Dodaj do ulubionych

Otwarcie nowego odcinka A2 za pięć miesięcy

21.07.05, 10:55
Lech Bojarski 20-07-2005 , ostatnia aktualizacja 20-07-2005 21:20

Pod koniec listopada 105-kilometrowy nowy odcinek trasy A2 z Konina do
Strykowa pod Łodzią musi być gotowy - nakazała drogowcom Generalna Dyrekcja
Dróg Krajowych w Warszawie.

To ucina spekulacje, czy wielkopolscy i łódzcy drogowcy zdążą oddać
autostradę do użytku w terminie. A powodów do opóźnienia kilka by się
znalazło: - Budujemy dwa dodatkowe obiekty mostowe, drogę łączącą miasto Koło
z węzłem Koło, 10 kilometrów ekranów ochronnych dla ptactwa, które ma swoje
ostoje przy trasie... - wymienia Piotr Chodorowski, wicedyrektor poznańskiego
oddziału GDDKiA, który nadzoruje budowę 46-kilometrowego odcinka A2 w
granicach Wielkopolski - z Konina do Dąbia. "Centrala" w Warszawie postawiła
jednak sprawę jasno. Roboty dodatkowe mogą potrwać dłużej, ale 26 listopada
autostrada ma być otwarta dla ruchu.

Więc roboty idą pełną parą: - Pracujemy na trzy zmiany, dziennie wylewamy 8-9
tys. ton mas bitumicznych. W połowie sierpnia zakończymy układanie warstwy
wiążącej na jezdniach i pozostanie już tylko ułożenie 4 cm ostatniej warstwy
ścieralnej - relacjonuje Chodorowski.

Na nowym wielkopolskim odcinku A2 powstaną trzy węzły i trzy pary punktów
obsługi podróżnych. Całą inwestycję wartą ok. 170 mln euro aż w 82 proc.
finansuje Unia Europejska.

Kierowców ucieszy wiadomość, że po otwarciu nowego odcinka A2 przez co
najmniej kilka miesięcy będzie się nim jeździć za darmo. GDDKiA zapewne nie
zdąży wyłonić w przetargu firmy pobierającej opłaty.

Dziś brzegi Warty w okolicach Koła powinna spiąć stalowa konstrukcja, która
wkrótce zamieni się w most autostradowy. Przez ostatni tydzień dwa specjalne
siłowniki hydrauliczne wciągały na podpory mierzący 212 m i ważący 770 ton
element - z prędkością 5 m/godz.
miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,2830580.html
Bardzo dobra wiadomość dla Łodzian przede wszsytkim.
Obserwuj wątek
    • tarantula01 Decyzja o lokalizacji nowego odcinka autostrady A2 21.07.05, 10:57
      Wojewoda łódzki Stefan Krajewski wydał we wtorek decyzję o lokalizacji
      kolejnego odcinka autostrady A2 Stryków- Łyszkowice. Inwestycja ma być
      zakończona do końca 2008 r.

      Droga ze Strykowa do Łyszkowic była ostatnim odcinkiem autostrady w
      województwie łódzkim, który nie posiadał jeszcze decyzji lokalizacyjnej.

      "Tej decyzji nadałem rygor natychmiastowej wykonalności, w związku z tym nie
      może być mowy o żadnych opóźnieniach. Wykupy działek będą dokonywane na
      podstawie wyceny rzeczoznawców majątkowych z uwzględnieniem cen rynkowych" -
      powiedział Krajewski.

      8 czerwca wojewoda podpisał decyzje lokalizacyjne dla dwóch innych odcinków tej
      autostrady - z Łyszkowic do Nieborowa oraz z Nieborowa do granicy województw
      łódzkiego i mazowieckiego.

      Obecnie autostrada A2 ma długość 149 km i prowadzi z Konina do Nowego Tomyśla.
      Do końca 2007 r. ma zostać wydłużona do Świecka, natomiast już w listopadzie
      mają zostać oddane dwa kolejne odcinki długości w sumie 103 km - z Konina do
      Dąbia (Wielkopolskie) i z Dąbia do Strykowa (Łódzkie). Oba odcinki buduje
      Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

      Onet.pl, 19.07.2005 dodano dnia: 2005-07-20
      www.i-b.pl/aktualnosci/?am=07&ay=2005#100001676
      W łodzkiem budowa autostrady A-2 jest konsekwentnie realizowana. Czekamy na
      odcinek w woj. mazowieckim.
    • lodzkie.autostrady Re: Otwarcie nowego odcinka A2 za pięć miesięcy 23.07.05, 15:54
      Wreszcie po latach marazmu, to Łódź i nasze województwo wiodą prym i dają przykład!
      Wreszcie!!!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka