Dodaj do ulubionych

Rozmnażanie płciowe

25.08.23, 19:47
O ile mi wiadomo wszystkie zwierzęta, które rozmnażają się płciowo (w tym człowiek), wymagają zarówno męskich, jak i żeńskich gamet (plemników i jaj) do produkcji potomstwa. Mogę się mylić, oczywiscie, ale mysle, że jest to naukowy konsensus obecnie. Konsensus - ulubiony termin pana Diabollo (patrz watek forum.gazeta.pl/forum/w,95165,176472698,176472698,Teoria_spiskowa_Smolensk_czy_woke_.html i inne)

Istnieją jednak zwierzęta, które mogą rozmnażać się bezpłciowo, bez potrzeby posiadania partnera. Zwierzęta te są zwykle samicami i wytwarzają klony samych siebie w procesie zwanym partenogenezą. Niektóre przykłady zwierząt, które mogą rozmnażać się przez partenogenezę, to mszyce, pszczoły, mrówki, osy, niektóre jaszczurki, niektóre węże, niektóre ryby i niektóre rekiny. en.wikipedia.org/wiki/Male

Jednym z możliwych gatunków jaszczurek, który składa się wyłącznie z samic i rozmnaża się przez klonowanie, jest Leiolepis ngovantrii, znany również jako partenogenny Leiolepis ngovantrii pl.wikipedia.org/wiki/Leiolepis_ngovantrii Te jaszczurki mogą produkować potomstwo bez zapłodnienia, proces zwany partenogenezą.

Inną grupą jaszczurek, która ma pewne gatunki tylko żeńskie, które rozmnażają się przez klonowanie, jest jaszczurka whiptail www.theverge.com/2015/7/19/8994705/whiptail-lizard-parthenogenesis-unisexuality-badass . Jaszczurki te występują w Ameryce Północnej i Południowej i mają różne gatunki, które są całkowicie żeńskie, takie jak whiptail z Nowego Meksyku i whiptail pustynny. Jaszczurki te wykorzystują również partenogenezę do produkcji klonów samych siebie, ale nadal wykazują zachowania godowe z innymi samicami, co może stymulować owulację.

Istnieją również zwierzęta, które mogą zmienić płeć z męskiej na żeńską lub odwrotnie, w zależności od czynników środowiskowych lub społecznych. Zwierzęta te nazywane są hermafrodytami sekwencyjnymi . Niektóre przykłady sekwencyjnych hermafrodytów to błazenki (clown fish), wargacze, niektóre żaby, pewne ślimaki i niektóre ryby raf koralowych.

Istnieją też zwierzęta, które wykazują zachowania homoseksualne, co oznacza, że angażują się w czynności seksualne lub zaloty z członkami tej samej płci. Nie musi to oznaczać, że są wyłącznie homoseksualne, ponieważ mogą również współżyć się z płcią przeciwną. Zachowania homoseksualne zaobserwowano u wielu zwierząt, takich jak delfiny, pingwiny, lwy, żyrafy, bonobo, słonie i koniki morskie. blog.padi.com/the-only-male-animals-in-the-world-that-get-pregnant-and-give-birth/

Jeśli jest coś nie tak w moim wywodzie poprosze o sprostowanie (najlepiej eksperckie i z dokumentacja - bez ideo-bredni jak z jakiegoś oświadczenia międzynarodowego synodu kapłanów nowej neo-marksistowsko-wowkowsko-trans religii)
Obserwuj wątek

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka