sidian Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 17:57 W pelni popieram taka reforme. Chce miec wybor, czy oszczedzam w OFE czy w ZUSie. Z przyjemnoscia wycofam od tych sku**ieli z ZUSu wszystkie moje skladki i wplace je na OFE :P. Odpowiedz Link Zgłoś
w.i.l Nie licz na to. Jeśli duzo zarabiasz i liczysz, że 26.05.10, 18:30 z indywidualnego konta w OFE uzyskasz wysoką emeryturę to wiedz, że państwo do tego nie dopuści. Obowiązkiem państwa będzie dać ci mniejszą emeryturę niż środki zgromadzone w OFE aby biedniejsi emeryci nie pomarli z głodu. Z czegoś będzie trzeba to pokryć. Odpowiedz Link Zgłoś
makova_panenka Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 18:39 Nie liczyłbym na cud. Za ZUS stoją podatnicy którym do tyłka dobierze się skarbówka, za OFE stoi ostatecznie Goldman Sachs, nie ma takiej siły na planecie która dała by mu rady. Odpowiedz Link Zgłoś
pendrek_wyrzutek Prywatyzacja zysku, nacjonalizacja ryzyka 26.05.10, 18:51 sidian napisał: > W pelni popieram taka reforme. Chce miec wybor, > czy oszczedzam w OFE czy w > ZUSie. Z przyjemnoscia wycofam od tych sku**ieli > z ZUSu wszystkie moje skladki > i wplace je na OFE :P. Sprytnie. Jak giełda się nie zawali, nie będzie większego kryzysu, firmy nie splajtują, żaden Maddoff czy Bagsik funduszów nie okradnie przez 40 lat to Pan zarobi. A jak nie to wyciągnie Pan rękę do państwa aby ratowało. Czyli potencjalny zysk BEZ RYZYKA! Odpowiedz Link Zgłoś
sidian Re: Prywatyzacja zysku, nacjonalizacja ryzyka 26.05.10, 19:22 A w zyciu. Ja nie licze na zadna emeryture panstwowa. Ani OFE ani ZUS ani nawet trzeci filar, ktory sobie oplacam. To tylko hmm... Coz, dodatkowe zabezpieczenie. Jesli chce miec emeryture, to musze sobie na nia odlozyc. Przyjmuje do wiadomosci, ze naszego panstwa na takie wynalazki nie stac i przyjmuje do wiadomosci, ze w zwiazku z tym musze sobie o to zadbac sam. Nie widze w tym zreszta nic dziwnego, panstwo nie kupuje mi butow, nie placi mi czynszu i nie pokrywa kosztow benzyny. To jest zwyczajnie kolejna rzecz, ktorej panstwo dla mnie nie robi. Pytanie tylko, co tak naprawde dla mnie robi? W zyciu nie bylem (i nie bede) na L4, bo prowadze swoja firme i nie oplaca mi sie chorowac. Korzystam wylacznie z prywatnej sluzby zdrowia, wiec moje skladki na NFZ ida dla innych. Nie zamierzam wyciagac lap po emeryture do panstwowej kabzy, bo odkladam na nia sam. Podsumowujac: nie, ja wcale nie jestem taki predki do tego, zeby wyciagac pieniadze z ZUSu. Ja sie tylko smieje z tego, ze politycy jak zwykle mowia o tym, ze musza dac swoim rodakom wybor. To samo slyszalem od Millera po tym, jak podniosl skladke za zatrudnianie emerytow o jakas kosmiczna wartosc przekreslajac szanse emerytow na dorobienie sobie do tych smiesznych groszy, ktore dostaja. Mowil wtedy, ze chce pracodawcom dac wybor, hehe. Tak samo jest tutaj z tym wyborem. Oczywiscie, ze nigdy nie bedzie mozliwosci opuszczenia ZUSu, bo to panstwo by splajtowalo bez skladek, ktorymi mozna pokryc emerytury wyplacane dzisiaj. :) Odpowiedz Link Zgłoś
pendrek_wyrzutek Re: Prywatyzacja zysku, nacjonalizacja ryzyka 26.05.10, 19:55 sidian napisał: > Jesli chce miec emeryture, to musze sobie na nia odlozyc. > musze sobie o to zadbac sam. No to trzeba zakopywać złoto bo banki/fundusze nie trwają wiecznie. Poważnie mówiąc, jak się nie ufa państwu to jedyne zabezpieczenie to są dzieci. Trzeba je mieć i dobrze wychować. Odpowiedz Link Zgłoś
mikado111 Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 18:14 "- Takie opinie biorą się z niewiedzy, a politycy to wykorzystują - uważa prof. Krzysztof Rybiński z warszawskiej SGH. Jego zdaniem system emerytalny jest skomplikowany i ludzie go nie rozumieją. - Widzą tylko, że OFE wypłacają po 100 zł emerytury. A ile miałoby to być po zaledwie dziesięciu latach oszczędzania? - mówi" Panie Rybiński! Zgadzam się, że chodzi o niewiedzę. Ludziom rzeczywiście nie chce się liczyć, z tym, że wykorzystują to nie politycy, ale bandyci z OFE i ich kumple udzielający wywiadów w gazetach. Pierwsza emerytura z OFE wyniosła 23 (dwadzieścia trzy) złote miesięcznie. Osoba, która ją otrzymała, zgromadziła 6 tysięcy PLN. To mało. Łatwo jednak obliczyć, że gdyby wpłaciła te pieniądze na lokatę bankową 5,5%, to otrzymałaby 23 PLN miesięcznie samych odsetek po odliczeniu podatku Belki, z tą różnicą, że kapitał, czyli 6000, byłby cały czas jej własnością, a po śmierci przeszedłby na jej spadkobierców. W OFE trafi do kieszeni świń, prostytutek i złodziei z zarządów tychże instytucji w postaci jak zwykle należnych i zasłużonych premii. Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 21:35 Zapominasz tylko kochany,że ta osoba nie miała w 1999r tego kapitału 6tys.zł,lecz go składała przez 10 lat i te pieniądze nie pracowały,bo ich nie było w OFE. By przez 10 lat ,zebrać 6000,-,to przy oprocentowaniu, jakie podajesz 5,5% wystarczy wpłacać 442 zł rocznie,by zebrac taki kapitał.czyli składka miesieczna 37,-zł. Natomiast, przy średnim oprocentowaniu w OFE,wystraczyłoby wpłacać 30 złmiesięcznie. Czy z tego można zbudować jakiś kapitał na emeryturę ? Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 21:52 mikado111 napisała: > "- Takie opinie biorą się z niewiedzy, a politycy to > wykorzystują - uważa prof. Krzysztof Rybiński z warszawskiej SGH. > Jego zdaniem system emerytalny jest skomplikowany i ludzie go nie > rozumieją. - Widzą tylko, że OFE wypłacają po 100 zł emerytury. A > ile miałoby to być po zaledwie dziesięciu latach oszczędzania? - > mówi" > > Panie Rybiński! Zgadzam się, że chodzi o niewiedzę. Ludziom > rzeczywiście nie chce się liczyć, z tym, że wykorzystują to nie > politycy, ale bandyci z OFE i ich kumple udzielający wywiadów w > gazetach. > > Pierwsza emerytura z OFE wyniosła 23 (dwadzieścia trzy) złote > miesięcznie. Osoba, która ją otrzymała, zgromadziła 6 tysięcy PLN. > To mało. Łatwo jednak obliczyć, że gdyby wpłaciła te pieniądze na > lokatę bankową 5,5%, to otrzymałaby 23 PLN miesięcznie samych > odsetek po odliczeniu podatku Belki, z tą różnicą, że kapitał, > czyli 6000, byłby cały czas jej własnością, a po śmierci przeszedłby > na jej spadkobierców. W OFE trafi do kieszeni świń, prostytutek i > złodziei z zarządów tychże instytucji w postaci jak zwykle > należnych i zasłużonych premii. Zapominasz tylko kochany,że ta osoba nie miała w 1999r tego kapitału 6tys.zł,lecz go składała przez 10 lat i te pieniądze nie pracowały,bo ich nie było w OFE. By przez 10 lat ,zebrać 6000,-,to przy oprocentowaniu, jakie podajesz 5,5% wystarczy wpłacać 442 zł rocznie,by zebrac taki kapitał.czyli składka miesieczna 37,-zł. Natomiast, przy średnim oprocentowaniu w OFE,wystraczyłoby wpłacać 30 złmiesięcznie. Czy z tego można zbudować jakiś kapitał na emeryturę ? Odpowiedz Link Zgłoś
alanba Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 18:36 Oświećcie mnie, proszę co do pewnej sprawy, bo po wielu pomysłach, sugestiach i innych innowacjach trochę mi się już pozajączkowało: 1. Emerytura z ZUS będzie wypłacana do śmierci, tak jak obecnie. 2. Emerytura z OFE (II filar) będzie wypłacana: a)do śmierci, b)do śmierci, jeśli "zbierający" zadecyduje,że taką wybiera opcję, c)przez jakiś okres, np. 20-25 lat, bo wyliczono, że statystyczny Polak żyje, załóżmy, 85 lat. Która wersja jest prawdziwa? Jeżeli 2c), tzn. emerytura z OFE będzie wypłacana tylko przez jakiś okres - aż skończą się uzbierane pieniądze, to co się stanie, jeżeli będę żyła dłużej niż te przykładowe 85 lat? W takim razie lepsza byłaby wersja, że emeryturę wypłaca tylko ZUS (do śmierci), nawet jeśli miałaby być niższa niż ZUS+OFE ( bo gdy konto z OFE się wyczerpie, to już tylko śmierć głodowa lub podziemie...eutanazyjne. Jeśli zarówno ZUS jak i OFE będą wypłacać do śmierci, to być może korzystna byłaby wersja "dwuźródłowa". Jak to jest z tymi planami dotyczącymi wypłaty przyszłych emerytur? Odpowiedz Link Zgłoś
makova_panenka Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 18:43 Emerytura z obu źródeł będzie wypłacana do śmierci, ale w wysokości uzależnionej od arbitralnie przyjętego czasu życia na emeryturze. Ubezpieczyciele będą dążyć do maksymalnego naciągania tego czasu, aby wypłacać jak najniższe świadczenia, a poza tym tylko niewielu ludzi będzie żyć tak długo aby wyczerpali zgromadzone przez siebie środki i ubezpieczalnie musiały im płacić świadczenia z własnej kieszeni (pardon, z kont tych którzy zmarli wcześniej - patrz brak dziedziczenia). Odpowiedz Link Zgłoś
e.olsen Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 18:57 > Ubezpieczyciele będą dążyć do maksymalnego naciągania tego czasu, > aby wypłacać jak najniższe świadczenia Akurat to nie zależy od uznania ubezpieczyciela, ale od podawanego corocznie w oficjalnych statystykach GUS średniego wieku życia dla mężczyzn i kobiet w Polsce Odpowiedz Link Zgłoś
sybarytus Powinien być wybór 26.05.10, 18:42 Pracownik powinien decydować czy chce być w ZUS-ie, czy w OFE. No, ale nie po to sprzedawczyki robiły "reformę", by decydowali płatnicy składek. Celem "reformy" był haracz dla obcych instytucji finansowych. I będą bronić tego jak własnego życia. Odpowiedz Link Zgłoś
brutt Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 18:48 trzeba czymś załatać dziurę w ZUSie więc jest teraz parcie na pieniądze z OFE. Politycy widzą już dno w garnuszku ZUSu i nie ma skąd pobierać na populistyczne programy, typu becikowe, odprawy dla górników, itp. Trzeba naklonic durni aby przeniesli swoje $ z OFE do ZUSu, wykorzystując fakt że ostatni rok był kiepski na giełdzie. Strach przed utratą emerytalnej $ najlepiej działa. Także, urzędasy i ich pomioty martwią się że nie będą mieli pracy jak ZUS zbankrutuje. Odpowiedz Link Zgłoś
belotto 92% przeciw obowiązkowi OFE? 26.05.10, 18:50 Jednak z badania przeprowadzonego przez OPZZ wśród ponad 10 tys. pracowników różnej wielkości firm wynika, że 92 proc. jest przeciw obowiązkowi należenia do OFE. Aż 83 proc. chciałoby przenieść oszczędności z OFE do ZUS. Nieco mnie to zdanie rozbawiło :) Z kim OPZZ przeprowadzał to badanie, ze swoimi członkami? Gdyby zapytać o 'za' albo 'przeciw' obowiązkowi należenia do ZUS, wyniki mogłyby być podobnie negatywne, ograniczenie to przyzwyczajenie, że system emerytalny może funkcjonować bez OFE, ale nie bez ZUS. A może jednak efektywniej byłoby odwrotnie? Odpowiedz Link Zgłoś
contrame Czy to ładnie? 26.05.10, 18:58 Panie Boni,panie Buzek, pani Lewicka, panie Góra, to ładnie tak przymuszać ludzi , by napychali kabzę obcym? Ja wiem, że nie chodzi wam o polskich podatników, ja się tylko pytam , czy to ładnie? Odpowiedz Link Zgłoś
apsurdy Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 19:34 Żyjemy w wolnym kraju więc każdy ma (powinien mieć) prawo wyboru. Kto chce jak jest teraz (ZUS+OFE), więc niech ma jak jest teraz. Kto chce tylko ZUS więc niech składa idzie tylko do ZUS. Ale skoro będzie zmiana w kierunku ZUSu więc niech i będzie w drugą stronę: kto chce tylko do OFE niech więc składa idzie tylko do OFE. Jak sprawiedliwie to sprawiedliwie. Wiem, że to niemożliwe bo aktualni emeryci mają emerytury z naszych składek więc pójdźmy na kompromis: kto chce mieć emeryturę tylko z OFE niech np. 60% jego składki idzie na aktualnych emerytów a 40% niech będzie odkładane na ich emerytury. Złe proporcje? 70% vs 30%... 80% vs 20%... to chyba przesada ale ja i tak bym się zdecydował gdybym miał gwarancję, że te pieniądze będą MOJE jak pójdę na emeryturę. Myślę, że idąc tą drogą za 30-50 lat można by było te proporcje już baaaardzo mocno zmienić na rzędu 50% vs 50% a może i lepiej. Jeszcze jedno - przy okazji należy zlikwidować opiekę społeczną dla przyszłych emerytów, tych co się nimi staną za ok. 20 lat. Inaczej będzie już tylko gorzej. Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 20:51 To nie tak. Owszem,składki jakie płacisz obecnie, są w tej części z ZUS, przeznaczane na wypłaty obecnych emerytur. Jenocześnie, te same składki, tworzą wirtualny kapitał emerytalny,który co roku ,jest waloryzowany,tak jakbyś go inwestował. Zwaloryzowane składki na twoim koncie, będą w przyszłości podstawą wypłaty twojej emerytury.Jest to zobowiązanie skarbu państwa ,że taką emeryturę Ci wypłaci, ile wpłaciłeś + waloryzacja. Natomiast, pieniądze w OFE, są rzeczywiste. Po odtrąceniu opłaty wstępnej,która obecnie wynosi 3,5% pobieranej przez OFE, są w całości inwestowane. Tych pieniędzy, nie można sobie wypłacić,ale jeśli się zdarzy,że ktoś umiera , jeszcze przed rozpoczęciem wypłaty emerytury,to rodzina dziedziczy całość tych pieniędzy i to jest zasadnicza różnica między OFE,a ZUS.W ZUS z chwilą śmierci ,rachunek zostanie zamknięty i rodzina nie dostaje nic. Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks Re: Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 21:56 apsurdy napisał: > Żyjemy w wolnym kraju więc każdy ma (powinien mieć) prawo wyboru. > > > Wiem, że to niemożliwe bo aktualni emeryci mają emerytury z naszych > składek więc pójdźmy na kompromis: kto chce mieć emeryturę tylko z > OFE niech np. 60% jego składki idzie na aktualnych emerytów a 40% > niech będzie odkładane na ich emerytury. > Złe proporcje? 70% vs 30%... 80% vs 20%... to chyba przesada ale ja > i tak bym się zdecydował gdybym miał gwarancję, że te pieniądze będą > MOJE jak pójdę na emeryturę. > Myślę, że idąc tą drogą za 30-50 lat można by było te proporcje już > baaaardzo mocno zmienić na rzędu 50% vs 50% a może i lepiej. > > Jeszcze jedno - przy okazji należy zlikwidować opiekę społeczną dla > przyszłych emerytów, tych co się nimi staną za ok. 20 lat. > > Inaczej będzie już tylko gorzej. To nie tak. Owszem,składki jakie płacisz obecnie, są w tej części z ZUS, przeznaczane na wypłaty obecnych emerytur. Jenocześnie, te same składki, tworzą wirtualny kapitał emerytalny,który co roku ,jest waloryzowany,tak jakbyś go inwestował. Zwaloryzowane składki na twoim koncie, będą w przyszłości podstawą wypłaty twojej emerytury.Jest to zobowiązanie skarbu państwa ,że taką emeryturę Ci wypłaci, ile wpłaciłeś + waloryzacja. Natomiast, pieniądze w OFE, są rzeczywiste. Po odtrąceniu opłaty wstępnej,która obecnie wynosi 3,5% pobieranej przez OFE, są w całości inwestowane. Tych pieniędzy, nie można sobie wypłacić,ale jeśli się zdarzy,że ktoś umiera , jeszcze przed rozpoczęciem wypłaty emerytury,to rodzina dziedziczy całość tych pieniędzy i to jest zasadnicza różnica między OFE,a ZUS.W ZUS z chwilą śmierci ,rachunek zostanie zamknięty i rodzina nie dostaje nic. Odpowiedz Link Zgłoś
tornson Re: Wielki powrót do ZUS 27.05.10, 09:27 apsurdy napisał: > Kto chce jak jest teraz (ZUS+OFE), więc niech ma jak jest teraz. > Kto chce tylko ZUS więc niech składa idzie tylko do ZUS. > Ale skoro będzie zmiana w kierunku ZUSu więc niech i będzie w drugą > stronę: kto chce tylko do OFE niech więc składa idzie tylko do OFE. > Jak sprawiedliwie to sprawiedliwie. Tak? A co potem z tymi którzy powierzą pieniądze OFE które zbankrutuje, albo co bardziej prawdopodobne prezesi uciekną z kasą do ciepłych krajów? Potem niby państwo ma pokrywać złodziejstwo prywaciarstwa? OFE to jest chory pomysł, emerytury na godnym poziomie musi gwarantować państwo, w OFE można sobie co najwyżej ponadto wpłacić jak się komuś kalkuluje. Odpowiedz Link Zgłoś
dziadek63 Re: Wielki powrót do ZUS 27.05.10, 10:01 Gratuluje samopoczucia. Proponował bym trochę lektury wiedzy fachowej na ten temat, może mniej bzdur będziesz pisał. Odpowiedz Link Zgłoś
bartoszcze zasadnicze pytanie do związkowców z OPZZ 26.05.10, 20:13 Ile ze swoich zarobków zamierzają przekazywać na cudze emerytury? Odpowiedz Link Zgłoś
4g63 Wielki powrót do ZUS 26.05.10, 20:30 zus piramida finansowa niedługo padnie, musi się jakoś przekształcić, nowy zus i nowa piramida to ofe.. po jakimś czasie będzie nowy skrót i nowe kłamstwa dla nowej pyramidy Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks Obiecanki cacanki,a głupiemu radość ! 26.05.10, 20:31 W latach siedemdziesiątych XX wieku, ZUS był głównym źródłem zsilania budżetu państwa. Co roku odprowadzał do budżetu, nadwyżkę w wys.kilkadziesiąt miliardów. Reformę emerytalną,wprowadzono nie dlatego,że w latach dziewięćdziesiątych, rząd chciał zrobić skok na Waszą kasę, tylko dlatego,że wtedy już ZUS był bankrutem. Dlaczego tak sie stało ? Ano dlatego,że poprzednie rządy komunistyczne, nie odkładały tych pieniędzy,tylko je wydawały i nikt nie myślał,co będzie jak kiedyś, na emerytury pójdzie ,urodzony po wojnie, wyż demograficzny. W latach siedemdziesiątych, na jednego emeryta przypadało 8 osób pracujących.Teraz niedługo będzie przypadać 1 osoba pracująca, na 1 emeryta. Wiele osób pracuje na czarno,inni są na bezrobociu,rentach inwalidzkich.Około 1 miliona osób wyjechało do pracy za granicę.Od tych wszystkich osób ,nie wpływają składki. Od lat 70, wydłużył się też wiek, jakiego ludzie w POlsce dożywaja,a to powoduje,że emerytura musi być dłużej wypłacana, o kilka lat,a to wymaga więcej pieniędzy. Są też u nas grupy uprzywilejowane ;emerytury mundurowe,górnicy,ubezpieczenia KRUS,do których trzeba dopłacać z budżetu państwa. Przyszłe emerytury, będą nie dlatego niskie,że ZUS i OFE was okradają,tylko dlatego,że rząd nie może zgodzić się, na wyższą waloryzację w ZUS,bo wie ,że państwa na to nie stać. (ZUS potrąca tylko 1 % od składek dla siebie) (Nawiasem mówiąc,waloryzacja ZUS ,za ostatnie 10 lat,jest bardzo przyzwoita,bo jest znacznie wyższa od inflacji,jaka w tym czasie była i wyższa od obecnego oprocentowania lokat bankowych.) Weźmy jako przykład; budżet pięcioosobowej rodziny: rodzice + trójka dzieci,która ma 5 tys.dochodu miesięcznie. ROdzina ta ma kredyt, zaciągnięty na mieszkanie,który musi spłacać,musi pomagać dziadkom,którzy są w biedzie,musi też wyżywić i utrzymać siebie. Czy w takiej rodzinie, można ustalić,że dzieci będą miały po 1 200 zł kieszonkowego ? Tak samo, jak budżet tej rodziny,budżet państwa, nie jest workiem bez dna.MOżna z niego wydać tylko tyle, ile się do niego włoży,albo zadłużać się, aż do bankructwa. To właśnie, proponują niektórzy politycy,by przypodobać się wyborcom. Co będzie za kilka lat,już ich nie obchodzi. Tylko co z tym hasłem ;"Polska jest najważniejsza ?" Raczej właściwe byłoby hasło: "Po nas, choćby potop". Nie wierzę,że Ci politycy nie wiedzą,że konieczna jest likwidacja przywilejów, i wydłużenie okresu pracy. Żaden z nich, tego przed wyborami jednak nie powie,bo straciłby popularność.Każdy woli rzucać kiełbasę wyborczą i mieszać ludziom w głowach. A wy, zamiast opluwać każdego na forum i pisać głupoty,lepiej popracujcie nad zwiększeniem przyrostu naturalnego. Będzie to bardziej przyjemne i zarazem patriotyczne. Odpowiedz Link Zgłoś
jb-b głupota 26.05.10, 21:16 OFE w aktualnej konstrukcji wymyślili idioci i oszuści przy aplauzie dziennikarzy którzy nie zdołali nauczyć się dodawania. Powyżej mamy też profesora któremu do 100 zł dodają się zera tylko nie bardzo widzi z której strony. Odpowiedz Link Zgłoś
dziadek63 Re: głupota 26.05.10, 22:54 Przejrzałem to forum, wiedza polaków na temat systemu emerytalnego jest żenująca. Facet nad tobą to jedna z niewielu osób wiedzących o czym pisze. A ty jesteś głąbem, do szkoły miałeś pod górkę, a na matematyce przeglądałeś "świerszczyki"pod ławką. Odpowiedz Link Zgłoś
hotslot Panie dziennikarzu! 27.05.10, 17:59 Jak się pisze o ubezpieczeniach to nie należy stosować uproszczeń typu- "Zgodnie z reformą z 1999 r. każdy Polak odkłada na starość w ZUS i prywatnych funduszach emerytalnych". OFE nie są prywatnymi funduszami emerytalnymi. Prywatne są firmy zarządzające tymi funduszami !!! Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks re;mikado111 c.d. 28.05.10, 09:43 Tyle jest przekłamań w Twoim myśleniu,że trudno się ustosunkować do wszystkich,w jednym poście. Piszesz,że osoby,które już otrzymały emerytury z ZUS i OFE,to przy jednakowych składkach płaconych do OFE i ZUS, otrzymały dużo wyższe emerytury z ZUS. Jeśli ktoś,odszedł na emeryturę w ubiegłym roku,to raczej nie rozpoczął pracy 10 lat wcześniej,a zrobił to kilkadziesiąt lat wcześniej. Emerytura z ZUSjest liczona ,za cały okres zatrudnienia,a n ie za ostanie dziesięć lat. OKres z przed reformy, służy do wyliczenia tzw.kapitału początkowego,który wraz ze składkami jest waloryzowany i stanowi podstawę wypłaty emerytury. Gdyby tę kwotę ;14 tys.zaiwestowała jednorazowo, osoba w wieku 20 lat ,to przy tych samym oprocentowaniu, co przyjęte w poprzednich obliczeniach, w wieku 65 lat, miałaby w OFE zbudowany kapitał w wys.około 735 tysięcy.zł.,co umożliwiłoby wypłatę emerytury w wys.ok.4,9 tys.zł, Należy oczekiwać,że dotychczasowej wysokości oprocentowania środków (czyli zyskowności inwestycji)w OFE,nie da się utrzymać, w tak długim okresie. Raczej nigdzie na świecie, fundusze emerytalne nie osiągają tak wysokich stóp zwrotu, w perspektywie wieloletniej. Jest natomiast możliwe, uzyskanie takiego oprocentowania,a nawet dużo wyższego, w indywidualnych inwestycjach. Jest to możliwe,pod jednym warunkiem,że : albo się ma, samemu odpowiednią wiedzę,albo korzysta z usług fachowego doradcy,który się opiekuje inwestycją. Zgadzam się z tym,że nie wszyscy,którzy działają na rynku akwizycji i pośrednictwa finansowego,są rzeczywiście doradcami. Mam nadzieję,że to i u nas się zmieni. Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks ile może wynosić przyszłą emerytura ? 01.06.10, 09:58 Jeśli komuś potrącają do ZUS 600,-zł,to taką składkę emerytalną płaci się z płacy 3000,-brutto. Z tych składek, 366,-zł zostaje w ZUS,a 219,-zł idzie do OFE. Gdyby przez 40 lat wpłacać do OFE, po te 220,zł,to wpłacisz tam 105 600,zł,a do ZUS wpłacisz 175 000,-.Czyli razem wpłacisz: 281 280,zł. Jaką emeryturę z tego można mieć ? Gdyby zastosować takie oprocentowanie ,jakie było do tej pory, w ZUS i OFE za ostatnie 10 lat,to byłoby wspaniale. Nie wiem, w jakim jesteś OFE,lecz średnio OFE zarobiły do stycznia tego roku 9,1%,co jest wynikiem bardzo dobrym, jak na tego typu fundusze.JUż zdążyły odrobić te poniesione straty podczas kryzysu. Przy takim oprocentowaniu, miałbyś uzbierany kapitał emerytalny z OFE na poziomie 999 631,zł. co pozwoliłoby pobierać emeryturę w wysokości 5600,zł,a po uwzględnieniu 3% inflacji, wartość tej emrytury, byłaby wg dzisiejszych cen ok.1280,zł PLus do tego, emerytura z ZUS ,gdzie uzbierałby Ci się kapitał: 1 074 435,zł ,emerytura z tego: 6000,zl, co po uwzględnieniu inflacji, byłoby to ok.1370,zl ,czyli razem :2 650,to jest prawie tyle,co obecna Twoja płaca. (liczę okres pobierania emerytury przez 20 lat) Niestety,tak dobrze, jednak nie będzie . Nie znam dokładnie, wszystkich prognoz demograficznych i wskaźników i n ie potrafię wyliczyć ,jakie założenia są realne, jeśli chodzi o waloryzację w ZUS. Tutaj trzeba uwzględnić; przyszłą ilość pracująch, przypadających na 1 emeryta,długość życia,okres pobierania emerytury i wiele innych wskaźników.wiemy tylko,że ta sytuacja będzie się drastycznie pogarszać,w związku ze starzeniem się naszego społeczeństwa. Przewidywania są takie,że za 30-40 lat,większa emerytura będzie wypłacana z OFE ,niż z ZUS,mimo,że do nich, trafia mniejszy procent składki. Natomiast, jeśli chodzi o OFE,to maksymalnie, można założyć oprocentowanie na 6 %, w tego typu funduszach. Dlaczego było więcej? Dlatego,że OFE, inwestowały na młodej giełdzie,która się gwałtownie u nas rozwija i dlatego uzyskanie takiego oprocentowania było w przeszłości możliwe. W krajach rozwiniętych ,fundusze zarabiają mniej. Np.w USA i Wielkiej Brytanii, fundusze emerytalne zarobiły w tym samym okresie nie 9,1% lecz tylko 3-4%, Jeśli płace, będą rosły o 2,5%, rocznie,to w chwili przejścia na emeryturę, płaca osoby,która obecnie zarabia 3000,zł,będzie za 40 lat wynosić 8000,zł Licząc więc, oprocentowanie twoich składek w OFE, bardziej prawidłowo, na poziomie 6%,to uzyskujesz w okresie 40 lat, kapitał emerytalny w wys.433 086,-zł,z którego możesz liczyć na emeryturę ok.2400zł. Jednak, gdy inflacja będzie przez te, wszystkie lata, średniorocznie 3%,to ta Twoja emerytura, wg. dzisiejszej wartości pieniądza, będzie warta tylko 550zł. Wyliczyliśmy więc: Za 40 lat , dzisiejsza płaca w wys. 3000,zł, prawdopodobnie będzie wynosić 8000,zł- Z OFE za 40 lat,jest prawdopodobna emerytura w wys.2 400,zł,a jeśli uzyskane oprocentowanie będzie niższe, niż 6%,to mniej. Z ZUS, będzie to najprawdopodobnie mniej.Nie wiemy tylko o ile mniej. Czy to teraz przybliża temat ? Odpowiedz Link Zgłoś
arfeniks ile może wynosić przyszłą emerytura ?c.d. 01.06.10, 10:10 Gdyby założyć,że ZUS będzie mógł zwaloryzować, ten wpłacony przez Ciebie kapitał, w wys.175 680,zł,tylko o poziom inflacji,czyli da zakładane oprocentowanie 3 %, to otrzymamy kapitał emerytalny, w wysokości 341 097,-zł,co daje emeryturę przez 20 lat w wys.1 900,zł. Mamy więc : 1900,-zł z ZUS + 2400,-,zł z OFE = 4 300,-zł razem emerytury. Nie wiemy tylko, o ile wzrosną w tym okresie płace. Zwykle zakłada się 2%-3%. Jeśli np.wzrosną o 3% średniorocznie,to wtedy, pensja osoby,która zarabia dzisiaj 3000,-zł,nie będzie wynosiła 8000,-zł jak w poprzednim wyliczeniu, przy założeniu 2,5% wzrostu płac, lecz 9 800,zł. Emerytura, w wysokości 4 300,zł,wydaje się dzisiaj bardzo wysoka. Jeśli jednak, płaca człowieka, będzie wynosić przed przejściem na emeryturę 9 800,- to, ta emerytura, nie pokryje nawet połowy jego wynagrodzenia,a wydatki tego emeryta, nie spadną na emeryturze, nagle o połowę. I na tym polega problem! Odpowiedz Link Zgłoś