Dodaj do ulubionych

Kidabion - aspartan

05.03.07, 07:44
Wiem, wiem - forum o kosmetykach, ale nie raz mozna tu dostac poradę i na
temat leków czy zywności smile

Zapytam więc jak to jest z tym aspartanem, ostatnio wyczytałam w gazecie, że
wycofywany jest z produktów (nie pamietam w jakim kraju) bo jest szkodliwy
dla zdrowia, a tu prosze widze go w składzie preparatu tranopodobnego dla
małych dzieci...
Obserwuj wątek
    • ewa.m.kaminska Re: Kidabion - aspartan 05.03.07, 14:22
      Nie śledzę na bieżąco tematu aspartamu, bo dotyczy on przede wszystkim żywności.
      Sama raczej staram się unikać sztucznych słodzików, ale nie ze względu na
      jakiekolwiek niebezpieczeństwo ich stosowania, tylko dlatego, że zawsze byłam
      zainteresowana przytyciem, a nie odchudzaniemsmile)) Teraz jednak zajrzałam do
      wiarygodnych baz medycznych, żeby zorientować się w stanie aktualnym. Aspartam
      wprowadzono do użycia na początku lat 80-tych, bodajże dekadę później zaczęły
      się kontrowersje dotyczące bezpieczeństwa jego stosowania, związane z tym, że
      jest on szybko metabolizowany w organizmie człowieka do aminokwasów -
      fenyloalaniny i kwasu asparaginowego, a także do metanolu. Badania na
      zwierzętach i badania z udziałem ochotników, którym podawano bardzo duże dawki
      aspartamu (niemożliwe do osiągnięcia przy normalnym spożywaniu tego związku jako
      słodziku) wykazały, że może on powodować guzy mózgu, drgawki i zmiany w
      zachowaniu. W związku z tym zarówno w Europie, jak i w USA powołano zespoły
      ekspertów, mające stwierdzić, czy aspartam można bezpiecznie spożywać. W
      internecie udostępniono duży raport Naukowego Komitetu Żywieniowego Komisji
      Europejskiej z 2002 r. oraz m.in. wyniki najnowszego wieloośrodkowego włoskiego
      badania kontrolowanego z udziałem ok. 10 000 osób (Gallus i wsp. 2007). Zarówno
      raport, jak i badania nie wykazały związku między przyjmowaniem aspartamu a
      nowotworami, padaczką, zmianami w obrębie mózgu itp., co oczywiście nie zmienia
      faktu, że w ogólnie dostępnym internecie jest dużo tekstów o wymowie
      populistycznej i pozbawionej argumentacji, w tym sporo tekstów zwolenników tzw.
      medycyny holistycznej. Myślę, że każdy - zależnie od własnego zdania na ten
      temat - może przestać kupować produkty z dodatkiem aspartamu, ale w chwili
      obecnej brak jest podstaw do jego wycofania.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka