Dodaj do ulubionych

Leki SSRI co one mi zrobiły???

10.08.21, 14:22
Cześć!

Styczeń 2020 rozpocząłem kurację lekiem sertralina, skończyłem grudnia tego samego roku. Dawka 100mg przez rok. Miałem okropne problemy ze snem, Wielki apetyt, byłem strasznie zamulony, miałem ucisk w klatce piersiowej, pojawiły się wielkie problemy z pamięcią (zauważyłem jak skończyliśmy online i trzeba było porządnie wkuwać materiał) że po przeczytaniu kartki mało co z niej pamiętałem. W trakcie kuracji jakbym nie był sobą, jak naćpany łykałem te tabletki. No ale Depresja i lęki zniknęły. Głupie myśli również. Odstawilem lek 8 miesięcy temu a skutki uboczne się utrzymują...

Dalej mam wielki apetyt(moja pierwsza myśl jak wstane rano to coś słodkiego) nigdy tak nie miałem, mam ogromne parcie na węglowodany proste... Przez to przytylem 15kg i czuję się coraz gorzej. Tego apetytu nie da się wyhamować. Do tego jestem cały czas zamulony, brak mi siły w mięśniach, czuje się ogłupiony, muszę robić jakieś drzemki w ciągu dnia żeby ogarniać rzeczywistośc. Nie odczuwam emocji/uczuc.... Są ale tak przytłumione że szok... Nie wspominam o libido. Ewidentnie zniszczył mój organizm od strony fizycznej ten lek - bo psychicznie jest lepiej niż przed leczeniem. Nie ma leków, deprecha zaleczona czyli wg mojego lekarza okej 😂

Pytanie mam do Was kochani
Otóż kiedy czułem się źle to potrafiłem sobie poradzić, wypić piwo, wziąć jakieś tabletki które działały kilka godzin i OK. Dziś mam większy problem... Jestem już tym załamany, naprawdę nie wiem co robić. Czuje się jak inwalida, nie jestem w stanie w żaden sposób na te skutki uboczne wpłynąć.

Czy miał ktoś kiedyś tak?? Czy mi to przejdzie?? 10x bardziej wolałem siebie z zaburzeniami nerwicowo- lękowymi niż siebie teraz. Dziadka, grubego, wypranego emocjonalnie młodego człowieka. Kiedy mogę się spodziewać poprawy? Za rok? Za pół? Za dwa? W trakcie kuracji zachowałem 100% abstynencji od alkoholu i myślałem że to mi pomoże, więc piłem ostatnio więcej ale szok- nic!! Nic nie pomaga ściągnąć ze mnie tej pier..... Sertraliny

Proszę o pomoc!!!
Obserwuj wątek
        • warszawiakkk88 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 10.08.21, 22:41
          Że wymyślam, udaję, hipochondria i takie tam. Niestety chciałbym żeby tak było. Mniemam że lek zadziałał na pewne receptory - wyleczył mnie, ale zostało to co było podczas Kuracji... Tylko w jej trakcie byłem tak ućpany lekiem i zachwycony brakiem lęków, że myślałem, że mi przejdzie i dupa. Teraz pozostaje czekać na upregulacje receptorow... Ale ile może to zająć? Jak się głębiej nad tym zastanawiam to dopadają mnie te najczarniejsze myśli :(
          Leki naprawdę leczą i jestem tego żywym przykładem. Mam nadzieję jednak, że zaleczaja i równolegle kiedy skończy się ich działanie terapeutyczne również i ja wrócę do zdrowia... Dziękuję za odpowiedź
          • mardaani.74 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 11.08.21, 17:43
            Nic takiego nie napisałam, że wymyślasz, tylko że Twoje objawy wcale nie muszą mieć już związku z tym lekiem. Może Ty jednak wcale nie wyleczyłeś tej depresji tylko jedne objawy ustąpiły a objawiły się inne.

            Powiem Ci szczerze że miałam już kilka silnych nawrotów depresji żadna "depresja" nie była taka sama jak poprzednia. Moim zdaniem depresja zostawia po sobie blizny, czy to w postaci fobii, czy to w postaci nieufnego spojrzenia na świat, czy wręcz pewnych fizycznych niedomagań, które mogą być niezwykle dokuczliwe.
            Jak po każdej ciężkiej chorobie, nie wychodzi się z tego tym samym człowiekiem. Nie lekceważyłabym psychiki i tego co potrafi ona wykręcić jeśli chodzi o odczucia płynące z ciała. Tzw kiedyś "nerwica" umie udać objawy wszystkich ciężkich chorób.

            Stąd moje pytanie co na to lekarz, bo on Ciebie bada, widzi, powinien jakoś zareagować.
            • warszawiakkk88 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 11.08.21, 21:12
              Wiem, że nerwica atakuje pod różna postacią jeśli chodzi o objawy fizyczne. Jednak te, które u mnie występują pojawiły się w trakcie brania leku już na początku. Myślałem że znikną jak przestanę brać, a jednak nie. Stąd moja pewność. Znalazłem również wpis na tym forum odnośnie tego samego leku, który zadziałał w podobny sposób na inną osobę, zaraz podeślę
                    • warszawiakkk88 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 11.08.21, 21:20
                      Trochę wglebilem się w temat na innych forach. Wielu ludzi doznaje różnych skutków ubocznych które się utrzymują po terapii. Oczywiście w internecie można znaleźć tylko hejt, więc mniemam że jestem w bardzo wąskiej grupie i większości one jednak jedynie pomagają. Osłabienie mięśni i kondycji to również powszechny skutek uboczny. Wg różnych źródeł trzeba poczekać kilka lat także nie za kolorowo...

                      Może jednak ktoś tutaj się znajdzie kto był w podobnej sytuacji i musiał czekać krócej? Męczę się powiem Wam szczerze
                        • warszawiakkk88 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 11.08.21, 23:05
                          Połowę życia spędziłem na basenie. Od 16 tego roku życia trenuje bieganie, zaprzestalem jedynie podczas epizodu depresyjnego kilka lat temu. Niestety to jest efekt działania tego leku. Biorąc citalopram 3 miesiące problemu takiego nie miałem, natomiast sertralina od drugiego miesiąca już działała w ten sposób. Słaba kondycja, brak siły w mięśniach no i brak motywacji, ale to już psycha. Widzę, że usilnie próbujesz znaleźć jednak odpowiedź w moim organizmie, ale niestety znam go za dobrze żeby twierdzić, że to nie przez leki. Niestety.... Ale dziękuję
    • bardzo_zly_mis Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 10.08.21, 22:06
      Proponowałabym zrobić jakieś ogólne badania. Problem może tkwić tym razem w ciele, nie w umyśle.

      Swego czasu brałam to samo co Ty, w identycznej dawce. Czułam się bardzo dobrze: nastrój się wyrównał, zero skutków ubocznych. To oczywiście kwestia indywidualna, ale Twój opis naprawdę skłania do szukania przyczyny somatycznej.
      • warszawiakkk88 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 10.08.21, 22:42
        Kwestia indywidualna jak najbardziej. Badań nie będę robił, bo wszystko mam w normie. Typowe działanie terapeutyczne leku. Muszę poczekac az receptory wrócą na swoje tory.... Pytanie ile to trwa... Szukam kogoś kto się wyleczył ale na jakiś czas... Myślę że to minie. Musi. Inaczej naprawdę lipa i to konkretna. Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź
    • warszawiakkk88 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 10.08.21, 22:51
      Słuchajcie skąd wiem, że to wina leku. Otóż akatyzja, która mam w stopach wieczorami, opuchlizna na twarzy, brak mocy w mięśniach, słaba kondycja to wszystko znika jak tylko użyje dopaminergiku, np. Medikinetu. Odchodzi jak ręką ujął - mam za wysoki poziom serotoniny..
    • ona321 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 12.08.21, 14:38
      Wiesz co... Od pewnego czasu miałam to samo co Ty - osłabienie, tycie, mega zmęczenie itp. Okazało się, że mam insulinooporność. Polecam zrobić wskaźnik HOMA. Glukozę i insulinę na pierwszy rzut oka miałam ok, a dopiero po przeliczeniu proporcji jednej do drugiej - czyli właśnie HOMA, wyszło, że insulinooporność jak w mordę strzelił. Po włączeniu leczenia - objawy ustąpiły.
    • niemogezrozumiec Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 04.09.21, 21:11
      Wiesz zamulenie i problemy z pamięcią przy tym leku mnie nie dziwią. Leki z grupy SSRI zwiększają ilość serotoniny w mózgu i przez to może dochodzić do nadmiernego pobudzenia receptorów serotoninowych 5-HT2C i pobudzenie tych receptorów powoduje zahamowanie noradrenaliny i dopaminy w korze przedczołowej i to może powodować apatię i anhedonię, czyli zamulenie jakby. Jednak dziwi mnie ten wilczy apetyt, bo leki SSRI przez pobudzenie receptorów serotoninowych 5-HT2C powinny podwyższać poziom leptyny, a to jest hormon sytości i jego wysoki poziom odpowiada za anorektyczne działanie SSRI. Choć jest jeszcze teoria, że sertralina powoduje podobno spadek wrażliwości receptorów adrenergicznych i to może skutkować zaburzeniami wydzielania insuliny i greliny. Skoro tak na Ciebie ta sertralina działa, to spróbuj innego leku SSRI albo SNRI.
      • warszawiakkk88 Re: Leki SSRI co one mi zrobiły??? 05.09.21, 22:45
        Dzięki za zrozumienie! Problemy z pamięcią również ustępują kiedy włączę działanie jakiegokolwiek dopaminergiku. To już nawet nie jest problem tylko z pamięcią, co takim... Ja bym nazwał 'otępieniem'
        Wiem również, że receptory muszą się teraz odwrazliwic żeby tej serotoniny było o wiele mniej, ale pewnie trochę to potrwa ;/ Z tą myślą zgodziła się moja lekarka - powiedziała , że mogę mieć zblednięte emocje po kuracji i że trochę to potrwa zanim wrócą, prosiła żeby być cierpliwym i zapewniła mnie że na pewno kiedyś nadejdzie ten dzień. To wszystko składa mi się w jedną całość - jak tylko zacznie ustępować efekt terapeutyczny powinny maleć skutki uboczne/ wszak są wywołane działaniem na dany receptor przez ten lek. Nie raz widziałem na forum osoby, które miały remisję po odstawieniu leków. Jedni na pół roku, drudzy na dwa a trzeci na 5 . Myślę, że tu mógłbym upatrywać swojej szansy - w czasie. Znalazłem na forum kilka osób które miały problem z wagą po sertralinie. Jest to owszem dość rzadko spotykany skutek uboczny, ale jednak. Na pewno swoje również robi wyleczenie nerwicy, przez która spożywalem na pewno mniej pokarmu. Jednakże dysproporcja i apetyt są zbyt potężne żeby nie nazwać tego anomalią. Niestety nie da się go rozłożyć u podstaw na działanie receptorowe. Na pewno to minie.... Ale kiedy? :) pozdrawiam serdecznie

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka