kuj-pom 07.03.06, 09:16 ww2.tvp.pl/235,20060306311736.strona Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
mavellis Coraz mniejsze i słąbsze miasta "dostają" uniwerki 07.03.06, 09:17 Coraz mniejsze i słąbsze miasta "dostają" uniwerki - czy to nie koniec etosu dobrej nauki polskiej? Odpowiedz Link Zgłoś
kuj-pom Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 09:17 ww2.tvp.pl/235,20060306311736.strona Odpowiedz Link Zgłoś
kanton2 Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 09:44 Toruń też był małym miastem i dostał iniwersytet . Spokojnie rozwinie się i może być lepszy ,od starszych powstałych w PRL. Odpowiedz Link Zgłoś
balumbyd Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 10:03 Słusznie powiedziałeś "dostał" - bo toruń nie miał kadry tak jak bydgoszcz, nie wytworzył jej mozolną pracą (przed wojną nie myślało się nawet o uniwersytecie w toruniu a jedynie w bydgoszczy). Dlatego wyśmiewanie się z takich miast jak koszalin i bydgoszcz świadczy wyłącznie o arogancji. Odpowiedz Link Zgłoś
babbik balum =ethanak =jątrzący leszku - czemu kłamiesz? 07.03.06, 10:07 balum =ethanak =jątrzący leszek - czemu kłamiesz? Decyzja o powstaniu w Toruniu uniwersytetu od 1940 roku jako filii UAM zapadla juz przed wojna. Stad przybywajacy migranci do Tirunia znależli budynki, biblioteke i cale zaplecze w Toruniu. Odpowiedz Link Zgłoś
campenile Re: balum =ethanak =jątrzący leszku - czemu kłami 07.03.06, 10:10 Tylko, że umk powstał z uniwerku przywieźionego z Wilna, a nie wydziału uniwersytetu w Poznaniu. Odpowiedz Link Zgłoś
ka_zet Re: balum =ethanak =jątrzący leszku - czemu kłami 07.03.06, 10:14 babbik napisał: > Decyzja o powstaniu w Toruniu uniwersytetu od 1940 roku jako filii UAM zapadla > juz przed wojna. Źródło by się przydało, to raz. Dwa, przed wojną również Bydgoszcz starała się o uczelnie. Trzy, przeprowadzka uniwersytetu z Wilna do Torunia nie miała *nic* wspólnego z przedwojennymi ustaleniami. Odpowiedz Link Zgłoś
balumbyd uniwersytet w toruniu ? 07.03.06, 10:39 Była decyzja że od 1940 roku stolicą będzie Bydgoszcz, nie sądzę więc aby chciano na ugorze lokowac uniwersytet skoro w Bydgoszczy już przed wojną były do tego podstawy. Odpowiedz Link Zgłoś
ka_zet Re: uniwersytet w toruniu ? 07.03.06, 10:41 balumbyd napisała: > Była decyzja że od 1940 roku stolicą będzie Bydgoszcz, nie sądzę więc aby > chciano na ugorze lokowac uniwersytet skoro w Bydgoszczy już przed wojną były > do tego podstawy. Z tą stolicą to wiesz, notatki z posiedzenia rządu to jest krucha podstawa (to samo dotyczy równie "ostatecznych" decyzji o powstawaniu uniwersytetu w Toruniu). Odpowiedz Link Zgłoś
anilek_swiety Uniwersytet im Andrzeja L :-) 07.03.06, 10:56 a profesorem bedzie inny naukowiec Alek K. Zapewne tam pani B zrobi doktorat z finansow albo z prawa :-)) Odpowiedz Link Zgłoś
kanton2 Re: Uniwersytet im Andrzeja L czy Mariana F ? 07.03.06, 11:27 co za różnica i jeden i drugi to nieżli komicy . Odpowiedz Link Zgłoś
kuj-pom Rozwojowy wątek 07.03.06, 13:31 W 1940 roku miano przenieśc stolicę Pomorza z Torunia do Bydgoszczy ? Jeśli to prawda to po co budowano siedzibą Sądu Apelacyjnego ( obecnie Wydział Fizyki UMK ) czy siedzibę Muzeum Pomorskiego ( obecnie Wydział Matematyki UMK ). W roku 1945 osiedlono w Toruniu wykładowców Uniwersytetu Stefana Batorego z Wilna i Uniwersytetu Jana Kazimierza ze Lwowa , ponieważ w Toruniu było wiele pustych budynków po urzędach wojewódzkich . Głównym budynkiem UMK w 1945 roku został przedwojenny Pomorski Urząd Wojewódzki przy Fosie Staromiejskiej. W roku 1945 Bydgoszcz liczyła około 130 000 mieszkańców i nie mogła pomieścić wszystkich urzędów a co dopiero uniwersytet. Odpowiedz Link Zgłoś
kuj-pom Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy ? 07.03.06, 13:47 pl.wikipedia.org/wiki/Bydgoszcz Edukacja Edukacja w Bydgoszczy Wieloprofilowość bydgoskich uczelni (humanistyczna, techniczna, rolnicza, medyczna, muzyczna, artystyczna, hotelarsko-turystyczna, ochrony środowiska, zarządzania, informatyczna, administracji, teologiczna) sprawia, iż w regionie nie ma sobie równych (wg danych GUS za 2004 rok: Bydgoszcz to 47% studentów, 57% nauczycieli akademickich i 48% profesorów w regionie). To właśnie w Bydgoszczy znajdują się jedyne w województwie Kujawsko-Pomorskim publiczne uczelnie techniczna, artystyczna i medyczna. Publiczne wyższe uczelnie W Bydgoszczy działają 4 wyższe publiczne uczelnie, z których największą jest Uniwersytet Kazimierza Wielkiego (do 1 września 2005 r. Akademia Bydgoska), na którym studiuje ok. 20 000 studentów. Jest to obecnie najmniejszy i najmłodszy polski uniwersystet. Obecnie oferuje on 16 kierunków i ok. 40 specjalności na czterech wydziałach: Humanistycznym, Pedagogiki i Psychologii, Matematyki, Fizyki i Techniki oraz Nauk Przyrodniczych. Drugą pod względem liczby studentów (ok. 10 000), ale też i najstarszą (1951) jest Akademia Techniczno-Rolnicza im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich. Jest jedyną w regionie uczelnią o charakterze technicznym. Oferuje obecnie 13 kierunków i ok. 40 specjalności na 6 wydziałach: Budownictwa i Inżynierii Środowiska, Mechanicznym, Rolniczym, Technologii i Inżynierii Chemicznej, Telekomunikacji i Elektrotechniki i Zootechnicznym oraz w Instytucie Matematyki i Fizyki. W Bydgoszczy znajduje się też jedyna w regionie uczelnia medyczna, powstała w 1951 roku, jednakże jako samodzielna jednostka istniejąca dopiero od 1984 roku - Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy (do 2004 roku Akademia Medyczna w Bydgoszczy). Kształci się na niej ok. 3,5 tysiąca studentów na 3 wydziałach: Lekarskim, Farmaceutycznym i Nauk o Zdrowiu. Baza uczelni opiera się również o kliniki zlokalizowane w Szpitalu Uniwersyteckim im. Antoniego Jurasza oraz 7 innych szpitalach. Podlega Ministerstwu Zdrowia. Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego dla ok. 450 studentów to jedyna w regionie państwowa uczelnia artystyczna. Kształci przyszłych artystów muzyków, kompozytorów, instrumentalistów, wokalistów, dyrygentów etc. na 4 wydziałach: Instrumentalnym, Dyrygentury chóralnej i edukacji muzycznej, Muzyki Jazzowej i Muzyki Kościelnej. Podlega Ministerstwu Kultury. Filie wyższych uczelnii W mieście działają również filie innych państwowych uczelni (m.in. Ośrodek Studiów Wyższych w Bydgoszczy Akademii Ekonomicznej w Poznaniu Akademii Ekonomicznej w Poznaniu, Sekcja Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu) oraz dwie uczelnie teologiczne (Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Bydgoskiej oraz Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne Zgromadzenia Ducha Świętego). Niepubliczne wyższe uczelnie Od połowy lat 90-tych zaobserwować można dynamiczny rozwój uczelni niepublicznych, z których największą jest Wyższa Szkoła Gospodarki (istniejąca od 1999 roku) kształcąca ok. 2,5 tysiąca studentów na 7 kierunkach na 3 Wydziałach: Turystyki i Geografii, Społeczno-Ekonomicznym i Technologicznym, w tym m.in. w systemie studiów dziennych magisterskich. Szkoła współpracuje m.in. z Uniwersytetem w Tuluzie. Innymi większymi bydgoskimi uczelniami niepublicznymi są m.in. Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska (od 1998, ok. 700 studentów), Wyższa Szkoła Zarządzania i Finansów (od 1999, ok. 1000), Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa (2000, ok. 1000) oraz Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu (od 2005). Instytuty naukowe oraz niższe szkolnictwo Bydgoszcz to również mnóstwo jednostek naukowych współpracujących z wieloma uczelniami wyższymi, jak również i wiele znacznych instytutów naukowych, np. Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin. Edukacja na niższych szczeblach jest również dobrze rozwinięta: szkoły ponadgimnazjalne (62 Technika, 24 Licea Ogólnokształcące, 20 Liceów profilowanych i szkół artystycznych, 19 zasadniczych szkół zawodowych) 54 gimnazja 59 szkół podstawowych 79 przedszkoli Odpowiedz Link Zgłoś
kanton2 Re: Uniwersytet w Koszalinie ? 07.03.06, 14:28 karolku kujawski czytaj uważnie i ze zrozumieniem. Nie twórz nowej historii AMB w Bydgoszczy i innych uczelni.Chyba powinieneś pamiętać ,ze fuzja AMB z umk nastąpiła w 2004 r.a przedtem nic te uczelnie nie miały ze sobą wspólnego. Odpowiedz Link Zgłoś
patajka1 AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w kraju 07.03.06, 14:31 Widze jak zazarcie dyskutujecie. Takie cos znalazlam z Wprost. AM B-cz przez 11 lat była ostatnia uczelnią lub przedostatnią uczelnia medyczna w kraju: W 1994 - miejsce 11 na 11: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=32 W 1995 - miejsce 11 na 11: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=30 W 1996 - nawet nie3 klasyfikowana (poza 10): szkoly.wprost.pl/?c=7&e=33 W 1997 - miejsce 11 na 11: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=29 W 1998 - miejsce 11 na 12: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=31 W 1999 - miejsce 12 na 12: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=26 W 2000 - miejsce 12 na 12: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=27 W 2001 - miejsce 12 na 12: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=25 W 2002 - miejsce 11 na 12: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=24 W 2003 - miejsce 11 na 11: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=11 W 2004 - miejsce 10 na 11: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=12 W 2005 - miejsce 9 na 11: szkoly.wprost.pl/?c=7&e=13 Mysle, ze UMK moze wywindowac AM za 4-5 lat chocby w srodek rankingow. Odpowiedz Link Zgłoś
muvon200 Re: AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w 07.03.06, 14:43 ale fajne rankingi. Dlaczego na forum podaje się dane z tablidów i brukowców? Wszyscy doskonale wiemy , że fuzja miała na celu przejęcie uczelni po to by nowopowstający UKW nie miał Wydziału Medycznego. Następny krok to przeniesienie kliniki a potem całego Wydziału. Nie myślisz chyba że UMK chciał podnieśc prestiż bydgoskiej uczelni. Odpowiedz Link Zgłoś
kuj-pom Re: AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w 07.03.06, 16:44 muvon200 napisał: > Wszyscy doskonale wiemy , że fuzja miała na celu przejęcie uczelni po to by > nowopowstający UKW nie miał Wydziału Medycznego A dlaczego Akademia Bydgoska , Akademia Medyczna i ATR nie połączyły się wcześniej ? Byłby z tego naprawdę silny uniwersytet i prawdziwa konkurencja dla UMK . Odpowiedz Link Zgłoś
saul_bydgoszcz Re: AM Bcz przez 11 lat była ostatnia uczelnią w 07.03.06, 17:21 muvon200 napisał: > ale fajne rankingi. Wiesz, rankingi jak rankingi. Prawda jest taka, że w Polsce są dwa uznane uniwersytety: Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski. Tylko te dwie uczelnie są w jakiś sposób rozpoznawane w świecie. Co do rankingów.. Hmm, no cóż mamy w Polsce kilka uniwersytetów tworzonych w czasach komuny: Toruń, Lublin, Katowice, Gdańsk.. najczęściej sa to typowe molochy z masą wydziałów. Niestety jak to było za komuny: ilość nie idzie w jakość. Dzisiaj trudno w rankingu porównywać takie molochy ze specjalistycznymi uczelniami kształcącymi bardzo czesto w kilku wybranych kierunkach.. Ale tak się niestety robi i sumuje "punkty". No cóz wyniki wychodzą takie jakie wychodzą.. Odpowiedz Link Zgłoś
kanton2 Re:patajko nie zbaczaj z tematu 07.03.06, 14:56 tu chodzi kłamstwa w historii a ty znów swoje. Była ostatnią i jest ostatnią a fużja nic nie zmieni.No bo cóż może zmienić połączenie słabego ze słabym. Nie chce mi się już pisać jak ta fuzja niekorzystnie wpłynęła na sytuację studentów CM.Władze CM teraz dopiero się budzą . Odpowiedz Link Zgłoś
kuj-pom do kanton2 07.03.06, 16:47 kanton2 napisał: > karolku kujawski Karolku kujawski ? Czemu tak pieszczotliwie ? Odpowiedz Link Zgłoś