Dodaj do ulubionych

Podpuszczka

05.06.04, 16:01
Czy ktoś może wie gdzie można zaopatrzyć się w podpuszczkę do produkcji
serów ?
Obserwuj wątek
    • linn_linn Re: Podpuszczka 05.06.04, 16:19
      W aptece. We Wloszech przynajmniej jest w aptece / szkoda, ze opakowanie 500
      ml /.
      • krasnowo a w Polsce ? 05.06.04, 16:22
        a w Polsce ?
        • Gość: sz Re: a w Polsce ? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.04, 20:35
          samameu wykonać odwar z grasic cielęcych
          tam ona jest ;-)
          • krasnowo Re: a w Polsce ? 05.06.04, 21:12
            No - tylko najpierw należy upolować mlecznego cielaczka, owieczkę lub
            koźlątko :))
    • cytryniec Re: Podpuszczka 05.06.04, 17:02
      Nie jest łatwo.Pytalem się w sklepach ze zdrową zywnością i nie bardzo.Może w
      dużych miastach.Mają też w serowarniach,ale w przemysłowych ilościach (typu
      cysterna) i nie chcą sprzedawać w małych porcjach.
      Gdybyś gdzieś zdobyła to napisz,sam chetnie bym kupił.
      pzdr
      • krasnowo Re: Podpuszczka 05.06.04, 18:51
        o.k - znajomi sprowadzają z Francji, a ja w Internecie znalazłam tylko to :
        www.biolacta.rhodia.com.pl/produkty/main_mlecz.htm ale tam pewnie też
        mają w giga ilościach...
    • Gość: Pichciarz Re: Podpuszczka IP: *.proxy.aol.com 05.06.04, 19:27
      Odnośnie produkcji oszczypka. Może właśnie na Podhalu jest dostępna?

      Klaganie

      Tradycyjny wyrób sera zaczyna się po wydojeniu owiec. Do ciepłego mleka, które
      ma naturalną temperaturę około 36°C, dodaje się podpuszczkę - enzym trawienny,
      składnik soku żołądkowego, powodujący ścinanie się białka w mleku i wytrącenie
      masy serowej. Przez wieki bacowie używali naturalnej podpuszczki z żołądków
      cieląt mlecznych. Żołądek rozcinali, starannie płukali, solili i po zaszyciu
      suszyli. Potem, w miarę potrzeby, odkrawali po kawałku i moczyli przez dobę w
      przegotowanej ostudzonej wodzie. Przecedzony przez szmatkę płyn stanowił gotową
      do użycia podpuszczkę- w gwarze pasterskiej: klag. Współcześnie podpuszczkę
      robi się z gotowych preparatów w postaci proszku, który rozpuszcza się w
      wodzie, ale proces wytrącania białka z mleka po dziś dzień określa się jako
      klaganie.

      Wygląda na to, że w dzisiejszych czasach podpuszczka to preparat enzymowy, a
      nie naturalny "żołądek cielęcy". Gdzie tego szukać? Hmmm...

      • krasnowo Re: Podpuszczka 05.06.04, 19:33
        We wszystkich cywilizowanych krajach można to kupić w lepiej zaopatrzonym
        sklepie, ale u nas... będę musiała chyba uwieść pracownika mleczarni :o)))

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka