Dodaj do ulubionych

Uniwersytet w Koszalinie ?

07.03.06, 09:16
ww2.tvp.pl/235,20060306311736.strona
Obserwuj wątek
    • mavellis Coraz mniejsze i słąbsze miasta "dostają" uniwerki 07.03.06, 09:17
      Coraz mniejsze i słąbsze miasta "dostają" uniwerki - czy to nie koniec etosu
      dobrej nauki polskiej?
    • kuj-pom Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 09:17
      ww2.tvp.pl/235,20060306311736.strona
      • kanton2 Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 09:44
        Toruń też był małym miastem i dostał iniwersytet . Spokojnie rozwinie się i
        może być lepszy ,od starszych powstałych w PRL.
        • balumbyd Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 10:03
          Słusznie powiedziałeś "dostał" - bo toruń nie miał kadry tak jak bydgoszcz, nie
          wytworzył jej mozolną pracą (przed wojną nie myślało się nawet o uniwersytecie
          w toruniu a jedynie w bydgoszczy). Dlatego wyśmiewanie się z takich miast jak
          koszalin i bydgoszcz świadczy wyłącznie o arogancji.
          • babbik balum =ethanak =jątrzący leszku - czemu kłamiesz? 07.03.06, 10:07
            balum =ethanak =jątrzący leszek - czemu kłamiesz?
            Decyzja o powstaniu w Toruniu uniwersytetu od 1940 roku jako filii UAM zapadla
            juz przed wojna. Stad przybywajacy migranci do Tirunia znależli budynki,
            biblioteke i cale zaplecze w Toruniu.
            • campenile Re: balum =ethanak =jątrzący leszku - czemu kłami 07.03.06, 10:10
              Tylko, że umk powstał z uniwerku przywieźionego z Wilna, a nie wydziału
              uniwersytetu w Poznaniu.
            • ka_zet Re: balum =ethanak =jątrzący leszku - czemu kłami 07.03.06, 10:14
              babbik napisał:

              > Decyzja o powstaniu w Toruniu uniwersytetu od 1940 roku jako filii UAM zapadla
              > juz przed wojna.

              Źródło by się przydało, to raz. Dwa, przed wojną również Bydgoszcz starała się o
              uczelnie. Trzy, przeprowadzka uniwersytetu z Wilna do Torunia nie miała *nic*
              wspólnego z przedwojennymi ustaleniami.
              • balumbyd uniwersytet w toruniu ? 07.03.06, 10:39
                Była decyzja że od 1940 roku stolicą będzie Bydgoszcz, nie sądzę więc aby
                chciano na ugorze lokowac uniwersytet skoro w Bydgoszczy już przed wojną były
                do tego podstawy.
                • ka_zet Re: uniwersytet w toruniu ? 07.03.06, 10:41
                  balumbyd napisała:

                  > Była decyzja że od 1940 roku stolicą będzie Bydgoszcz, nie sądzę więc aby
                  > chciano na ugorze lokowac uniwersytet skoro w Bydgoszczy już przed wojną były
                  > do tego podstawy.

                  Z tą stolicą to wiesz, notatki z posiedzenia rządu to jest krucha podstawa (to
                  samo dotyczy równie "ostatecznych" decyzji o powstawaniu uniwersytetu w Toruniu).
    • anilek_swiety Uniwersytet im Andrzeja L :-) 07.03.06, 10:56
      a profesorem bedzie inny naukowiec Alek K. Zapewne tam pani B zrobi doktorat z
      finansow albo z prawa :-))
      • kanton2 Re: Uniwersytet im Andrzeja L czy Mariana F ? 07.03.06, 11:27
        co za różnica i jeden i drugi to nieżli komicy .
        • kuj-pom Rozwojowy wątek 07.03.06, 13:31
          W 1940 roku miano przenieśc stolicę Pomorza z Torunia do Bydgoszczy ? Jeśli to
          prawda to po co budowano siedzibą Sądu Apelacyjnego ( obecnie Wydział Fizyki
          UMK ) czy siedzibę Muzeum Pomorskiego ( obecnie Wydział Matematyki UMK ). W
          roku 1945 osiedlono w Toruniu wykładowców Uniwersytetu Stefana Batorego z Wilna
          i Uniwersytetu Jana Kazimierza ze Lwowa , ponieważ w Toruniu było wiele pustych
          budynków po urzędach wojewódzkich . Głównym budynkiem UMK w 1945 roku został
          przedwojenny Pomorski Urząd Wojewódzki przy Fosie Staromiejskiej. W roku 1945
          Bydgoszcz liczyła około 130 000 mieszkańców i nie mogła pomieścić wszystkich
          urzędów a co dopiero uniwersytet.
          • kuj-pom Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy ? 07.03.06, 13:47
            pl.wikipedia.org/wiki/Bydgoszcz
            Edukacja

            Edukacja w Bydgoszczy


            Wieloprofilowość bydgoskich uczelni (humanistyczna, techniczna, rolnicza,
            medyczna, muzyczna, artystyczna, hotelarsko-turystyczna, ochrony środowiska,
            zarządzania, informatyczna, administracji, teologiczna) sprawia, iż w regionie
            nie ma sobie równych (wg danych GUS za 2004 rok: Bydgoszcz to 47% studentów,
            57% nauczycieli akademickich i 48% profesorów w regionie). To właśnie w
            Bydgoszczy znajdują się jedyne w województwie Kujawsko-Pomorskim publiczne
            uczelnie techniczna, artystyczna i medyczna.


            Publiczne wyższe uczelnie
            W Bydgoszczy działają 4 wyższe publiczne uczelnie, z których największą jest
            Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (do 1 września 2005 r. Akademia Bydgoska), na
            którym studiuje ok. 20 000 studentów. Jest to obecnie najmniejszy i najmłodszy
            polski uniwersystet. Obecnie oferuje on 16 kierunków i ok. 40 specjalności na
            czterech wydziałach: Humanistycznym, Pedagogiki i Psychologii, Matematyki,
            Fizyki i Techniki oraz Nauk Przyrodniczych.

            Drugą pod względem liczby studentów (ok. 10 000), ale też i najstarszą (1951)
            jest Akademia Techniczno-Rolnicza im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Jest jedyną
            w regionie uczelnią o charakterze technicznym. Oferuje obecnie 13 kierunków i
            ok. 40 specjalności na 6 wydziałach: Budownictwa i Inżynierii Środowiska,
            Mechanicznym, Rolniczym, Technologii i Inżynierii Chemicznej, Telekomunikacji i
            Elektrotechniki i Zootechnicznym oraz w Instytucie Matematyki i Fizyki.

            W Bydgoszczy znajduje się też jedyna w regionie uczelnia medyczna, powstała w
            1951 roku, jednakże jako samodzielna jednostka istniejąca dopiero od 1984 roku -
            Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w
            Bydgoszczy (do 2004 roku Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Kształci się na niej
            ok. 3,5 tysiąca studentów na 3 wydziałach: Lekarskim, Farmaceutycznym i Nauk o
            Zdrowiu. Baza uczelni opiera się również o kliniki zlokalizowane w Szpitalu
            Uniwersyteckim im. Antoniego Jurasza oraz 7 innych szpitalach. Podlega
            Ministerstwu Zdrowia.

            Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego dla ok. 450 studentów to jedyna w
            regionie państwowa uczelnia artystyczna. Kształci przyszłych artystów muzyków,
            kompozytorów, instrumentalistów, wokalistów, dyrygentów etc. na 4 wydziałach:
            Instrumentalnym, Dyrygentury chóralnej i edukacji muzycznej, Muzyki Jazzowej i
            Muzyki Kościelnej. Podlega Ministerstwu Kultury.


            Filie wyższych uczelnii
            W mieście działają również filie innych państwowych uczelni (m.in. Ośrodek
            Studiów Wyższych w Bydgoszczy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Akademii
            Ekonomicznej w Poznaniu, Sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A.
            Mickiewicza w Poznaniu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz dwie
            uczelnie teologiczne (Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej oraz
            Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego).


            Niepubliczne wyższe uczelnie
            Od połowy lat 90-tych zaobserwować można dynamiczny rozwój uczelni
            niepublicznych, z których największą jest Wyższa Szkoła Gospodarki (istniejąca
            od 1999 roku) kształcąca ok. 2,5 tysiąca studentów na 7 kierunkach na 3
            Wydziałach: Turystyki i Geografii, Społeczno-Ekonomicznym i Technologicznym, w
            tym m.in. w systemie studiów dziennych magisterskich. Szkoła współpracuje m.in.
            z Uniwersytetem w Tuluzie.

            Innymi większymi bydgoskimi uczelniami niepublicznymi są m.in. Wyższa Szkoła
            Ochrony Środowiska (od 1998, ok. 700 studentów), Wyższa Szkoła Zarządzania i
            Finansów (od 1999, ok. 1000), Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa (2000, ok. 1000)
            oraz Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu (od 2005).


            Instytuty naukowe oraz niższe szkolnictwo
            Bydgoszcz to również mnóstwo jednostek naukowych współpracujących z wieloma
            uczelniami wyższymi, jak również i wiele znacznych instytutów naukowych, np.
            Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin.

            Edukacja na niższych szczeblach jest również dobrze rozwinięta:

            szkoły ponadgimnazjalne (62 Technika, 24 Licea Ogólnokształcące, 20 Liceów
            profilowanych i szkół artystycznych, 19 zasadniczych szkół zawodowych)
            54 gimnazja
            59 szkół podstawowych
            79 przedszkoli
    • campenile Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 13:52
      haha skandal
      • kanton2 Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 14:28
        karolku kujawski czytaj uważnie i ze zrozumieniem. Nie twórz nowej historii AMB
        w Bydgoszczy i innych uczelni.Chyba powinieneś pamiętać ,ze fuzja AMB z umk
        nastąpiła w 2004 r.a przedtem nic te uczelnie nie miały ze sobą wspólnego.
        • patajka1 AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w kraju 07.03.06, 14:31
          Widze jak zazarcie dyskutujecie. Takie cos znalazlam z Wprost.
          AM B-cz przez 11 lat była ostatnia uczelnią lub przedostatnią uczelnia medyczna
          w kraju:

          W 1994 - miejsce 11 na 11:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=32
          W 1995 - miejsce 11 na 11:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=30
          W 1996 - nawet nie3 klasyfikowana (poza 10):
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=33
          W 1997 - miejsce 11 na 11:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=29
          W 1998 - miejsce 11 na 12:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=31
          W 1999 - miejsce 12 na 12:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=26
          W 2000 - miejsce 12 na 12:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=27
          W 2001 - miejsce 12 na 12:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=25
          W 2002 - miejsce 11 na 12:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=24
          W 2003 - miejsce 11 na 11:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=11
          W 2004 - miejsce 10 na 11:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=12
          W 2005 - miejsce 9 na 11:
          szkoly.wprost.pl/?c=7&e=13
          Mysle, ze UMK moze wywindowac AM za 4-5 lat chocby w srodek rankingow.
          • muvon200 Re: AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w 07.03.06, 14:43
            ale fajne rankingi. Dlaczego na forum podaje się dane z tablidów i brukowców?
            Wszyscy doskonale wiemy , że fuzja miała na celu przejęcie uczelni po to by
            nowopowstający UKW nie miał Wydziału Medycznego. Następny krok to przeniesienie
            kliniki a potem całego Wydziału. Nie myślisz chyba że UMK chciał podnieśc
            prestiż bydgoskiej uczelni.
            • kuj-pom Re: AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w 07.03.06, 16:44
              muvon200 napisał:
              > Wszyscy doskonale wiemy , że fuzja miała na celu przejęcie uczelni po to by
              > nowopowstający UKW nie miał Wydziału Medycznego
              A dlaczego Akademia Bydgoska , Akademia Medyczna i ATR nie połączyły się
              wcześniej ? Byłby z tego naprawdę silny uniwersytet i prawdziwa konkurencja dla
              UMK .
            • saul_bydgoszcz Re: AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w 07.03.06, 17:21
              muvon200 napisał:

              > ale fajne rankingi.

              Wiesz, rankingi jak rankingi.
              Prawda jest taka, że w Polsce są dwa uznane uniwersytety: Uniwersytet
              Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Tylko te dwie uczelnie są w jakiś sposób
              rozpoznawane w świecie.

              Co do rankingów.. Hmm, no cóż mamy w Polsce kilka uniwersytetów tworzonych w
              czasach komuny: Toruń, Lublin, Katowice, Gdańsk.. najczęściej sa to typowe
              molochy z masą wydziałów. Niestety jak to było za komuny: ilość nie idzie w
              jakość. Dzisiaj trudno w rankingu porównywać takie molochy ze specjalistycznymi
              uczelniami kształcącymi bardzo czesto w kilku wybranych kierunkach.. Ale tak
              się niestety robi i sumuje "punkty".

              No cóz wyniki wychodzą takie jakie wychodzą..
          • kanton2 Re:patajko nie zbaczaj z tematu 07.03.06, 14:56
            tu chodzi kłamstwa w historii a ty znów swoje. Była ostatnią i jest ostatnią a
            fużja nic nie zmieni.No bo cóż może zmienić połączenie słabego ze słabym.
            Nie chce mi się już pisać jak ta fuzja niekorzystnie wpłynęła na sytuację
            studentów CM.Władze CM teraz dopiero się budzą .
        • kuj-pom do kanton2 07.03.06, 16:47
          kanton2 napisał:
          > karolku kujawski
          Karolku kujawski ? Czemu tak pieszczotliwie ?
          • campenile Re: do kanton2 07.03.06, 16:48
            chciałbyś mniej piszczotliwie?
            • kuj-pom piszczotliwie? 07.03.06, 16:57
              Nie Mańka pałucka, nie chciałbym

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka