Dodaj do ulubionych

~~~~ TVN ~~~~

24.07.21, 15:27

Prawo i Sprawiedliwość chce wprowadzić nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Jak wskazują wnioskodawcy, ma to uniemożliwić takim krajom jak Rosja wykupywanie udziałów w polskich mediach. W istocie jednak uderzy to w telewizję TVN, która należy do amerykańskiej grupy Discovery. W programie "Newsroom WP" Leszek Miller stwierdził, że te przepisy nie mają szans wejścia w życie, bo "zostaną one zablokowane". - Amerykanie jeśli mocniej nacisną, to na pewno polska władza się wycofa. Tak to już było wielokrotnie. Po co więc oni w ogóle to robią? - pytał były premier. Europoseł ocenił, że "jest to kolejny dowód na niekompetencje rządzących i ich niefrasobliwość". - Jesteśmy "dziwolągiem", takim jakimś zjawiskiem rzadko spotykanym. Wszyscy potencjalni sojusznicy odwracają się do nas plecami - podkreślił były premier..
Obserwuj wątek
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 24.07.21, 15:30
   PiS odrzuca propozycję Jarosława Gowina, która daje całemu TVN-owi bezpieczeństwo. Jest gotowe spełnić żądanie Pawła Kukiza, by państwowe spółki nie mogły kupić TVN-u. Nowogrodzka szuka większości dla "lex TVN" w najostrzejszej formie. Jeśli jej nie znajdzie, to plan B może być taki: warunek utrzymania TVN-u przez Amerykanów to podpisanie międzyrządowej umowy USA. Tym sposobem topór nad TVN-em znalazłby się w rękach premiera…
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 27.07.21, 04:00
   Amerykanie bacznie przyglądają się nowelizacji ustawy o KRRiT. Wysłannik Departamentu Stanu zasugerował, że prezydent Joe Biden zna sprawę "lex TVN", a nieoficjalnymi kanałami - przez wicepremiera Jarosława Gowina - miano przekazać, że w chwili uchwalenia prawa, politykom PiS grożą personalne sankcje. - Temat amerykańskich sankcji nie istnieje - twierdzą źródła WP w MSZ. W kręgach Nowogrodzkiej słychać bojowe nastroje. - Co zrobi Waszyngton? Jeden kontrakt wojskowy jest wart więcej niż 20 TVN-ów - mówi jeden z polityków. To ryzykowna gra.
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 27.07.21, 04:01
   Kluczowi polscy oficjele mogą mieć zamknięte drzwi do gabinetów w Waszyngtonie na długi czas – taki nieoficjalny sygnał wysyła do władz PiS administracja USA w związku z groźbą nieprzedłużenia koncesji telewizji TVN. Amerykanie chcą jednak najpierw indywidualnie kontaktować się z niektórymi politykami Prawa i Sprawiedliwości
  • mala200333 Re: ~~~~ TVN ~~~~ 27.07.21, 17:14
   Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu zajmowała się we wtorek „Lex TVN”. Po wniesieniu poprawek projekt zmian w ustawie o radiofonii i telewizji autorstwa posłów PiS został przyjęty i skierowany do dalszych prac. Zanim do tego doszło, Lewica chciała odrzucić projekt ustawy w pierwszym czytaniu. Wniosek jednak nie przeszedł. Uznania nie znalazł również wniosek o odroczenie posiedzenia. Odrzucone zostały również wnioski o publiczne wysłuchanie „Lex TVN”.

   Spięcie na sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Michał Szczerba o atakach na TVN
   Po dyskusji polityków posłowie zaczęli zgłaszać poprawki do ustawy. Po zgłoszeniu jednej z nich przewodniczący komisji Piotr Babinetz z PiS zapytał, czy są uwagi do zmiany. Zgłosił się Michał Szczerba z KO. Polityk podziękował Biuru Legislacyjnemu, które rozwiały jego wątpliwości. Szczerba wypomniał też przewodniczącemu, że wielokrotnie nie reagował na „skandaliczne słowa, które padały względem nadawcy i grupy właścicielskiej z TVN-u”.

   Babinetz przypomniał, że teraz Szczerba powinien odnieść się do zmiany w poprawce. – Jesteśmy w trakcie dyskusji – odpowiedział polityk KO. – Nie, jesteśmy w trakcie rozpatrywania pierwszej zmiany do artykułu pierwszego, panie pośle – przerwał wyraźnie zbulwersowany przewodniczący komisji. Polityk PiS nie chciał, aby Szczerba zadał pytanie zaznaczając, że „był na to czas przez cztery godziny”. Babinetz dodał, że poseł chce zadać pytanie ws. poprawki, której jeszcze nie zgłosił.
   • mala200333 Re: ~~~~ TVN ~~~~ 27.07.21, 17:15
    Jeśli chodzi o poprawki, odrzucona została propozycja Porozumienia zgłoszona przez Stanisława Bukowca, aby obostrzeniami kapitałowymi nie były objęte kraje zrzeszone w OECD, a więc i USA. Komisja nie zgodziła się na zmianę tytułu ustawy, zaproponowaną przez Mirosława Suchonia. Polityk Polski 2050 Szymona Hołowni zgłosił też, aby przesunąć termin wejścia ustawy w życie na 1 stycznia 2025 r., ale propozycja również nie znalazła uznania.

    Poprawkę złożył też szef KKRiT, według której TVN24 miałby mieć przedłużoną koncesję o 7 miesięcy. Chodziło o okres na „dostosowanie struktury własnościowej”, czyli odsprzedanie udziałów. Przyjęto za to poprawkę Jarosława Sachajki z Kukiz’15, wedle której spółki Skarbu Państwa nie będą mogły nabywać większości udziałów w mediach.
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 27.07.21, 18:33
   Komisja Kultury i Środków Przekazu przyjęła we wtorek po południu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji wraz z poprawkami. W głosowaniu przepadła m.in. poprawka Porozumienia, która dopuszczałaby do rynku mediów w Polsce państwa zrzeszone w OECD.
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 27.07.21, 18:39

   We wtorek komisja kultury zajęła się nowelizacją do ustawy o radiofonii i telewizji, tzw. "lex TVN". – Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło swój projekt, my przedstawiliśmy swoją poprawkę – wyjaśnia Jan Strzeżek, wicerzecznik Porozumienia Jarosława Gowina. – Naszym warunkiem jest zaakceptowanie tej poprawki, która wyłącza z katalogu państw, które nie mogą w Polsce prowadzić mediów, kraje OECD. Efektem tego byłoby to, że wszystkie media obecnie funkcjonujące dalej będą mogły w Polsce być – wyjaśnia sens poprawki Porozumienia polityk. Dziennikarz zwraca uwagę, że ustawa uderza jedynie w amerykańskiego nadawcę, bo w Polsce aktualnie nie ma mediów z Rosji czy Chin. – Nasza poprawka patrzy w przyszłość. Trzeba być dalekowzrocznym. My w tym kształcie tej ustawy nie poprzemy. Poinformowaliśmy o tym wcześniej, nasze stanowisko było jasne od samego początku – podkreśla gość programu "Newsroom". Dodaje, że w ich rozumieniu media powinny pozostać wolne i niepodporządkowane przekazowi medialnemu. W rozmowie pojawił się również temat ewentualnych sankcji ze strony USA. Marek Suski, autor projektu ustawy grupy posłów PiS przekazał, że „może mu zabronią kontaktować się z chrzestną, która mieszka w Chicago, ale jakoś to przeżyje”. – Wow. Mocna rzecz. Kropka – skwitował krótko Strzeżek
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 28.07.21, 00:56
   Posłowie spotkali na posiedzeniu komisji kultury i środków przekazu w sprawie pierwszego czytania projektu ustawy anty-TVN. Marek Suski, pytany o ewentualne reperkusje ze strony USA, stwierdził przed wejściem na salę, że "może zabronią mi kontaktować się z chrzestną, która mieszka w Chicago". Komisja ostatecznie przyjęła nowelizację ustawy z poprawkami
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 28.07.21, 14:59
   Jak dowiaduje się Wirtualna Polska, szef KRRiT przedstawił Jarosławowi Kaczyńskiemu i Mateuszowi Morawieckiemu dwa warunki, bez których nie wyobraża sobie zażegnania konfliktu związanego z "lex TVN". Ma nadzieję, że pomysły zostaną przejęte przez partię rządzącą i zgłoszone jako poprawki do projektu. Chodzi o odstąpienie od koncesji dla stacji satelitarnych i zastąpienie ich zezwoleniami oraz rezygnację z ograniczeń dla kapitału zagranicznego pod warunkiem podpisania umów międzynarodowych między rządami.

   W ubiegłym tygodniu Witold Kołodziejski identyczne propozycje złożył szefowi klubu PiS Ryszardowi Terleckiemu, jednak nie zostały one wzięte pod uwagę podczas wtorkowego posiedzenia sejmowej komisji kultury i środków przekazu. W związku z tym Kołodziejski prowadzi rozmowy bezpośrednio z prezesem PiS i premierem.

   Nastroje w klubie PiS nie sprzyjają kompromisowi. Większość posłów jest zdeterminowana, by nowelizacją przepisów wymusić na amerykańskich właścicielach TVN sprzedaż większości udziałów. Przewodniczący KRRiT zamierza w najbliższym czasie przekonywać posłów PiS, by zmienili zdanie. Problem w tym, że to wyłącznie jego stanowisko, bo pozostali członkowie KRRiT są zdeterminowani, by nie przedłużyć koncesji TVN24, która wygasa pod koniec września. Wiceszefowa Rady Teresa Bochwic w rozmowie z WP nie wykluczała, że po wygaśnięciu koncesji stacja będzie musiała przenieść nadawanie na antenę TVN24 Biznes i Świat.
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 28.07.21, 15:01
   Gdyby PiS przejęło pomysły Witolda Kołodziejskiego, stacja TVN24 nie musiałaby starać się o koncesję, a jedynie o zezwolenie, które byłoby udzielane na 10 lat. Właściciel TVN – pod warunkiem podpisania umowy między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych - nie musiałby też sprzedawać większościowych udziałów. Choć proponowane rozwiązania nie są w pełni zadowalające, szczególnie biorąc pod uwagę napięcia między Waszyngtonem a Warszawą, to jest to najbardziej ugodowa propozycja, która leży obecnie na stole.
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 28.07.21, 15:06
   Pomysł PiS, by postawić na Donalda Trumpa, nie był wcale zły. Problem w tym, że PiS nadal stawiał na Trumpa również po tym, gdy Trump przegrał już wybory
   Polska ma prawo mieć żal do USA w sprawie Nord Stream, ale to Polska pod rządami PiS, a nie Stany Zjednoczone, otworzyła całą listę pól konfliktu pomiędzy Warszawą a Waszyngtonem
   PiS robi to nie zważając, że Polska zależy od USA w sprawie tak podstawowej jak bezpieczeństwo
   Jarosław Kaczyński prowadzi Polskę w kierunku, w którym, jakkolwiek sam prezes PiS jest niewątpliwie antyrosyjski, zwrot ku Moskwie stanie się jedyną możliwą opcją
  • seremine Re: ~~~~ TVN ~~~~ 28.07.21, 17:39
   PiS chce przepchnąć przez Sejm przepisy anty-TVN już 11 sierpnia. Wprawdzie za kompromisowym rozwiązaniem wciąż lobbuje przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, ale Nowogrodzka na razie wybiera wariant konfrontacji z USA. Już pojawiły się spekulacje dotyczące tego, kto mógłby kupić udziały w stacji


   A Putin sie cieszy

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka