Dodaj do ulubionych

Banderowska Ukraina

03.07.26, 20:52
Zełenski gra na historii, Europa tego nie kupi
Wybuch historycznego sporu z naszym wschodnim sąsiadem był nieunikniony? Jak zauważyła Magdalena Gawin, Rosji bardzo zależało, by awantura o Wołyń sparaliżowała relacje już w lutym 2022 r. - Polska zachowała się bardzo dobrze, że w tym pierwszym etapie należało przede wszystkim budować tę proukraińską koalicję - oceniła była szefowa Instytutu Pileckiego.
Dziś jednak temat wrócił, a Ukraina sama strzela sobie w kolano. Zdaniem ekspertki Zełenski cynicznie używa kultu zbrodniarzy. - Chcąc uciszyć wewnętrzne problemy, konflikty, znowu skandale korupcyjne, za każdym razem prezydent Ukrainy (...) gra na UPA - argumentowała Gawin.

- On stawia na prawą nogę i będzie to robił, bo to jest bardzo cyniczny polityk, stawia na UPA i będzie to robił - dodała.
Ostrzegła również przed reakcją unijnych stolic: "Dlatego, że do tego panteonu, jak tam trafi Szuchewycz albo Bandera, no po prostu nie przyjedzie nikt. Jeśli chcą samobójstwa wizerunkowego, to mogą je popełnić
Obserwuj wątek
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 03.07.26, 22:50
      „Enej”… Oficer UPA: To pseudonim Petra Olijnyka, dowódcy Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) na obwodzie rówieńskim, odpowiedzialnego za zbrodnie na ludności polskiej na Wołyniu w czasie II wojny światowej.
      • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 03.07.26, 23:01
        Petro Fedorowycz Olijnyk ps. „Enej”, „Roman”, „Serhij” (ur. 9 lipca 1909 w Mołodyńczach, zm. 17 lutego 1946 koło Rudników na Wołyniu) – ukraiński wojskowy, członek OUN, pułkownik UPA, w 1943 roku kierował mordami ludności polskiej na Wołyniu.

        Życiorys
        Odbył służbę zasadniczą w Wojsku Polskim, w czasie studiów na Uniwersytecie Lwowskim wstąpił do Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów. Z zawodu był lekarzem!!!!!

        W 1941 r. był członkiem grup marszowych, w 1942 był obwodowym przewodniczącym OUN w obwodzie dniepropietrowskim. W 1943 r. był organizatorem oddziałów Ukraińskiej Powstańczej Armii w rejonie Równego i Krzemieńca, oraz dowódcą Okręgu Wojskowego (WO) UPA Bohun. Dowodził pierwszym atakiem UPA na Mizocz. W latach 1944–1945 był przewodniczącym OUN na Wschodnią Ukrainę, w latach 1945–1946 organizacyjnym referentem OUN Zachodniej Ukrainy.

        Według wspomnień świadków „Enej” był znany z bezwzględności i okrucieństwa; m.in. własnoręcznie odrąbywał głowy swoim ofiarom

        Zginął 17 lutego 1946 r. na Wołyniu w walce z NKWD.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 04.07.26, 01:50
      Dekalog ukraińskiego nacjonalisty (Dziesięcioro przykazań ukraińskiego nacjonalisty) – broszura opracowana przez Stepana Łenkawskiego w 1929 r., na powstanie której duży wpływ miała ukraińska doktryna nacjonalistyczna. Motto do dekalogu napisał Roman Czajkowski[1].

      Pierwotna treść dekalogu[2][3]

      Ja – Duch odwiecznej walki, który uchronił Ciebie od potopu tatarskiego i postawił między dwoma światami, byś tworzył nowe życie:

      Zdobędziesz państwo ukraińskie albo zginiesz w walce o nie.
      Nie pozwolisz nikomu plamić sławy ani czci Twego Narodu.
      Pamiętaj o wielkich dniach naszej walki wyzwoleńczej.
      Bądź dumny z tego, że jesteś spadkobiercą walki o chwałę Trójzęba Włodzimierzowego.
      Pomścij śmierć Wielkich Rycerzy.
      O sprawie nie rozmawiaj z kim można, ale z tym, z kim trzeba.
      Nie zawahasz się spełnić największej zbrodni, kiedy tego wymaga dobro sprawy.
      Nienawiścią i podstępem będziesz przyjmował wrogów Twego Narodu.
      Ani prośby, ani groźby, tortury, ani śmierć nie zmuszą Cię do wyjawnienia tajemnic.
      Będziesz dążył do rozszerzenia siły, sławy, bogactwa i obszaru państwa ukraińskiego, nawet w drodze zniewolenia obcokrajowców.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 04.07.26, 03:46

      Γρηγόριος Γρηγόρις
      Patrząc na oświadczenie Zełenskiego o budowie Panteonu Narodowego – gdzie najprawdopodobniej znajdują swoje miejsce najgorsze dranie z OUN i UPA – można zrozumieć cel wojny o pamięć historyczną, którą rozpętał przeciwko Polsce. Nie chodzi o jedną bramkę, ale o kilka:
      1. Zełenski działa dla własnych politycznych korzyści, aby zapewnić sobie poparcie. Konfrontacja z Polską dodaje mu punkty wyborcze wśród narodowców. W tle jego rywale - Budanow i Załużny, - którymi Zełenski stara się zakryć wszelkie perspektywy sukcesu.
      2. Wykorzystanie narracji „bohaterów” ma na celu zmobilizowanie wokół wysiłku wojennego, która część społeczeństwa jest otwarta na patriotyczną retorykę. Powszechnie wiadomo, że Ukraina boryka się z ogromnymi problemami z mobilizacją i brakiem rekrutów. Wojna się ciągnęła, zyskała w większości statyczny charakter konfrontacji okopowej; żołnierze giną, a nie ma głośnych wyników - zamiast tego Ukraina powoli, ale na pewno "pochłonięta".
      3. Ukrywanie skandali korupcyjnych wysokiego szczebla w okolicach Zełenskiego. Nici prowadzą do Timura Mindyča, a nad Ermakiem grozi odpowiedzialność - zashmorg zat âgu êt â. Próba ataku na NABU przez Zełenskiego nie powiodła się, więc rozumie: trzeba szukać innych sposobów na uciszenie skandalu.
      4. Mertz zniszczył iluzoryczne nadzieje Zełenskiego na szybkie wejście Ukrainy do UE, wskazując na trwałą wojnę, korupcję i lame reformy. Dlatego Zelenski musiał szukać bociana.
      5. Polska idealnie nadaje się do tej roli. Widać było, że Polacy nigdy nie zgodzą się na bohaterstwo zbirów z OUN i UPA, więc łatwo było ich sprowokować do akcji i eskalować. Nawrocki idealnie wpasował się w ten scenariusz, a jego oceny na tym tle wzrosły. Jednocześnie było jasne: gdyby jakikolwiek rząd w Warszawie nie zareagował, to polskie społeczeństwo postawiłoby na nim krzyżyk. Nawrotsky okazał się zwycięzcą na tle niewyraźnych działań Donalda - człowieka, któremu nikt nie odważy się rzucić wyzwania.
      6. Prowokacja Polski tworzy idealny scenariusz, dla którego to poza kręgiem państw, które wpływają na zarys przyszłego pokoju i przeznaczenie środków na odbudowę Ukrainy. To całkowicie zgadza się z porozumieniem Zełenskiego z Niemcami (obejmowanymi Polską), zgodziło się, że w przeciwnym razie Polska byłaby bezpośrednią konkurencją dla Ukrainy - taką, z którą trudno byłoby konkurować; współpraca z Niemcami ma na celu rozwiązanie tego Wszystko to są cele krótkoterminowe; w tej chwili Zełenski nie przejmują się długoterminowymi świadczeniami. W końcu cierpią przeciętni Ukraińcy, którzy pragną pokoju, pracy i normalnego życia. Tak obraźliwy dla Polski kurs miał doprowadzić do wzmożonego sceptycyzmu wobec Ukrainy i zwiększonego poparcia dla idei blokowania jej europejskich aspiracji integracyjnych – stanowisko podziela już ponad 60% polskiego społeczeństwa. Politycy nie mogą ignorować tych uczuć, bo gwarantuje im to porażkę w wyborach. Efektem będzie blokada Ukrainy w strukturach unijnych; nie warto jednak pielęgnować złudzeń: Ukraina w UE, działając w ścisłej współpracy z Niemcami, jest nieugięcie przeciwko narodowym interesom Polski. Niestety przeciętny Ukrainiec jest zakładnikiem Zełenskiego, bo całkowite zakończenie wojny na Ukrainie zasadniczo nie jest zgodne z interesami Polski. Z perspektywy Warszawy koniec wojny spowoduje szereg negatywnych konsekwencji, które jeszcze nie zostały odczuwane w pełni
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 04.07.26, 14:44
      Panteon Ukraińców. "Co oni z tym zrobią?"
      Przyznała, że taktyka Ukraińców, by bronić UPA jest dla niej niezrozumiała. - Ja się cały czas zastanawiam, dlatego że nie widzę teraz państwa ani kraju, które miałoby poprzeć wizję historii Ukrainy - mówiła Gawin.
      - Czasami jesteśmy w sporze z kimś historycznym, z państwem, które ma bardzo duże poparcie, prawda? Katedry uniwersyteckie, międzynarodowe instytucje, organizacje. Gdzie Ukraina wyjdzie z Banderą, z Szuchewyczem, gdzie? Do Parlamentu Europejskiego w Brukseli, do Strasburga, do Nowego Jorku, do ONZ-u? Co oni z tym zrobią? Oni skazują się na samoizolację i jeśli tak chcą zrobić, to jest ich sprawa - stwierdziła.
      • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 04.07.26, 14:46
        Marek Magierowski wskazał na działania Instytutu Pamięci Narodowej, który opisuje w materiałach anglojęzycznych udział Ukraińców w eksterminacji Żydów. - Czy to nie jest tak, że jako że my sami doświadczaliśmy niesprawiedliwych ocen w tym kontekście, czy to nie jest rzeczywiście cyniczne?
        - Absolutnie. Przy czym w naszym przypadku sprawa jest o wiele bardziej złożona. W przypadku Ukrainy sprawa jest oczywista. Ukraińcy wzięli udział w pogromie Żydów lwowskich, tłumnie szarpiąc za włosy, zabijając, rabując, czy też policjanci Szuchewycza, zwolnieni na przepustkę, po prostu zabijali ludność żydowską Lwowa - zauważył Zbigniew Parafianowicz.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 05.07.26, 16:56

      W jednym z raportów szef IV Zarządu NKGB Paweł Sudopłatow informowal, że jego agent był świadkiem, jak członkowie UPA dokonują mordu na 11 księżach i 2 tys. Polakach we Włodzimierzu Wołyńskim 18 lipca 1943 roku.
      W komunikacie z 1944 roku Sudopłatow miał z kolei informować, że funkcjonariuszom NKGB udało się zidentyfikować jednego z dowódców UPA, odpowiedzialnego za rzeź wołyńską - Dmytro Klaczkiwskiego ps. "Kłym Sawur" lub "Ochrim". W 1945 roku Klaczkiwski miał zostać zamordowany przez funkcjonariuszy NKGB i NKWD.
      Informacje te częściowo pokrywają się również z polskimi opracowaniami. Klaczkiwski rzeczywiście był głównodowodzącym UPA na Wołyniu i to w dużej mierze on miał być odpowiedzialny za zlecanie mordów na Polakach. Według informacji podawanych przez IPN Jurij Stelmaszczuk ps. Rudy miał w 1943 r. otrzymać od Klaczkiwskiego rozkaz wymordowania wszystkich Polaków w okręgu kowelskim. Wiadomo również, że Klaczkiwski rzeczywiście został zabity w 1945 roku przez NKWD.
      • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 05.07.26, 17:07
        Nawet jezyk ukraiński to rodzaj gwary pogranicza, skrzyżowanie polskiego z rosyjskim.
        • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 06.07.26, 01:02
          Na stronie rosyjskiej służby bezpieczeństwa FSB udostępniono materiał historyczny, który Ukraińcy z góry określili fałszywką, o tym jak funkcjonariusze służb zlikwidowali Dmitrija Klaczkiwskiego (ps. Klym Sawur), zbrodniarza wojennego, jednego z organizatorów rzezi wołyńskiej.
          Nie wiem tylko dlaczego zdaniem Ukrainy to ma być fejk. Dobrze wiadomo (m.in. z publikacji polskich historyków) że ten Klim Sawur nawoływał do mordowania Polaków, i został zlikwidowany przez NKWD. Ukraińcy chyba chcą tylko bronić swoich morderców
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 05.07.26, 18:08
      Dmytro Klaczkiwski: „Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat. […] Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi”.
      • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 05.07.26, 18:53

        Paweł Pawlak
        Na wiosnę 1920 wojsko polskie zdobyło Kijów i przekazało go Petlurze. Mieliście szansę zbudować swoją państwowość. Niestety, Ukraińcy w większości poparli bolszewików. "Armia" Petlury szybko stopniała do kilku tysięcy zdemoralizowanych żołnierzy, którym nie można było powierzyć nawet zadań wartowniczych. Czyli nie było tak naprawdę chętnych do posiadania innego państwa, niż bolszewicka "republika". W szeregach armii czerwonej były za to całe dywizje ukraińskie. O co dziś robi Ukraina? Oskarża cały świat o to, że Ukraińcy nie chcieli swojego państwa. Nawet dziś nie dojrzeli Ukraińcy do jego posiadania
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 05.07.26, 20:01
      Yad Vashem uznaje Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz Organizację Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) za formacje odpowiedzialne za antysemityzm, kolaborację i współudział w Holokauście, a także za masowe zbrodnie na ludności polskiej.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 06.07.26, 16:52
      Ukraina skutecznie uderza w rosyjską infrastrukturę i coraz śmielej gra na arenie międzynarodowej. Jednocześnie jej gospodarka wciąż nie odrobiła wojennych strat, a wolne tempo reform może oddalać perspektywę szybkiego wejścia do UE

      I ich hitlerowski banderyzm.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 06.07.26, 20:41
      W 1941 roku (30 czerwca – 2 lipca oraz 15–27 lipca) miały miejsce DWA pogromy doknane przez Ukraińców z "Nachtigall" i ukraińskiej milicji, oraz Ukraińców mieszkających we Lwowie. Te pogromy zorganizował tatuś pana Szuchewycza, Roman Szuchewycz.
      Żydowski Judenrat szacował liczbę ofiar pogromu i towarzyszących egzekucji na 2 tysiące osób. Historyk John-Paul Himka ocenia, że na początku lipca 1941 we Lwowie zginęły "tysiące" Żydów, natomiast Encyclopedia of Camps and Ghettos podaje liczbę od 2 do 5 tysięcy ofiar.
      Podsumowując: najbardziej wiarygodne, ostrożne szacunki (Struve, Musiał) mówią o kilkuset do ok. 2 tysięcy ofiar samego pogromu z czerwca-lipca, plus 1-2 tysiące podczas Dni Petlury — łącznie więc rząd wielkości kilku tysięcy ofiar żydowskich w całym okresie lipca 1941. Ofiarami byli też Polacy (m.in. profesorowie lwowscy, ok. 40-45 osób w osobnej zbrodni 4 lipca).
      Teraz ciekawostka Roman Szuchewycz, który był dowódcą Nachtigall, czyli umundurowanej jednostki ukraińskiej przeprowadzającej ten pogrom, jest uznawany za BOHATERA, ma swoje ulice i pomniki. To ON dowodził zbrodniarzami dokonującymi tego pogromu.


      We Lwowie nie ma ŻADNEGO upamiętnienia tego pogromu, nawet się o tym pogromie nie mówi. Nikt nie został za udział w tym pogromie ukarany!!!!!!!!!!!
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 13:10
      Wspomnienia o Wołyniu…. Tego nie da się czytać.....😥😢 To jest straszne ....a z drugiej strony żadnej skruchy ..nie rozumiem ...jak można czcić te bestie ..🙈🤬😡
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 17:07
      Z netu… „7 lipca 1941 r. oczyściwszy swoje mundury i buty z krwi, która ich obryzgała podczas lwowskich egzekucji, legionerzy Nachtigall opuścili Lwów, przemieszczając się na wschód do Tarnopola. Około godziny pierwszej samochody... ze »słowikami« podjeżdżają do gotyckiego kościoła farnego i natychmiast dowiadujemy się, że w mieście trwa akcja likwidacyjna ludności żydowskiej... Szybko wyskakują z samochodu, biegną z automatami w ręku, aby pomóc niemieckiej sonderkommando SS rozprawić się z Żydami. Ci, którym nie udaje się zdobyć cenne trofea z majątku zabitych Żydów w Tarnopolu, powetują to sobie w Satanowie... gdzie »słowiki« już samodzielnie urządzają pogrom spokojnych mieszkańców”
      Cotttned Peder, jeden z pierwszych ideologów NSDAP, znalazł się we Lwo¬wie, być może zupełnie przypadkowo, zaraz po głośnych „Dniach Petłury" Widząc ogrom zbrodni i ich szczególne okrucieństwo orzekł, iż antysemityzm ukraińskich nacjonalistów jest o wiele rozleglejszy i głębszy niż antysemityzm niemieckich narodowych socjalistów. G. Feder sprawą polskich Żydów zajmo¬wał się grubo przed 1941 rokiem.

      Tam dzicz była, jest i będzie.
      • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 17:16
        Bożena Ratter
        Piotr Gontarczyk broniąc tezy, iż „UPA nie mordowała Polaków, lecz walczyła o niepodległość”, nie tylko okazuje swoją ignorancję w tematyce historii Rusinów, ale uważa, iż koledze z IPN (który wiedzę z tematu relacji polsko ukraińskich posiada) Ukraińcy powinni pokazać gest Kozakiewicza. W 1995 Ukraińcy gloryfikujący UPA tak jak Piotr Gontarczyk, bardzo brutalnie pokazali gest Kozakiewicza ukraińskiemu historykowi, Jarosławowi Hałanowi, który został zamordowany przez banderowców w 1949 r. a pisał: "UPA nie była „siłą zbrojną jakiegoś państwa”, a tym bardziej narodowo-wyzwoleńczą. Była bandą popełniającą zbrodnię z nienawiści do innych nacji, celem było wyrżnięcie wszystkich Polaków i zrównanie z ziemią śladu ich pobytu. Te watahy oszalałych od zapachu krwi BESTII, w najlepszym dla nich przypadku wejdą tylko do kryminalistyki"(Jarosław Hałan)
        Równie brutalny gest Kozakiewicza pokazali innemu ukraińskiemu historykowi , Witalijowi Masłowskijemu, który bronił przed UPA również swoich rodaków i pisał, że banderowska UPA mordowała nie tylko „cużyńców” Polaków, Żydów : „banderowcy z niesłychanym okrucieństwem rozprawiali się ze wszystkimi, którzy nie słuchali ich rozkazów, nie wykonywali ich woli. Tylko w powojennym okresie 1944-1952 z rąk zbrojnych formacji i służby bezpieki OUN i zbrojnego podziemia zginęło blisko 90 000 cywilów" . Banderowcy zamordowali go na schodach domu we Lwowie, po ukazania się książki w 1999 roku.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 17:12
      Bożena Ratter
      Piotr Gontarczyk broniąc tezy, iż „UPA nie mordowała Polaków, lecz walczyła o niepodległość”, nie tylko okazuje swoją ignorancję w tematyce historii Rusinów, ale uważa, iż koledze z IPN (który wiedzę z tematu relacji polsko ukraińskich posiada) Ukraińcy powinni pokazać gest Kozakiewicza. W 1995 Ukraińcy gloryfikujący UPA tak jak Piotr Gontarczyk, bardzo brutalnie pokazali gest Kozakiewicza ukraińskiemu historykowi, Jarosławowi Hałanowi, który został zamordowany przez banderowców w 1949 r. a pisał: "UPA nie była „siłą zbrojną jakiegoś państwa”, a tym bardziej narodowo-wyzwoleńczą. Była bandą popełniającą zbrodnię z nienawiści do innych nacji, celem było wyrżnięcie wszystkich Polaków i zrównanie z ziemią śladu ich pobytu. Te watahy oszalałych od zapachu krwi BESTII, w najlepszym dla nich przypadku wejdą tylko do kryminalistyki"(Jarosław Hałan)
      Równie brutalny gest Kozakiewicza pokazali innemu ukraińskiemu historykowi , Witalijowi Masłowskijemu, który bronił przed UPA również swoich rodaków i pisał, że banderowska UPA mordowała nie tylko „cużyńców” Polaków, Żydów : „banderowcy z niesłychanym okrucieństwem rozprawiali się ze wszystkimi, którzy nie słuchali ich rozkazów, nie wykonywali ich woli. Tylko w powojennym okresie 1944-1952 z rąk zbrojnych formacji i służby bezpieki OUN i zbrojnego podziemia zginęło blisko 90 000 cywilów" . Banderowcy zamordowali go na schodach domu we Lwowie, po ukazania się książki w 1999 roku.
      Sojuszników bandytów z UPA mamy od lat. Rejestracja SUOZUN w 1991 roku nie była łatwa- pisał śp. Szczepan Siekierko - Dominik Stefanko, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Dolnośląskiego kwestionował w Statucie wyrazy "nazizm" "szowinizm" "ludobójstwo" argumentując , że może to mieć negatywny wpływ na relacje polsko ukraińskie.
      Reklamę siepaczom OUN UPA czynił Adam Michnik, w 1997 otrzymał protest przeciw propagowaniu tez Mikołaja Siwickiego, który :nie tylko fałszuje, ale też perfidnie potrafi kłamać. Siwicki to rezydent w Polsce melnikowskiej frakcji, który zresztą bezgranicznie uwielbia także banderowców i ich heroiczne czyny, czyli rzeź zaliczoną do ludobójstwa.
      W sukurs podejrzanemu o podłość wobec narodu polskiego przychodzi Gazeta Wyborcza. Zresztą robiła to już nie raz, zawsze stawała po stronie przeciwnej Polakom, świadczy o tym szereg artykułów, reportaży, żeby wymienić tekst UPA to cześć i duma Ukrainy z 1995r..( list Leona Żura do redaktora Adama Michnika w 1997 roku).
      Ciekawe, w zalegalizowaniu pornografii na wzór unijny ma swój udział prezydent Aleksander Kwaśniewski, zwolennik depolonizacja Wołynia i Małopolski Wschodniej, dzięki któremu dzieci powyżej 15 lat mogą być wykorzystane do filmów pornograficznych oraz wszechobecny Adam Michnik, dla którego przeciwnicy pornografii to nieistotna mierzwa odchodzącej epoki (Gazeta Wyborcza 31.12.2000r
      • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 17:17
        Czesc dokumentow zwiazanych z OUN-UPA i Bandera znajdowala sie w Czechach a to dlatego ze pewien czeski historyk wykupil pamiatki, rzeczy osobiste, korespondencje i ksiazki ktore zostaly po Banderze w Monachium. Gdy Czesi ponownie otworzyli te dokumenty to prawda wyszla na Jaw.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 19:46
      Z netu… Teraz obecna wojna dała im prawdziwych bohaterów, ale celowo sięgają po zbrodniarzy, bo to nie da się inaczej nazwać kogoś kto wycinał nożem płody z brzuchów matek czy przepiłowywał księdza. To bestialstwo a nie bohaterstwo. To tak jakby w Niemczech stawiac pomniki doktora Mengele i gloryfikować jego potworne ekperymenty.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 21:24
      Nie zapominajmy,że Ukraińska Powstańcza Armia (UPA) była zbrodniczą organizacją kolaborującą z hitlerowskimi Niemcami w czasie II wojny światowej. Odpowiada za rzeź wołyńską, czyli ludobójstwo Polaków na kresach wschodnich. W latach 1943-1945 ukraińscy nacjonaliści zamordowali ok. 100 tys. polskich obywateli, w tym kobiety i dzieci.
    • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 21:26
      Niemiecki europoseł Michael Gahler, sprawozdawca do spraw Ukrainy, podczas debaty w Parlamencie Europejskim wyraził sprzeciw wobec decyzji Ukrainy o upamiętnieniu Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). Jego zdaniem, takie działania są poważnym błędem politycznym i ranią uczucia Polaków.
      • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 21:29

        Minister obrony Holandii Dilan Yesilgoz-Zegerius poinformowała, że Amsterdam wykorzystał maksimum możliwości w zakresie bezpośredniej pomocy militarnej dla Ukrainy.
        Od początku pełnoskalowej inwazji Rosji Holandia przekazała Ukrainie ok. 9,1 mld euro wsparcia wojskowego, a w planach jest dostarczenie sprzętu za 11,6 mld euro.
        Holandia przeznaczyła ok. 1 mld euro na program PURL, w którym europejscy sojusznicy finansują amerykańską broń dla Ukrainy
        • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 21:38
          We wtorkowym programie "Gość Wydarzeń" w Polsat News wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski ostro skomentował wypowiedzi szefa gabinetu ukraińskiego prezydenta. Kyryło Budanow stwierdził niedawno, że zaplanowane w Polsce oficjalne obchody związane z rocznicą zbrodni wołyńskiej mogą bezpośrednio prowadzić do celowej eskalacji politycznego napięcia. Szef wywiadu oświadczył też, że państwo ukraińskie "nie przyjmie ultimatum od nikogo na świecie".

          Przedstawiciel polskiego parlamentu odniósł się do tych zarzutów z wyraźnym oburzeniem. - A ja mu odpowiadam tak: panie Budanow, jeżeli modlitwę w kościele uznaje pan za prowokację, to naprawdę zastanów się pan nad tym, co wygadujesz - skomentował słowa z Kijowa polityk z ramienia PSL, dodając, że obchody 11 lipca to w wielu polskich miejscach wyłącznie zaplanowana msza i chwila modlitwy. Przypomniał także, że rocznica uchodzi od lat za oficjalny Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa na mocy uchwały.
          • mala200333 Re: Banderowska Ukraina 07.07.26, 21:40
            - W 99 miejscowościach równocześnie zostały zaatakowane w ramach zmasowanej akcji. Było to ludobójstwo ze szczególnym okrucieństwem. I pan Budanow, jeżeli nie wie, co tam się wydarzyło, to niech uklęknie w szczerym polu - stwierdził Zgorzelski, zaznaczając, że polskie oczekiwania wobec Ukrainy pozostają niezmienne i obejmują przede wszystkim potępienie działań z 1943 r. jako ludobójstwa oraz organizację pełnych ekshumacji ukrytych po lasach ofiar.

            Zgorzelski wskazał również na kontrowersyjne, powielane z ukraińskiej strony zachowania m.in. nadawanie tytułów powiązanych z nacjonalizmem ukraińskim wybranym jednostkom wojskowym oraz umiejscowienie popiersia kolaborującego z nazistami Romana Szuchewycza w centralnym miejscu jednej ze szkół

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka