Dodaj do ulubionych

Maszynerią w Tatry

17.07.07, 13:32
Błagam. Szanowny Redaktorze! Do tej pory pisał Pan kompetentnie. Ale o
Bobkowskim wie więcej każdy wykwalifikowany ;) turysta.

Bobkowski to symbol niszczenia przyrody w Tatrach. Mościcki był jego teściem
o ile pamiętam. Bobkowski chciał poprowadzić ceprostradę przez większość
polskich szczytów i wybetonować wierzchołki, planował drogi jezdne przez
doliny, narty i "dansingi". Straszna postać - niszczenie Rospudy przy
tzw. "bobkowszczyźnie" to głaskanie przyrody.
Obserwuj wątek
    • jobar Re: Maszynerią w Tatry 17.07.07, 19:47
      franul,zgadzam sie z Toba.Nie mozna dopuscic do zniszczenia naszych Tatr
      pozwalajac "politykom"aby podlizywali sie nawet niewielkiej
      liczbie "narciarzy".Twierdze,ze w Tatrach sa tylko dwie kolejki linowe i o dwie
      za duzo.Na Kasprowy Wierch i na Lomnice.
    • kapitan.kirk Dawne pomysły... 17.07.07, 20:05
      ...bywały jeszcze bardziej odjechane. Jeszcze przed wojną całkiem serio
      rozważano wystawienie w Kuźnicach zapory wodnej i spietrzenie dla celów
      turystycznych sztucznego jeziora między górami. Myslano też o sieci szybkich
      kolei elektrycznych rozwożących turystów z dworca w Zakopanem w najdalsze
      zakatki Tatr... Z kolei w latach 60. rozważano budowę regionalnej sieci
      trolejbusowej łączącej Zakopane z Szaflarami, Kuźnicami, Huciskami, Łysą Polaną
      a nawet Morskim Okiem.

      Pzdr
    • j_karolak Jak o Rospudzie 19.07.07, 13:25
      Tam też banda oszołomów nie przebierając w środkach stara się zatrzymać
      inwestycję, bez której, jak pokażą następne lata, nie sposób egzystować. Kiedyś
      potrzebowano odwagi by zbudować kolejkę - dzisiaj jest podobnie z obwodnicą
      Augustowa. Nie dajmy się ekoterrorystom!!!
      • jakub_lauder Re: Jak o Rospudzie 20.07.07, 23:20
        Zamknac kolejke i wprowadzic limity dziennych wejsc na tatrzanskie szlaki.
        Czerwone Wierchy nie moga byc druga Piotrkowska, czy Nowym Swiatem dla pan w
        szpilkach i panow w kietami.
        • shogun_x2 Re: Jak o Rospudzie 21.07.07, 01:07
          do wszystkich tzw "tree huggers" - oszolomy jestescie i idcioci. Przez ludzi
          takich jak wy blokuje sie wazne inwestycje narodowe.

          pozdrawiam
          anty-eko-terrorysta
          • settembrini Re: Jak o Rospudzie 21.07.07, 07:35
            inwestycje narodowe? a co to jest? plebs nie musi zadeptywac gor, pieszo niełaska?
      • eptesicus rozumiem że wybitni naukowcy, w tym cała... 21.07.07, 16:54
        ...przedwojenna PROP z prof. Szaferem na czele (wiesz synku, kto to Szafer?) to
        ekoterroryści. Wówczas PROP - skoro w sprawie Tatr i kolejki nie dało się już
        nic zrobić - podał się do dymisji. Teraz ludzie już nie tego formatu, ale PROP
        stanął na wysokości zadania i wystosował merytoryczną opinię w sprawie Rospudy

        > Augustowa. Nie dajmy się ekoterrorystom!!!
    • m_q Powstała bezprawnie i remontuja bezprawnie! 20.07.07, 23:18
      Ale czemu sie dziwić - skoro JarKacz hołubi bandytę spod Bezdan który zrobił
      prezydentem chemika robiącego bomby socyalistom, który zrobił ministrem
      transportu swojego zięciunia Aleksandra Bobkowskiego który bezprawnie pobudował
      w Tatrach kolejkę na Kasprowy, ceprostrade i bude na Kalatówkach to minister
      teoretycznie od ochrony środowiska powołany przez JarKacza kontynuuje te tradycje...
    • rakieter Tam po lewej to Kaczynski? 20.07.07, 23:27
      Ja bym stracil ta kolejke..
    • yurekbis Maszynerią w Tatry 20.07.07, 23:29
      pytanie,ktora wojna?jak sobie przypominam to po 13 grudnia to nawet nie mozna
      bylo isc do kina "moskwa" w warszawie bo to byla zagranica
    • popijajac_piwo A nie lepiej to wszystko od razu zaorać 20.07.07, 23:33
      i przerobić na materiał pod budowę autostrad? Po co komu jakieś góry? Tylko
      ludzie w nich giną. Zrobić wielki kamieniołom, dać robotę góralom (przestaną
      płakać, że biedni) i tym z Podhala, owce od razu przerobić na baraninę (oscypek
      już dawno przestał być owczy), na narty i tak wszyscy jeżdżą albo na Słowację,
      albo w Alpy. Tatry dawno przestały być atrakcyjne przy tej ilości odwiedzających
      turystów.
    • klein4400 Re: Maszynerią w Tatry 20.07.07, 23:39
      Ale mnie wpie..ją ci wszyscy ekoterroryści. Nic nie można zrobić w tym kraju
      bo od razu jakiś zielony wyskoczy i mówi że tu mieszka mrówka a tu żabka, tu
      natomiast rośnie taki sobie fajnie kwiatek i gó.. - nie wolno budować. Zielone
      ludki chciałby najpewniej aby człowiek w ogóle zniknął z powierzchni ziemi bo
      komfort życia świstaka jest ważniejszy niż człowieka. Tymczasem konstytucja mówi
      o zrównoważonym ROZWOJU a nie o dyktaturze świastaków albo żabek.
      • lubie_dziewczynki Re: klein 20.07.07, 23:47
        A mnie wpie..ją ci wszyscy ograniczeni ludzie jak ty którzy uważają że rozwój
        Polski wymaga zniszczenia polskiej przyrody.
      • hermina5 Re: Maszynerią w Tatry 21.07.07, 08:41
        Przypominam, nie sąto jakieś górki, ale Tatrzański Park Narodowy. A Park
        Narodowy nie jest miejscem żadnego zrównoważonego ROZWOJU, ale meijscem , gdzie
        przyroda ma zdecydowane pierwszeństwo przed cżłowiekiem i jego inwestycjami.
        Park Narodowy ma to zapisane w statucie. Zrównowazony Rozój moż e odbywać sie
        wszedzie indziej, ale nie w parku narodowym.
        • cezar61 Re: Maszynerią w Tatry 21.07.07, 20:29
          A może zlikwidować ten cały park? Może byłoby lepiej dla wszystkich?
          • diopsyd1 Re: Maszynerią w Tatry 21.07.07, 21:31
            Wyburzmy tez Wawel. Tyle miejsca pod inwestycje sie marnuje...
      • eptesicus zrównoważony rozwój wymaga pozostawienia... 21.07.07, 17:07
        ...pewnych niewielkich obszarów BEZ ROZWOJU, jako choćby powierzchnie
        referencyjne dla naukowców, jako źródła zasobów genowych, wreszcie - jako
        miejsca wypoczynku, aktywnej, ambitnej turystyki. I tak jest w istocie -
        przeciez parki narodowe stanowią u nas 1% kraju, więc nie ma co marudzić
        że "nie można nic w Polsce zrobić, wszędzie jakiś zielony wyskoczy". Obszary
        Natura 2000, o znacznie mniej restrykcyjnych rygorach ochronnych, również
        zajmują niecałe 4% kraju, najmniej w Europie, więc czemu marudzicie. Na
        większości terenów kraju gospodarka może się rozwijać, a mimo to w wielu
        miejscach nic się nie dzieje. Obszary chronione wyznacza się tam, gdzie jest
        coś cennego z naukowego punktu widzenia, a nie tam gdzie wygodnie dla
        inwestorów.
    • diopsyd1 Re: Maszynerią w Tatry 20.07.07, 23:56
      Innym poronionym pomyslem przedwojennym byla budowa zapory w przelomie
      pieninskim i zalanie wszystkiego az pod Nowy Targ. W okrojonej wersji, ale
      niestety zbiornik powstal.

      Tzw. inwestycje na terenach parkow narodowych to taki "probnik". Jezeli tam
      damy rade cos zabetonowac w imie postepu, to znaczy, ze damy rade tez a kazdym
      innym miejscu.
      • tojajurek Kiepsko Pan odrobił lekcję, Panie Kuraś :-( 21.07.07, 00:30
        Kolej linowa na Kasprowy Wierch istnieje i działa od ponad 70 lat, ale
        nieprawdą jest - jak Pan pisze - że tyle czasu kursują obecne wagoniki.
        Otóż były one wymienione na początku lat 60-tych na większy i nowocześniejszy
        model. Łatwo to sprawdzić porównując wygląd obecnych wagoników ze starymi
        zdjęciami. Stare, przedwojenne wagoniki, były ośmiokątne i miały z przodu na
        zewnątrz otwarty kosz na narty, zaś drzwi składane harmonijkowo.
        Przy okazji wspomnianej wymiany wagoników wymieniono również trzy z czterech
        lin nośnych.
        A wystarczyło tylko pogadać z kimś nieco starszym, kto zna historię kolejki i
        jeździł nią od zawsze. Są jeszcze tacy ludzie.
    • mloo Najfajniejsza jest ta cisza po 2 min jazdy. 21.07.07, 00:48
      Zawsze jest tak samo. Śmichy hihy rozmowy ale jak drzewa zaczynają przypominać
      zapałki w gondoli zalega cisza. Zauważyliście to?
      • yahoo10 Re: Najfajniejsza jest ta cisza po 2 min jazdy. 21.07.07, 07:55
        wstretni, prymitywni ekolodzy...
      • hermina5 Re: Najfajniejsza jest ta cisza po 2 min jazdy. 21.07.07, 08:45
        Heh, i zawsze ktos strzela opowieść o tym jak Bond wisiał jedną ręką na
        wagoniku:)))
    • brynk e tam... 21.07.07, 09:05
      "Modernizacji" wymagało by jeszcze srodowisko tzw górali. Przeciez większość z
      nich to złodzieje, ogolą turystę do grosza. ...a jakie chamstwo panuje wśród
      "busiarzy" - SZOK ! Poza tym ten słynny " tatrzański park narodowy". Tam to
      juz lichwa bez granic, bo jak mozna ocenić fakt, żeby za wejście na teren
      własnego kraju trzeba było płacić. Zdecydowana wielkość wpływów z płatnego
      wejscia na teren własnego kraju idzie do budżetu Państwa. Rozumiem , ze trzeba
      pieniędzy na konserwację szlaków, ale tak wysokie opłaty to skandal !
      • hermina5 Re: e tam... 21.07.07, 09:09
        Wychodz w gry przed szóstą , to nie bedziesz płacił:P
        • goborrr Re: e tam... 21.07.07, 09:21
          zgadza się :) przed szóstą rano mniej eksploatujesz szlaki niż później...
    • awprawo Polacy potrafią... 21.07.07, 11:23
      wystarczy nie rzucać nam kłód pod nogi....
      • bartecc Re: Polacy potrafią... 21.07.07, 14:25
        jakoś nie uważam, że Polacy potrafią. Zawsze kiedy w wakacje przechodze koło kolejki do kolejki (śmiesznie brzmi) na Kasprowy to śmieje się z tych ludzi, którym nie szkoda czasem nawet kilku godzin na stanie i czekanie. Przecież czasem trzeba czekać tak długo, że wejście na piechote trwało by krócej i napewno piechotą jest ciekawiej. Ale tacy są niektórzy turyści: Wjechać na kasprowy, pochodzić po krupówkach i wypić piwo na gubałówce - i juz myślą że góry są ich. Mi to nie robi różnicy czy jest ta kolejka czy nie, choć chyba wolałbym żeby jej nie było.
        • iluminacja256 Re: Polacy potrafią... 22.07.07, 12:11
          Są ludzie dla których ta kolejka to jedyna mozliwość zobaczenia Tatr Wysokich,
          ze względów zdrowotnych. Z drugiej strony , kolejka pozwala w teorii
          zaoszczędzić czas i siły na Orlą , w praktyce jednak jesli stoi sie do niej
          godzinę -półtorej od ósmej, to chyba jednak niewieel tego czasu sie zaoszczędzi
    • gromit123 Z ktorego roku pochodza wagoniki? 21.07.07, 17:37
      ..i niech ktos nie pisze ze z 36 bo obecne roznia sie od tych z tamtych lat -
      widac to wyraznie na archiwalnych zdjeciach.
      Szukam tej informacji ale wszedzie mozna znalezc opisy ze 'wagoniki maja 72
      lata'. Absolutnie tyle nie maja - wystarczy porownac zdjecia wspolczesne z tymi
      z lat 30tych.
      • tojajurek Re: Z ktorego roku pochodza wagoniki? 21.07.07, 20:24
        Już pisałem o tym wyżej:
        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=902&w=66036692&a=66254131
        Sprawdziłem w źródłach (m.in. w Encyklopedii Tatrzańskiej) - wagoniki zmieniono
        na nowe latem 1961 r. w ramach przygotowań do FIS-u, który odbył się w
        Zakopanem w 1962 r. Stare, kanciaste, przedwojenne wagoniki zabierały 31 osób
        (plus konduktor), nowe 36 osób.
        • gromit123 Re: Z ktorego roku pochodza wagoniki? 22.07.07, 11:51
          Dziekuje za informacje
    • cezar61 360 osób na godzinę czyli lata 60-te XX wieku. 21.07.07, 20:27
      Współczesne kolejki wywożą 1500-1800 osób na godzinę. Szkoda czasu i pieniędzy
      na narty w Zakopanem.
    • wilandra2 Re: Maszynerią w Tatry 21.07.07, 21:39
      Jechałam tą kolejką i muszę przyznać, że miałam serce na ramieniu, bo bardzo
      trzeszczala. Cieszę się, że będzie zmodernizowana. Nie każdy jest w stanie
      dojść o własnych siłach na Kasprowy Wierch, a nie być na nim, to tak jakby jeść
      zimną zupę i pić ciepłe piwo...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka