Dodaj do ulubionych

Ach ten wirus

29.09.20, 17:11
Wirus SARS-CoV-2 dostaje się do organizmu przez drogi oddechowe (nos, usta) lub błony śluzowe oczu
Koronawirus SARS-CoV-2 daje szereg niespecyficznych objawów, które mogą być charakterystyczne dla innych chorób. Ten wirus jest bardzo podstępny - najpierw wnika do komórki, zaczyna się w niej rozmnażać, po czym wydostaje się z niej, aby atakować kolejne komórki w innych narządach, stąd też daje często niespecyficzne objawy.

COVID-19 daje przede wszystkim symptomy grypopochodne i wynikające z wirusowego zapalenia płuc. Są to:
gorączka,
kaszel,
duszność.
Może dawać także objawy żołądkowo-jelitowe, są to:
nudności,
biegunka,
wymioty,
bóle brzucha,
utrata apetytu.

Objawy zakażenia koronawirusem mogą także pojawić się na skórze. Ten problem często dotyka zarażonych dzieci, a wówczas obserwujemy:
tzw. covidową wysypkę,
obrzęki,
zaczerwienienie skóry.
Wirus bez człowieka byłby martwy. Wprawdzie wiemy, że może utrzymywać się na przedmiotach i powierzchniach przez nawet 3 dni, ale tak naprawdę bez "gospodarza" niewiele może zdziałać - nie jest w stanie rozmnażać się czy mutować poza żywym organizmem i zwyczajnie potrzebuje nas, aby produkować kolejne wirusy.

Jak czytamy w "The Guardian", naukowcy od początku ostrzegali, że koronawirus mutuje, by być bardziej opornym na leczenie. Epidemiolog profesor Peter Smith z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) jest jednak zdania, że to dobrze, że wirus chce zarazić jak najwięcej osób, a nie tylko określoną grupę, u której doprowadza do śmierci (tak jest np. z wirusem MERS, który nadal jest aktywny np. w Arabii Saudyjskiej, a który wykazuje wysoką śmiertelność - ok. 40 proc.).
"Wirus chce przeżyć. Człowiek jest nosicielem, więc dla wirusów zabijanie ludzi to zły pomysł. Wirusy dążą do tego, by zarazić wiele osób, wyrządzając im jak najmniej szkód" – mówi profesor Peter Smith w "The Guardian".
2. Powikłania po COVID-19: u dzieci PMIS-TS, u dorosłych uszkodzenie narządów
Skoro koronawirus ma stosunkowo niską śmiertelność (średni wskaźnik śmiertelności na świecie to 3,4 proc. W Polsce wynosi 0,47 proc., najwyższy w Europie jest w Szwecji - 6,25 proc.), to czym my się w ogóle przejmujemy?

Po pierwsze lekarze boją się, że jeżeli nie będziemy uważać i w krótkim czasie zarazi się duża liczba ludzi, to dojdzie do przeciążenia służby zdrowia. Druga sprawa - tak jak w przypadku wirusa grypy, lekarze boją się groźnych powikłań.
Jeszcze niedawno sądziliśmy, że dla dzieci koronawirus nie jest groźny. Teraz okazuje się, że nawet jeśli maluchy przechodzą zakażenie bezobjawowo, to w wyniku powikłań może dojść do PMIS-TS, groźnego pediatrycznego wieloukładowego zespołu zapalnego, który w objawach przypomina chorobą Kawasakiego i sepsę. Na szczęście na razie są to rzadkie przypadki.
USG płuc zaatakowanych przez chorobę Kawasakiego USG płuc zaatakowanych przez chorobę Kawasakiego (Wikipedia)

U osób dorosłych COVID-19 też może wywołać groźne powikłania. Jak koronawirus atakuje narządy?
PŁUCA: SARS-CoV-2 uderza przede wszystkim w płuca, powodując ostre śródmiąższowe zapalenie płuc. Niestety powikłania po chorobie COVID-19 mogą być poważne. - Wirus powoduje nieodwracalne zmiany w płucach, zwłóknienie może postępować mimo wyzdrowienia - zauważa dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z WP abcZdrowie.
- W skrajnych przypadkach wirus SARS-CoV-2 może skutkować ARDS, czyli zespołem ostrej niewydolności oddechowej. Większość z tych chorych umiera. U pozostałej części pacjentów, u których rozwinie się ARDS i przeżyją, prawdopodobnie dojdzie do istotnego uszkodzenie płuc i trwałej niewydolności oddechowej. To dotyczy tylko niewielkiego odsetka zakażonych - mówi nam pulmonolog prof. Robert Mróz.
SERCE: Objawy zakażenia koronawirusa mogą przypominać ostry zawał. Koronawirus może poważnie uszkodzić serce:
- Jak wynika z doniesień naukowych z całego świata, koronawirus może powodować zawał mięśnia sercowego lub zapalenie tego mięśnia. W tych sytuacjach może dojść do pęknięcia mięśnia sercowego. Jest to bowiem jedno z powikłań mechanicznych zawału, rzadziej piorunującego zapalenia mięśnia sercowego - tłumaczy kardiolog dr hab. n. med. Łukasz Małek.
NERKI: Koronawirus może prowadzić do ostrej niewydolności nerek.
- W przebiegu choroby COVID-19 może dochodzić do ostrego uszkodzenia nerek i zdarza się to wcale nie tak rzadko. Ostra niewydolność nerek może dotyczyć do 10 proc. pacjentów. U chorych na COVID-19 występują zmiany w postaci białkomoczu lub krwinkomoczu. Te objawy dotyczą nawet 70 proc. pacjentów, którzy ciężko przechodzą zakażenie SARS-CoV-2, z kolei u osób, które mają łagodniejszą postać choroby, te zmiany występują rzadziej - wyjaśnia WP abcZdrowie nefrolog prof. dr hab. Magdalena Krajewska.
WĄTROBA: u ok. 40 proc. pacjentów chorujących na COVID-19 wykryto nieprawidłowe wartości testów wątrobowych. Co ciekawe to mężczyźni przeważają w tej grupie.
- Pojawia się pytanie, czy te nieprawidłowości, które wskazują na uszkodzenie wątroby, jak na przykład żółtaczka, są związane z bezpośrednim wpływem samego wirusa na wątrobę, czy może za te zjawiska odpowiedzialny jest po prostu ciężki stan ogólny niektórych pacjentów, a także szereg agresywnych leków, stosowanych w terapii COVID-19, które mogą powodować skutki uboczne - tłumaczy w WP abcZdrowie dr hab. n. med. Piotr Eder z Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
JELITA: Wirus SARS-CoV-2 może atakować także jelita i jest w stanie namnażać się w obrębie tego organu.
- Takie objawy jak nudności, biegunka, wymioty, bóle brzucha występują bardzo rzadko jako izolowane objawy zakażenia wirusem SARS-CoV-2, stanowią ok. 1-2 proc. wśród zakażonych pacjentów. Natomiast w przypadku pacjentów, którzy prezentują także symptomy zakażenia ze strony układu oddechowego, objawy jelitowe pojawiają się aż u ok. 91 proc. chorych - wyjaśnia w rozmowie z WP abcZdrowie prof. Agnieszka Dobrowolska, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii, Dietetyki i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Koronawirus daje objawy ze strony żołądka i jelit Koronawirus daje objawy ze strony żołądka i jelit (East News)
Z powyższego wynika, że wirus SARS-CoV-2 może atakować wszystkie układy w organizmie człowieka:
układ oddechowy - wywołując ostre zapalenie płuc i zespół ostrej niewydolności oddechowej;
układ pokarmowy - powodując wymioty i biegunkę;
układ krwionośny - przyczyniając się do niewydolności serca;
układ nerwowy - z tego powodu pojawiają się objawy neurologiczne, takie jak ból głowy, zaburzenia świadomości, uczucie splątania;
układ moczowy - powodując ostre uszkodzenie nerek.
Ponieważ wirus może wywołać nadmierną odpowiedź immunologiczną organizmu, w ciężkich przypadkach dochodzi do tzw. burzy cytokin.
- Okazuje się, że w pewnym momencie już nawet nie sam wirus uszkadza nasz organizm, tylko odpowiedzialna może być za to odpowiedź obronna naszego układu immunologicznego, wygenerowana przez infekcję. Prowadzi ona do tzw. burzy cytokinowej, która niejako rykoszetem uszkadza nasz własny organizm - tłumaczył dr hab. n. med. Piotr Eder w WP abcZdrowie.
Obserwuj wątek
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 29.09.20, 21:29
   Koronawirus atakuje coraz silniej, w Polsce bijemy rekordy dziennych zakażeń. Jak to wygląda u naszych sąsiadów? Najgorzej jest w Czechach, cztery razy mniej obywateli, a liczba zakażeń na tym samym poziomie. Nie lepiej na Litwie czy Ukrainie.
   • mala200333 Re: Ach ten wirus 29.01.21, 04:12
    Również wcześniejsza praca naukowców z Uniwersytetu Illinois w Chicago sugerowała, że żeńskie hormony, takie jak estrogen, progesteron oraz allopregnanolon mogą w przypadku inwazji wirusa działać przeciwzapalnie.
    - Estrogeny powodują lepsze ukrwienie wszystkich narządów, a to na pewno pozytywnie wpływa na przebieg COVID-19. Pewne jest, że żeńskie hormony, o ile są w normie, działają pożytecznie na wszystkie układy, zwiększają ukrwienie serca, mózgu, nerek i innych narządów. Obserwujemy, że wszystkie choroby przebiegają lżej, kiedy kobieta ma prawidłowy cykl hormonalny, z prawidłowym poziomem estrogenów i progesteronu - tłumaczy w rozmowie z WP abcZdrowie dr Ewa Wierzbowska, endokrynolog, ginekolog.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 29.09.20, 22:31
   Petro Poroszenko otrzymał pozytywny wynik na obecność koronawirusa. Były prezydent o zakażeniu poinformował w mediach społecznościowych
   • mala200333 Re: Ach ten wirus 29.09.20, 22:33
    Były prezydent nie jest jedynym politykiem, u którego zdiagnozowano koronawirusa. We wtorek pozytywny wynik testu na COVID-19 otrzymała również przewodnicząca partii Głos Kira Rudyk. "Przez ostatnie dni miała wysoką temperaturę, prawdopodobnie najwyższą w moim życiu. Wszystkie inne objawy są podobne do grypy - napisała na Facebooku.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 01.10.20, 18:09

   Dezorientacja czy majaczenie – na takie objawy u seniorów należy zwracać szczególną uwagę – wynika z najnowszych ustaleń naukowców. Symptomy te mogą być wczesną oznaką zakażenia koronawirusem   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-naukowcy-nowy-symptom-covid-19-u-osob-starszych,nId,4766883#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 02.10.20, 17:51
   Według naukowców sugerują, że utrata węchu jest najbardziej wiarygodnym objawem COVID-19. Występuje dużo częściej niż kaszel i gorączka
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 02.10.20, 22:35
   Wielka Brytania próbuje zapanować nad epidemią. "Rząd nie wie, co robić"
   Epidemia koronawirusa nie odpuszcza w wielu zakątkach świata, a jednym z krajów, w którym zbiera żniwa, jest Wielka Brytania. Tamtejszy rząd nie potrafi skutecznie zatrzymać zarazy, mieszkańcy są zmęczeni obostrzeniami, a spora część społeczeństwa nieszczególnie dba o wytyczne wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 03.10.20, 05:28
   Koronawirus może już w styczniu zabijać tysiąc Polaków dziennie! Te zatrważające dla Polski wieści płyną z raportu Institute for Health Metrics and Glutation, który przedstawił pierwszą na świecie prognozę dotyczącą liczby zgonów z powodu COVID-19.

   Institute for Health Metrics and Evaluation to placówka badawcza działająca na University of Washington w Seattle. Od początku pandemii koronawirusa naukowcy IHME analizują dane dotyczące zakażeń koronawirusem i wyliczają wskaźniki zachorowań. Na tej podstawie przedstawili trzy warianty przebiegu pandemii.

   Najlepszy scenariusz zakłada, że ludzie powszechnie używają maseczek, a rządy wprowadzają obostrzenia dotyczące dystansu społecznego. W konsekwencji 31 grudnia tego roku w Polsce będą 32-33 zgony.

   Drugi jest scenariusz najbardziej prawdopodobny, który zakłada używanie masek i innych środków ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. Zgodnie z nim, przy obecnym poziomie zakażeń pod koniec roku dziennie umierać będzie w naszym kraju ok. 60 osób.

   Najgorszy jest scenariusz, w którym władze w państwach łagodzą obostrzenia. Łączny bilans ofiar śmiertelnych w Polsce 31 grudnia wyniesie – według Institute for Health Metrics and Evaluation - 876-877 osób. W tej wersji liczba zgonów dynamicznie rośnie z każdym dniem, by w Nowy Rok osiągnąć poziom 914-915 osób, a w następnych dniach przekroczyć liczbę tysiąca ofiar COVID-19 dziennie. TWO
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 03.10.20, 10:46
   Czeskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę (3 października) o 3793 nowych, potwierdzonych przypadkach zakażenia SARS-CoV-2. Z kolei resort zdrowia Ukrainy poinformował o 4661 nowych przypadkach. Dla obu krajów są to rekordowe dobowe przyrosty liczby zakażonych.

   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/aktualnosci/news-kolejne-rekordy-zakazen-u-sasiadow-polski-sytuacja-sie-pogar,nId,4770991#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 03.10.20, 17:12

   Jest dopiero początek drugiej fali epidemii, a już brakuje miejsc w szpitalach - ostrzega dr hab. Ernest Kuchar. - Następny chory może będzie leżał na korytarzu, a może powiedzą mu: sorry, umieraj sobie w domu, bo w szpitalu miejsca już nie ma - mówi specjalista, wyjaśniając dosadnie, co nas czeka, jeżeli przegapimy ostatni dzwonek na zmianę zachowania w związku z epidemią   Czytaj więcej na fakty.interia.pl/raporty/raport-koronawirus-chiny/polska/news-koronawirus-w-polsce-dr-hab-ernest-kuchar-to-ostatni-dzwonek,nId,4771063#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=other
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 04.10.20, 00:22
   Ukraina. Petro Poroszenko w szpitalu
   Petro Poroszenko, były prezydent Ukrainy, u którego kilka dni temu wykryto koronawirusa, trafił do szpitala. Przyczyną pogorszenia się stanu zdrowia polityka jest obustronne zapa
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 04.10.20, 17:40

   Projektant mody Kenzo Takada, założyciel globalnej marki Kenzo, zmarł w niedzielę w Paryżu na Covid-19 - podaje agencja AFP. Informację przekazał rzecznik projektanta
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 04.10.20, 17:51
   Wirusa spotykamy na korytarzu, w windzie, w autobusie - tam, gdzie znajduje się człowiek chory. Wirus nie
   utrzymuje się w powietrzu, na wietrze czy na ulicy - twierdzi dr Grzesiowski.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 05.10.20, 04:42
   Stan wyjątkowy w Czechach będzie wprowadzony w nocy z niedzieli na poniedziałek. Od 5 października zacznie obowiązywać zakaz organizowania imprez masowych z udziałem więcej niż 10 osób w przestrzeniach zamkniętych i 20 w plenerze. Czesi nie będą mogli organizować koncertów, spektakli teatralnych i innych imprez artystycznych, w których dominuje śpiew. W przedstawieniach bez śpiewu może uczestniczyć maksymalnie 500 osób. Limit podczas wydarzeń sportowych to 130 osób. W restauracjach i innych lokalach gastronomicznych przy jednym stole będzie mogło siedzieć nie więcej niż sześć osób.
   • mala200333 Re: Ach ten wirus 05.10.20, 16:48
    może świadczyć o tym, że przeszliśmy koronawirusa bezobjawowo?
    Zdaniem lekarzy przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę na przewlekle zmęczenie (często utrzymujące się przez tygodnie), zmiany w tolerancji wysiłku oraz na pojawienie się duszności wysiłkowej.
    Sygnałem ostrzegawczym może być każdy dyskomfort związany z oddychaniem, z którym wcześniej nigdy nie mieliśmy do czynienia. Może pojawić się uczucie ucisku w klatce piersiowej, świsty oskrzelowe, ból w klatce piersiowej przy głębokim oddychaniu oraz zadyszka.
    Jak pokazują badania naukowców z Scripps Translational Research Institute w Kalifornii, na zdjęciach płuc części bezobjawowych pacjentów występują "zmętnienia", które mogą świadczyć o procesie zapalnym. Wykryto je u niektórych pasażerów wycieczkowego statku Diamond Princess, na którego pokładzie wystąpiło duże ognisko epidemii. Z 3700 pasażerów 712 zostało zakażonych koronawirusem, z czego zdecydowana większość nie wykazywała żadnych objawów. Po jakimś czasie 76 osób poddano badaniom, w tym tomografii. Badania wykazały, że nawet co druga osoba miała zmiany w płucach.
    • mala200333 Re: Ach ten wirus 05.10.20, 16:49


     To zjawisko zaobserwowała również prof. Aileen Marty, specjalistka chorób zakaźnych z Florida International University. Według niej "zmętnienie" obrazu płuc występowały u 67 proc. zakażonych koronawirusem pacjentów, którzy nie wykazywali objawów bądź przechodzili chorobę łagodnie.
     2. Nietypowe objawy koronawirusa
     Lekarze radzą też zwrócić uwagę na nagłe wystąpienie kardiologicznych dolegliwości. Mogą one się objawić w postaci kołatania serca, bólu wieńcowego lub problemów z krążeniem żylnym. Jak już pisaliśmy, koronawirus SARS-CoV-2 również może zaatakować serce oraz układ krążenia.
     Wśród nietypowych objawów, które mogą świadczyć o zakażeniu koronawirusem, może być obniżona temperatura ciała. Takich objawów doświadczył wokalista disco polo Damian Krysztofik, znany pod pseudonimem NEF.
     - Byłem osłabiony, miałem obniżoną temperaturę do 36.1, 35.8, a nie gorączkę, jak większość chorych. Muszę przyznać, że palę i to też dało mi do myślenia, bo nie byłem w stanie się zaciągnąć - opowiadał Krysztofik w WP abcZdrowie.

     Eksperci również radzą zwrócić uwagę na pojawienie się zmian skórnych np. zaczerwienienia lub zasinienia palców u stóp. Tego typu zmiany obserwowano zarówno u pacjentów z silnymi objawami choroby, jak i osób, które przeszły zakażenie w sposób łagodny lub bezobjawowy. O przejściu choroby może też świadczyć różnego rodzaju wysypka, która ustąpiła bez zastosowania leczenia.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 06.10.20, 11:44
   Jakie są typy COVID-19?
   Na podstawie analizy danych naukowcy wyodrębnili 6 typów COVID-19.
   Grypopodobny, bez gorączki. Objawy: ból głowy, utrata węchu, bóle mięśni, kaszel, ból gardła, ból w klatce piersiowej. Charakterystycznym jest brak gorączki.
   Grypopodobny, z gorączką. Objawy: ból głowy, utrata węchu, kaszel, ból gardła, chrypka, gorączka, utrata apetytu.

   Żołądkowo-jelitowy. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, biegunka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, brak kaszlu.
   Ciężki przebieg, poziom pierwszy. Objawy: zmęczenie, utratą węchu, kaszel, gorączka, chrypka, ból w klatce piersiowej. Charakterystyczne są częste i silne bóle głowy.
   Ciężki przebieg, poziom drugi. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszel, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, ból mięśni. Charakterystycznym jest splątanie, czyli zaburzenie świadomości.
   Ciężki przebieg, poziom trzeci. Objawy: ból głowy, utrata węchu, utrata apetytu, kaszl, gorączka, chrypka, ból gardła, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, splątanie, bóle mięśni, duszność. Charakterystyczne są dolegliwości żołądkowe - biegunk, ból brzucha.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 06.10.20, 19:57
   Chcemy i musimy uniknąć kolejnego lockdownu" - mówił na antenie radia RBB Michael Müller, burmistrz Berlina. Dodał jednak, że w tym przypadku trzeba myśleć o innych rozwiązaniach - na przykład o zakazie sprzedaży alkoholu czy nawet o godzinie policyjnej.
   Skąd mowa o takich środkach? Berlińskie władze uważają, że obecne wzrosty zakażeń wiążą się przede wszystkim z imprezami na otwartym powietrzu czy z nieprzestrzeganiem ograniczeń w restauracjach.
   A przypadków w niemieckiej stolicy jest coraz więcej. Ostatniej doby było ich ponad 300, a łączna liczba zakażeń zbliża się do 16 tysięcy. Niemiecki Instytut Roberta Kocha wyróżnił krajowe "obszary ryzyka" - na liście znajdują się trzy nieduże miasta - i aż cztery dzielnice Berlina - w tym Mitte, czyli centrum stolicy.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 06.10.20, 20:13
   U ciężko chorych na COVID-19 występują zaburzenia psychiczne i neurologiczne, takie jak splątanie, majaczenie, zaburzenia pamięci, a nawet stan bliski śpiączki. Amerykańskie badania pokazały, że zmieniony stan psychiczny dotyczy co trzeciego pacjenta.
   • mala200333 Re: Ach ten wirus 06.10.20, 20:14
    W największym do tej pory badaniu objawów neurologicznych COVID-19, przeprowadzonym w amerykańskich szpitalach należących do sieci Northwestern Medicine w rejonie Chicago, przeanalizowano dane medyczne 509 pacjentów. Wyniki badań wyraźnie pokazują, że chorzy, u których pojawiły się zaburzenia funkcji umysłowych, znacznie dłużej chorują. Okazało się, że przebywali w szpitalu średnio trzy razy dłużej niż pacjenci, którzy nie doświadczyli niekorzystnych symptomów ze strony układu nerwowego. Częściej też umierali. Oszacowano, że byli prawie siedem razy bardziej narażeni na śmierć niż pozostali pacjenci z COVID-19.
    • mala200333 Re: Ach ten wirus 06.10.20, 20:19
     - Tylko co trzeci pacjent, który w trakcie przechodzenia COVID-19 doświadczył zaburzeń neurologicznych (encefalopatii), po wypisaniu ze szpitala był w pełni sprawny umysłowo - zauważają autorzy opracowania, opublikowanego w czasopiśmie "Annals of Clinical and Translational Neurology" - czyli był w stanie samodzielnie funkcjonować i radził sobie z codziennymi rutynowymi czynnościami. Natomiast zdecydowana większość pacjentów bez objawów neurologicznych (89 proc.) nie miała kłopotów z powrotem do normalnego życia.
     • mala200333 Re: Ach ten wirus 06.10.20, 20:52
      Encefalopatia to termin ogólny oznaczający wszelkie choroby dotykające struktury mózgu, objawiające się na różne sposoby. U niektórych może to być utrata pamięci krótkotrwałej, problemy z koncentracją, dezorientacja, otępienie, stany podobne do śpiączki.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 07.10.20, 23:49
   Dr hab. Tomasz Dzieciątkowski podkreślił, że istnieją dwie możliwości zakończenia pandemii na świecie.
   Wariant superoptymistyczny zakłada, że na początku przyszłego roku pojawia się szczepionka i jest ona skuteczna. W takiej sytuacji pandemia powoli wygasa pod koniec 2021 roku. Wariant pesymistyczny: nie mamy skutecznej szczepionki, a pandemia potrwa jeszcze przynajmniej dwa, trzy lata. W tym czasie musimy zachowywać dystans społeczny i nosić maseczki
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 08.10.20, 13:30
   wykazali również, że osoby, które przeszły chorobę bezobjawowo, często skarżą się na kołatanie czy kłucie w sercu. Dość nietypowym objawem mogą być czerwone lub fioletowe plamy na placach, które przypominają odmrożenie. U zakażonych, którzy nie mają typowych objawów kojarzonych z COVID-19 występuje czasem też wysypka i inne zmiany skórne.


   Warto wspomnieć, że nawet bezobjawowe przejście COVID-19 nie daje pełnej gwarancji, że ponownie nie dojdzie do zakażenia. Niestety naukowcy wciąż nie mają pewności, na jak długo przeciwciała na SARS-CoV-2 pozostają w naszym ciele. Najprawdopodobniej, podobnie jak w przypadku innych chorób wywoływanych przez koronawirusy, do zakażenia może dochodzić sezonowo.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 09.10.20, 05:37
   Władze Lyonu wydały nakaz zamknięcia wszystkich barów. To reakcja na gwałtowny wzrost liczby osób chorych na COVID-19. Minister zdrowia bije na alarm, a kolejne obszary metropolitalne dołączają do listy terenów objętych maksymalnym poziomem zagrożenia.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 09.10.20, 17:19
   Z amerykańskich badań wynika, że pacjenci z COVID-19 znacznie rzadziej cierpią na powikłania i umierają, jeśli w ich organizmie utrzymuje się wystarczający poziom witaminy D.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 09.10.20, 19:30
   Naukowcy zaobserwowali na zdjęciach rentgenowskich płuc niektórych bezobjawowych pacjentów charakterystyczne zmętnienia, mogące świadczyć o procesie zapalnym
   Co może świadczyć o przebyciu COVID-19? Trzeba zwrócić uwagę na przewlekle zmęczenie (utrzymujące się przez parę tygodni), zmianę tolerancji wysiłku lub pojawienie się duszności wysiłkowej
   Alarmującymi objawami są: dolegliwości kardiologiczne, obniżona temperatura, zaczerwienienia lub zasinienia palców stóp, wysypka
   Dr Zbigniew Martyka zwraca uwagę, że jeśli ktoś nie ma typowych objawów, to nie można wyrokować bez badań, czy to wirus SARS-CoV-2
   • mala200333 Re: Ach ten wirus 09.10.20, 19:31
    Prof. Anna Boroń-Kaczmarska, specjalistka chorób zakaźnych, szacuje, że liczba bezobjawowych lub skąpoobjawowych infekcji SARS-CoV-2 sięga w naszym kraju nawet 80 proc. Dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na oznaki, które mogą świadczyć o zakażeniu.

    Lekarze wskazują przede wszystkim na przewlekle zmęczenie (utrzymujące się przez parę tygodni) oraz zmianę tolerancji wysiłku czy pojawienie się duszności wysiłkowej.
    • mala200333 Re: Ach ten wirus 09.10.20, 19:31

     Sygnałem ostrzegawczym może być nagły dyskomfort związany z oddychaniem, uczucie ucisku w klatce piersiowej, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej podczas głębokich oddechów czy zwykła zadyszka.

     Naukowcy z Scripps Translational Research Institute w Kalifornii zaobserwowali na zdjęciach rentgenowskich płuc niektórych bezobjawowych pacjentów charakterystyczne zmętnienia, mogące świadczyć o procesie zapalnym. Wykryto je m.in. u pasażerów statku wycieczkowego "Diamond Princess", który stał się w marcu dużym ogniskiem epidemii koronawirusa. Z 3711 przebywających na pokładzie osób, 712 miało infekcję, ale aż 331 pasażerów nie wykazywało żadnych objawów. Kiedy po jakimś czasie 76 osobom z grupy bezobjawowej wykonano tomografię, u co drugiej znaleziono zmiany w płucach.

     Według prof. Aileen Marty, specjalistki chorób zakaźnych z Florida International University zmętnienie obrazu płuc występuje u 67 proc. zakażonych wirusem SARS-CoV-2, którzy nie wykazują symptomów choroby lub przechodzą ją łagodnie.
     • mala200333 Re: Ach ten wirus 09.10.20, 19:33

      Wirus SARS-CoV-2 może atakować serce i układ krążenia, dlatego warto zwrócić uwagę na nagłe dolegliwości kardiologiczne. Może to być kołatanie serca, ból wieńcowy lub problemy z krążeniem żylnym.

      Kolejnym nietypowym objawem zakażenia może być obniżona temperatura ciała. Wspomniał o niej w rozmowie z WP wokalista disco polo Damian Krysztofik (pseudonim NEF): "Byłem osłabiony, miałem obniżoną temperaturę do 36.1, 35.8, a nie gorączkę, jak większość chorych. Muszę przyznać, że palę i to też dało mi do myślenia, bo nie byłem w stanie się zaciągnąć".

      Zaalarmować powinno nas również pojawienie się zmian skórnych np. zaczerwienienia lub zasinienia palców stóp. Takie oznaki zaobserwowano zarówno u pacjentów z silnymi objawami infekcji, jak i tych, którzy przeszli ją w sposób łagodny lub bezobjawowy. O tym, że prawdopodobnie mieliśmy COVID-19 świadczy też wysypka, która ustępuje samoistnie.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 09.10.20, 20:20

   W niemieckich metropoliach raptownie rośnie liczba infekcji koronawirusem. Kanclerz Merkel i burmistrzowie jedenastu największych miast uzgodnili dlatego nowe, radykalne obostrzenia
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 12.10.20, 05:49
   Bezobjawowe przejście COVID-19 nie oznacza, że choroba nie pozostawi w naszym organizmie śladów. To powikłania związane ze zwłóknieniem mięśnia sercowego i płuc - ostrzega prof. Andrzej Fal, kierownik Kliniki Alergologii, Chorób Płuc i Chorób Wewnętrznych szpitala MSWiA.
   "Brak objawów choroby COVID-19 wcale nie eliminuje średnioterminowych, czyli pojawiających się po dwóch, trzech, czterech miesiącach powikłań, które są najprawdopodobniej przewlekłymi stanami, które mogą powoli prowadzić do inwalidyzacji osoby. Być może nie w ciągu roku, ale po trzech, pięciu latach" - zauważył
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 12.10.20, 09:16
   Należy także uważać przy obchodzeniu się z plastikiem lub stalą nierdzewną. Mimo że wyniki badań w tej kwestii różniły się nieznacznie, koronawirus utrzymywał się na tych powierzchniach nawet do sześciu dni. Naukowcy potwierdzili także przypuszczenia, że ginie pod wpływem światła UV.
   • mala200333 Re: Ach ten wirus 12.10.20, 09:17
    Według ekspertów koronawirus jest zdolny przeżyć dłużej w niższych temperaturach. Kiedy wynosiła ona ok. 40 stopni Celsjusza, utrzymywał się na powierzchni krócej, niż gdy spadała. Łatwiej mu także przetrwać na tworzywach gładkich i pozbawionych porów.
    • mala200333 Re: Ach ten wirus 12.10.20, 09:17
     Jak podaje BBC, zgodnie z ustaleniami ekspertów z CSIRO koronawirus jest zdolny przetrwać na gładkich powierzchniach nawet 28 dni. Te powierzchnie to np. szkło telefonów komórkowych oraz plastikowe i papierowe banknoty, przechowywane w temperaturze maksimum 20 stopni Celsjusza.
     • mala200333 Re: Ach ten wirus 12.10.20, 09:18
      Badania nad utrzymywaniem się koronawirusa na powierzchniach przeprowadzili naukowcy z australijskiej agencji naukowej CSIRO. W trakcie testów potwierdzili, że ludzie najczęściej zakażają się wirusem, kiedy rozmawiają, kaszlą lub kichają.
  • mala200333 Re: Ach ten wirus 12.10.20, 09:23
   Doktor David Nabarro z WHO zaapelował do liderów państw dotkniętych pandemią COVID-19. Ostrzegł ich, aby nie spieszyli się z wprowadzeniem kolejnego lockdownu. Jak podkreślił, organizacja nie rekomenduje tego rozwiązania jako podstawowej metody walki z wirusem.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka