Dodaj do ulubionych

transfer praw emerytalnych z ZUS

IP: 136.173.162.* 18.11.10, 10:58
jakie sa Wasze doswiadczenia ?

na podstawie 2 przykladow, kwota jaka wyliczyl ZUS sluzaca za podstawe do wyliczenia czasu pracy w UE roznila sie znaczaca od kwoty jaka ostatecznie ZUS przelal do systemu. Roznica to w jednym przypadku 30% w a w drugim nawet 50%. Roznice kursowe nie maja tu znaczenia bo mowie o kwotach w PLN wyliczonej przez ZUS .... Co ciekawe roznica byla glwonie na czesci ZUS-owej a nie OFE-owej ...

Obserwuj wątek
            • Gość: marcin Re: transfer praw emerytalnych z ZUS IP: 136.173.162.* 19.11.10, 12:40
              to akurat zalezy jeszcze od kursu euro w dniu zlozenia wniosku bo kwota wzieta do tansferu to bedzie kwota wyliczona przez ZUS na dzien zlozenia wniosku podzielona przez kurs euro. Kwota ta bedzie przeliczona na lata pracy zgodnie z pensja podstawowa rowniez z dnia zlozenia wniosku.

Tyle ze rewaloryzjacja na poziomie 50% !!!! to albo zle licza, albo ten ZUS nie jest taki zly jak o nim pisza ;)
            • Gość: Ala Re: transfer praw emerytalnych z ZUS IP: *.access.telenet.be 19.11.10, 22:29
              Niekoniecznie, bo: 1. od 01.01.2009 na duzo gorsze zmienily sie zasady przeliczen (pamietacie moze ta afere, gdzie najpierw naganiano do skladania wnioskow, a potem okazalo sie ze i tak jest 'po ptakach') 2. Ma znaczenie ile zarabiasz - a dokladniej jaka masz skladke emerytalna, ktora jest proporcjonalna do zarobkow - w chwili skladania wniosku. W uproszczeniu: im wieksza jest Twoja pensja, tj. skladka emerytalna, tym krotszy okres dodany, A ze z czasem sie awansuje + jest jakas waloryzacja, nie warto czekac zbyt dlugo ze skladaniem wniosku.
              • Gość: czekajaca jeszcze Re: transfer praw emerytalnych z ZUS IP: 88.147.47.* 19.11.10, 22:55
                JA zlozylam wlasnie w tym okresie naganiania - czyli nic to nie dalo, bo gorsze zasady sa od poczatku roku? Gdyby mozna bylo to wycofalabym ten wniosek, bo ZUS juz kontaktowala sie ze mna, co oznacza, ze przygotowuja wyliczenia. Dlaczego nie zalatwia tych z np 2005 roku, i tak to wszystko przechodzi przez Warszawe. Mi akurat nie zalezy na szybkim wyliczeniu, bo nie jestem pewna czy to sie do konca oplaca, bo tutaj mnie mam szans na prace 30 lat wiec i tak moja emerytura bedzie minimalna gwarantowana, czyli taka sama z czy bez praw z Polski. A tak, majac ponad 10 lat pracy w Polsce i dosc dobre skladki, to moze zalapie sie na druga emeryture z Polski, a przede wszystkim na prawa emeryta w Polsce i wszystkie przywileje z tym zwiazane.
                • tuhanka Re: transfer praw emerytalnych z ZUS 21.11.10, 11:07
                  Kiedy ZUS Ci wyliczy Twój kapitał emerytalny, wciąż jeszcze musisz potwierdzić albo odrzucić przeniesienie składek. Zatem nie musisz się martwić - będziesz miała wyliczenie "czarno na białym", to wtedy podejmiesz ostateczną decyzję.
                    • Gość: czekajaca jeszcze Re: transfer praw emerytalnych z ZUS IP: 88.147.47.* 21.11.10, 14:00
                      Tak, wiem o tym. Problem w tym, ze jak odrzuce to juz mam droge zamknieta do ponownego przeniesienia, bo tylko raz mozna takiego przeniesienia dokonac. Jest to w polskiej ustawie lub rozporzadzeniu, nie pamietam teraz dokladnie gdzie. Dlatego wolalabym taka decyzje podejmowac jak najpozniej, moze wtedy bede wiedziec czy wrocic do Polski czy do emerytury zostac tutaj.
                      W polskim ZUSie, dla tych co maja 2 filar, nie ma teraz wymogu min 20 lat przepracowania aby dostac emeryture. Ile pieniedzy sie nazbiera, wg tego wylicza emeryture, przeliczajac cala kwote na miesieczna emeryture wg statystycznego wieku zycia, tzn jesli wg nich bede zyc jeszcze 20 lat, to podziela wszystko na 20x12 i tak wylicza miesieczna emeryture. Jak ume wczesniej, ich zysk, jak zyc bede dluzej, bede placic z pieniedzy tych co zmarli wczesniej. Na pewno nie straca.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka