Dodaj do ulubionych

A z mi serce zamarło!

15.04.19, 19:26
Notre Dame płonie!

https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/56927338_2364008223645463_5452021920650231808_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=ab560cef2533d8eae996bcb28c92c585&oe=5D2B3CF7
Obserwuj wątek
    • sorel.lina Re: A z mi serce zamarło! 15.04.19, 19:31
      Na miejscu jest już straż pożarna, która zarządziła ewakuację.

      Artykuł aktualizowany

      Według francuskich mediów, zapłonęło drewniane rusztowanie. Na zdjęciach widać, że chodzi o obszar za dwiema wieżami. Według BBC pożar ma związek z pracami remontowymi, które toczyły się w gotyckiej archikatedrze.
      • sorel.lina Re: A z mi serce zamarło! 15.04.19, 21:03
        Nie ma już iglicy, dachu, drewniane wnętrze zniszczone...
        Powiedzcie, że to się nie dzieje!
    • man_sapiens Nasz XXI wiek 15.04.19, 22:54
      W byle zasranym pokoju hotelowym są detektory dymu, które jeżeli zapalisz tam papierosa, to postawią na nogi straż pożarną w połowie miasta - w ciągu sekund. W byle gównianym magazynie telewizorów z Chin są zraszacze, które jeżeli zapalisz tam świeczkę to zgaszą ją w ciągu sekund. Spalony zasrany hotel odbudujemy w rok. Gówniane telewizory, gdyby spłonęły, Chińczycy odrobią w tydzień. A najpiękniejsze, najcenniejsze, najdroższe dzieła sztuki - spoko, szkoda pieniędzy, przecież nie da się sprzedać Notre Dame, niech ja bóg chroni jeżeli jest i cokolwiek potrafi.

      Notre Dame nie odbudujemy nigdy. Nawet jeżeli z fotografii odtworzymy to, co tam było (akurat!), to nie odtworzymy tych milionów ślad stóp ludzi, którzy tam byli, tych zachwytów w głowach ludzi, którzy to oglądali, tych modlitw, które tam odmawiano - to wszystko było odciśnięte w tych kamieniach, rzeźbach, obrazach, witrażach. Stare miasto w Warszawie i w Krakowie to dwa różne wszechświaty.
      • man_sapiens Re: Nasz XXI wiek 15.04.19, 22:55
        Poprawka: w gównianym magazynie telewizorów nie ma zraszaczy, bo woda uszkodziłaby telewizory. Są automaty gaszące dwutlenkiem węgla.
        • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 15.04.19, 23:14
          Jest iskierka nadziei: prawdopodobnie uda się uratować konstrukcję katedry.
          Francuzi już stworzyli fundusz odbudowy przybytku. To wprawdzie nie będzie to samo, ale jednak...
          • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 15.04.19, 23:19
            Płonie Notre Dame, zbudowane w najpiękniejszym momencie Średniowiecza - XII wieku, rozkwitu kultury i symboliki. Dlaczego się pali? - ludzie tamtej epoki szukaliby odpowiedzi w znakach.
            A jest ich wiele. Płoną lasy z powodu diabelskiego zatrucia ziemi, chciwości, by więcej i więcej wszystkiego. Rusztowanie dachu katedry zbudowano z lasu dębów. Nie spalił ich piorun przez tysiąc lat. Wyschnięte płoną jak drzazgi. Mam nadzieję, że kurtyny przeciwpożarowe zamontowane tego lata ochronią obrazy i ołtarze. Czy uratują się witraże?
            W średniowieczu na tamtejszym uniwersytecie wykładano astrologię. Gwiazdy o 18.50 kiedy wybuchł pożar były „gorące” dla paryskiego Nieba. W znaku Koziorożca zacieśnia się koniunkcja złowieszczego Saturna z echem Marsa ( Plutonem nieznanym epoce). Ta koniunkcja przynosząca zniszczenia jest jak kleszcze, zanurzone w żywioł ognia Barana, wiosennego Słońca. Do tego kwadratury sprzyjające katastrofom trudnym do wyobrażenia.
            Nie spaliła katedry Rewolucja, chociaż odprawiano w niej pogańskie obrządki. Notre Dame przed upadkiem uratował Victor Hugo. Tak opisał katedrę w „Dzwonniku…”, że Francuzi zakochali się w niej znowu i romantycznie odnowili.
            Notre Dame zbudowano prawie tysiąc lat temu zgodnie z masońską sztuką i symboliką. Dach jest symbolem miłosierdzia, od niego zaczął się pożar. Mury - jednością dusz, laickich i kleru. Może w tym leży „przyczyna”, w nieudanej renowacji, remoncie Kościoła. Bóg niszczy swoje dzieło, powiedziano by w średniowieczu, za karę. Za pedofilię, brak miłosierdzia i pychę kleru. Sypie się Watykan, płonie Notre Dame.
            Zabytek uratują ludzie. Ale tego co spłonęło, co zostało zniszczone w sumieniach, duszach wierzących nie da się uratować. Nadchodzi w Europie nowa epoka, sprzed pożaru Notre Dame i po, przed pedofilskim skandalem Sodomy i po.
            Studiowałam w Paryżu antropolgię Średniowiecza, nigdy nie myślałam że jego serce, bo tym jest Notre Dame dla miasta, spłonie.

            Manuela Gretkowska
            • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 15.04.19, 23:23
              Quasimodo...

              https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57118204_2011598208965623_3059417638594674688_o.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=e440e1def068e31ea2d38fb5aa900c5e&oe=5D437AAE
            • man_sapiens Re: Nasz XXI wiek 15.04.19, 23:43
              A ja wierzę w racjonalny ludzkich umysł. Że jego wyobrażenie rzeczywistości, ten cień z jaskini Platona, który widzimy, z dobrym i coraz lepszym przybliżeniem opisuje realny świat. A w tym świecie to nie wiara i emocje ale instalacje przeciwpożarowe zapobiegają zniszczeniom tego, co bezcenne.
              Podobno w Norwegii w nielicznych tam starych kościołach są teraz porobione instalacje przeciwpożarowe. Bierzmy przykład z tych bezbożnych wikingów.
              • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 00:12
                Wieki historii, sztuki, myśli, wiary, artystycznych wzruszeń, uniesień znika w 3 godziny.... Nie trzeba się wstydzić łez...

                https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57350454_715648848832554_2610085916798091264_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=43231177ce66b9ceebd4e1f6c790d944&oe=5D2DD639
                • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 00:19
                  Udało się ocalić dwie wieże, konstrukcję katedry, koronę cierniową i niektóre kielichy.
                  Tylko tyle? Aź tyle?
                  Jeden strażak został ciężko ranny...
                • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 00:28
                  https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57170722_2307103132836260_2666867239877083136_n.jpg?_nc_cat=107&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=5d6c53f193677745a59fd3f645bb5715&oe=5D4277D7

                  Fot. The Human Experience Poland
                  • ulisses-achaj Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 01:23
                    Jeżeli według katolików, wszystko dzieje się z woli Boga, to Kościół Katolicki ma wszelkie powody do refleksji i lęku. Poiżar ND może stać się symbolem; może być odczytany przez wierzących jako ostrzeżenie i kara skierowana wprost w instytucję KK.
                    • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 07:17
                      Taka była, takiej już nie ma. Jaka będzie...?

                      https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57188234_2302629406466391_2553033555512918016_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=47e38c33fb8ecccec2abb25e62b88176&oe=5D2D644B
                      • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 09:17
                        http://i64.tinypic.com/6yzfhi.jpg

                        Marc Chagall, Notre Dame en gris, 1955
                        • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 09:21

                          http://i64.tinypic.com/6yzfhi.jpg

                          Marc Chagall, Notre Dame en gris, 1955

                          https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57113129_10156907873656011_4337879387996160000_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=d138017f57a945435e739138c6fe032f&oe=5D368A1A

                          Cathedrale Notre-Dame 🖤
                          ► © Carla Dlm & Aidan Sartin Conte •

                    • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 12:23
                      ulisses-achaj napisał:

                      > Jeżeli według katolików, wszystko dzieje się z woli Boga, to Kościół Katolicki
                      > ma wszelkie powody do refleksji i lęku. Pożar ND może stać się symbolem; może
                      > być odczytany przez wierzących jako ostrzeżenie i kara skierowana wprost w instytucję KK.


                      Symbol, jak to symbol - nigdy nie jest jednoznaczny. Można powiedzieć, że wszystkie jego interpretacje są prawidłowe, lub wszystkie chybione.

                      http://i64.tinypic.com/t6w3nt.jpg

                      Pomijając symbolikę: zniszczenie Notre Dame było, jest wielkim, bolesnym wstrząsem dla każdego - wierzącego i niewierzącego - któremu drogi jest dorobek kulturalny, duchowy Europy i całej ludzkości. Tak, wiem, że zabrzmiałam patetycznie, ale w tym akurat przypadku patos jest, moim zdaniem, na miejscu.

                      • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 12:40
                        sorel.lina napisała:

                        > Symbol, jak to symbol - nigdy nie jest jednoznaczny. Można powiedzieć, że wszys
                        > tkie jego interpretacje są prawidłowe, lub wszystkie chybione.
                        >
                        > http://i64.tinypic.com/t6w3nt.jpg
                        >
                        > Pomijając symbolikę: zniszczenie Notre Dame było, jest wielkim, bolesnym wstrzą
                        > sem dla każdego - wierzącego i niewierzącego - któremu drogi jest dorobek kultu
                        > ralny, duchowy Europy i całej ludzkości. Tak, wiem, że zabrzmiałam patetycznie,
                        > ale w tym akurat przypadku patos jest, moim zdaniem, na miejscu.

                        http://i64.tinypic.com/jtvs7n.jpg
                        • 1zorro-bis Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 12:47
                          dwie najbogatsze rodziny francuskie przekazaly 300 mln Euro na odbudowe katedry, Paryz 50 mln, Niemcy zadeklarowaly pomoc finansowa i techniczna....
                          Jednak jest solidarnosc w Europie.
                          • wscieklyuklad Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 16:02
                            Wstrętny Żydo-lewak

                            https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57183848_1059011357618552_5415869084975759360_n.jpg?_nc_cat=110&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=2acf05cff76de743dbaa03c58a90f984&oe=5D3C10AC
                            • wscieklyuklad Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 16:04
                              "Za tym mogą stać muzułmanie". Europoseł PiS rzuca oskarżeniami ws. pożaru Notre Dame (rysio cz. ksywa obatel).
                              Ale to szaleniec choć nie islamista.
                              • wscieklyuklad Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 16:05
                                https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57251175_378759679388202_1666347719146340352_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=c046c66697429a19196b29057717f32d&oe=5D3034FF
                                • wscieklyuklad Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 16:06
                                  https://memnews.pl/images/0/0/0/7/3/8/1/9/vmyn962p.png
                                  • wscieklyuklad Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 16:08
                                    Znów co ślinka do pysia przyniesie

                                    https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57258155_2237345772997819_7391579166694440960_n.jpg?_nc_cat=1&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=45a84c4571e383dd2943d52156ff1e28&oe=5D3587B8
                                    • wscieklyuklad Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 16:09
                                      OCALAŁA!

                                      https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57244772_2414915275199207_9134467536677502976_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=b4455ebc4d8de0a71e99ed13acc3ac16&oe=5D38D0C6
                                      • sorel.lina Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 19:16
                                        Piekło Dantego.
                                        To zdjęcie mówi o tragedii Notre Dame wszystko i jeszcze więcej.

                                        https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57133790_10218779006844629_6166394747138080768_n.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=6cfb46ce1f083fa9263c44f5d90605cd&oe=5D335FB7
      • ulisses-achaj Re: Nasz XXI wiek 16.04.19, 01:20
        Nic dodać, nic ująć, man_sapiens.
        • wscieklyuklad Brawo! Światełko w tunelu! 16.04.19, 19:55
          https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57277762_2450370178347104_9013278596264886272_o.jpg?_nc_cat=106&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=773997ddd5860975d0e96d47cf8440a7&oe=5D416A2E
          • wscieklyuklad Re: Brawo! Światełko w tunelu! 16.04.19, 20:31
            https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57094481_412749009510821_4105120352718290944_n.png?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=0f66fbbfffbcc8630e4993fcd7ba15c3&oe=5D340917
            • wscieklyuklad Gdy symbol symbolu łaknie... 16.04.19, 20:51
              Zamarliśmy w osłupieniu.
              Rzygacze z Notre Dame już nie toczą deszczówki na paryskie bruki. Rozdziawiły gardziele w niemym krzyku. Przez godzin parę były niczym piekielne smoki Dantego plujące siarką, zionące ogniem. Kamienne łuski skwierczały pod płomieniami, kurczyły sie, pekały, popielały. Kolejne fragmenty piaskowca topiły się w tysiącu stopniach.
              Oszczędziła je wojna światowa (Niemcy cenili sztukę stolicy światowej kultury).
              Oszczędziła je Rewolucja Francuska - nie, nie dlatego, iżby Danton koleżkami lękali się boskiej kary. Dzicz (ówczesne żydolewactwo) wykazywało podobny poziom wiedzy do naszej pisonerii (wolski odpowiednik masonerii wyzbyty jednak naukowych podwalin i wiedzy tajemnej) postraszył mieszczanin rezydujący w okolicznej kamienicy. "Zburzycie Notre, to zrujnujecie domy okoliczne" - ostrzegł miłośników fraternizacji. A jakże się tu egalitować, libertować (nie mulić z libertynizować) a zwłaszcza fraternizować przy tórze szlochu poszkodowanych?
              Demokracja zwyciężyła, zatem to nie głęboka wiara i umiłowanie narodowego symbolu oszczędziły mury świątyni ale nowoczesne poczucie braterstwa.
              W środku budowli nie było już jednak tak słodko.
              Robespierre (Piotruś Rabuś), skrócił o głowę posagi królów - monarchia miała w ten sposób przejść nieodwracalnie do historii - skróconej wszakże o te głowy, zatem równie jak wandal bezrozumnej. Bóg - o dziwo -widząc akt tak achrześcijański i antynarodowy - ocalił ND.
              Sam Leon co miał Napy przy mundurze (stąd ksywka Napoleon) wyjął cesarską koronę z łapsk głównego katabasa i się autokoronował tamże - uznany przez samego No(s)tra Damusa (!!!) za jednego z trzech dziejowych Antychrystów musiał wzburzyć Boga samego tym narcystycznym niewątpliwie aktem.
              Bóg jednak na ten widok i świadom kto zacz, nie walnął piorunem w rzygacze, nie powalił dachu, ani iglicy. Zachował płomienie na własnych, gniewnych policzkach.
              Ukarał Napoleona dopiero po śmierci tegoż - podobno i jemu po śmierci odcięto główkę, tyle, że penisa w dodatku wraz z tym co poniżej - w odróżnieniu od królewskich rzeźb nie ocalił tego co dla cesarza niewątpliwie było najcenniejszym skarbem.

              cdn.
              • wscieklyuklad Re: Gdy symbol symbolu łaknie... 16.04.19, 21:04
                Współczesny człeczyna nie znosi pustki treściowej. Wydarzenie musi mieć swą przyczynę i skutek. Im prostsze jest źródło i powiązania, tym lepiej.
                Współczesny człeczyna wielbi myślowe skróty.
                Oglądając publiczne for, zakochuje sie w tysiącach rycin - najlepiej gdy opatrzone komiksowym dymkiem i jak najkrótszym wywodem - ten łatwo wpada w oko i trafia do hipokampa nie po to jednak by tam wskoczyć na konia fantazji/chłodnej galopady, lecz po to by natychmiast przeskoczyć apasjonatę nie strąciwszy poprzeczki oznaczającej punkty karne i odległą lokatę w rankingu komentatorów.

                Najbardziej trendy są skróty myślowe.
                Oto przykład:
                Notre Dame poddawano odnowie. Mury opasano rusztowaniami (nieistotne drewnianymi, czy też z metalu co sie za chwilę okaże).
                Przebieg wydarzeń był prawdopodobnie następujący.
                Ulicami Paryża w pobliżu ND spacerowała koza. Nie wiadomo czy pragnęła dotknąć kopytkiem miejsca-symbolu - znaku z metalu przed katedrą od strony północnej, którego muśnięcie ma zapewnić szczęście w życiu. Kozę dostrzegł islamista (niekoniecznie powiązany z Państwem Islamskim) i pognał z kozą w celu wiadomym (jak kto nie wie po co, niech poczyta niszowe fora, tam podniecano się tym tematem przez wiele dni). Koza słysząc tuż za podogoniem oddech zwyrodnialca, wskoczyła na rusztowanie (co dla kozy jest betką) i poziom po poziomie przeskakiwała ku wyższym kondygnacjom. A islamista za nią. Coraz bardziej napalony.
                Tak napalony, że gdy już byli na dachu był bliski wrzenia. Szczegółowe śledztwo prowadzono przez PIĘĆDZIESIĘCIORO prokuratorów najwyższej klasy ustali ni chybi, czy dach zajął się od tejże temperatury wrzenia islamisty, czy też między nim a kozą jednak zaiskrzyło ze skutkiem wiadomym.
                Tak, czy inaczej, sprawcą w tym przypadku będzie islamista - motyw pominie się w celach propagandowych.
                • wscieklyuklad Karać, karać i jeszcze raz karać! 16.04.19, 21:23
                  No dobra, dajmy na to, że jednak nie islamista.
                  Załóżmy, że w Poniedziałek WIELKIEGO TYGODNIA, Bóg wzniecając ogień pod iglicą chciał ukarać postępującą laicyzację i upadek zachodniej kultury.
                  Znawca Starego Testamentu podkreśli zapewne, iż możemy mieć do czynienia nie tyle z gniewem wobec zaniechania, co z gniewem wobec pychy. Pierwsze płomienie pojawiły się bowiem pod iglicą sterczącą ku niebu mniej więcej w połowie dachu i wzniesioną niewątpliwie wyłącznie po to, by zbliżyć się do Boga właśnie.
                  Temu - choć po tysiącach (co najmniej) lat, skojarzyło sie to jednoznacznie z Wieżą Babel, a że języki były jż przez cały ten czas skutecznie pomieszane, pozostało zniszczenie wieży/iglicy.
                  jak dowodzą zdjęcia z pożaru - ona właśnie runęła jako pierwsza.
                  No dobra, ci, którzy chcą, przyjmą tę wersję.
                  Ale co z tymi, którzy wierzą, iż to "kara za grzechy, LGBT i inne przejawy cywilizacji śmierci"?

                  Historyczne przekazy (w tym wojenne) dowodzą, iż obiekty religijnego kultu (niekoniecznie świątynie, choć te także ale też przydrożne kapliczki, krzyże itd, itp.) BYŁY OMIJANE przez nieprzyjacielskie bomby! Te ostatnie nie imały się ani dzwonnic, ani przydrożnych figurek - zwłaszcza w miejscach kultu. A przecież wojny to nic innego jak cywilizacja śmierci, przejaw zła/grzechu. Kronikarze dowodzą, iż BÓG CHRONI je jako symbol cywilizacji chrześcijańskiej - być może właśnie po to, by stały się w przyszłości, gdy wojny/przemoc ustaną symbolem/wartością, ku którym winno się wracać.
                  Czy Bóg zsyłałby "karę" na wiernych za winy niewiernych?
                  Tylko idiota może dokonywać takich paraleli.
                  Czy niszcząc najcenniejszy symbol nie tylko narodowy, ale też katolicki właśnie, narażałby na unicestwienie koronę cierniową, którą Z JEGO WOLI wbito w ciemię JEGO SYNA?

                  Gdyby chciał karać za grzechy, zrównałby z ziemią kwatery przez Placu Pigalle, przy którym (co wiemy ze znakomitego serialu "Stawka większa, niż życie") rosną kasztany, lub też Moulin Rouge z kankanistkami w środku.
                  Oczywiście można spekulować, iż te ostatnie straty nie wywołałyby takiego oddźwięku w sercach żabojadów (i pozostałego żydolewactwa opłacanego przez Sorosa), a islamiści na forach społecznościowych nie wyśmiewaliby się z wydarzenia, lecz opatrywali emotikonami pełnymi łez.
                  Tezę, iż winna jest laicyzacja należy zatem pozostawić analizie psychiatrów a jej zwolenników poddać terapii - najlepiej w zakładach zamkniętych.

                  cdn.
                  • wscieklyuklad Symbol a prozaika 16.04.19, 21:37
                    Podobne histeryczne poszukiwania "zarzewia" przerabiamy w wątku smoleńskim.
                    Katastrofa nie mogła być tak banalna w przyczynie. Pilot nie mógł popełnić niewybaczalnego w skutkach błędu bo byłoby to zbyt prozaiczne i przerywało tok spekulacji i halucynacji myślowych.
                    Tego "czegoś" dotychczas nie tylko nie udowodniono, ale nawet nie odkryto - wszelkie "teorie" należy pozostawić ocenie specjalistów jak w poprzednim poście - psychuszek jednak w Wolsce ubywa, więc miejsc zabraknie.

                    W historii płonął niejeden kościół - także i ważny. niekoniecznie walnięty napalmem z powietrza.
                    Wspomnijmy pożar w Gdańsku - pierwszy z brzegu. Ten kościół jak i inne płonął w trakcie prowadzonej restauracji. Wspomniany zajął się od iskry spawarki.
                    Trudno będzie pewnie ustalić powód pożaru w Paryżu.
                    Na dramatyczny stan techniczny Notre Dame zwracali uwagę jego użytkownicy. Od lat zwracali się do władz państwowych (właściciela obiektu) z prośbą o wsparcie finansowe remontu.
                    Nie mieli takiej siły przebicia jak łojciecderechtor - wątek laicyzacji jest zatem o tyle dopuszczalny, iż rząd skąpił kasiory, dewastacja się pogłębiała i wystarczyła "iskra" (niechby symboliczna!) by doszło do dramatu.

                    Zabezpieczenie p/pożarowe.
                    Tysiące krokwi. Większość z nich ponad dwustuletnia (tyle upłynęło od ostatniej wymiany) więc sucha jak wiór. Część pewnie zmurszała - drzazgi/pył zalegały powierzchnię stropu. Taki substrat zajmuje się od iskry w moment i na olbrzymiej przestrzeni. Ugasić tego nie sposób - skutek widzimy po wypaleniu wszystkiego co podatne na ogień.
                    Ocalał kamień.

                    Rzygacze przetrwały.
                    Bo faktycznie czytając cały ten stek prawicowo-nacjonalistycznych bredni, rzygać się chce.
                    • sorel.lina Re: Symbol a prozaika 17.04.19, 09:45
                      Na odbudowę katedry Francuzi w ciągu 5 dni zebrali już miliard euro!
                      Ofiarność ludzi we Francji i za granicą jest niesamowita!
                      • sorel.lina Re: Symbol a prozaika 17.04.19, 16:10
                        sorel.lina napisała:

                        > Na odbudowę katedry Francuzi w ciągu 5 dni zebrali już miliard euro!
                        > Ofiarność ludzi we Francji i za granicą jest niesamowita!


                        http://i66.tinypic.com/2woj6s2.jpg

                        Francuscy muzułmanie zbierają pieniądze na odbudowę katedry Notre Dame. Prezydent Emmanuel Macron zapowiedział, że odrestaurowana świątynia będzie "jeszcze piękniejsza". Najbogatsi Francuzi zadeklarowali już przeznaczenie na ten cel kilkuset milionów euro.

                        Apel do wszystkich muzułmanów we Francji o wsparcie ogłoszonej przez prezydenta Emmanuela Macrona składki narodowej na odbudowę katedry Notre Dame wystosował rektor Wielkiego Meczetu Paryża Dalil Boubakeur:

                        "Katedra, która jest świątynią Boga, klejnotem dziedzictwa narodowego, miejscem wielu modlitw na przestrzeni całej naszej historii, dla muzułmanów stanowi symbol Maryi, Miriam, matki Jezusa, 34 razy wspominanej w Koranie i celebrowanej przez całą surę (rozdział) 19
                        Dalil Boubakeur, rektor Wielkiego Meczetu Paryża"


                        W podobnym duchu wypowiedział się Kamel Kabtane, rektor Wielkiego Meczetu w Lionie i przewodniczący Rady Meczetów Rodanu. Już w czasie pożaru katedry 15 kwietnia mówił o "płomieniach, które ranią go jako muzułmanina".
                        Kabtane wezwał też muzułmanów do okazania solidarności z chrześcijanami.


                        Do włączenia się w wysiłek finansowy związany z odbudową świątyni wezwała także Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego (CFCM), która jest oficjalnym reprezentantem całej społeczności muzułmańskiej w kraju.
                        • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 17.04.19, 17:23
                          http://i67.tinypic.com/f3xmwg.jpg
                          • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 17.04.19, 19:31
                            https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57272185_2052477694801414_1096286468113956864_o.jpg?_nc_cat=103&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=e9719271910581adc6ccc3a84191ac13&oe=5D2C8251
                            • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 17.04.19, 19:32
                              https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57221255_782555535471425_9003185500428697600_n.jpg?_nc_cat=101&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=33e24e1beec8a0a26c3d59e13b0dbbfe&oe=5D433088
                              • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 18.04.19, 19:41
                                Pożar Notre Dame to „oczywisty akt satanistyczny”? Tak twierdzi Grzegorz Braun (były kandydat na prezydęta i obecny kandydat do PE)
                                • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 19.04.19, 15:25
                                  https://ocdn.eu/pulscms-transforms/1/KhJktkqTURBXy83NTA1OWQ2MDA1N2E1MzI2ZTA3ZjJmMzA5OTJjOTE3OS5qcGVnkpUCzQPAAMLDlQIAzQPAwsM
                                  • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 20.04.19, 06:29
                                    A jednak! Albo to ciapaci, albo żydolewactwo opłacane przez Sorosa ( kanistry z benzyną)

                                    Kościół p.w. świętego Sulpicjusza to druga pod względem wielkości, po katedrze Notre Dame, świątynia katolicka w Paryżu. Zbudowany w stylu klasycystycznym kościół znajduje się w VI dzielnicy miasta. Jego pożar to wielki uszczerbek dla naszej kultury. Strażacy opanowali ogień, ale ciągle pozostawali na miejscu. Strat jeszcze nie oceniono.

                                    Kościół w obecny kształcie budowano 140 lat. Do użytku został oddany dopiero w 1732 roku, a ufundowane obok seminarium dało początek zgromadzeniu zakonnemu Sulpicjanów.
                                    W czasie Wielkiej Rewolucji Francuskiej kościół został przemianowany na „Świątynię Zwycięstwa” i sprofanowany. Wnętrze w dużej mierze zniszczono. Kościół ucierpiał także podczas oblężenia Paryża w 1870 r., kiedy pruski pocisk armatni trafił w północną wieżę. Teraz doszedł pożar.
                                    W kościele zostali ochrzczeni m.in. markiz de Sade oraz Charles Baudelaire, Victor Hugo żenił się tu z Adelą Foucher. Inna ciekawostka to ślub rewolucjonisty Camille’a Desmoulins z Lucile. W kościele znajdują się cenne freski Eugène Delacroix i imponujące organy w XVIII wieku.

                                    Z netu

                                    Cała nadzieja w marysi levdługopis
                                    • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 20.04.19, 07:07
                                      W obawie przed żydolewactwem pragnącym podpalić wolską świątynię.

                                      memnews.pl/img/58832/pamietacie-ksiedza-na-osiolku-to-wyjasnijcie-mnie-co-tu-sie-wyprawia-strazacy-gotowi/?fbclid=IwAR08_KiRMIe3LkWs6SDOV_sST69vhu7HNNzwp0l5RcoxS2y1TlOqJdcSKbI
                                      • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 20.04.19, 07:09
                                        https://scontent.fwaw3-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57216716_2455074864543302_3185893713813438464_n.jpg?_nc_cat=104&_nc_ht=scontent.fwaw3-2.fna&oh=45bb767e841ebc87e2ae04fde86a0783&oe=5D71DC3D
                                        • wscieklyuklad Re: Symbol a prozaika 20.04.19, 12:32
                                          https://scontent.fwaw3-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/57383170_856923061326985_3181323340329517056_n.jpg?_nc_cat=109&_nc_ht=scontent.fwaw3-1.fna&oh=ed4202fca5788bf6a5afb2b221b43757&oe=5D2F2ABB
    • 1agfa Re: A z mi serce zamarło! 20.04.19, 13:15
      wyborcza.pl/7,75410,24682601,wszystkie-blizny-notre-dame-katedra-wyjdzie-z-tego-pozaru.html
      Optymistycznie. Wprawdzie ośmiusetletnich dębów tworzących drewnianą konstrukcję dachu nie ma już nigdzie w świecie (las dębów), Francuzi patrzą śmiało i pewnie na odbudowę Notre Dame. Wiele ocalało...
      Kawałek historii Notre Dame (link), budowanej i zmienianej przez wieki.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka