Dodaj do ulubionych

Zawis`c` ! :(((

IP: *.cable.ubr02.hari.blueyonder.co.uk 19.08.03, 17:10
-sa tacy co strasznie kombinuja, zastanawiam sie w imie czego? tego by do
zlobu sie dostac` pod pretekstem utwozenia wolnego panstwa s`lonskiego? -
s`miech na sali! ja jestem calym sercem za utwozeniem takiego panstwa ale
w sposob uczciwy!
-jak tak dalej bedzie na tym Forum to cala ciezka praca uczciwych dzialaczy
z
RAS` pojdzie na marne. podjudzanie wzajemne do niczego dobrego nie prowadzi
a
wrecz do samozniszczenia! poparcie RAS` bedzie podejzewam niskie bo malo kto
im zaufa z ludnos`ci zamieszkujacej Ziemie S`loonskom(Gorole)
-ja tam do nikogo nic nie mam, kazdy posiada swoje mys`li i kierunek, ktorym
sie porusza w zyciu, jestem przekonany ze kazdy z piszacych tu jest na pewno
wspanialym czlowiekiem i dlatego nie moge pojac` tej zawis`ci, ktora sie w
tych ludziach kumuluje a potem wymienia - no..., na co to jest potrzebne?
Obserwuj wątek
    • willi2 Re: Zawis`c` ! :((( 19.08.03, 17:16
      Niewiem jakie jest powiazanie z tytulem watka a jego trescia :-)
      No ale poparcie dla RAS jest jakie jest.
      Ale !
      RAS nie prowadzi kampani przed wyborczych,nie wydaje pieniedzy na plakaty tak
      jak SLD !,malo osob wie ze istnieje RAS i jeszcze miej osob zna jego program
      wyborczy !

      I tak jak na tak slaba reklame wynik maja dobry.
      • builder Re: Zawis`c` ! :((( 19.08.03, 17:37
        -chodzi o zawis`c` w codziennym zyciu a poniewaz piszemy na Forum K-ce to o to
        wlas`nie chodzi - o zawis`c` na tym Forum


        willi2 napisał:

        > Niewiem jakie jest powiazanie z tytulem watka a jego trescia :-)
        > No ale poparcie dla RAS jest jakie jest.
        > Ale !
        > RAS nie prowadzi kampani przed wyborczych,nie wydaje pieniedzy na plakaty
        tak
        > jak SLD !,malo osob wie ze istnieje RAS i jeszcze miej osob zna jego program
        > wyborczy !
        >
        > I tak jak na tak slaba reklame wynik maja dobry.
    • willi2 poczytaj se program a potem sie wypowiadaj 19.08.03, 17:23
      ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
      RUCHU AUTONOMII ŚLĄSKA

      W OBRONIE PRAW GÓRNEGO ŚLĄSKA
      Rok 1989, przełomowy dla państwa polskiego, mieszkańcom Śląska nie przyniósł
      oczekiwanych zmian. W kolejnych parlamentach wybieranych przez obywateli
      niepodległej Rzeczypospolitej głos naszego regionu nie był dość głośny i
      stanowczy, by wymóc na władzach centralnych w Warszawie zmianę nastawienia do
      tej ziemi i jej mieszkańców. Górny Śląsk nadal traktowany jest więc jak
      kolonia, a prawa ludzi, którzy powinni być tu gospodarzami, nie są
      respektowane. Co więcej, wśród politycznych elit coraz częściej pojawiają się
      głosy, że nasz region jest dla Polski tylko ciężarem, utrudniającym integrację
      z Unią Europejską.

      Naszą odpowiedzią na centralizm i arogancję administracji centralnej jest

      żądanie autonomii !

      Autonomia jest rozwiązaniem sprawdzonym zarówno w warunkach polskich jak i w
      wielu innych krajach Europy i świata. Dużą polityczną, kulturalną i gospodarczą
      niezależność posiadają niemieckie landy, szwajcarskie kantony czy amerykańskie
      stany. Niezależność ta nie stanowi przy tym żadnego zagrożenia dla
      integralności tych państw. Nasza koncepcja autonomicznego Śląska, jako podmiotu
      jednoczącej się Europy regionów jest zakorzeniona w tradycji, a zarazem
      nowoczesna, korzystna dla całego kraju, a przede wszystkim dla samego Śląska.

      Program Ruchu Autonomii Śląska to więc konkretna wizja przyszłości naszego
      regionu i nas samych - wizja opierająca się na sprawdzonych i godnych
      naśladowania wzorcach.


      --------------------------------------------------------------------------------

      I. Miejsce RAŚ pośród partii i stowarzyszeń na Śląsku
      Ruch Autonomii Śląska to organizacja społeczno-polityczna, która opowiada się
      za pełną współpracą wszystkich regionalnych stowarzyszeń na rzecz rozwoju
      samorządności, a także organizacji samorządu gospodarczego, terytorialnego,
      zawodowego i innych działających na Śląsku i na rzecz Śląska.

      http://www.raslaska.org/

      Celem Ruchu Autonomii Śląska jest:

      rozbudzenie i ugruntowanie śląskiej tożsamości narodowej bądź regionalnej wśród
      mieszkańców Śląska
      odrodzenie i promocja kultury śląskiej oraz śląskiego środowiska twórczego
      propagowanie wiedzy o Śląsku
      inicjowanie i utrzymywanie kontaktów ze Ślązakami niezależnie od ich aktualnego
      miejsca zamieszkania
      ochrona praw mieszkańców Śląska
      uzyskanie przez Śląsk pełnej autonomii politycznej, gospodarczej i kulturowej
      Ruch Autonomii Śląska nawiązuje do bogatej tradycji śląskiej autonomii: zarówno
      księstw piastowskich, pruskich prowincji Schlesien i Oberschlesien, Śląska
      austriackiego jak i przedwojennego Województwa Śląskiego w II RP: Śląsk to dla
      nas całość i ciągłość historyczna, stanowiąca wspólnotę kulturową, będącą
      wspólnym dziedzictwem tak Dolno- jak i Górnoślązaków; Za główny cel RAŚ stawia
      sobie utworzenie dwu autonomicznych regionów w historycznych granicach: dolno-
      i górnośląskiego, które łączy wielowiekowa więź dziejowa i wspólne tradycje.
      Działalność kulturalna Ruchu dotyczy całego Śląska, podczas gdy swą działalność
      polityczną ograniczamy do Śląska Górnego.

      Stosunek RAŚ do śląskości sprowadza się do pięciu głównych postulatów:

      utrzymanie wielokulturowości regionu
      rozbudzanie śląskiej tożsamości narodowej wśród tych, którzy uważają się
      wyłącznie za Ślązaków, bądź Górnoślązaków
      rozbudzanie tożsamości regionalnej wśród Ślązaków przyznających się do
      narodowości niemieckiej lub polskiej
      obrona praw zamieszkujących Śląsk mniejszości narodowych i etnicznych
      wspieranie współpracy wszystkich mieszkańców Śląska

      --------------------------------------------------------------------------------

      II. Podstawowe założenia autonomii Śląska
      Autonomia to zasada, która pozwala jednostkom i wspólnotom samodzielnie
      rozwiązywać swe problemy, gospodarować owocami swej pracy i poszukiwać własnych
      dróg rozwoju. Zdaniem Ruchu Autonomii Śląska, autonomia terytorialna powinna
      uwzględniać lokalne uwarunkowania, każdy region winien mieć tyle autonomii, ile
      naprawdę chce. Podane poniżej założenia autonomii politycznej, której filarami
      powinny być takie atrybuty jak regionalny parlament, rząd, skarb, polityka
      gospodarcza czy współpraca międzynarodowa, dotyczą Górnego Śląska, a więc
      obszaru politycznej aktywności RAŚ.

      Podstawowe filary politycznej autonomii Górnego Śląska:

      REGIONALNY PARLAMENT GÓRNOŚLĄSKI - powinien być ciałem jednoizbowym, wybieranym
      w wyborach powszechnych, równych, tajnych, bezpośrednich, systemem
      większościowym; Parlament ze swego składu wybiera rząd, na czele którego staje
      premier

      PREZYDENT - wybierany w wyborach powszechnych, równych, tajnych, bezpośrednich.
      Czuwa nad funkcjonowaniem struktur autonomicznych, zapewnia ich koordynację,
      reprezentuje władze regionalne w kontaktach z najwyższymi organami RP.

      SKARB REGIONALNY - jego status szczegółowo ureguluje Górnośląska Konstytucyjna
      Ustawa Skarbowa. Do kompetencji Skarbu należeć będzie polityka finansowa w
      regionie, prowadzona przede wszystkim poprzez ustalanie i pobór podatków i
      opłat przypadających na teren Górnego Śląska. W ramach polityki finansowej
      Skarb Górnośląski będzie zarządzał dochodami z podatków i opłat pobieranych w
      regionie, w kwocie nie mniejszej niż 60%

      KONSTYTUCJA REGIONALNA - winna zostać przyjęta przez Regionalny Parlament
      Górnośląski. Konstytucja jako gwarant prawomocności autonomii regulować będzie
      podstawowe zasady funkcjonowania regionu, m.in. określi kompetencje
      poszczególnych organów regionalnych, itd.



      Regionalny system źródeł prawa:

      Konstytucja górnośląska jako źródło obowiązującego na obszarze regionu prawa
      nie będzie mogła być sprzeczna z konstytucją RP i nadrzędnymi zasadami prawnymi
      Wspólnoty Europejskiej. Zmian postanowień Konstytucji będzie mógł dokonywać
      Regionalny Parlament Górnośląski na zasadach w niej określonych (w tym na
      wniosek najwyższych władz RP).

      Obok Konstytucji źródłami powszechnie obowiązującego prawa na Górnym Śląsku
      będą także ustawy, ratyfikowane umowy międzynarodowe oraz rozporządzenia, a po
      uzyskaniu przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej także unijne akty
      prawne. W zakresie ich obowiązywania ustawy górnośląskie nie mogą być sprzeczne
      z ustawami ogólnopaństwowymi oraz Konstytucją Górnośląską i RP. Ustawy
      ogólnopolskie w zakresie ich obowiązywania na Górnym Śląsku nie mogą być
      sprzeczne z postanowieniami Konstytucji Górnośląskiej.

      Ustawy tak ogólnopolskie jak i górnośląskie w zakresie uregulowanym Górnośląską
      Konstytucyjną Ustawą Skarbową muszą być zgodne z powyższą ustawą, której zapisy
      nie mogą być sprzeczne z postanowieniami Konstytucji Górnośląskiej. Konstytucja
      regionalna za konstytucją RP określi sprawy wyjęte spod jurysdykcji śląskiej.

      Ustrój administracyjny regionu

      Górny Śląsk dzielić się będzie na powiaty i gminy. W ramach powiatów wyróżni
      się powiaty ziemskie i miejskie (tzw. „miasta wydzielone”, liczące powyżej 100
      000 mieszkańców). W skład powiatu ziemskiego wchodzić będą gminy; powiaty
      miejskie także mogą składać się z gmin.

      Władzę ustawodawczą w regionie sprawuje Regionalny Parlament Górnośląski , zaś
      władzę wykonawczą stanowi rząd i Prezydent.
      W powiecie organem uchwałodawczym jest rada powiatowa zaś wykonawczym zarząd
      powiatowy ze starostą; w powiecie miejskim władza uchwałodawcza należy do rady
      miejskiej, a wykonawcza do zarządu miejskiego z prezydentem na czele (w gminach
      wchodzących w skład powiatów miejskich odpowiednio rada gminy oraz zarząd i
      wójt)
      W gminie władza uchwałodawcza należy do rady gminy zaś wykonawcza do zarządu
      gminy z wójtem
      W miastach nie będących powiatami władza uchwałodawcza należy do rady
      miejskiej, a wykonawcza do zarządu miasta i burmistrza

      --------------------------------------------------------------------------------

      III. Pozycja Górnego Śląska w Polsce
      Autonomiczny Śląsk nie narusza porządku pra
      • Gość: -Q-C-Z- Re: poczytaj se program a potem sie wypowiadaj IP: *.proxy.aol.com 19.08.03, 19:16
        Czyli nic noweg wszystko po staremu.
        A podatki podwujnie slazacy beda placic?
        Raz na Polske ,a drugi raz na skarb slaski?
        A zarzadzenia (bzdurne )przez Sejm wydawane tez musza byc
        respektowane,np.likwidacja dalszego przemyslu na slasku.
        Tez beda musialy byc respektowane? Jezeli piszesz ze tak ,po jakiej cholery ten
        caly RAS. Nie jest to przypadkiem dalsza obluda slazakow? Willi cos tu sie nie
        klei! Za duzo watpliwosci co do Twojego wywodu.
      • Gość: builder Re: poczytaj se program a potem sie wypowiadaj IP: *.cable.ubr02.hari.blueyonder.co.uk 19.08.03, 20:06
        -nie chcial bym nikogo obrazic`! szczegolnie tych prawnikow, ktorzy napisali
        ten tekst ponizej - bo tak na prawde ktorys` z nich zagral na krwawiznie
        s`lonskiej(ja wiem, ze to wam sie podoba i nawet korygowalis`c`ie to
        kilkadziesiat razy by do mas przemowilo) ale jednak jak to np. ja czytam to
        zauwazam, ze komus` ukradlis`cie juz czes`c` zaslog!(nie ferr gra) tym kims`
        byla "SOLIDARNOS`C` S`LASKA" (pisze byla bo w rzeczywistos`ci juz nie istnieje
        jako silna grupa od przynajmniej 1988) "Solidarnos`c`", ktora byla po
        gdanskiej najsilniejsza i istniala na G.S`lonsku! - no tak... a wy o tym nie
        wiecie bo z kad



        willi2 napisał:

        > ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
        > RUCHU AUTONOMII ŚLĄSKA
        >
        > W OBRONIE PRAW GÓRNEGO ŚLĄSKA
        > Rok 1989, przełomowy dla państwa polskiego, mieszkańcom Śląska nie przyniósł
        > oczekiwanych zmian. W kolejnych parlamentach wybieranych przez obywateli
        > niepodległej Rzeczypospolitej głos naszego regionu nie był dość głośny i
        > stanowczy, by wymóc na władzach centralnych w Warszawie zmianę nastawienia
        do
        > tej ziemi i jej mieszkańców. Górny Śląsk nadal traktowany jest więc jak
        > kolonia, a prawa ludzi, którzy powinni być tu gospodarzami, nie są
        > respektowane. Co więcej, wśród politycznych elit coraz częściej pojawiają
        się
        > głosy, że nasz region jest dla Polski tylko ciężarem, utrudniającym
        integrację
        > z Unią Europejską.
        >
        -------------------------------------------------------------------------------
        >
        > III. Pozycja Górnego Śląska w Polsce
        > Autonomiczny Śląsk nie narusza porządku pra

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka