Dodaj do ulubionych

Kopernik wreszcie wydany

13.12.07, 00:08
a dlaczego nie ma wydania po niemiecku?
Obserwuj wątek
    • jacekszz Kto to wydal ? 13.12.07, 03:50
      Jakie wydawnictwo? Kiedy ta ksiazke mozna bedzie kupic i gdzie?
    • poszeklu Re: Kopernik wreszcie wydany 14.12.07, 14:41
      mnbvcx napisał:

      > a dlaczego nie ma wydania po niemiecku?

      Po niemiecku najlepiej idzie papier toaletowy.
      Niemcy mieliby zaparcie.
    • borat11 Kopernik wreszcie wydany 14.12.07, 17:00
      > Po niemiecku najlepiej idzie papier toaletowy.
      > Niemcy mieliby zaparcie.

      Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci.
      • koham.mihnika Re: Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 06:21
        borat11 napisał:

        >
        > Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci.

        tylko dla folksdojczy
      • darr.darek Re: Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 15:31
        borat11 napisał:
        > Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci.

        I walczył po stronie Polaków w wojnie prusko-polskiej na początku XVI wieku.
        To tylko informacja dla mających niezbyt rozległą wiedzę historyczną.

      • wet3 Re: borat11 16.12.07, 02:07
        borat11 napisał:

        > > Po niemiecku najlepiej idzie papier toaletowy.
        > > Niemcy mieliby zaparcie.
        >
        > Kopernik byl Niemcem! To tak tylko do wiadomosci.

        Kopernik byla kobieta! Taki byl z niej szwab jak ze mnie Eskimos.
    • borat11 Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 15:42
      :-) nie zmienia to faktu, ze sie urodzil w niemieckiej rodzinie - to dla
      "polskich patriotow" majacych rozlegla wiedze hisoryczna:-)).
      Widze ze "polscy patrioci" sa bardzo odporni na niektore fakty:-).
      • rudy102_t_34_85 Re: Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 20:13
        Nie można powiedzieć że Mikołaj Kopernik z pewnością urodził się
        w "rodzinie niemieckiej".Wiadomo że matka pochodziła z domu
        Watzenrode,jednak była to rodzina spolszczona tj.uznająca się za
        poddanych polskiej korony.Jej członkowie od dawna przeciwstawiali
        się ekspansjii Krzyżaków (podobnie jak większość zamożnych torunian
        pochodzenia germańskiego).Łukasz Watzenrode (jej brat) pełnił
        godność biskupa warmińskiego i miał tytuł ksiązęcy.O ile sprawa
        polskiego dziedzictwa Mazur jest bardzo kontrowersyjna o tyle w
        przypadku Warmii takich wątpliwości już nie ma (por.stanowisko jakie
        zajmuje w tej kwestii polsko-niemieckie stowarzyszenie "Borussia").
        Ponieważ narodowość dziedziczy się zazwyczaj "po mieczu"
        istotniejsze jest pochodzenie ojca Mikołaja Kopernika.Wiadomo na
        pewno że był krakowskim kupcem i to nie pierwszego pokolenia.Na ogół
        przyjmuje się że że jego przodkowie wywodzą się z miejscowośći
        Koperniki (dzisiejsza pisownia) na Śląsku-w XV wieku już poza
        granicami polskimi.Koronnym argumentem jest to że patronem Kopernik
        był św.Mikołaj,stąd tamtejsi Kopernikowie często nadawali swoim
        synom to imię (ojciec Mikołaj,syn Mikołaj...).Z drugiej strony
        wiadomo że nazwiska często brały się od fachu którym rodzina się
        zajmowała,zwłaszcza jeśli było to zajęcie szanowane i prestiżowe
        (Kowalski,Młynarski itp.).Wiadomo że stary Kopernik handlował
        miedzią (po łacinie Cuprum a po staropolsku...Koper-jak zielsko) i
        że pradopodobnie był to biznes rodzinny od wielu pokoleń.Nowobogacki
        raczej by nie dostał prestiżowego stanowiska w radzie miasta.Jednak
        nawet jeśli założyć że nazwisko pochodzi od miejscowości na Śląsku
        to nic jeszcze nie przesądza.Znany krakowski płatnerz zwał się
        oficjalnie Niczko Koppernik (Niczko-po starpolsku Mikołaj) co
        jednoznacznie podkreśla polską przynależność.Płatnerz nie zajmował
        się miedzią tylko zbrojami z żelaza nazwisko więc raczej pochodziło
        od nazwy miejscowości...
        Trzeba też powiedzieć że rozpatrywanie narodowości w/g kryteriów
        wypracowanych w XIX i XX wieku prowadzi tu na manowce.Za czasów
        Mikołaja Kopernika współczesne państwa narodowe nie istniały a
        kryterium "narodowośći" była podległość koronie
        (polskiej,czeskiej,węgierskiej).Dziś przekraczając granicę z
        Niemcami od razu spotykamy innych ludzi mówiących innym językiem
        (literacką niemczyzną a. polszczyzną).600 lat temu przejścia granicy
        nawet by się nie zauważyło,plebs po obu stronach gadałby taką samą
        miejscową gwarą a uczeni w piśmie wyrażaliby się po łacinie.Rodzina
        Kopernika była wierna koronie polskiej a on sam zadedykował swoje
        dzieło O obrotach sfer... królowi polskiemu.Kraków był starym
        polskim miastem i stolicą.Toruń także należał wtedy do naszych ziem
        a jego mieszkańcy byli lojalnymi wasalami naszej korony.
    • borat11 Kopernik wreszcie wydany 15.12.07, 23:59
      >Jej członkowie od dawna przeciwstawiali
      >się ekspansjii Krzyżaków (podobnie jak większość zamożnych torunian
      >pochodzenia germańskiego)

      Dla kazdego kto sie troszeczke historia interesuje jest oczywiste, ze
      przynaleznosc narodowa w sredniowieczu nie mozna rozpatrywac na podstawie
      dziesiejszych kategorii. Tak samo jak nieporozumieniem jest utozsamianie Niemcow
      z Krzyzakami...
      • rudy102_t_34_85 Re: Kopernik wreszcie wydany 16.12.07, 01:55
        Jasne,tak jak nie należy automatycznie stawiać znaku równości
        Niemiec=Prusak(mam oczywiście na myśli poddanych "Starego Fryca").
        Nie ulega natomiast wątpliwości że oba te określenia(Krzyżak,Prusak)
        dotyczą ekspansywnej i agresywnej części żywiołu niemieckiego
        wrogiej w obec Polski.
        Trzeba też pamiętać że krzyżackie państwo zakonne zawsze mogło
        liczyć na mniej lub bardziej dyskretną pomoc ze strony Cesarza
        Rzymskiego Narodu Niemieckiego.Sam zakon został założony przez
        rycerzy pochodzących z terenu cesarstwa.
      • pink Re: Kopernik wreszcie wydany 20.12.07, 12:52
        ... i tak oto podważyłeś swoją tezę (Mikołaj Kopernik = Niemiec)
        Może to Cię czegoś nauczy.
    • radeom Kopernik wreszcie wydany 16.12.07, 00:22
      gdzie to mozna nabyć?
      brd.myminicity.com/

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka