tarantula01
21.07.05, 10:55
Lech Bojarski 20-07-2005 , ostatnia aktualizacja 20-07-2005 21:20
Pod koniec listopada 105-kilometrowy nowy odcinek trasy A2 z Konina do
Strykowa pod Łodzią musi być gotowy - nakazała drogowcom Generalna Dyrekcja
Dróg Krajowych w Warszawie.
To ucina spekulacje, czy wielkopolscy i łódzcy drogowcy zdążą oddać
autostradę do użytku w terminie. A powodów do opóźnienia kilka by się
znalazło: - Budujemy dwa dodatkowe obiekty mostowe, drogę łączącą miasto Koło
z węzłem Koło, 10 kilometrów ekranów ochronnych dla ptactwa, które ma swoje
ostoje przy trasie... - wymienia Piotr Chodorowski, wicedyrektor poznańskiego
oddziału GDDKiA, który nadzoruje budowę 46-kilometrowego odcinka A2 w
granicach Wielkopolski - z Konina do Dąbia. "Centrala" w Warszawie postawiła
jednak sprawę jasno. Roboty dodatkowe mogą potrwać dłużej, ale 26 listopada
autostrada ma być otwarta dla ruchu.
Więc roboty idą pełną parą: - Pracujemy na trzy zmiany, dziennie wylewamy 8-9
tys. ton mas bitumicznych. W połowie sierpnia zakończymy układanie warstwy
wiążącej na jezdniach i pozostanie już tylko ułożenie 4 cm ostatniej warstwy
ścieralnej - relacjonuje Chodorowski.
Na nowym wielkopolskim odcinku A2 powstaną trzy węzły i trzy pary punktów
obsługi podróżnych. Całą inwestycję wartą ok. 170 mln euro aż w 82 proc.
finansuje Unia Europejska.
Kierowców ucieszy wiadomość, że po otwarciu nowego odcinka A2 przez co
najmniej kilka miesięcy będzie się nim jeździć za darmo. GDDKiA zapewne nie
zdąży wyłonić w przetargu firmy pobierającej opłaty.
Dziś brzegi Warty w okolicach Koła powinna spiąć stalowa konstrukcja, która
wkrótce zamieni się w most autostradowy. Przez ostatni tydzień dwa specjalne
siłowniki hydrauliczne wciągały na podpory mierzący 212 m i ważący 770 ton
element - z prędkością 5 m/godz.
miasta.gazeta.pl/poznan/1,36001,2830580.html
Bardzo dobra wiadomość dla Łodzian przede wszsytkim.