oby.watel
17.02.11, 11:53
Hanna Gronkiewicz-Waltz ma aż 16 pełnomocników: m.in. do spraw etyki, Wisły, Euro 2012, dyskryminacji czy nieistniejącego Muzeum Komunizmu. Czym się zajmują? Jak czytamy w zarządzeniach: „budową i rozwojem infrastruktury informacji przestrzennej“ (Tomasz Myśliński) czy „koordynowaniem procesu przerwania biegu zasiedzeń gruntów“ (Zbysław Suchożebrski). Najnowszym nabytkiem jest osoba ds. Traktu Królewskiego (Kamila Niemczewska), która ma m.in. zadbać o estetykę ogródków w restauracjach i pubach na Nowym Świecie i Krakowskim Przedmieściu.
Okazuje się, że pełnomocnik, to w ratuszu słowo klucz, które otwiera więcej drzwi niż zwykłemu urzędnikowi.
– Biura w urzędzie miasta są jak udzielne księstwa. Dyrektor jednego niechętnie będzie się podporządkowywał szefowi drugiego. A pełnomocnik, to już tytuł nadrzędny – słyszymy od prezydenckich urzędników. – Ta funkcja, najogólniej rzecz ujmując, nadaje prestiżu sprawie. Pokazuje szczególne znaczenie jakiegoś zagadnienia – wyjaśnia wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński. I podaje przykład Wandy Górskiej – wicedyrektor Biura Kultury. – Niedawno przyjęliśmy Program Edukacji Kulturalnej. Była potrzebna taka osoba, by ogarnąć wszystkie te ważne działania, jakie odbywają się w związku z programem w 18 dzielnicach i w ratuszu – wyjaśnia wiceprezydent Paszyński.
Wanda Górska ma więc jako pełnomocnik prezydenta „koordynować sprawy związane z edukacją kulturalną“. Co natomiast ma koordynować pełnomocnik ds. Muzeum Komunizmu Wojciech Borowik? O planach tego muzeum w podziemiach PKiN mówił jeszcze śp. prezydent Lech Kaczyński w 2005 r., ale dotąd nic w tej sprawie się nie zdarzyło. Hanna Gronkiewicz-Waltz w kampanii wyborczej przyznawała, że muzeum nie może powstać w takiej formie, jaką proponował Kaczyńskiemu pomysłodawca Czesław Bielecki. Sprawa utknęła. A pełnomocnik jest . – Na razie po prostu nie ma decyzji o powołaniu muzeum z braku funduszy. Ale przygotowujemy różne inne projekty, np. „Niespodziankę” na pl. Konstytucji w związku z 20. rocznicą wolnych wyborów, wydajemy różne publikacje – wylicza nam Wojciech Borowik. Na działalność ma w budżecie ok. 100 tys. zł na rok.
Są też pełnomocnicy do ważnych imprez, do których miasto się przygotowuje – Euro 2012 (Wiesław Wilczyński), ESK 2016 (Ewa Czeszejko-Sochacka). Czy pełnomocnicy to nie jest mnożenie bytów w urzędzie?
Życie Warszawy.