Dodaj do ulubionych

JESLI KTOŚ POSIADA skladki w OFE

22.01.20, 21:13


TO CO TRZEBA ZROBIĆ,ŻEBY nie stracić 1500 zł
Obserwuj wątek
  • marii51 Re: JESLI KTOŚ POSIADA skladki w OFE 22.01.20, 22:20
   Nie chcesz stracić 1500 zł? Musisz to wiedzieć!
   Wiemy już, jak będzie wyglądał wzór deklaracji członka otwartego funduszu emerytalnego. Średnio każdy z nas ma w OFE jeszcze około 10 tysięcy złotych, a w tym roku musimy wypełnić ważną decyzję, więc lepiej nie przegapić terminu złożenia dokumentu. Szczególnie, że możemy stracić sporo pieniędzy...

   OFE do ZUS. Deklaracja przeniesienia środków do pobraniaOFE do ZUS. Deklaracja przeniesienia środków do pobrania
   2ZOBACZ ZDJĘCIA
   OFE do ZUS. Deklaracja przeniesienia środków do pobrania 123RF
   PODZIEL SIĘ
   KOPIUJ LINK
   Na decyzję, czy chcemy, aby nasze środki trafiły do IKE (Indywidualne Konta Emerytalne) czy do ZUS (na nasze konto emerytalne w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych), mamy czas od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku.

   REKLAMA

   REKLAMA

   W czwartek na stronach rządu pojawił się wzór wniosku, jaki trzeba złożyć, by nasze pieniądze trafiły do ZUS (wzór zobacz poniżej). Jeśli deklaracji nie wypełnimy, nasze środki trafią automatycznie do IKE. Zgodnie z ustawą nastąpi to 27 listopada 2020 roku. Zostanie za to pobrana tzw. opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. naszych oszczędności z OFE. Jeśli ktoś ma w OFE 10 tys. zł, za ich przeniesienie do IKE zapłaci 1500 zł.

   Wniosek (deklarację o przeniesieniu środków zgromadzonych na własnym rachunku OFE do ZUS) zgodnie z ustawą trzeba będzie wypełnić i złożyć w OFE, którego jest się członkiem. Wniosek można wysłać pocztą, ale nie można tego zrobić po 1 sierpnia 2020 roku. W przeciwnym razie nasze środki trafią do IKE i zapłacimy opłatę przekształceniową. W ten sposób rząd zamierza w latach 2020-2021 zebrać około 19 miliardów złotych, co pozwoli mu realizować flagowe pomysły, między innymi takie jak trzynasta emerytura.

   IKE czy ZUS? Plusy i minusy obu rozwiązań

   Nie znaczy to, że rozwiązanie z przeniesieniem środków do ZUS ma same plusy. W szczególności nie znaczy to, że przenosząc środki do ZUS (Zakład Ubezpieczeń Społecznych), nie zapłacimy żadnego podatku. Zapłacimy, ale przy wypłacaniu emerytury. W ten sposób też rząd uzasadnia obecną opłatę za transfer środków z OFE do IKE – żeby było sprawiedliwie.

   Umieszczenie środków w IKE oznacza, 15 proc. widocznej straty już na starcie (opłata przekształceniowa). W zamian mamy obietnicę, że pieniądze zgromadzone w IKE będą „prywatne”. Co ma przede wszystkim oznaczać, że będą dziedziczone. Zgodnie z obietnicą rządu, nikt ich też w przyszłości nie uzna za środki, które można przeznaczyć na inny cel, jak to było z częścią pieniędzy zgromadzonych przez Polaków w OFE. Ale sami nie wypłacimy ich przed emeryturą.

   Pieniądze z IKE będą też inwestowane, co oznacza, że są objęte ryzykiem inwestycyjnym. Czyli trzeba również mieć świadomość, że część z nich możemy stracić.

   Nie oznacza to, że w ZUS-ie są w 100 procentach bezpieczne (ZUS ma 3 bilion zobowiązań i już teraz ledwo zipie). Ale przeniesienie pieniędzy do ZUS zwiększy nasze emerytalne prognozy. Zostaną one zaksięgowane na wirtualnym koncie emerytalnym i będą miały wpływ na wypłatę naszej emerytury, zgodnie z obowiązującym w ZUS-ie przelicznikiem. ZUS daje nam też obietnicę, której do tej pory dotrzymywał: że pieniądze będą nam wypłacane do końca życia, niezależnie, czy będziemy żyć 70, czy 120 lat.

   IKE, tak jak PPK, nie są emeryturą. Zgromadzone środki zostaną wypłacone jednorazowo lub podzielone na transze i wypłacone w ratach. Jednak będą one wypłacane do momentu, wyczerpania kwoty na koncie, a nie do końca życia.

   IKE czy ZUS? Co wybrać radzi ekspert Instytutu Emerytalnego

   /2 DEKLARACJA członka otwartego funduszu emerytalnego o przeniesieniu środków zgromadzonych na jego rachunku w otwartym funduszu emerytalnym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wzór
   DEKLARACJA członka otwartego funduszu emerytalnego o przeniesieniu środków zgromadzonych na jego rachunku w otwartym funduszu emerytalnym do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - wzór
   .
   Tak ma wyglądać wzór deklaracji zgodnie z projektem opublikowanym na stronach rządowych.

   /2 IKE czy ZUS? Wybór nie jest prosty
   IKE czy ZUS? Wybór nie jest prosty

   123RF
   Ale jeśli deklaracji nie wypełnimy, nasze pieniądze z OFE trafią automatycznie do IKE. Na przekazanie do naszego OFE deklaracji mamy czas od 1 czerwca do 1 sierpnia 2020 roku.

   --
   ''Szczęście to nie tylko co los nam daje... ,
   ale tez wtedy, gdy nam szcęścia nIe odbiera""
  • marii51 Re: JESLI KTOŚ POSIADA skladki w OFE 25.01.20, 15:41

   15 proc. opłaty jest OK?
   Skoro przeniesienie 100 proc. wartości środków z jednego miejsca w drugie - nawet jeśli przymusowe i podyktowane koniecznością zbijania puchnącego długu publicznego - nazywa się "kradzieżą" (np. Jarosław Gowin) czy "zabieraniem pieniędzy" i "grabieżą" (wiceminister funduszy polityki regionalnej Waldemar Buda dwa tygodnie temu w Sejmie), to trudno znaleźć proporcjonalne słowa dla przeniesienia tylko 85 proc. pozostałych środków z OFE na IKE w ramach domyślnego przebiegu reformy zaproponowanej przez obecny rząd (pozostałe 15 proc. zostanie ucięte w ramach "opłaty przekształceniowej").

   ``````````````````````
   1 sprawa !
   --Morawiecki wówczas{2014r}był w rzadzie TUSKA MINISTREM I
   wtedy bylo żle --
   TO TUSK TO , TUSK OKRADŁ Polaków ujadali niesamowicie ALE WOWCZAS te pieniądze poplynęly na konta do ZUS tzw Sunkonto i jest ono dziedziczne!!!
   2prawa !
   obecni rzadzący zadłużyli się paskudnie nie mając żadnych zapasów rozdawali 500+
   więc postanowili zabrać uzbierane składki z obecnych skladek OFE
   STWORZYLI SPECJALNE KONTO "" IKE""
   i czynią tak ::
   to trudno znaleźć proporcjonalne słowa dla przeniesienia tylko 85 proc. pozostałych środków z OFE na IKE w ramach domyślnego przebiegu reformy zaproponowanej przez obecny rząd (pozostałe 15 proc. zostanie ucięte w ramach "opłaty przekształceniowej


   ale emeryci pilnować muszą co w następnym poscie ujęlam---tylko poleciał z reklamami.. ale tam można wszystko doczytać jak nie stracić 1500 zł


   --
   ''Szczęście to nie tylko co los nam daje... ,
   ale tez wtedy, gdy nam szcęścia nIe odbiera""
   • marii51 Re: JESLI KTOŚ POSIADA skladki w OFE 25.01.20, 15:51
    to trudno znaleźć proporcjonalne słowa dla przeniesienia tylko 85 proc. pozostałych środków z OFE na IKE w ramach domyślnego przebiegu reformy zaproponowanej przez obecny rząd (pozostałe 15 proc. zostanie ucięte w ramach "opłaty przekształceniowej

    jak można zawłaszczyć dajmy nato nasz portfel w ktorym
    wszyscy obecnie pracujący i skladający do OFE WOJE PIENIĄDZE .. i z tej składki
    pis z swoja prawicą postanawia i decyduje za wszystkich !!
    tę pulę pieniędzy w innym miejscu położyć...ale każdemu zabierze 15 procent ...
    ot tak sobie ,, np za to,że rękę podniesli ?np czy guzik nacisnęłi?
    w Sejmie i swoj sposób przeniesienia pieniedzy do wymyslonej IKE--- a żadnych dziedziczeń adsolutnie
    odsetki rownież wracać będą do rządu !!!!?

    --
    ''Szczęście to nie tylko co los nam daje... ,
    ale tez wtedy, gdy nam szcęścia nIe odbiera""

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka