IP: *.aster.pl 09.01.05, 00:14
Misia, Mariza, Amelia Rodriguez, Madredeus... Kto jeszcze? Znacie innych
wykonawców fado?
Obserwuj wątek
      • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 09.01.05, 03:19
        Już zdarzyło mi się na forum prowadzić polemikę o tym, czy Madredeus tworzy
        fado smile) Nawet jeśli nie stricte fado, to jednak coś mocno skoligaconego z
        fado. Klimat podobny, brzmienie tylko trochę inne, a i głos Teresy Salgueiro
        unosi się nad Tagiem tęsknie jak w fado.
        • Gość: g Re: Fado IP: *.elb.vectranet.pl / 81.15.226.* 09.01.05, 12:12
          z pewnoscia fado jest inspiracja dla madredeus, glownie jesli chodzi o tematyke
          tekstow.
          no ale tak czy owak bede sie upierac, ze madredeus to nie fado, tylko muzyka
          fado inspirowana smile
          poza tym mamy sporo odmian fado - fado de coimbra, de lisboa itd. fado potrafi
          byc rowniez radosne, afirmujace zycie, milosc, kraj, z ktorego pochodzi itd.
          a tak generalnie - to i "ortodoksyjne" fado, i madredeus to po prostu piekna
          muzyka z pieknym tekstem. i juz.
      • chiara76 Re: Fado 09.01.05, 14:38
        Portugalczycy sami podobno nie zgadzają się z określeniem muzyki Madredeusa
        jako Fado, ale ja przyznam się, że też je jednak tak traktuję.
        Bardzo lubię Misię i Marizę.
        Zauważyłam też, że mniej podoba mi się klasyczne, stare Fado, jak Amalii
        Rodrigues, wolę chyba młodszych wykonawców.
        • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 09.01.05, 17:17
          Amalia Rodrigues zupełnie mi nie "podchodzi". Za to Misa.. "Garras Dos
          Sentidos" słuchałem wczoraj do 3 w nocy. Piękna muzyka.. Mariza śpiewa jednak
          inaczej. Eksperymentuje z głosem. Dodaje westchnienia.. Miłośników fado nie mam
          co przekonywać, Wy też czujecie ten czar niepowtarzalny. Ale Maderedeus
          świetnie się nadaje dla kogoś, kto dopiero zaczyna przygodę z fado. I nigdy nie
          wiem która płytę polecić laikowi. Może "O Paraiso"? A może "O Espiritu Da
          Paz"? "Um Amor Infinito" z zeszłego roku jest do tej chwili jedną z moich naj,
          naj płyt.
          • Gość: g Re: Fado IP: *.elb.vectranet.pl / 81.15.226.* 09.01.05, 18:31
            to prawda. madredeus jest bardziej uniwersalny (a wlasciwie "uniwersalna").
            fakt tez, ze amalia rodriguez moze wydawac sie zbyt archaiczna. no ale jej
            najlepsze piosenki to rzeczy sprzed 40-50 lat. te same rzeczy w wykonaniu
            marizy sa cudownie swieze.
            no ale amalia to instytucja, świetość, którą przyjmuje sie a priori smile
            na jej repertuarze jednak mozna zapoznac sie z klasyka gatunku, bowiem amalia
            zaspiewala bodaj wszystkie najpiekniejsze piesni fado.
            • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 09.01.05, 23:51
              Słuchajcie, Madredeus wymawiam jako Madredeusz, co w przypadku Misii? Uczę się
              hiszpańskiego, i choć wymowa jest zupełnie inna, to mogę się domyślać znaczeń
              róznych słów. Np. burza - hiszp. tempesto, port. (o)tempestade (tak, tak, tytuł
              bodajże z płyty "O Paraiso". - o paraiszo? Straszny kłopot z wymową dla
              nieznających portugalskiego.
              • chiara76 Re: Fado 10.01.05, 00:09
                spytaj u nas na forum, na pewno ktoś Ci odpowie, bardzo dużo osób tam mówi po
                portugalsku, więc nie będzie problemusmile
              • Gość: g Re: Fado IP: *.elb.vectranet.pl / 81.15.226.* 10.01.05, 01:17
                madredeusz. tak właśnie. o paraiso natomiast wymówimy jak U Paraisu (z tym, że
                to s lekko jak z, ale tylko lekko). amalia bedzie miala na nazwisko rodrigesz,
                lizbona bedzie liszboa, burza bedzie tempesztady (tzn. takie bardzo twarde e
                graniczace z y) itd. itd.
                piękny język!

• Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 10.01.05, 02:29
                  Dzięki wielkie. Zaiste, piękny i ciekawy język. Mniej znany niż hiszpański, ale
                  przez to trochę egzotyczny. Okrutnie mi się podoba. Mogę bez końca słuchać
                  pieśni po portugalsku. Pewnie jeszcze dużo wody w Wiśle i Tagu upłynie, zanim
                  nauczę się na tyle by cos więcej zrozumieć, ale nie ustaję w wysiłkach smile)
                  Aha, a jak się wymiawia "Misia"? Podobno nazwała się tak na cześć pewnej
                  polskiej tancerki..
                    • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 10.01.05, 17:44
                      Ok, będę mówił Mizja smile) Nawet sporo jej płyt jest w polskich sklepach
                      internetowych. Za to pierwszy album Marizy ("Fado Em Mim") strasznie trudno
                      dostać. Madredeus właściwie skompletowany... to od niego i puszczonej w dawnym
                      radiu TOK FM piosenki "O Mar" wszystko się dla mnie zaczęło.. Cały urok fado,
                      ta tęsnota, smutek, saudade, liryzm..
                      • chiara76 Re: Fado 10.01.05, 18:05
                        a najlepiej jest wybrać się na koncert Fado do jednej z lizbońskich knajpek w
                        Bairro Alto albo w Alfamie, o czym można przeczytać na moim blogu:
                        www.chiara76.blox.pl
                          • Gość: g Re: Fado IP: *.elb.vectranet.pl / 81.15.226.* 11.01.05, 20:02
                            to ja jeszcze po nieobecnosci smile

tak jest - lisboa, casa do fado, kwiecien, zapach odymionych sardynek i wino
                            lane do zmrozonych canec. to wymarzone warunki do sluchania tej pieknej muzyki.

jesli uczyles sie hiszpanskiego, to z "czytanym" portugalskim nie powinienes
                            miec problemow, zatem pewnie wiekszosc tekstow rozumiesz. jak-by-co sluze
                            pomoca lingwistyczna. cumprimentos. g
                            • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 11.01.05, 21:04
                              Miło mi. Niewykluczone że jeszcze bezczelnie poproszę o pomoc przy wymowie
                              czegoś po portugalsku smile) Powoli dojrzewa we mnie myśl o nauce równoległej z
                              hiszpańskim. Chciałbym rozumieć słowa fado... choć meu curacao, meu amor itp.
                              to oczywiste..
                                • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 13.01.05, 02:12
                                  Aha, portugalski okazuje się być niezwykle śpiewnym, cudownie brzmiącym
                                  językiem. Oczywiście wydobyć te cechy potrafią jedynie osoby bogate w muzyczny
                                  talent, ale gdy już im się to uda - efekt powala! Misia i Mariza wyśpiewują
                                  całą swą duszę, oddają dźwiękom swe serce. Trzeba wielkiej wrażliwości by
                                  tworzyć TAKĄ muzykę.
                                  • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 14.01.05, 23:30
                                    Okrutnie przypadła mi do gustu płyta Misi zatytułowana "Paixóes diagonais".
                                    Tylko nie moge rozszyfrowac znaczenia tego tytułu. O ile drugi, za
                                    przeproszeniem, człon wydaje się zrozumiały, o tyle pierwszego wyrazu ugryźć
                                    nijak nie mogę. Ktoś wie?
                                      • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 16.01.05, 15:35
                                        Dzięki wielkie smile) Choć słowa wyśpiewywane przez Misię brzmią mi całkeim obco,
                                        to pomimo tego może podświadomie czuję jak przebija z nich smutek, cierpienie,
                                        ale i namiętność, żarliwość olbrzymia. Cudowne. Byłem głuchy na piękne dźwięki
                                        zanim poznałem tę muzykę. W tym roku powinien pojawić się kolejny album. To
                                        będzie prawdziwa gratka. Pozdrawiam Cię "g", po hiszpańsku. Hasta pronto!
                                        • chiara76 Re: Fado 19.01.05, 13:43
                                          polecam Ci zajrzenia na jej stronę (choć myślę, że już to uczyniłeś). Można
                                          zamówić sobie , aby przychodziły informacje o jej koncertach, czy innych
                                          wydarzeniach z nią związanych.
                                          • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 19.01.05, 14:35
                                            Dziękuję Ci Chiara smile), oczywiście już wcześniej wchodziłem na wszelkie
                                            możliwe strony. A wiesz że już za 3 tygodnie premiera nowego albumu
                                            Madredeus? "Faluas Do Tejo". Oto link do wglądu:

www.madredeus-osonho.net/Faluas_do_Tejo.htm

wygląda na to że szykuje nam się prawdziwa uczta muzyczna! Pozdrawiam miłą
                                            Znajomą z odległości jednej stacji metra smile)
                                            • Gość: terry Re: Fado IP: *.aster.pl 19.01.05, 14:55
                                              Zamówiłem newslettery. Okazuje się że Misia przedwczoraj nagrała ostatnią
                                              piosenkę na nowy album zatytułowany roboczo "Drama Box". Album ukaże się
                                              dopiero pod koniec marca. Co zrobić? Jak doczekać cierpliwie? Teraz już tylko
                                              Mariza się leni. A może nie?
                                              • chiara76 Re: Fado 19.01.05, 15:09
                                                o najnowszej płycie Madredeusa dowiedziałam się od Ciebie . Czytałam Twój post
                                                na ten temat. Szkoda, że nie chcesz rozkręcić tematu Fado na naszym
                                                portugalskim forum, tu i tak niewiele osób chce pogadać, a tam może by się
                                                towarzystwo ruszyło do rozmowysmile zawsze zapraszam.
                                                  • Gość: g Re: Fado IP: *.elb.vectranet.pl / 81.15.226.* 19.01.05, 16:59
                                                    ale na forum portugalskim byłom sporo wątków muzycznych. tyle tylko, że jest
                                                    tam (nas, bo też sie udzielam, tylko nick mam) dość mało. dlatego wątki się
                                                    szybko wyczerpują - każdy się wypowie i klops. hermetyczność prawie jak w
                                                    portugalii smile

ale jest z kim o tej muzyce pogadać - to fakt!

então - Bem-vindo!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka