Dodaj do ulubionych

~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~

16.04.22, 02:03

Odnosząc się do zatopienia rosyjskiego krążownika "Moskwa" wiceminister zaznaczyła, że "rosyjska armia jest mściwa" i "część operacji wykonuje emocjonalnie".
01:15
- Aktywnie się do tego przygotowują (do ofensywy na wschodzie – PAP). Koncentrują nie tylko broń, sprzęt wojskowy, personel, ale przygotowują również infrastrukturę medyczną do pomocy rannym. Gromadzą rezerwy, w pełni przygotowując terytorium Białorusi do uderzeń rakietowych na Ukrainę - mówiła.
01:00
Wojska rosyjskie aktywnie przygotowują się do nowej ofensywy na wschodzie Ukrainy, w tym przygotowują infrastrukturę medyczną oraz terytorium Białorusi do wystrzeliwania rakiet w kierunku Ukrainy - powiedziała w piątek wieczorem ukraińska wiceminister obrony Anna Malar.
Obserwuj wątek
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 07:19
   Agencja Ukrinform podaje, że Rosja, w odwecie za straty poniesione na Morzu Czarnym, gdzie zatonął okręt flagowy Floty Czarnomorskiej, krążownik Moskwa trafiony ukraińskimi rakietami, nasiliła ataki na infrastrukturę cywilną i przemysłową w Ukrainie. Rosjanie ostrzelali dzielnice mieszkalne Mikołajowa m.in. amunicją kasetową, w wyniku czego zginęło pięć osób, a 15 zostało rannych – poinformował szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 07:21
   Ukraińska armia: "W rejonie miasta Izium Rosjanie skoncentrowali do 22 batalionowych grup taktycznych. Główne wysiłki przeciwnika koncentrują się na utrzymaniu wcześniej zajętych pozycji".
   07:00
   "Wróg koncentruje się na przegrupowaniu i wzmocnieniu wojsk, kontynuuje również częściową blokadę Charkowa i jego ostrzał artyleryjski" - czytamy w komunikacie.
   06:59
   "Najbardziej aktywne działania Rosjan odnotowujemy na kierunkach słobozańskim i donieckim" - piszą ukraińscy wojskowi.
   • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 01.06.22, 05:48
    Dostarczymy Ukrainie bardziej zaawansowane systemy rakietowe i bardziej precyzyjną amunicję - zadeklarował prezydent USA Joe Biden w tekście opublikowanym na łamach "New York Timesa". Jak zapowiedział Biały Dom, nowy pakiet pomocy wojskowej będzie opiewał na 700 mln dolarów i zawierał m.in. system artylerii rakietowej HIMARS, śmigłowce i radary. Ukraińcy mieli zobowiązać się do nieużywania rakiet do ataków na terytorium Rosji.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 07:24
   Putin weźmie odwet za zatopienie "Moskwy"? Zaskakujące słowa w rosyjskiej TV
   Paweł Jabłoński, wiceszef polskiego MSZ, był gościem programu "Tłit". Pytano go zatopienie przez Ukrainę krążownika "Moskwa". - To kolejna porażka strategiczne Rosjan. Widziałem taki fragment programu kanału pierwszego rosyjskiej telewizji, w którym goście - publicyści bardzo mocno związani z Kremlem i realizujący w pełni tą propagandową linię Putina - bardzo mocno się tym oburzali. To przede wszystkim potwierdza, że ta informacja jest prawdziwa. A po drugie, to jednak świadczy o tym, jak mocno oderwani są od rzeczywistości. Tam padały takie hasła, że "teraz, po tym jak ich krążownik flagowy został zniszczony, to teraz przyszedł czas, żeby wypowiedzieć wojnę [Ukrainie]". Tak jakby się nic nie wydarzyło przez ostatnie siedem tygodni. No to obrazuje albo poziom oderwania tych ludzi od rzeczywistości, albo jest to świadome działanie, mające na celu dalsze zakłamywanie rzeczywistości - relacjonował. Dalej pytano Jabłońskiego, czy po zatopieniu "Moskwy" Putin może - w odwecie - "jeszcze mocniej" eskalować działania wojenne w Ukrainie. Wiceszef MSZ stwierdził, że trudno to sobie wyobrazić. - Putin nie ma jakichkolwiek oporów przed popełnieniem zbrodni wojennych. I to nie popełnianych incydentalnych czy przypadkowo, tylko w sposób zaplanowany, w sposób, który był przygotowywany od miesięcy - wydawano ukazy o tym, jak urządzać masowe groby, dostarczano mobilne krematoria - wyjaśnił. Zaznaczył, że działania Rosjan na Ukrainie noszą znamiona ludobójstwa. - Tak zwana "denazyfikacji", o której piszą propagandowe kanały rosyjskie, oznacza deukrainizację, likwidację Ukrainy jako państwa, jako odrębnego narodu - mówił Jabłoński. - Ludobójstwo zostało zdefiniowane przez polskiego prawnika Rafała Lemkina zaraz po II wojnie światowej. Jest to "działanie w zamiarze wyniszczenia całości lub części grupy narodowościowej lub etnicznej". To dokładnie się dzisiaj dzieje na Ukrainie - wyjaśnił.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 07:27
   Wiedziałem, że jadę na wojnę, a jednak nie spodziewałem się tego. Żadne widoki, na które byłem wystawiony w niemal 30-letniej pracy reportera, nie przygotowały mnie na to, co ujrzałem i co poczułem. Byłem na Ukrainie w marcu i w kwietniu. Przywiozłem ze sobą zapach śmierci. Zapach, który wżarł się we mnie, gdy stałem nad masowym grobem podczas ekshumacji 58 ciał. Nie wiem, czy kiedykolwiek się go pozbędę…
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 07:29
   Ukrainians developed iPhone application to catch Russian tanks location and send info to Drones command. They firing drones or Javelin missile and tank is kaput.
   Everyone forgot that Ukraine was Power House in interactive and mobile applications, last year they surpassed India in complexity and AI level in smart applications. They are putting it to work. They developed iPhone Javeline missiles operational apps, looks and behave like computer game. Clever.
   It is YouTube channel BIHUS info.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 12:02
   Trwa 52. doba rosyjskiej inwazji. Rosjanie znów zaatakowali Kijów. Potwierdzono wybuch w jednej z dzielnic. Według BBC odgłosy eksplozji słyszano również we Lwowie na zachodzie Ukrainy. Rosjanie mają szykować się do nowej ofensywy na wschodzie Ukrainy. Tymczasem ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła nad obwodem lwowskim cztery pociski manewrujące, wystrzelone z pokładów rosyjskich myśliwców Su-35, które wystartowały z Białorusi.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 12:07
   Rosjanie mieli zgromadzić ciężki sprzęt budowlany przed polskim cmentarzem w Katyniu i zagrozić jego zburzeniem. Zdaniem Wojciecha Konończuka ten incydent ma wymiar czysto propagandowy. - Jednak trzeba pamiętać, że mamy w Rosji do czynienia z dużym poziomem histerii antyzachodniej, także antypolskiej obsesji - mówił w TOK FM wicedyrektor Ośrodka Studiów Wschodnich.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 12:10
   "W Mariupolu wojska rosyjskie mówią miejscowym, że całkowicie zamkną miasto, zakażą poruszania się po nim, aby odnaleźć 100 proc. męskiej populacji. Część mężczyzn ma zostać zmuszona do wstąpienia do oddziałów armii rosyjskiej, część do odgruzowania miasta, a pozostali mają zostać zatrzymani - przekazał doradca burmistrza Mariupola Petro Andryjszczenko" - informuje dziennikarka BBC w Ukrainie
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 12:12
   Rosjanie zgromadzili się w krymskim Sewastopolu, żeby opłakiwać zatopiony przez Ukraińców rosyjski krążownik „Moskwa”. Sekretarz Stanu USA Antony Blinken miał powiedzieć europejskim sojusznikom, że wojna na Ukrainie nie skończy się szybko
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 12:22
   Rosja rażąco łamie Konwencję Genewską i inne międzynarodowe normy dotyczące traktowania jeńców wojennych — donosi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. I publikuje nagranie, na którym słychać, jak żołnierz grozi ukraińskiemu jeńcowi, że "obetnie mu palec". Służby ustaliły tożsamość Rosjanina
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 16:37
   Deputowany Rady Najwyższej Ukrainy Ołeksij Honczarenko stwierdził, że pierwszym państwem, któremu Ukraina pomoże po wojnie, będzie Białoruś. Jak napisał na Facebooku, wyzwolona Ukraina będzie ostro reagować na niedemokratyczne reżimy.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 16:42
   Prezydent Słowacji Zuzana Czaputova apeluje do Władimira Putina.
   "Władimirze Putinie, każ swoim żołnierzom przestać krzywdzić niewinnych cywilów na Ukrainie. Powiedz swoim żołnierzom, by przestali gwałcić kobiety i dzieci. Prawo wojenne nadal obowiązuje. Krzywdzenie bezbronnych pokazuje Twoją słabość" - napisała na Twitterze.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 16:51
   Ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk poinformowała, że około 700 ukraińskich żołnierzy jest w rosyjskiej niewoli. W niewoli mają też być cywile.
   – Ponad tysiąc cywilów, wliczając w to więcej niż 500 kobiet, zostało schwytanych przez Rosjan – powiedziała Wereszczuk ukraińskiej telewizji państwowej. – Żądamy bezwarunkowego wypuszczenia naszych cywilów na wolność – dodała
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 16:52
   Serbowie ponownie zgromadzili się na ulicach, by wyrazić swoje poparcie dla Rosji. W wiecu udział wzięły tysiące osób. - Przybyłem na to zgromadzenie, aby wesprzeć Rosję i powiedzieć głośno i wyraźnie "nie" polityce władz w Belgradzie, które podjęły haniebną decyzję głosowania przeciwko Rosji w ONZ - powiedział agencji jeden z protestujących
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 17:04
   Na fotografii widać wnętrze szafki kuchennej. Obok paczek z herbatą stoi szklanka, w którą włożony został... granat. W dodatku z wyciągniętą zawleczką. Amerykanin wyjaśnił w poście, na czym dokładnie polega pułapka zastawiana na cywili przez rosyjskich żołnierzy.

   Wyciągają zawleczkę granatu, wkładają go do szklanki, przywiązują do szafki, żeby po otwarciu pociągnąć za szklankę, szkło pęka, bum, kolejny niewinny trup. Po prostu czyste zło - napisał Vasquez na portalu społecznościowym.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 17:08
   Mariupol może być jak dziesięć Borodzianek i chcę powiedzieć, że zniszczenie naszych wojskowych, naszych chłopców postawi kropkę we wszystkich negocjacjach - stwierdził Zełenski, komentując przebieg rozmów z Rosją, które, jak podkreśla Ukrainska Prawda, znalazły się w ślepym zaułku po odkryciu ofiar rosyjskiej agresji w Buczy i Borodziance.
   16:53
   - Zniszczenie ukraińskich obrońców w Mariupolu będzie końcem negocjacji z Rosją, "postawieniem kropki" - uważa prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany w sobotę przez portal Ukrainska Prawda.
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 17:10

   Ze zdjęć satelitarnych firmy Planet Lab wynika, że podczas rosyjskiej okupacji na cmentarzu miejskim w Chersoniu na południu Ukrainy pojawiły się co najmniej 824 nowe groby - podaje w sobotę ukraiński wywiad wojskowy
  • seremine Re: ~~~~~~ Ukraina ~~~~~~~~~~~~~ 16.04.22, 17:42
   Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę, która wprowadza kary za "publiczne porównywanie działań ZSRR i nazistowskich Niemiec". Za złamanie zakazu można otrzymać grzywnę w wysokości do 50 tys. rubli (2,5 tys. zł) lub areszt na 15 dni.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka