argument:)

                  Gdybys cos wiedzial o swiecie, a zdaje mi sie, ze wiesz niewiele, to bys wiedzial, ze uwarunkowania klimatyczno-geograficzne sa czescia tozsamosci wielu grup etnicznych, od eskimosow po gorali. Wybacz ale twoj komentarz swiadczy o twojej ignorancji w tej materii.
                  • settembrini Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu 30.12.06, 17:56
                    jest cynizmem zarzucac komus ignorancje, a samemu pisac takie brednie:

                    >> Dostał 64tyś głosów czyli nie taki marginalny. Zabrakło mu tylko pół procenta
                    >> do progu, a gdyby w woj. śląskim 52% jego terytorium nie stanowiła
                    >> małopolska, to bez trudu wprowadziłby do sejmiku co najmniej 4
                    >> przedstawicieli.

                    > Malopolska stanowi 52 procent Slaska? Czlowieku... Od kiedy Czestochowa lezy w
                    > Malopolsce??? A te 64 tysiace w pieciomilionowym
                    > regionie to dowcip jakis. Zreszta caly ten tzw. "ruch autonomiczny" (jak to
                    > powaznie brzmi, hehe ;) ) jest dosyc zabawny. :))))

                    - mylenie krain historycznych z podzialem administracyjnym
                    - porownanie ilosci uzyskanych glosow w wyborach do ilosci mieszkancow w
                    wojewodztwie (3 okregach), bez podania frekwencji i ilosci osob z czynnym prawem
                    wyborczym. pozwol, ze zacytuje: "Wybacz ale twoj komentarz swiadczy o twojej
                    ignorancji w tej materii."
                    • Gość: eurofanatik Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 31.12.06, 01:49
                      Obojetnie jak bys nie liczyl, 64 tysiace na tle pieciu milionow wyglada blado.
                      Gdyby byla rzeczywista wola autonomizacji to liczby bylyby inne. Po prostu
                      wyniki ruchu autonomicznego wypadly smiesznie i nawet jego sympatycy to
                      przyznaja. Tak wiec twoj argument jest bardziej czepianiem sie dla samego
                      czepiania sie. Prawda boli?
                      • Gość: Adek Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.12.06, 02:45
                        na terenach górnośląskich woj. śląskiego RAŚ uzyskał 7%, czyli 4te miejsce za PO, PIS i LD. Nie jest to na pewno wynik śmieszny, tym bardziej iż pierwsze 3 partei mają dotacje z naszych podatków i to dotacje kolosalne. Raś czerpiąc fundusze tylko z datków swoich sympatyków potrafił nawiązać z nimi walkę i gdyby nie absurdalny podział administracyjny bez trudu wszedł by do sejmiku. Nigdzie w Polsce stowarszyszenie czy partia lokalna nie uzyskała takiego wyniku.Prawda boli?
                  • Gość: Adek Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.12.06, 00:16
                    > Czlowieku... Od kiedy Czestochowa lezy w
                    > Malopolsce???

                    Podział powierzchni województwa śląskiego:

                    48% – Górny Śląsk (należący do Śląska) – część zachodnia województwa
                    8% – Śląsk Cieszyński
                    ?% – ziemia lubliniecka
                    ?% – ziemia pszczyńska
                    ?% – Górnośląskie Zagłębie Węglowe
                    ziemia bytomsko-tarnogórska
                    ziemia katowicko-mysłowicka
                    ziemia rybnicko-raciborska
                    ziemia toszecko-gliwicka

                    46% – ziemia krakowska (należąca historycznie do Małopolski) – część wschodnia województwa, w tym:
                    ??% – Zagłębie Dąbrowskie
                    10% – Żywiecczyzna
                    ??% – ziemia częstochowska

                    6% – ziemia sieradzka (należąca historycznie do Wielkopolski) – rubieże północne
                    1% – ziemia wieluńska (należąca historycznie do Wielkopolski) – skrawek północny
                    pl.wikipedia.org/wiki/Województwo_śląskie

                    Jak widzisz, mały błąd popełniłem, małopolska to 46% woj. śląskiego, Górny Ślask 48%. Ale Częstochowa to historycznie małopolska



                    >Chociaż Częstochowa historycznie należy do Małopolski, po ostatniej reformie >administracyjnej włączona została do województwa śląskiego. Część lokalnych >polityków wspiera utworzenie - wraz z Kielcami, a być może i Radomiem - >województwa staropolskiego.
                    pl.wikipedia.org/wiki/Częstochowa


                    Wiem ze to tylko wikipedia, ale nie chce mi sie szukac nigdzie indziej



                    > Wybacz ale dla mnie gwara slaska i podlaska sa tak samo zrozumiale.

                    Nigdy zapewne nie słyszałes kogoś kto by móił poprawną ślązczyzną. To co na ogół możesz słyszeć to faktycznie brzmi jak gwara, ale wynika to z tego, że śląski był tępiony, uważany za gorszy i nie uczono go w szkołach, przez co w wydaniu wielu zmieszał się z polskim. Ale są tacy, którzy jeszcz epotrafią mówić dobrze po śląsku i gwarantuję Ci że byś ich nie zrozumiał
                    • rodowiczmaryla Re: w ogole wykreslic to pytanie ze spisu 15.02.07, 04:47
                      A Pszczyna, Opole itd., to nie "Górny Slask" ?

                      :)
      • chichrajacy2 Bo Slazokym se jest ino roz a rest to poloki !!! 28.12.06, 19:39
        I to przez gierka sciagniete na pomiszanie nos.
        pfuj na te dziolchy co gorolom daly-bastardy logolic gowy jak juz to bylo
        kedys.!!
      • tomek9991 Wykreślić, a poprzednie deklaracje na śmietnik 29.12.06, 00:51
        Jedynie narobiły fermentu.
        • Gość: krętacz Re: Wykreślić, a poprzednie deklaracje na śmietni IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 12:31
          Tak jak napisałem - jesteś nacjonalistyczną gnidą komunistycznego chowu. Jakbyś
          się urwał z Orwella z tymi swoimi pomysłami.
    • albrecht1 Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 15:37
      Czytając posła PSL, widać że ciągle żywe są komunistyczne agitki z lat
      powojennych, wg których ciągle trzeba utwierdzać i umacniać, niezagrożoną
      przecież, polskość na Śląsku.
      I ciagle zapomina się, że na Górnym Śląsku trzeba umacniać szeroko rozumianą
      śląskość, regionalizm i specyficzną, odrebną od ogólnopolskiej przeszłść i tradycję.
      • albrecht1 Errata 28.12.06, 15:38
        Oczywiście, chodzi o posła PiS, ot chochlik się wkradł.
      • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.12.06, 15:52
        Zapominasz tylko, ze kazdy region Polski ma odrebna tozsamosc i historie.
        Polska przeciez nie jest jednolita. No chyba, ze jestes jednym z nawiedzonych
        bogoojczyznianych ktorzy uwazaja, ze "prawdziwy" Polak to tylko taki ktory
        pasuje do stworzonego przez nich wzoru. Wtedy nie mamy o czym rozmawiac...
        • peacock79 Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 18:28
          Gość portalu: eurofanatik napisał(a):

          > Zapominasz tylko, ze kazdy region Polski ma odrebna tozsamosc i historie.
          > Polska przeciez nie jest jednolita.

          A jakże,ale nie każdy z tych regionów jest tak bardzo odmienny kulturowo od
          reszty kraju jak Górny Śląsk (choćby przez ogrom wpływów niemieckich w tym
          regionie) i nie każdy region ma historię nie mającą nic wspólnego z historią
          Polski. Ja juz w wieku 12 lat dostrzegłem odmienność Śląska od reszty
          Polski,niektórym zajmuje to o wiele więcej czasu.
          • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 28.12.06, 18:59
            Historia Slaska nie ma "nic" wspolnego z historia Polski? To nie jest prawda...
            Zapedziles sie chyba troche. :) A sa regiony o porownywalnej odrebnosci, takie
            jak Podlasie (nie tylko etnicznie ale i religijnie), Kaszuby, itp. Wiec
            mowienie o Gornym Slasku jako o tak bardzo wyjatkowym regionie wynika z ignorancji.
            • Gość: Adek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.12.06, 19:22
              Moze z pisaniem "nic" peackock przesadził, ja bym powiedział "prawie nic". Który region w Polsce przez ani jeden dzień w ciągu prawie 600 lat nie był w Polsce?:)
              • Gość: MT Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.tychy.msk.pl 28.12.06, 21:03
                Rozszerzając myśl - który to region został sprzedany przez Polskiego króla
                obcemu państwu, jako zbędny i niepotrzebny? Przed którym to regionem królowie
                Polski zbudowali zespół zamków chroniących granicę, zwany później Szlakiem
                Orlich Gniazd, aby przypadkiem nie doszło do jakiegoś kontaktu z tym regionem?
                Który to region ma swój herb zawarty w herbie innego państwa, tak jak Śląsk w
                herbie Czechów? Który inny region był tak wykorzystywany i na siłę polonizowany
                jak Śląsk za komuny, kiedy to za mówienie po śląsku trafiało się do polskiego
                obozu koncentracyjnego, takiego jak te w Łambinowicach na Opolszczyźnie czy w
                Jaworznie? Których to krajanów swołoczy rządzącej w Warszawie w latach
                czterdziestych/pięćdziesiątych wywożono na Sybir jako element antypolski i obcy
                etnicznie?
                • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 09:24
                  To o czym piszesz jedynie podkresla zwiazki Slaska z Polska...
                  • Gość: Adek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 13:40
                    Masz jakieś problemy z myśleniem?? Taką logiką rozumowania można stwierdzić, że skoro Polska miela związki z Niemcami (zabory, germanizacja etc.) to Polacy sa Niemcami?:)

                    Poza tym, przez długie lata, kiedy Śląsk był poza Polską, jego związki z tym krajem były słabe, dużo słabsze niż z Czechami czy Prusami
                    • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 20:28
                      Prusy nie istnieja a Czesi jakos nie przyznaja sie do polskiego Slaska. Patrz
                      sie na to co jest teraz.
                      • Gość: Adek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 22:59
                        Jak to się ma do Twojego komentarza postu MT. Pisał o przykładach pokazujących różnice między Polską a Śląskiem, co Ty skwitowałeś tym, że to tylko podkreśla związki między Polską a Ślaskiem. O co chodzi?:)
              • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 09:23
                Gość portalu: Adek napisał(a):

                > Moze z pisaniem "nic" peackock przesadził, ja bym powiedział "prawie nic". Któr
                > y region w Polsce przez ani jeden dzień w ciągu prawie 600 lat nie był w Polsce
                > ?:)

                Pomorze Zachodnie, Ziemia Lubuska, Mazury... :) A jezeli chodzi o historie wspolczesna (tez historia) to Slask z zadnym innym panstwem nie mial tyle wspolnego co z Polska. A w sumie to jest najwazniejsze.
                • Gość: Adek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 13:37
                  > Pomorze Zachodnie, Ziemia Lubuska, Mazury.

                  Ale różnica jest taka, że tam nie ma (prawie w ogóle) już ludności autochtonicznej. Są tylko Polacy przesiedleni zza buga a na Górnym Śląsku pozostało wielu autochtonów, którzy domagają sie uznanioa swej odrębności.
                  • Gość: eurofanatik Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 20:31
                    Ci "autochtoni" w tej chwili stanowia mniejszosc. Wiec nie oni stanowia o
                    obliczu regionu.
                    • Gość: Adek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 23:01
                      Drogi rozmówco. Skoro Górny Śląsk został rozbity na 2 województwa; śląskie i opolskie, a woj. śląskie składa się z ziem górnośląskich tylko w 48%, to ciężko stanowić większość:)
                      • xs550 Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 30.12.06, 17:17
                        Patrz sie na biezace realia a nie na to jak chcialbys aby bylo. :) A uwierz mi, ze nie bedzie inaczej bo reformy administracyjnej w Polsce predko nie bedzie a jezeli bedzie to raczej bedzie sie likwidowac wojewodztwa a nie tworzyc nowe. :)
                        • Gość: Adek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.12.06, 00:22
                          oczywiscie. Zlikwiduje się opolskie, bo to tez Górny Śląsk i dołączy do tych 48% Śląska z woj. śląskiego i stworzy jedno woj. górnośląskie.
    • sandwich1 Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 16:18

      Jestem Zagłębiakiem-Białorusinem!

      W ten sposób w Polsce nie będzie w ogóle Polaków.
      • arnold7 Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 20:09
        sandwich1 napisał:

        >
        > Jestem Zagłębiakiem-Białorusinem!
        >
        > W ten sposób w Polsce nie będzie w ogóle Polaków.

        Polska zaczyna sie za Brynica.
    • Gość: stop głupocie! Kutz, nie nudź! Stary a głupi! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.12.06, 17:12
      Facetowi chyba się nudzi, ma jakąś obsesję, albo koniecznie chce przejść do
      historii. Pieprzy i pieprzy bez końca o "śląskiej narodowości". Myślałby kto,
      że to najważniejszy problem w tym kraju. Chyba na starość fanatykiem został.
      Głupota i żenada. Wywoływanie kolejnego niepotrzebnego konfliktu. Kutz wbrew
      temu co mu się zdaje prowadzi jednak działalność antyśląską.
      • Gość: Adek Re: Kutz, nie nudź! Stary a głupi! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.12.06, 19:25
        Oczywiście kolego, narodowosć śląska nie istnieje a 200 tyś ludzi na Śląsku w dzień spisu została nawiedzona przez UFO, które to kazało im taką narodowość podać.
        • tomek9991 173 tys. ludzi podało odrębność regionalną 29.12.06, 00:56
          Wszyscy są Polakami.
          We Francji wszyscy są Francuzami-obywatelami Francji.
          Zaś Francuzi to m.in. regionalna grupa Alzatczyków, która mówi po niemiecku i
          francusku.
          Francuski model jest najlepszy - jesteś Francuzem i jednocześnie jesteś ( jak
          chcesz ) w grupie regionalnej.
          Lewica we Francji, nawet ta skrajna, popiera w tym przypadku prawicę.
          Wygrywa zdrowy rozsądek.
          • Gość: respondent Od..dol sie IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 01:00
            Wiem na jakie pytania odpowiedziałem, więc mnie tu gó..arzu nie pouczuaj. I
            Polakiem nie jestem i nie zamierzam być. Sam określę swoją narodowość, bez
            pomocy takich naśladowców Hitlera jak ty.
          • Gość: Adek Re: 173 tys. ludzi podało odrębność regionalną IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 02:12
            skoro było by tak jak mówisz, to w spisie pojawiło by sie tez 200 tyś wielkopolan, 300 tyż Małopolan itp. Dlaczego więć tak się nie stało?? Coś w tym Śłąsku chyba jednak jest innego niz w pozostałych regionach?

            Co do przykładów zagranicznych - bardziej podoba mi się rozwiązanie Brytyjskie lub Hiszpańskie. Tam nikt Szkotowi nie wmawia, ze jest Anglikiem, a Katalończykowi że jest Hiszpanem.
            • tomek9991 Jest narodowość bawarska ? 29.12.06, 10:28
              Nie ma, tak samo jak śląskiej
              Szkocja to zupełnie coś innego : utworzyła jedno państwo z Anglią na zasadzie Unii.
              Katslonia ma inny język, tak samo jak Baskonia
              • Gość: krętacz :( IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 12:30
                tomek - ekspert od siedmiu boleści. Nagina kryteria do konkretnych przypadków
                jak zwykły komunistyczny propagandzista. Niestety takich nacjonalistycznych
                gnid jest w tym kraju wciąż sporo. Biedna ta Polska.
                • tomek9991 Nikt nie uciska Bawarczyków i Alzatczyków 30.12.06, 00:28
                  Nie mogą deklarować narodowości bawarskiej i alzackiej
                  i w niczym im to nie przeszkadza. Dbają o odrębność regionalną, jak chcą.
                  Uznanie narodowości śląskiej nie jest Ślązakom do niczego potrzebne.
                  • Gość: Adek Re: Nikt nie uciska Bawarczyków i Alzatczyków IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 01:26
                    Jak to nie mogą? Mogą jeśli chcą. Bawaria poza tym ma swoje państwo, bo każdy land niemiecki jest osobnym państwem, razem tworząc RFN.

                    Jeśli chcesz porównywac Ślązaków do jakiejs innej grupy etnicznej to raczej do Katalończyków lub Basków, którzy nota bene są w Hiszpanii uważani jako osobne narody.
                  • Gość: światełko Re: Nikt nie uciska Bawarczyków i Alzatczyków IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.12.06, 01:35
                    tomek9991 przestań bredzić kto co potrzebuje bo zachowujesz się jak faszysta
                    albo komunista którzy też wiedzieli lepiej. Równie dobrze może kiedyś ktoś
                    powiedzieć że uznanie Polaków nie jest Polakom do niczego potrzebne. Jeżeli
                    Ślązacy mają potrzebę istnienia jako naród to będą istnieć i twoje szczekanie w
                    tym momencie jest g...o warte
                    • tomek9991 Hm 30.12.06, 09:54
                      W Bawarii rządzą faszyści czy komuniści, bo nie pozwalają na narodowość bawarską ?
                      Oczywiście mała grupa śląska może deklarować swoją śkląską narodowość.
                      Jednak państwo nie może to akceptować oficjalnie, bo wkrótce każda wioska by się
                      ogłosiła odrębnym narodem
                      • Gość: hehehe Re: Hm IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 11:54
                        No i przyznał, że uważa Polaków za hołotę, której nic nie wiąże poza nakazem
                        państwowym.
                        Ale z ciebie dureń. :)
                        • tomek9991 Re: Hm 30.12.06, 15:09
                          Nie zrozumiałeś, co mnie nie dziwi
                          Chodzi o to aby mała grupka się nie podszywała pod mniejszość narodową w imieniu
                          wszystkich mieszkańców
                          • Gość: wykształciuch Re: Hm IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 23:20
                            Ta "mała grupka" ponad 170 tysięcy osób deklarowała imiennie swoją narodowość w
                            spisie.
                            • tomek9991 Re: Hm 31.12.06, 01:16
                              Czyli 3% mieszkańców Śląska, poniżej progu wyborczego, 97% nie chce być śląskiej
                              narodowości..
                              Od kiedy 3% ma decydować za 97% ?
                              • Gość: do tomka9991 Re: Hm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.12.06, 02:27
                                tomek9991 napisał:

                                > Czyli 3% mieszkańców Śląska, poniżej progu wyborczego, 97% nie chce być
                                śląskie
                                > j
                                > narodowości..
                                > Od kiedy 3% ma decydować za 97% ?
                                zgodnie z logiką tomka9991:
                                dzisiaj poza garstką, miażdżąca większość mieszkańców Lwowa nie chce być
                                narodowości polskiej- wniosek: Ukraina nie powinna akceptować Polaków. Może
                                nawet zaorają cmentarz bo trudno by garsta decydowała za większość.
                                BTW pierwsze słyszę żeby Ślązacy wypowiadali się w imieniu wszystkich
                                mieszkańców Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem napływowych nie-Ślązaków!
                                Masz urojenia!
                              • Gość: aha Re: Hm IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 31.12.06, 02:32
                                tomek9991 napisał:

                                > Czyli 3% mieszkańców Śląska, poniżej progu wyborczego, 97% nie chce być
                                śląskie
                                > j
                                > narodowości..
                                > Od kiedy 3% ma decydować za 97% ?

                                jaki procent z tych 97% to polscy emigranci jak Hindusi?
                                forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=760&w=54534597&a=54645573
                              • Gość: Adek Re: Hm IP: *.internetdsl.tpnet.pl 31.12.06, 02:39
                                Na jakiej podstawie wyszły Ci te obliczenia? Czyśbyś jako mieszkańców Śląska uwazał mieszkańców woj. śląskiego?:) A dodatkowo, jeśli na dany teren przyjedzie dużo imigrantów, to ludność miejscowa nie ma prawa deklarowac swojej narodowości, bo jest w mniejszości?:)
                                • tomek9991 Mieszkaniec Śląska = Ślązak 31.12.06, 12:31
                                  Jego pochodzenie nie ma nic do rzeczy.
                                  Śląsk jest regionem, tak jak Bawaria.

                                  Gdyby 3 Warszawiaków, Wielkopolan, Małopolan na 100 zgłosiło narodowość
                                  warszawską, czy to by oznaczało, że Warszawiacy, Wielkopolanie, Małopolanie są
                                  innym narodem ?
                                  • Gość: zszokowany UWAGA!!!! Nobel dla tomka9991 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.01.07, 17:34
                                    Ludzie to epokowe odkrycie tomka9991. Świat powinien o tym usłyszeć!!!!
                                    Według tego idioty każdy mieszkaniec Ameryki to Indianin, każdy mieszkaniec
                                    Australii to Aborygen a każdy mieszkanic Bawarii to Bawarczyk.
                                    Tym idiotą powinny się zająć odpowiednie służby bo obraża on Polaków ukazując
                                    ich jako szowinistów niezdolnych do jakiejkolwiek tolerancji i współżycia z
                                    innymi ludźmi. Komuna mu chyba kompletnie mózg wyprała bo zacieranie różnic
                                    było specjalnością poprzedniego ustroju którego celem było jednonarodowe
                                    państwo po wcześniejszym sprawdzeniu pochodzenia i wywaleniu niewygodnych ludzi.
              • Gość: Adek Re: Jest narodowość bawarska ? IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 13:28
                yno że podle mie, ślůnski to je inakszo gotka jak polski. Monej nie różniům sie tak fest jak francuski a nimiecki, ale na pewno barżi niż czeski od słowackigo, kiere to sům uznowane za 2 oddzielne jynzyki
                • tomek9991 Bawarska gadka jest inna od niemieckiego 30.12.06, 00:26
                  Tak jest zawsze z dialektami.
                  Lecz dialekt to nie język.
                  • Gość: Adek Re: Bawarska gadka jest inna od niemieckiego IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 01:22
                    Ktoś kiedyś powiedział, że język = dialekt + armia, jest w tym dużo prawdy.
                    Z drugiej strony patrząc, czym jest śląski gorszy od kaszubskiego, że kaszubski jest uznawany jako języka śląski jako dialekt?
                    • tomek9991 Re: Bawarska gadka jest inna od niemieckiego 30.12.06, 09:51
                      Nie ma śląskiego, jest gwara górnośląska, cieszyńska, itd.
                      • Gość: hehehe Re: Bawarska gadka jest inna od niemieckiego IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 11:55
                        Znasz się na wszystkim jak tow. Stalin.
                        Ludzie, skąd się ten błazen wziął na forum?
                    • tomek9991 Re: Bawarska gadka jest inna od niemieckiego 30.12.06, 09:58
                      Gwara górnośląska w odróżnieniu od kaszubskiego jest staropolska i jedynie w XIX
                      wieku uległa deformcji po dodadniu niemieckich rzeczowników.
                      U cieszyniaków były polskie szkoły i tam rzeczowniki pozostały polskie
                      • Gość: heheheh Re: Bawarska gadka jest inna od niemieckiego IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 11:56
                        Staropolska to może być woda mineralna, kretynie.
                      • Gość: Adek Re: Bawarska gadka jest inna od niemieckiego IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 12:24
                        Synek, nie fandzol mi tykyj o ślůnskij "gwarze",ja? bo kejbych Ci nawet cołki połedni typlikowoł to nie spokopisz. Kiery Ci podoł, abo kaś poczytoł, że to sům yno nimiecki rzeczowniki + reszta polsko?? Pokoż mi nimiecki pochodzyni w wyrazach : kej, kaj, bestůż, skuli, skiż, dycki, zowdy, hned, sztyjc(same nie rzeczowniki), je ich mocka, ale sie nie byda tropiył skuli jakigoś aroganta, jak Ty.
                      • rodowiczmaryla Re: Bawarska gadka jest inna od niemieckiego 15.02.07, 04:51
                        > jedynie w XIX wieku uległa deformcji po dodadniu niemieckich rzeczowników.

                        Fantomas: a mnie uczyli, ze od 12/13tego wieku.....widac - klamali. :)
              • Gość: George Hedgehog cos dla tomusia IP: *.dedicated.turbodns.co.uk 30.12.06, 13:40
                tomek9991 napisał:

                > Nie ma, tak samo jak śląskiej
                > Szkocja to zupełnie coś innego : utworzyła jedno państwo z Anglią na zasadzie U
                > nii.
                > Katslonia ma inny język, tak samo jak Baskonia

                www.bayernpartei.de/
                Co powiesz na to ?

                -----
                Porucznik Rżewski rozmawia z Polakiem:
                - To prawda, że mówicie w innym języku, nie po rosyjsku?
                - Tak, po polsku.
                - To jak jest po waszemu "dom"?
                - Dom.
                - Piwo?
                - Piwo.
                - Żopa?
                - D*pa.
                - I z powodu jednego słowa wymyślacie nowy język?!
                • tomek9991 Dziękuję 30.12.06, 15:06
                  Bawarski raś,
                  Polska nie uznaje sląskiej, Niemcy bawarskiej narodowości - co za zgodność
                  • Gość: wykształciuch Re: Dziękuję IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.12.06, 23:19
                    Bawaria ma szroką autonomię, Śląsk żadnej. Faktycznie wielka zgodność.
                    • tomek9991 Re: Dziękuję 31.12.06, 01:17
                      Zgodność poglądów władz państwowych na narodowości
                      • Gość: konio Re: Dziękuję IP: 212.106.177.* 02.01.07, 00:06
                        Ble, ble, ble
    • broneknotgeld Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 28.12.06, 18:08
      Pierombol, dyć niy trza sie tym wszyskim za wiela tropić i patrzeć na tych, czy
      innych partyjokow, kierzy i tak niydowno udowodniyji cołki Polsce, co wyniki
      spisu narodowego majom kajsik i zaklepali tako, a niy inkszo ustawa
      myńszościowo.
      Styknie, co przi nastympnym spisie jeszcze wiyncy szkryfnie tam - Ślonzok.
      • chichrajacy2 Kiedys byl plebiscyt 60% do 40% dla Niemcow..! 28.12.06, 19:37
        I Slask byl z woli wrancji podzielony na goroli polskich i nos Niemcow.
        Ale polsce to bylo za malo i 3 razy na nos napadala az przyszol taki jeden i
        spuscil im wpie..szkoda ze niewygrol bo teraz nos okupuja.!!
        • Gość: Schlesier Re: Kiedys byl plebiscyt 60% do 40% dla Niemcow.. IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.12.06, 20:15
          Jak swiat swiatem som i byli na G. Slonsku Slonzacy ktorzy byli narodowosci
          niemieckiej byli tez tacy co sie polakami czulia som tacy CO SIE NIE CZUJOM ANI
          POLOKAMI ANI NIYMCAMi. I powinni oni w spisie daklrowac narodowosc slonskom.
          Kutz ma racje ze wpisanie 2 narodowosci to bedzie akt polonizacji. A po zatym
          rzad polski nie chce uznac narodowosci slonskiej. Jak chcom zeby mozna podwac 2
          narodowosci w spisie to niech najpierw zarejestrujom Zwionzek Ludnosci
          Narodowosci Slonskiej. Ja akurat jestem Slonzokiem narodowosci niemieckiej ale
          w pełni sie loncze z moimi ziomkami ktorym Polska zabrania zarejestrowania ZLNS.
          I jeszcze jedno to nie RAS wymyslil narodowosci Slonskom przypomne ze w
          Czechach jest oficjalnie uznana narodowosc slonska i juz w XIX Johnan Dzierżon
          jak szedł na Universitaet Breslau to napisal w rubryce narodowosc slonska.
        • Gość: wtfrwsdf Re: Kiedys byl plebiscyt 60% do 40% dla Niemcow.. IP: *.tvtom.pl 28.12.06, 21:53
          Ty naziolski pojebie, skasujcie jego post, slaska swinia teskni za Adolfem.
        • Gość: metternich czy szanowny pan pochwala zbrodnie nazizmu? IP: *.chello.pl 28.12.06, 22:31
          z tego, co mi wiadomo, jest to w Polsce prawnie zabronione...
    • emanonek JJ Godyn, facet ale ty brecisz co to ma do tematu 28.12.06, 20:42
      Jak chcesz se na Kutza coś nagadać to znajdź odpowiedni temat.
      • Gość: fanatyk PiSu bardzo dobry pomysł!!!! IP: *.waldex.net 28.12.06, 22:32
        Bydzie nos zas wiyncyj - Ślonzoków-Niymców i Niymców-Ślonzoków.
        A Poloków zaś bydzie manij - bo tak to już ze gorolami je, że jak ino zacynajóm
        kombinować to wychodzoum dycki za c..la :-)))))
    • tomek9991 Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! 29.12.06, 00:49
      Liczy się obywatelstwo.
      Narodowość deklaruje się w wyborach głosując np. na mniejszość niemiecką.
      Deklaracje spisowe są funta kłaków warte.
      Ktoś może dla zabawy zadeklarować się jako narodowość brazylijska.
      • Gość: Adek Re: Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 02:14
        Jesli takich osób nazbiera się przeszło 175 tyś i okarze się że jest ich najwięcej w kraju spośród mniejszośći(więcej od obeznie najmniejszej - śląskiej)to trzeba będzie to zbadać:)
        • Gość: eurofanatik Re: Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 09:29
          Sa inne metody deklarowania tozsamosci etnicznej, np. poprzez czlonkostwo w organizacjach spolecznych. Tego typu pytanie w czasie spisu jest naruszeniem prywatnosci jednostki. Zauwazylem, ze najwiekszymi adwokatami tego pytania sa zazwyczaj najwieksi wrogowie zjednoczonej Europy i najbardziej sceptycznie nastawieni na innych. Przypadek?
        • chichrajacy2 Do tego nalezy dodac Niemcow urodzonych na Slasku 29.12.06, 10:18
          Tak jak rzekomo kazdy polak mieszkajacy za granica mial prawo do glosowania w
          wyborach to my tez musimy te prawo miec bo jak Slask(Oberschlesien)bedzie wolny
          to wiekrzosc z nas napewno wroci bo kazdego ciagnie do ojczyzny-
          Oberschlesien!!!!!
      • settembrini Re: Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! 29.12.06, 02:43
        obywatelstwo nie ma tu nic do rzeczy. mozna byc hindusem majac obywatelstwo
        poslkie, co to ma do rzeczy? tu jest mowa o konkretnym problemie, ktorego jak
        widac nie dopuszczasz w ogole do swiadomosci, na dodatek mylac pojecia.

        tomek9991 napisał:

        > Liczy się obywatelstwo.
        > Narodowość deklaruje się w wyborach głosując np. na mniejszość niemiecką.
        > Deklaracje spisowe są funta kłaków warte.
        > Ktoś może dla zabawy zadeklarować się jako narodowość brazylijska.
        • tomek9991 Re: Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! 30.12.06, 00:30
          Hindusi w Anglii są emigrantami.
          My dyskutujemy o ludności autochtonicznej.
      • Gość: eurofanatik Re: Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 09:26
        W anglosaskich demokracjach (a te sa przeciez najbardziej rozwiniete, wylaczajac Stany), odchodzi sie od przepytywania ludzi na temat ich pochodzenia bo jest to sprawa wtorna. Kwestia narodowosci jest kwestia sumienia i powinna byc wykreslona ze spisu. Tego typu informacje potrzebne sa najbardziej systemom totalitarnym ktore chca manipulowac ludnoscia.
        • Gość: Schlesier Re: Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.12.06, 10:30
          Ale panstwo musi wiedziec jak liczna sa mnniejszosci narodowe na terenia
          Polski. Wezcie pod uwage za w krajach Anglosaskich nie bylo komunizmu i wtedy w
          spisach kazdy mogl deklarowac swojom narodowosc a za komuny w polsce niestety
          nie, bo sprobowal by ktos zadeklarowac niemieckom czy slonskom to by mial
          problemy.
          • Gość: eurofanatik Re: Po co ? Narodowość jest sprawą prywatną !!! IP: *.cpe.net.cable.rogers.com 29.12.06, 20:32
            No ale teraz nie ma juz komuny wiec nie trzeba manipulowac ludzmi i mozna po
            prostu podchodzic do nich jak do ludzi a nie jak do tatarow, szkotow czy rosjan...
    • rodowiczmaryla Ślązaku, wybierz sobie narodowość 31.12.06, 01:08
      > Zada się w ten sposób kłam twierdzeniom, że Ślązak to nie-Polak!
      No, naprawde wyraznie widac, jaki ten pomyslodawca obiektywny..... :)

      > Ludziom z Warszawy może być jednak trudno zrozumieć
      > śląskie dylematy - dodaje Karasiewicz.
      No wiesz, Karasiewicz: tym z takimi pieknymi "slaskimi" nazwiskami,
      co "mieszkaja" na Slasku - chyba tysz...........

      Zabawny ten edzio.
    • rodowiczmaryla Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 31.12.06, 01:12
      Suchej Karasinienkowiczow:
      jako posel zapoznej sie z aktualnym "prawem" polskim
      - slaskiej narodowosci "nie ma" - no to niz fulej :)

      abo zmiyn
    • rodowiczmaryla Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość 31.12.06, 01:23
      Brawo Kutz !
    • Gość: waldek Re: Ślązaku, wybierz sobie narodowość IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.02.07, 17:42
      ober schlesien i ta mo byc
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka