Gość: fili
IP: 212.244.10.232, 212.244.10.*
03.04.01, 17:01
Popieram Buddę w jego poszukiwaniach nowych,
alternatywnych sposobów leczenia depresji. Jest ona
doległością psychiczną, więc najlepsze jest tutaj
właśnie oddziaływanie na psychikę - zwłaszcza przez
odpowiednie medytacje. Nie odradzam bynajmniej
kontaktu z lekarzem, ale warto teź szukać właśnie w
tym "niekonwencjonalnym" kierunku. Cieszy mnie
niezmiernie, że ezoteryka ma tutaj coraz więcej do
zaproponowania, że tacy ludzie jak Budda nie boją się
wyrażania poglądów, które tak często w przeszłości
były zwalczane, a które dzisiaj są wyklinane i
pogardzane przez oficjalną naukę. Ezoteryka wychodzi z
podziemia i staje się wiedzą coraz bardziej
powszechną. Naprawdę warto zgłębiać mądrość Wschodu,
techniki medytacji wypracowane przez jogę czy buddyzm.
Jednak (niewielu ludzi dzisiaj w Polsce o tym wie)
mamy również własne, zachodnie tradycje ezoteryczne.
Są one dostosowane do mentalności kultury Zachodu i
uwzględniają nasze potrzeby intelektualne i
emocjonalne. Najważniejszym ruchem tego rodzaju jest
obecnie antropozofia, stworzona przez Rudolfa
Steinera. Obejmuje ona szereg dziedzin - w tym m.in. -
właśnie nowe podejście do medycyny i psyczologii.
Antropozofowie wychodzą z założenia, że - po pierwsze -
człowiek jest bytem nie tylko fizycznym, ale przede
wszystkim duchowym; zwłaszcza przy leczeniu takich
schorzeń, jak depresja, należy o tym szczególnie
pamiętać i położyć nacisk na sferę duchowości. Po
drugie - należy leczyć chorobę we wszystkich aspektach
życia człowieka, a więc nie tylko ciało, ale też chory
musi zmienić swoje nawyki życiowe, sposób myślenia, a
przede wszytkim musi zacząć samemu aktywnie
kształtować swoje życie. Bardzo dużo na ten temat
można znaleźć w Internecie - polecam, GORĄCO POLECAM -
zajrzyjcie pod te adresy:
www.c4systm.com/Steiner/Lectures/ - tutaj znajdziecie
(niestety, tylko po angielsku, nie ma jeszcze polskich
antropozoficznych stron) najważniejszy wykład Steinera
na temat depresji zatytułowany (angielskie
tłumaczenie - oryginał jest niemiecki) "Overcoming
nervousness". Są tam konkretne rady - są bezcenne.
Kilka lat temu wyszło polskie tłumaczenie pt. "O
pewnych objawach dzisiejszej nerwowości", ale nie ma
już chyba w księgarniach. Inne:
www.gesundheitspflege.de
www.users.bigpond/lifeways
Poza tym w Polsce działają w każdym większym mieście
koła antropozoficzne - są prowadzone kursy
terapeutyczne i bezwzględnie warto tam się wybrać. O
kontakty najlepiej dzwonić do wydawnictwa Genesis w
Gdyni (nie mam teraz przy sobie numeru tel.). To jest
NAPRAWDĘ ogromna szansa dla chorych na depresję!
Pozdrawiam - fili/Tomek