Dodaj do ulubionych

Pytanie do doktora o Efectin

22.05.20, 19:16
Witam
Leczę się na depresję lękową, biorę od ok 12 tyg Efectin ER 75mg/d, okazało się, że to za mało i trzeba było zwiększyć dawkę. Lekarz kazał mi brać 150/d.
Dziś jest 15 dzień zażywania zwiększonej dawki, mam wrażenie, że trochę bardziej nasiliły mi się objawy depresyjne, czy to możliwe? Może to jakieś objawy uboczne?
Kiedy mogę się spodziewać jakiejś poprawy, martwię się...
Marek
Obserwuj wątek
    • ekspert.grupa_synapsis Re: Pytanie do doktora o Efectin 22.05.20, 21:14
      Dzień dobry,
      trudno jednoznacznie odpowiedzieć. Zwykle, jeśli większa dawka leku przeciwdepresyjnego jest bardziej skuteczna, to, jak obserwuję, poprawa następuje w okresie 1-2 tygodnia po jej zwiększeniu. W mojej opinii miesiąc to czas wystarczający, aby ocenić przydatność takiej podwyższonej dawki. Tyle bym czekał z oceną leku. Gdyby jednak sytuacja była nagląca to wcześniej bym, jako lekarz, reagował, szukał jakiejś zmiany leczenia farmakologicznego. Zastanawiałbym się też czy istnieją też życiowe albo psychologiczne okoliczności, które z jednej strony mogą tłumaczyć nieskuteczność leku, a z drugiej, być argumentem za skorzystaniem z jednoczesnej pomocy psychoterapeutycznej.
      Nasilenie objawów depresji po podwyższeniu dawki leku przeciwdepresyjnego nie jest typowe, ale czasem zdarza się. Częściej w przebiegu CHAD albo spektrum CHAD, ale może mieć miejsce i w typowej depresji. Zaostrzenie depresji może nastąpić też niezależnie od przyjmowanego leku, wynikać z samej dynamiki choroby.
      Stanisław Porczyk, psychiatra

      --
      Grupa Synapsis
      www.synapsis.pl
      • marekw7777 Re: Pytanie do doktora o Efectin 22.05.20, 21:54
        Dziękuję p Doktorze za odpowiedź.
        Wcześniej W życiu miałem 2 epizody depresyjne, jakieś 10 i 17 lat temu, zawsze „wyciągał” mnie efectin w dawce 75/d
        Aktualnie nie mam wszystkich typowych objawów depresji: śpie w nocy, nie mam niskiej samooceny, nie winię się ani nikogo za nic, mam raczej pozytywne myśli, czasem mam apetyt, chciałbym a coś mnie blokuje...
        Utraciłem zainteresowania i nie odczuwam przyjemności, nie mogę wyjść z mieszkania, zrobienie czegokolwiek sprawia mi trudność, nie dam rady oglądać tv ani na komputerze, dlatego martwię się... Bo z mojego depresyjnego doświadczenia to jest dziwne.
        Mój lekarz każe czekać jeszcze...
        Marek
        • mardaani.74 Re: Pytanie do doktora o Efectin 23.05.20, 01:40
          Nie wiem czy Ci się na coś to zda, ale moje jednostkowe doświadczenie jest takie że każdy epizod depresyjny był trochę inny, to nigdy nie była taka sama depresja jak poprzednio.

          --
          "świat dziwny jest jak sen, a sen jak świat"
          Kwiat Jabłoni

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka