Dodaj do ulubionych

Ballest o Grunwaldzie

07.08.21, 10:17
Na forum Gleiwitz ballest nadaje:

forum.gazeta.pl/forum/w,34281,137535749,137535749,Bitwa_pod_Grunwaldem.html
ballestRe: Bitwa pod Grunwaldem16.07.21, 18:04
w Przywilejach Lokacyjnych zmuszano Wojtow i Soltysow do wystawiania w razie potrzeby konnego Rycerza, dlatego po stronie polskiej walczylo wiecej niemieckich Rycerzy jak po polskiej, ale do tego sie Polacy nie chca przyznac

*
Nikt nikogo nie zmuszał. To był jeden z warunków nadania przywileju. Ballest pochodzi z bocznej linii czeskich Przemyślidów i jego przodkowie też nadawali podobne przywileje dla Niemców w Czechach i nikogo nie zmuszali.

Jeżeli po polskiej stronie walczyło więcej rycerzy niemieckich to oznacza że istnieje jakaś dokładna statystyka na ten temat. Problem jest to, że nikt nigdy tej statystyki z 1410 roku nie widział.
Obserwuj wątek
  • petronella.kozlowska Ballest o Grunwaldzie 07.08.21, 10:20


   ballestRe: Bitwa pod Grunwaldem16.07.21, 18:16
   "Także ciż wójtowie i ich następcy są zobowiązani służyć nam i naszym następcom na koniu w porządnej zbroi, wraz z jednym kopijnikiem i jednym kusznikiem, ilekroć potrzeba wymagać będzie. "
   Tak pisze w Przywilejach Lokacyjnach !

   www.jaroslaw.pl/w-okresie-sredniowiecza
   *
   Tak pisze w jednym przywileju lokacyjnym. Oczywiście istnieją też inne przywileje wzmiankujące ten warunek.

   Istnieją też Przywileje Lokacyjne Nie Wspomiające Tego Warunku.
   Np.: Wrocław, Kraków, Poznań.
   Czy to nie sam ballest analizował te przywileje na forum?

   Wójt po pewnym czasie liczył sobie np. 60 lat i teraz należy sobie postawić pytanie czy rzeczywiście 60-letni wójt, zawsze kupiec nie mający z wojskowoćcią nigdy w życiu nic wspólnego, (służył) „na koniu w porządnej zbroi, wraz z jednym kopijnikiem i jednym kusznikiem“? Co do tego mam wątpliwości.

   Tutaj Chodzi O To, Że Wójt Musiał Się w Razie Wojny Z Tego Obowiązku Wykupić Za Pieniądze.

   *

   www.jaroslaw.pl/w-okresie-sredniowiecza
   cytat:
   W roku 1372 Opolczyk zostaje zarządcą Rusi Czerwonej, natomiast w latach 1377-1378 sprawuje - jako namiestnik Ludwika - rządy w Polsce. Spotkało się to z protestami szlachty. W roku 1378 ustępuje z Rusi otrzymując w lenno Ziemię Dobrzyńską.


   A przecież podobno Schlesien na mocy Traktatu w Trenczynie z 1335 na zawsze oderwał się od Polski.
   • petronella.kozlowska Ballest o Grunwaldzie 07.08.21, 10:22
    ballestRe: Bitwa pod Grunwaldem20.07.21, 23:38
    Slabi niemieccy Rycerze wygrali Bitwe pod Grunwaldem, a wiesz kto byl strategiem tej Bitwy , nie Jagiello jak pisza Polacy , tylko Zyndram z Maszkowic, slaski Niemiec - a Jagiello jezyka polskiego nie znal, nie wiem czy znal niemiecki, ale na 100% Witold znal jezyk niemiecki bo zachowaly sie Listy Witolda w jezyku niemieckim.

    *
    Olgierd pierwsza żona Maria Witebska, druga Juliana Twerska
    Jagiełło był syn Juliany.


    Język ruski był kancelaryjnym odpowiednikiem mówionego języka białoruskiego i języka ukraińskiego, odległy od języka używanego przez Moskwę. W akademickiej tradycji rosyjskiej język ruski bywa określany jako wczesnobiałoruski, gdyż nie istniał oddzielny rosyjski termin dla tego języka.

    pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_ruski
    Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że przed ekspansją litewską na ziemie ruskie język litewski był jedynym językiem obsługującym w Wielkim Księstwie Litewskim wszystkie dziedziny życia publicznego i prywatnego (dodajmy, że podobna była sytuacja i status języka pruskiego w Prusach (…)

    Wyłączność litewskiego w Wielkim Księstwie nie trwała jednak długo. W miarę jak państwo rozrastało się na zie miach ruskich, w jego obrębie znalazła się rosnąca z każdym dziesięcioleciem językowa społeczność – w końcu większość, z czasem przygniatająca – ruska. Litwa, pierwotnie organizm państwowy pod względem etnicznym i języko wym homogenicznie bałtycki, w wyniku wzmiankowanych wyżej podbojów zapoczątkowanych już przez Mendoga, a kontynuowanych przez Witenesa, Giedymina, Olgierda i Witolda, stała się państwem i pod względem teryto rialnym (ziemie etnicznie litewskie stanowiły w nim mniej niż 10%), i pod względem ludnościowym w przeważającej mierze ruskim. Wcielenie rozległych ziem zachodniej i południowej Rusi, dziedziczących wielką spuściznę kultu ralną Rusi Kijowskiej, uruchomiło proces kulturowej i w pewnym stopniu też językowej rutenizacji panującej dynastii i elity politycznej Wielkiego Księstwa. Najprościej rzecz ujmując: zdobywcy – Litwini zaczęli – z czasem coraz wy raźniej – ulegać wpływom wyższej kultury podbijanych Rusinów. Na wielką skalę proces ten się zaznaczył w latach panowania Olgierda (i Kiejstuta jako współrządcy). Ukształtowana wówczas ostatecznie kancelaria wielkoksiążęca posługiwała się językiem ruskim (funkcjonalnie w odmianie kancelaryjnej, a ze względu na genezę terytorialną najwłaściwiej określanym jako starobiałoruski, ze znaczną przymieszką elementów cerkiewnoruskich, a później też polskich), który eo ipso stał się oficjalnym językiem państwowym Wielkiego Księstwa.

    repozytorium.uwb.edu.pl/jspui/bitstream/11320/8280/1/B_Walczak_Wyznaniowe_konteksty_poczatkow_pismiennictwa.pdf
    • petronella.kozlowska Ballest o Grunwaldzie 07.08.21, 10:22
     ballestRe: Bitwa pod Grunwaldem23.07.21, 08:11
     Sam Zawisza byl Krzyzakiem , ale zmienil Strony, bo w Polsce mial wlosci a po polskiej stronie walczylo byc moze wiecej Niemcow jak po krzyzackiej

     *
     Coś takiego!
     Czy Krzyżak to narodowość?
     I czy ten sam ballest nie pisał przedtem setki razy, że Zawisza był Niemcem?

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka