mnbvcx 13.12.07, 00:08 a dlaczego nie ma wydania po niemiecku? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jacekszz Kto to wydal ? 13.12.07, 03:50 Jakie wydawnictwo? Kiedy ta ksiazke mozna bedzie kupic i gdzie? Odpowiedz Link Zgłoś
poszeklu Re: Kopernik wreszcie wydany 14.12.07, 14:41 mnbvcx napisał: > a dlaczego nie ma wydania po niemiecku? Po niemiecku najlepiej idzie papier toaletowy. Niemcy mieliby zaparcie. Odpowiedz Link Zgłoś
borat11 Kopernik wreszcie wydany 14.12.07, 17:00 > Po niemiecku najlepiej idzie papier toaletowy. > Niemcy mieliby zaparcie. Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci. Odpowiedz Link Zgłoś
koham.mihnika Re: Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 06:21 borat11 napisał: > > Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci. tylko dla folksdojczy Odpowiedz Link Zgłoś
darr.darek Re: Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 15:31 borat11 napisał: > Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci. I walczył po stronie Polaków w wojnie prusko-polskiej na początku XVI wieku. To tylko informacja dla mających niezbyt rozległą wiedzę historyczną. Odpowiedz Link Zgłoś
wet3 Re: borat11 16.12.07, 02:07 borat11 napisał: > > Po niemiecku najlepiej idzie papier toaletowy. > > Niemcy mieliby zaparcie. > > Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci. Kopernik byla kobieta! Taki byl z niej szwab jak ze mnie Eskimos. Odpowiedz Link Zgłoś
borat11 Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 15:42 :-) nie zmienia to faktu, ze sie urodzil w niemieckiej rodzinie - to dla "polskich patriotow" majacych rozlegla wiedze hisoryczna:-)). Widze ze "polscy patrioci" sa bardzo odporni na niektore fakty:-). Odpowiedz Link Zgłoś
rudy102_t_34_85 Re: Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 20:13 Nie można powiedzieć że Mikołaj Kopernik z pewnością urodził się w "rodzinie niemieckiej".Wiadomo że matka pochodziła z domu Watzenrode,jednak była to rodzina spolszczona tj.uznająca się za poddanych polskiej korony.Jej członkowie od dawna przeciwstawiali się ekspansjii Krzyżaków (podobnie jak większość zamożnych torunian pochodzenia germańskiego).Łukasz Watzenrode (jej brat) pełnił godność biskupa warmińskiego i miał tytuł ksiązęcy.O ile sprawa polskiego dziedzictwa Mazur jest bardzo kontrowersyjna o tyle w przypadku Warmii takich wątpliwości już nie ma (por.stanowisko jakie zajmuje w tej kwestii polsko-niemieckie stowarzyszenie "Borussia"). Ponieważ narodowość dziedziczy się zazwyczaj "po mieczu" istotniejsze jest pochodzenie ojca Mikołaja Kopernika.Wiadomo na pewno że był krakowskim kupcem i to nie pierwszego pokolenia.Na ogół przyjmuje się że że jego przodkowie wywodzą się z miejscowośći Koperniki (dzisiejsza pisownia) na Śląsku-w XV wieku już poza granicami polskimi.Koronnym argumentem jest to że patronem Kopernik był św.Mikołaj,stąd tamtejsi Kopernikowie często nadawali swoim synom to imię (ojciec Mikołaj,syn Mikołaj...).Z drugiej strony wiadomo że nazwiska często brały się od fachu którym rodzina się zajmowała,zwłaszcza jeśli było to zajęcie szanowane i prestiżowe (Kowalski,Młynarski itp.).Wiadomo że stary Kopernik handlował miedzią (po łacinie Cuprum a po staropolsku...Koper-jak zielsko) i że pradopodobnie był to biznes rodzinny od wielu pokoleń.Nowobogacki raczej by nie dostał prestiżowego stanowiska w radzie miasta.Jednak nawet jeśli założyć że nazwisko pochodzi od miejscowości na Śląsku to nic jeszcze nie przesądza.Znany krakowski płatnerz zwał się oficjalnie Niczko Koppernik (Niczko-po starpolsku Mikołaj) co jednoznacznie podkreśla polską przynależność.Płatnerz nie zajmował się miedzią tylko zbrojami z żelaza nazwisko więc raczej pochodziło od nazwy miejscowości... Trzeba też powiedzieć że rozpatrywanie narodowości w/g kryteriów wypracowanych w XIX i XX wieku prowadzi tu na manowce.Za czasów Mikołaja Kopernika współczesne państwa narodowe nie istniały a kryterium "narodowośći" była podległość koronie (polskiej,czeskiej,węgierskiej).Dziś przekraczając granicę z Niemcami od razu spotykamy innych ludzi mówiących innym językiem (literacką niemczyzną a. polszczyzną).600 lat temu przejścia granicy nawet by się nie zauważyło,plebs po obu stronach gadałby taką samą miejscową gwarą a uczeni w piśmie wyrażaliby się po łacinie.Rodzina Kopernika była wierna koronie polskiej a on sam zadedykował swoje dzieło O obrotach sfer... królowi polskiemu.Kraków był starym polskim miastem i stolicą.Toruń także należał wtedy do naszych ziem a jego mieszkańcy byli lojalnymi wasalami naszej korony. Odpowiedz Link Zgłoś
borat11 Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 23:59 >Jej członkowie od dawna przeciwstawiali >się ekspansjii Krzyżaków (podobnie jak większość zamożnych torunian >pochodzenia germańskiego) Dla kazdego kto sie troszeczke historia interesuje jest oczywiste, ze przynaleznosc narodowa w sredniowieczu nie mozna rozpatrywac na podstawie dziesiejszych kategorii. Tak samo jak nieporozumieniem jest utozsamianie Niemcow z Krzyzakami... Odpowiedz Link Zgłoś
rudy102_t_34_85 Re: Kopernik wreszcie wydany 16.12.07, 01:55 Jasne,tak jak nie należy automatycznie stawiać znaku równości Niemiec=Prusak(mam oczywiście na myśli poddanych "Starego Fryca"). Nie ulega natomiast wątpliwości że oba te określenia(Krzyżak,Prusak) dotyczą ekspansywnej i agresywnej części żywiołu niemieckiego wrogiej w obec Polski. Trzeba też pamiętać że krzyżackie państwo zakonne zawsze mogło liczyć na mniej lub bardziej dyskretną pomoc ze strony Cesarza Rzymskiego Narodu Niemieckiego.Sam zakon został założony przez rycerzy pochodzących z terenu cesarstwa. Odpowiedz Link Zgłoś
pink Re: Kopernik wreszcie wydany 20.12.07, 12:52 ... i tak oto podważyłeś swoją tezę (Mikołaj Kopernik = Niemiec) Może to Cię czegoś nauczy. Odpowiedz Link Zgłoś
radeom Kopernik wreszcie wydany 16.12.07, 00:22 gdzie to mozna nabyć? brd.myminicity.com/ Odpowiedz Link Zgłoś