Dodaj do ulubionych

Ściepa na pomnik Meyera

20.06.06, 23:39
Meyer dyć ło pamiyńć prosi
forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=261&w=43927449
Dołożycie "wdowi grosik"?
Obserwuj wątek
    • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 21.06.06, 12:15
      We Glywicach nic niy chyci?
      forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=51&w=38125104&a=43948624
      Tam patriotyzm coś uklyci.
      • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 21.06.06, 12:34
        Bronek opowiydz nom sam cos o tym chopie. Ale smol te linki:)
        • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 21.06.06, 17:22
          Ja, dyć jo niywiela ło niym wiym, a tyn tekst prawie jest dlo mnie trocha
          niyjasny
          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=261&w=43402396
          Bestoż zoleży mi na jakiś informacjach ze roztomajtych źrodeł.
          • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 21.06.06, 20:43
            no to jak on sie richtik szkryflou?
            • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 22.06.06, 00:17
              Wyglondo na to, że Eduard Meyer.
              Widzisz, nawet co do tego niy ma cołki zgodności.
              • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 23.06.06, 09:18
                Ruch Autonomii Śląska chce, by radni przemianowali ulicę Gwardii Ludowej na
                ulicę Eduarda Meiera
                Ruch Autonomii Śląska wystąpił do Rady Miasta o przemianowanie ulicy Gwardii
                Ludowej na ulicę Eduarda Meiera.
                Jak przekonują członkowie organizacji to najlepszy moment do przeprowadzenia
                takiej zmiany. Mieszkańców ulicy nikt jeszcze nie pytał, co sądzą o tym pomyśle.
                Jak nie teraz, to kiedy
                "Wydaje się nam oczywiste, że w naszym Mieście nie powinniśmy gloryfikować
                organizacji zbrodniczych, do których zalicza się Gwardia Ludowa. Natomiast
                winniśmy pamięć wybitnemu obywatelowi Nowego Bytomia" - można przeczytać w
                piśmie jakie członkowie RAŚ złożyli w kancelarii Rady Miasta.
                - Gwardia Ludowa nigdy nie działała na terenie Rudy Śląskiej, a jeśli już to
                została tutaj importowana. Dyrektor Meier jest natomiast wybitnym
                nowobytomianinem - argumentuje Leon Swaczyna, przewodniczący rudzkiego koła RAŚ.
                Jego zdaniem obecnie jest najlepszy moment, by dokonać takiej zmiany.
                - W planach jest budowa tutaj nowych budynków, zwiększy się wtedy liczba
                mieszkańców i byłoby więcej zamieszania przy wymianie dokumentów - przekonuje.
                Podkreśla, iż konieczna przy zmianie nazwy ulicy wymiana dowodów osobistych nie
                uderzy "po kieszeni" mieszkańców.
                - W przypadku decyzji administracyjnej koszty bierze na siebie samorząd - tłumaczy.
                Ta reguła stosuje się jednak wyłącznie przy dowodach osobistych. W przypadku
                wymiany pozostałych dokumentów np. praw jazdy mieszkańcy musieliby już sami
                zapłacić.
                - Obecnie nie ma możliwości zastosowania żadnych zwolnień z opłat. Tę kwestię
                regulują przepisy na szczeblu rządowym. W ubiegłym roku pojawił się projekt
                uchwały, która dopuszczałaby radom powiatów zmniejszenie lub zwolnienie
                mieszkańców z opłat w przypadku wymiany praw jazdy ze względu na decyzje
                administracyjne, ale póki co te nowelizacje nie weszły w życie - wyjaśnia Bożena
                Krzyżak, naczelnik wydziału komunikacji magistratu.
                Niech lepiej zrobią drogę
                Co o pomyśle sądzą sami mieszkańcy? Na razie nic, bo nikt im nie powiedział o
                takich planach. O sprawie usłyszeli dopiero od nas.
                - Kto to wymyślił? Ruch Autonomii Śląska? To niech się autonomizują! Nie ma tu
                potrzebniejszych rzeczy jak tylko zmiana nazwy ulicy? Niech lepiej wreszcie
                zrobią tu drogę, postawią plac zabaw dla dzieci, a przede wszystkim dadzą
                ludziom pracę, bo tu większość żyje z opieki społecznej. A w sprawie
                przemianowania ulicy nikt nas o zdanie nie pytał. Jak zawsze zresztą.
                Przegłosują i będzie - bez entuzjazmu skomentował pomysł RAŚ jeden z siedzących
                przy drzwiach familoka mężczyzn. Ani on, ani żaden z pozostałych spotkanych
                przez nas mieszkańców osiedla nie wiedział kim był Eduard Meier. Członków RAŚ
                nie dziwi ani ta niewiedza, ani krytyczne opinie o ich pomyśle.
                - Pamięć o dyrektorze Meierze była przez lata tępiona. Ci ludzie myślą zaś
                kategoriami pełnego brzucha. Oni nie są jeszcze na etapie potrzeb wyższych, więc
                zmiana nazwy ulicy to dla nich istotnie pewien kłopot - ocenia Leon Swaczyna.
                Pytany czemu przed złożeniem wniosku w Radzie Miasta RAŚ nie dał znać
                mieszkańcom osiedla o swym projekcie odpowiada, że stowarzyszenie nie ma dość
                sił na przeprowadzenie takiej "kampanii informacyjnej".
                - Zobowiązuję się jednak do zrobienia ulotki, w której będę tłumaczył, iż
                mieszkanie przy ulicy morderców i bandytów jest dużo mniej sympatyczne niż
                mieszkanie przy ulicy Eduarda Meiera - zapowiada.

                Kim był Eduard Meier
                Inżynier hutniczy, przybył na Górny Śląsk i od 1880 roku objął stanowisko
                dyrektora generalnego "Friedenshutte". Za jego rządów huta przeszła gruntowną
                modernizację i rozbudowę. Uruchomiono m.in. stalownię tomasowską, a następnie
                martenowską. Wzrosła produkcja stali, a liczba załogi powiększyła się
                trzykrotnie, co z kolei spowodowało budowę osiedla "Kaufhaus". Za jego kadencji
                powołano w hucie oddział zawodowej straży pożarnej. Pochowany został na
                cmentarzu w Nowym Bytomiu. Do końca II wojny światowej, przy obecnej ulicy
                Niedurnego w Nowym Bytomiu (naprzeciwko poczty) stał jego pomnik.
                • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 23.06.06, 13:00
                  Hmm, a źrodło na podstawie kerego powstoł tyn tekst mogbyś mi podać?
                • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 23.06.06, 13:22
                  Brinek dostouech to z inkszymi wiadomosciami od chopcow ze RAS i ZLNS.
                  Musiou bys sie dalyj tam pytac.
                  • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 23.06.06, 20:23
                    Pewno czytali ta monografio ło hucie, kero som żech czytoł pora rokow nazod.
                    Jutro zoglondna do bibliotyki i możno jom wypożycza.
                    Cosik mi w tym ciyngym niy sztimuje, choć możno żech yno taki upierdliwy na
                    starość.
                    • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 23.06.06, 20:41
                      :)
    • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 14:17
      No dyć mom już ta ksionżka do kery żech chcioł już zoglondnońć.

      Huta "Pokój" - Dzieje zakładu i załogi 1840-1990

      Praca zbiorowa pod redakcją Henryka Roli
      Śląski Instytut Naukowy - Katowice 1989
      • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 14:22
        Ano we ty ksionżce, na zajcie piytnosty, momy zdjyńcie pomnika.
        Ciekawy jest opis, kery niży przepisza dosłownie

        -Popiersie Edwarda Meyera - pierwszego dyrektora huty "Pokój" (fot. z 1933roku)

        No toż se terozki tropia tym, czy istny richtig był "piyrszym".
        Co ło tym myślicie?
        • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 14:30
          a widac na tym zdjynciu eli cos pisze na tym pomniku?

          ps

          fajnie zes mi tyn titel podou, bi tysz mom kogos ze familii co bou z tom hutom
          zwionzany:)
          • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 14:47
            Niy, Szwager, niy widać tam nawet tabuli.
            Jest yno dość epne popiersie na gryfny kolumnie, kero tyż stoji na poru
            schodkach. Na wiyrchnim schodku stoji tyż jakiś hutnik, a ze boku se zicło
            dziecko. No i leżom tam jeszcze jakeś trybła.
            Mie zaś mynczy to, czy richtig przed Meyerym huta niy miała żodnego dyrechtora.
            • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 15:00
              A swojom drogom, to ta Fryncita mo ciekawo historyjo
              forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=261&w=44136071
      • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 15:05
        posznupiymy i obejzymy co sie do znonsc:)

        prawiech przi tym znod cosik co mo spolne ze Starymi Glywicami i Laband:

        markowazsp.prv.pl/
        • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 15:20
          Hmm, a możno szłoby wysznupać cosik ciekawego ło koncernie "Oberbedarf", ze
          czasow jak łon dyrechtorowoł.
          • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 24.06.06, 15:23
            Hehehehe
            www.echoslonska.com/0207/historia/020707hs_BronislawWatroba_BanknotyzastepczeFriedenshuette.htm
            Toch trefioł.
    • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 27.06.06, 21:37
      Hmm, tako se terozki czytom we ty monografiji;
      "...Zorganizował ją w 1871 Karol Wolfgang Ballestrem pod firmą "Oberschlesische
      Eisenbahn-Bedarfs-Aktiengesellschaft", zwaną w skrócie Oberbedarf, z kapitałem
      2,5 mln talarów. "Oberbedarf" przejęła majatek zbankrutowanej spólki "Minerva",
      a jej akcjonariusze otrzymali akcje wartości 2250 tys. talarów, tj. 90%
      kapitału zakładowego. W przeciwieństwie od innych magnatów górnośląskich
      Ballestremowie zatrzymali w swym ręku pakiet kontrolny akcji "Oberbedarf",
      która stała się przedsiębiorstwem filialnym ich koncernu.
      ...Wartość "Friedenshutte" oceniano wówczas na 438 800 talarów."
      • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 27.06.06, 21:43
        Dali leci to tako:
        "Główny etap modernizacji huty przypadł na lata osiemdziesiate XIX wieku, tj.
        od objęcia w 1880 roku stanowiska dyrektora generalnego spółki przez inż.
        Edwarda Meyera, który wraz z inż. Messenetzem i Pinkiem wprowadził produkcję
        stali w procesie konwertorowym tomasowskim. Kapitał akcyjny spółki podniesiono
        o 2,5 mln marek."
        • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 27.06.06, 21:44
          No i tukej szłoby se spytać, czy Meyer był dyrechtorym generalnym "Oberbedarfu"
          czy yno samy huty.
          Kto wiy?
          • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 28.06.06, 16:46
            Bronek a keby sie tak w hucie spytac?
            • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 28.06.06, 20:33
              Szłoby, dyć kogo?
              Jak przedzwonia to mie i tak zbydom.
              Som zaś niy mom czasu na to coby osobiśćie tam se wybrać.
              • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 06:36
                niymosz tam kogo znajomego?
                • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 17:35
                  Hmm, terozki już niy.
                  Znajomych to jo mom bardzi takich bergmońskich.
    • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 17:12
      nowybytom.no.ohost.de/galeria/zoom_image.php?sort=id&id_phot=522&start=6&limit=60&kategoria=17&fraza=&album=12

      Gryfny?
      • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 17:14
        nowybytom.no.ohost.de/galeria/zoom_image.php?sort=id&id_phot=178&start=6&limit=60&kategoria=17&fraza=&album=11

        Przez drugo wojna.
        • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 17:15
          nowybytom.no.ohost.de/galeria/zoom_image.php?sort=id&id_phot=134&start=4&limit=60&kategoria=17&fraza=&album=7

          A piyrwyj tako.
          • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 17:21
            jo je slepy, jo tam bou i to niy widziou(mom na mysli ta zajta :)
            • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 17:32
              Hehe - bywo i tako.
              A na jakesik informacje ło Meyerze żeś trefioł?
              • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 17:49
                nic nowego, ale wyglondo na to ze on ino mog byc dyrektorym, ale ze mu zaro
                pomnik stowiali to juzas swiadczouo by wiyncyj za oberdryrektorym - pieron wiy.
                Bezto zech Cie zagodou coby sie spytac we hucie ...
                • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 29.06.06, 18:09
                  Mie łon ciyngym jakoś se widzi dyrechtorym "Oberbedarfu", a niy yno samy huty.
                  No dyć niy mom na to dowodu (yno poszlaki).
                  • szwager_z_laband Re: Ściepa na pomnik Meyera 30.06.06, 06:34
                    a jake to som poszlaki, mozno to nom pomoge dalyj sznupac(?)
                    • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 30.06.06, 21:32
                      No wiysz, jo mom yno wglond do ty monografji samy huty, kaj wyraźnie widać, że
                      autorowi mylyła sie społka "Oberbedarf" ze samom hutom, kero była
                      nojważniejszym werkym tego koncernu, dyć to jednak niy to samo.
                      Szwager, terozki żech jest prawie przed urlopym, a i inksze sprawy łostatnio
                      miołch na gowie, dyć przidzie czas, że tyn tymat jeszcze pociongna łostro i
                      posznupia we bibljotyce za jakimiś informacjami.
                      Pomnik Meyer na Fryncicie mioł i werciyłoby se do tego wrocić.
                      Niy trza nic robić na "łapu capu".
                      Ballest tukej kajsik szkryfnoł, co gowa rodu Ballestremow jest rownolatkym
                      mojego miasta. Z drugi strony idzie tu ło jednego z nojważniejszych menadżerow
                      kery w swojim czasie rozwijoł ich kapitał, a i przez to budowoł ta Fryncita.
                      Toż werciyłoby se na św. Floriana we 2009 roku łodsłonić na powrot tyn pomnik.
                      Przi okazji graf Ballestrem cuzamyn ze Rudom fajrowołby piyńdziesiontka.
                      forum.gazeta.pl/forum/71,1.html?f=28940
    • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 02.07.06, 12:57
      Pomnik Meyera zniknoł po wojnie
      Jako tu myśleć ło tym spokojnie?
      • broneknotgeld Re: Ściepa na pomnik Meyera 28.07.06, 14:15
        Kolumna już majom
        rudaslaska.naszemiasto.pl/wydarzenia/629476.html
        Toż wcale niy wajom.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka