Dodaj do ulubionych

59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa państwa

29.11.06, 17:16
"59 lata temu Zgromadzenie Ogólne ONZ zadecydowało o podziale Palestyny na
dwa oddzielne państwa: arabskie i żydowskie

Odpowiedni podział terytorium Palestyny został dokonany jednakże jeszcze w
ramach mandatu brytyjskiego. I nie był sprawiedliwy. Mimo, że Arabowie
stanowili wyraźną większość, Żydom przypadło nieco większe terytorium,
dodatkowo o kluczowym znaczeniu gospodarczym. Co więcej, cześć żydowską
zamieszkiwało około 400 tysięcy ludności arabskiej. Tymczasem na terytorium
przyznanym Palestyńczykom znalazło się tylko 10 tysięcy Żydów.

Podział ten nie zadowolił ekstremalnych odłamów obu nacji, co w przypadku
Arabów było usprawiedliwione. W kraju rozprzestrzeniała się wojna, trwały
walki między organizacjami paramilitarnymi obu zwaśnionych stron. Po „krwawej
łaźni” w arabskiej wiosce Dajr Jassin (Deir Yassin), gdzie 10 kwietnia 1948
roku bojówki żydowskie Lechi i Irgun zabiły wszystkich spośród ponad 200
mieszkańców, uciekło z terenów Izraela prawie 300 tysięcy Palestyńczyków.
Brytyjczycy wycofali się 14 maja 1948 roku. W tym samym dniu David Ben Gurion
ogłosił powstanie państwa Izrael, a Żydowska Rada Narodowa, której
przewodniczył, przekształcona została w Rząd Tymczasowy. Prezydentem został
Chaim Weizmann, ówczesny przewodniczący Światowej Organizacji Syjonistycznej.

Korzystając z chaosu, Żydzi natychmiast utworzyli ze swych dotychczasowych
oddziałów samoobrony i terrorystycznych regularną armię i na dużą skalę
rozpoczęli czystki etniczne na przyznanych terenach. Korzystali przy tym z
dużej rzeszy przeszkolonych żołnierzy. Tylko armia generała Andersa
pozostawiła w Palestynie 3 tysiące Żydów-dezerterów. Co więcej, popierający
Izrael Kreml od razu przesłał masę uzbrojenia, które płynęło głównie z
Czechosłowacji (stąd w Izraelu znalazły się nawet… Messerschmitty Me-109).
Arabowie palestyńscy nie byli w stanie podjąć równorzędnej walki z
Izraelczykami, dysponując jedynie niewielkimi oddziałami samoobrony. Mogli
jednak liczyć na ościenne kraje arabskie. (...)"

www.prawy.pl/?dz=kalendarium&id=195&subdz=
Obserwuj wątek
    • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:31
      jezuuuuuuuu, ale brednie..... wstyd.....
      • oj_dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:33
        Masz racje danusiu co za wstyd. Brednie , brednie!!! Fuj. Tralalalala.
        Całuski.
        • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:45
          ty blazarek, jestes naprawde stukniety facet.... ty piszesz z domu czy z
          zakladu zamknietego?
        • stranger.pl Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:45
          Jakie brednie - mam m.in. przepiękne fotografie: Messerschmitty Me-109 i Panzer
          IV z Gwiazdami Davida walczącymi z Arabami. (Sprzęty przekazany zydom przez
          komunistyczna Czechosłowcję na polecenie J. Stalina)
          • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:50
            brednie piszesz, albo cytujesz, po prostu brednie.
            • stranger.pl Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:53
              Sorry ale moje prywatne fotografie potwierdzające ten (cyt. artykuł i link) nie
              są bredniami:)
              • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:54
                tak tak, fotografie i te inne "dane"..... wszystko bardzo dokladne i zgadzajace
                sie z prawda.... brednie...
                • stranger.pl Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 21:59
                  Jakie dane? Co negujesz?
                  Jak mam polemizować skoro coś podałem (konkret) a ty na to mówisz - to...
                  brednie?
                  Jeśli to brednie to powiedz konkretnie o co ci chodzi? Słowem "to a to" bo na
                  razie nic nie podałaś poza tym że coś ci się nie podoba bo się nie podoba!
                  • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 22:22
                    zapomniales napisac, ze wszystkiego na wszystko dostalismy okolo 4% wiecej i ze
                    wiekszosc nam przyznanego terytorium to byla pustynia.

                    "Odpowiedni podział terytorium Palestyny został dokonany jednakże jeszcze w
                    ramach mandatu brytyjskiego. I nie był sprawiedliwy. Mimo, że Arabowie
                    stanowili wyraźną większość, Żydom przypadło nieco większe terytorium,
                    dodatkowo o kluczowym znaczeniu gospodarczym. Co więcej, cześć żydowską
                    zamieszkiwało około 400 tysięcy ludności arabskiej. Tymczasem na terytorium
                    przyznanym Palestyńczykom znalazło się tylko 10 tysięcy Żydów."

                    "Podział ten nie zadowolił ekstremalnych odłamów obu nacji, co w przypadku
                    Arabów było usprawiedliwione."
                    bujda na resorach, bo israel zaakceptowal natychmiast ten plan podzialu, czego
                    do dzisiaj nie zaakceptowali arabowie.

                    "W kraju rozprzestrzeniała się wojna, trwały walki między organizacjami
                    paramilitarnymi obu zwaśnionych stron."
                    nastepna bujda, bo zadna wojna sie nie "rozprzestrzeniala", tylko w pare godzin
                    po ogloszeniu niepodleglosci kraju, panstwa arabskie rozpoczely z israelem
                    wojne.

                    "Po „krwawej łaźni” w arabskiej wiosce Dajr Jassin (Deir Yassin), gdzie 10
                    kwietnia 1948 roku bojówki żydowskie Lechi i Irgun zabiły wszystkich spośród
                    ponad 200 mieszkańców, uciekło z terenów Izraela prawie 300 tysięcy
                    Palestyńczyków."
                    nastepna bujda. deir yassin byl przed powstaniem israela i nastapil w wyniku
                    zamachow i terroru jaki przez miesiace robili mieszkancy deir yassin na zydach,
                    wybijajac ich wlasnie na drodze do jerozolimy i nie tylko. no i nie wszyscy
                    mieszkancy zostali zabici.

                    "Korzystając z chaosu, Żydzi natychmiast utworzyli ze swych dotychczasowych
                    oddziałów samoobrony i terrorystycznych regularną armię i na dużą skalę
                    rozpoczęli czystki etniczne na przyznanych terenach. Korzystali przy tym z
                    dużej rzeszy przeszkolonych żołnierzy. Tylko armia generała Andersa
                    pozostawiła w Palestynie 3 tysiące Żydów-dezerterów."
                    nastepna bujda: nie bylo zadnej paniki, israel mial swoje grupy wojskowe. a
                    regularna armia israel zostala utworzona nie natychmiast, tylko prawie 2
                    tygodni po rozpoczeciu wojny. no i nie bylo zadnych czystek. ogromna czesc
                    arabow zwiala za namowa swoich braci, niewielka ilosc sie wysiedlilo i to juz
                    po zakonczeniu wojny.

                    "Co więcej, popierający Izrael Kreml od razu przesłał masę uzbrojenia, które
                    płynęło głównie z Czechosłowacji (stąd w Izraelu znalazły się nawet…
                    Messerschmitty Me-109)."
                    nastepna bujda: kreml nic nie przyslal. israel kupil bron w czechoslowacji. a
                    te messerschmitty to nie byly oryginalne messerszmitty tylko tzw. avia czeskiej
                    produkcji powojennej na wzorze messerschmittow niemieckich.

                    "Arabowie palestyńscy nie byli w stanie podjąć równorzędnej walki z
                    Izraelczykami, dysponując jedynie niewielkimi oddziałami samoobrony. Mogli
                    jednak liczyć na ościenne kraje arabskie. (...)""
                    nastepna bujda: nie bylo wtedy zadnych arabow palestynskich, ktorzy z nami
                    walczyli, tylko regularne armie transjordani, egiptu, syrii, libanu i iraku.
                    byli lepiej uzbrojeni niz israel.

                    innymi slowy, stranger, zanim zaczniesz bujac, to sprawdz troche faktow. i
                    bujaj tak, zeby nie mozna bylo cie zlapac na kazdym slowie. bo glupio wyglada.
                    wlasciwie to ty wygladasz glupio. nawet bardzo.
                    • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 22:25
                      aaaa, jeszcze jedno.... twoje zdanie "Tylko armia generała Andersa pozostawiła
                      w Palestynie 3 tysiące Żydów-dezerterów" sugeruje, ze byla tu kupa "dobrze
                      przeszkolonych zolnierzy" z innych panstw.... ale nie bylo....
                      nu, ale sie wyglupiles....
                      • stranger.pl Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 23:02
                        Oczywiście że to byli dobrze przeszkoleni żołnierze (3 tysiące dezerterów od
                        gen. Andresa) ponadto m.in. PRL (Polska) do 1948 szkoliła u siebie (jak i
                        Czechosławacja) kadrę ofiecerską i żołnierzy dla Izraela (obozy szkoleniowe na
                        Dolnym Śląsku o czym pisałem w ubiegłym roku)
                    • stranger.pl Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 22:46
                      dana33 napisała:
                      zapomniales napisac, ze wszystkiego na wszystko dostalismy okolo 4% wiecej i ze
                      wiekszosc nam przyznanego terytorium to byla pustynia.

                      1.Podział był dokonywany o kryteria etniczne i komunikacyjne - trudno aby wam
                      przyznawać tereny gdzie np. było 95 procent Arabów vel Palestyńczyków, 3
                      procent Druzów, 1 procent innych i 1 procent Żydów?!
                      Kryterium komunikacyjne oznaczało staranie się by nie było enklaw lub aby
                      zachowano ciągłość komunikacyjną jednej i drugiej strony!

                      2.Uchwała ONZ z dn. 29 listopada 1947 r. o utworzeniu - po wygaśnięciu mandatu
                      brytyjskiego (01.08.1948 r.) dwóch samodzielnych państw w Palestynie.
                      żydowskiego i arabskiego.

                      Zgodnie z tą uchwała państwo żydowskie miało obejmować obszar 14477 km kw. (56
                      proc. powierzchni Palestyny) z ludnością 1100 tysięcy osób - w tym 500 tysięcy
                      Żydów (w większości napływowa, nigdy nie mieszkająca w Palestynie ani ich
                      rodzice, dziadkowie, pradziadkowie etc.) i 600 tysięcy Arabów (autochtonów
                      palestyńskich od wielu pokoleń, cześć to nawet etniczni Żydzi którzy przeszli
                      na Islam wzgl. zmieszali się z innymi ileś wieków temu).
                      Państwo arabskie miało obejmować obszar o powierzchni 11655 km kw. (42 proc.
                      powierzchni Palestyny) z ludnością liczącą 725 tysięcy Arabów i 10 tysięcy
                      Żydów.

                      Miasto Jerozolima i Betlejem z przyległymi terenami (2 proc. powierzchni
                      Palestyny) miały być umiędzynarodowione!

                      No to policzmy teraz - rok 1948 i ówczesny status quo = 500 tysięcy + 10
                      tysięcy Żydów (ówczesny stan Żydów w Palestynie) a dostają 56 procent
                      powierzchni Palestyny, 600 tysięcy + 725 tysięcy Arabów (Palestyńczyków)
                      dostaje 42 procent powierzchni Palestyny - moim zdaniem zachwiano proporcje -
                      statystycznie (procentowo) przy ówczesnej demografii Palestyny wam można było
                      przyznać najwyżej... 28 procent Palestyny bo tyle daje (ok.) 500 tysięcy + 10
                      tysięcy Żydów mieszkających wówczas w Palestynie a dano wam 56 procent!

                      Wam było mało a Arabom dla was za dużo!

                      Nie będę przyznawał rację ani jednym ani drugim - ale moje prywatne zdanie to...

                      Izrael jest tworem kolonializmu europejskiego. Bez planu Sykes - Picot czyli
                      porozumienia anglo-francuskiego jak podzielić ziemie Imperium Ottomańskiego i
                      bez deklaracji Balfoura 1917 r. nie byłoby Izraela.

                      Dodatkowym argumentem na rzecz na jego utworzenia w 1948 było ludobójstwo
                      wyrządzone Żydom przez Niemców. I tak kosztem... społeczności arabskiej
                      europejskie potęgi z jednej strony sprawiły sobie dobre sumienie zaś z drugiej
                      ugięły się pod naciskami żydowskiej diaspory, która głownie w USA zdobyła
                      bogactwo i władze.

                      How:)
                      • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 23:07
                        nu jak bylo do przewidzenia, nie ustosunkowales sie do niczego, co ci
                        pokazalam, ze bujda.
                        git. tak wygladaja wlasnie dyskusje z wami. kupa klamstw a potem ogon miedzy
                        nogi i odmarsz.
                        spadaj, facet.
                        • stranger.pl Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 23:18
                          Jak to się nie ustosunkowałem?

                          W poście:

                          forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=50&w=53104138&a=53124471
                          Napisałaś cyt.: "zapomniales napisac, ze wszystkiego na wszystko dostalismy
                          okolo 4% wiecej i ze wiekszosc nam przyznanego terytorium to byla pustynia."

                          A reszta to... cytowane przez ciebie moje słowa (a wł. cyt. artykuł)!!!


                          Ja się do twoich słów odniosłem:
                          cyt.: "No to policzmy teraz - rok 1948 i ówczesny status quo = 500 tysięcy + 10
                          tysięcy Żydów (ówczesny stan Żydów w Palestynie) a dostają 56 procent
                          powierzchni Palestyny, 600 tysięcy + 725 tysięcy Arabów (Palestyńczyków)
                          dostaje 42 procent powierzchni Palestyny - moim zdaniem zachwiano proporcje -
                          statystycznie (procentowo) przy ówczesnej demografii Palestyny wam można było
                          przyznać najwyżej... 28 procent Palestyny bo tyle daje (ok.) 500 tysięcy + 10
                          tysięcy Żydów mieszkających wówczas w Palestynie a dano wam 56 procent!"

                          A ty na to:

                          Cyt.: "nu jak bylo do przewidzenia, nie ustosunkowales sie do niczego, co ci
                          pokazalam, ze bujda.
                          git. tak wygladaja wlasnie dyskusje z wami. kupa klamstw a potem ogon miedzy
                          nogi i odmarsz.
                          spadaj, facet."

                          Kiedy to właśnie ty zarzucasz mi to co sama zastosowałaś czyli nie
                          ustosunkowałaś się do moich twierdzeń - TO TY NIE POTRAFISZ DYSKUTOWAĆ - bo
                          twój jedyny "argument" to stwierdzenie: to brednie!

                          Ja daty liczby a ty na to brednie i dostalismy "pustnię" a co mieliście dostać
                          skoro byliście przybyszami - to tak jak jakbym ja osiedlił się wraz innymi
                          Polakami pod Kijowem i powiedził... co najmniej pół Ukrainy dla nas (Polaków)
                          bo moi przodkowie tutaj mieli ziemię i domy!
                          • dana33 Re: 59 lat temu ONZ podzielił Palestynę na dwa pa 29.11.06, 23:40
                            widze, zescie wszyscy zdolni uczniowie goldsracza....
                            spadaj facio....
                            • demagok Oczom wlasnym nie wierzę ! 29.11.06, 23:45
                              Danusia dostała czkawki... Sppppadaj eep, breeednie eeep.
                              Przesun sobie klawisz forward bo stoisz w miejscu.
                              • enedue3 Strasznie rozjuszyło dyżurną funkcjonariuszkę danę 30.11.06, 02:03
                                Kilka faktów z historii nota bene znanych europejczykom.
                                Historii nie da się fałszować, niestety nie.
                                • zbalansowany Re: Strasznie rozjuszyło dyżurną funkcjonariuszkę 30.11.06, 02:18
                                  Jak zwykle nasze forumowe izraelskie guru, czyli dana jedyne co moze powiedziec
                                  to to ze "bredzisz". Argumentow nawet nie tyle co brudu zza paznokcia. Po
                                  prostu prawda w oczy kole.
                                  • dana33 Re: Strasznie rozjuszyło dyżurną funkcjonariuszkę 30.11.06, 07:38
                                    oooo, zafajd....... forumowe israelskie guru..... tego jeszcze nie bylo, ale mi
                                    sie podoba byc rowniez i guru.
                                    jaka prawda, zafajd?
                                    • zbalansowany Re: Strasznie rozjuszyło dyżurną funkcjonariuszkę 30.11.06, 07:55
                                      Nie ustosunkowalas sie w niczym do tytuowego postu, twoja odpowiedz to:

                                      "jezuuuuuuuu, ale brednie..... wstyd....."


                                      Z czym i gdzie sie nie zgadzasz?, co nazywasz bredniami?, kto i czego ma sie
                                      wstydzic?
                                      Po tylu latach bycia na forum jeszcze nie nauczylas sie uzywac konkretnych
                                      argumentow?

                                      • dana33 Re: Strasznie rozjuszyło dyżurną funkcjonariuszkę 30.11.06, 08:04
                                        mowisz, ze nie zauwazyles? ustosunkowalam sie, prawie do kazdego zdania:

                                        forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=50&w=53104138&a=53124471
                                    • grzegorz1948 Re: Danus 30.11.06, 18:14
                                      Stan w koncu na wysokosci zadania i podaj linki gdzie udowodnisz ze stranger
                                      nie ma racji.Twoje bla,bla bla idzie na nerwy bo produkujesz sie bez glowy.
                                      Wszyscy sa glupcy kretacze itd ,ale prosze zdmuchnij ta swieczke zeby twoj
                                      blask madrosci nas oslepil.Napisz w koncu cos rozsadnego i trzymajacego
                                      sie "kupy i d..y" na tym forum.
                                      oooo, zafajd....... forumowe israelskie guru..... tego jeszcze nie bylo, ale mi
                                      >
                                      > sie podoba byc rowniez i guru.
                                      > jaka prawda, zafajd?
                                      Przeciez caly czas oblakanej nie mozesz grac bo w koncu wszyscy to uwierza ze
                                      Dana nie jest poirytowana tylko porzadnie stuknieta
    • marcus_crassus buahahahahah 30.11.06, 02:15
      co za blazenada intelektualnych zer.

      samoloty nauczcie sie odrozniac.

      buhahahahahah "me-109"

      meeeee to wam matka przed snem kozly meczala
      • stranger.pl Re: buahahahahah 30.11.06, 02:36
        1.Poprawna nazwa to oczywiście Messerschmitt Bf 109 (plus dodatkowe kod w
        zależności od wersji) - choć były stosowane także nazwy skrótowe na
        Messerschmitty np. Messerschmitt Me 410.

        2.Wątek dotyczy rocznicy podziału Palestyny (29 listopada) a nie samolotów z
        zakładów Messerschmitt - ale czego się nie robi by mieć zastępczy temat:))
        • marcus_crassus me jest poprawnie blaznie 30.11.06, 03:57
          nie wiesz nawet o co chodzi ziemniaczany dinozaurze
          • stranger.pl Re: me jest poprawnie blaznie 30.11.06, 04:18
            Bredzisz.

            Poprawna nazwa to Messerschmitt Bf 109.

            Czechosłowacja miała tego w spadku po III Rzeszy (zastanych na lotniskach
            czeskich) bardzo dużo i właśnie te samoloty - bardzo dobre jak na Bliski Wschód
            w 1948 r. wysłano Zydom do Palestyny! Do tego dochodziły czołgi i działa
            samobieżne (produkowane w Czechosłowacji po 1945 r.) a będące kontynuacją
            produkowanej przez czeską Skodę niemieckiej broni pancernej.

            Istotnie nie wiem o co ci chodzi bo wygląda na to, że ty sam nie wiesz o co ci
            chodzi:) Ale się nie dziwię - to normalne u ciebie.
            • marcus_crassus po 3 sreszy a nie rzeszy 30.11.06, 04:58
              jesli zas chodzi o samoloty kozle to byly avie a nie bf 109 gwoli scislosci.

              swoja droga perypetie z dostawami tych samolotow i ich pozniejszym
              wykorzystaniem moglyby posluzyc jako historia ktora szczycilby sie kazdy narod.

              poczatki IAF to jedne z najwspanialszych historii o jakich czytalem. to byli
              prawdziwi bohaterowie.
              • stranger.pl Re: po 3 sreszy a nie rzeszy 30.11.06, 06:42
                No to sie mylisz - bo oprócz Avi (a dostarczono dwa typy samolotów Avi) były
                też Messerschmitty Bf 109 - i nie sposób pomylić Avi z Messerschmittem:P

                • marcus_crassus pokaz te meserszmity kozle 30.11.06, 09:20
                  i nie mecz wiecej.
                  • dana33 Re: pokaz te meserszmity kozle 30.11.06, 09:24
                    juz zwineli ogon... :)))
              • dana33 Re: po 3 sreszy a nie rzeszy 30.11.06, 07:44
                nu, stranger jak zawsze wie. wszystko... :)))
                znasz marcuss ten dowcip, ktory jest staaaaary, ale wlasnie z tamtych czasow?
                zwerbowali mojsze do wojska. dali mu kij w reke i powiedzieli: to jest twoj
                karabin. bedziesz chodzil wokol tego pagorka i strzegl go. jak zobaczysz, ze
                ktos sie zbliza, to zawolasz: stoj, kto idzie? i maja ci dac haslo. jak nie
                dadza, to strzelaj. mojsze wzial kij i zaczal chodzi wokol pagorka. chodzil i
                chodzil i nagle widzi swojego najlepszego przyjaciela srulka. hej srulek, stoj,
                kto idzie? zawolal mojsze. srulek nic, i idzie dalej. hej!!! srulek!!! stoj,
                kto idzie? zawolal znow mojsze. a srulek nic i idzie dalej. mojsze sie
                zdenerwowal i krzyczy: srulek! jak nie powiesz mi haslo, to bede strzelal!!!
                na co srulek: strzelaj ile chcesz, ja tu jestem za czolg.
            • dana33 Re: me jest poprawnie blaznie 30.11.06, 07:39
              israel w wojnie 48 roku nie mial ani jednego czolgu, balwanie.
              • marcus_crassus ten blazen avii i "meserszmita" nie rozroznia 30.11.06, 09:25
                tak to jest jak bydlo na "naszym dzienniku" chowaja.
                • dana33 Re: ten blazen avii i "meserszmita" nie rozroznia 30.11.06, 09:38
                  :))))

              • stranger.pl Re: me jest poprawnie blaznie 30.11.06, 16:16
                Słowa "bałwan" zachowaj dla siebie i równych sobie i twojemu poziomowi.

                Nie mam przyjemności więcej zadawac się z kimś takim jak ty:P

                Nie dojśc że słoma ci wystaje z butów to jeszcze masz czelnośc pouczać innych i
                to lepszych od siebie:P
              • stranger.pl Re: me jest poprawnie blaznie 30.11.06, 16:19
                A jeszcze jedno:
                twój cyt.: "israel w wojnie 48 roku nie mial ani jednego czolgu, balwanie"

                Widzisz nieuku miał - nie znasz nawet historii własnego kraju:P
                • marcus_crassus ty zalosny prostaku - juz nawet nie wiesz kto co 30.11.06, 17:54
                  pisze. facet. jestes zerem. zarowno na poziomie spolecznym jak i
                  intelektualnym. na ulicy bym na ciebie nawet nie spojrzal. najwyzej chyba jako
                  na goscia ktory moglby mi szyby w samochodzie umyc.

                  problem w tym ja toba gardze tutaj tylko i wylacznie ze wzgledow
                  intelektualnych. jestes takim prostym cudakiem - ktory poslugujac sie spokojnym
                  i kulturalnym slownictwem probuje udawac ze sie na czyms zna.

                  o czolgach na razie nic nie pisalem

                  pisalem o AVII.

                  pokaz zdjecia tego swojego BF-109 albo jak napisales ME-109 w barwach IAF

                  a jesli nie potrafisz - chyba sam rozumiesz ze twoj intelekt sprawia ze moglbys
                  w moim pokoju najwyzej za spluwaczke sluzyc?
                  • stranger.pl Re: ty zalosny prostaku - juz nawet nie wiesz kto 30.11.06, 18:33
                    1.Dlaczego odpowiadasz za tego chama w spódnicy(?) czyli Danę33?

                    2.Jesteś jej adwokatem czy jedna osoba ma dwa nicki: "Dana33"
                    i "marcus_crassus"?

                    3.Twój cyt.: " o czolgach na razie nic nie pisalem ,pisalem o AVII."
                    Wiem co pisałeś ale jeszcze raz proponuję abys się przyjrzył komu odpowiadałem
                    i jak jest ułożony post!
                    Nieuk i ignorant Dana33 twierdziła, że Izrael nie miał w 1948 r. żadnych
                    czołgów.

                    forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=50&w=53104138&a=53134148
                    4.Mam fotografię izraelskich czołgów używanych w 1948 r. (produkcji czeskiej a
                    będące powojenna kontynuacja niemieckiej broni pancernej). Fotografie
                    izraleksich (ex-czeskich a konkretnie Avie i Me bf 109) samolotów otrzymanych
                    od Stalina tez mam - były publikowane swego czasu w "Skrzydlatej Posce" w
                    artykule poświęconym wojnom po 1945 r.
                    • marcus_crassus Re: ty zalosny prostaku - juz nawet nie wiesz kto 30.11.06, 18:35
                      a)nie interesuje mnie na ten moment rozmowa o czolgach
                      b) POKAZ BF-109

                      przestan bredzic tylko pokaz. skanera nie masz? to pojdz do punktu i zeskanuj.

                      jak cie nie stac to Ci przesle z datkow jakie wplacono na eurojihad 3 zlote
                      zebys nie zdechl po zrobieniu tego scana z glodu

                      i przestan bredzic tylko POKAZ.

                      twoje tlumaczenia i wywody mnie nie interesuja. chce dowodu
                      • stranger.pl Re: ty zalosny prostaku - juz nawet nie wiesz kto 30.11.06, 18:37
                        Marcus mnie nie interesuje co ty chcesz (mozesz nawet chcieć kupę na środku
                        pokoju) ty możesz mnie co najwyżej prosić:P
                        • marcus_crassus ty chyba nie kumasz 30.11.06, 19:04
                          to nie "ja chce" - to ty robisz z siebie ustawicznie durnia swoja niewiedza.
                          moje checi nie maja tutaj zadnego znaczenia - zrobiles z siebie glaba pajacu i
                          nadal w to brniesz
                      • oregon_state marcus, masz racje :)) 30.11.06, 18:43
                        In 1946 Ben-Gurion decided that the Yishuv would probably have to defend itself
                        against both the Palestinian Arabs and neighbouring Arab states and accordingly
                        began a "massive, covert arms acquisition campaign in the West". By September
                        1947 the Haganah had "10,489 rifles, 702 light machine-guns, 2,666 submachine
                        guns, 186 medium machine-guns, 672 two-inch mortars and 92 three-inch mortars"
                        and acquired many more during the first few months of hostilities. The Yishuv
                        also had "a relatively advanced arms producing capacity", that between October
                        1947 and July 1948 "produced 3 million 9mm bullets, 150,000 mills grenades,
                        16,000 submachine guns (Sten Guns) and 210 three-inch mortars".[32] Still,
                        however, before the arrival of arms shipments from Czechoslovakia as part of
                        Operation Balak, there was roughly one weapon for every three fighters and even
                        the Palmach armed only two out of every three of its active members. Initially,
                        the Haganah had no heavy machine guns, artillery, armoured vehicles, anti-tank
                        or anti-aircraft weapons.[33]

                        www.answers.com/topic/1948-arab-israeli-war#wp-_note-29

                        Operation Balak
                        During the chaotic period of the founding of the State of Israel in 1948,
                        Operation Balak was the smuggling of arms purchased in Europe, awoiding various
                        embargoes and boycotts, to the Zionists. Of particular note was the delivery of
                        23 Czechoslovakia-made Avia S-199 fighters, the post-war version of
                        Messerschmitt Bf 109 produced for the Nazi Luftwaffe.

                        www.answers.com/topic/operation-balak


                        • marcus_crassus oczywiscie ze mam racje 30.11.06, 19:06
                          gdybym nie mial to bym sie nie odzywal. w odroznieniu od prymitywow takich jak
                          ten wyploch historii nie douczam sie lektura notek z jakis lpr-owskich portali
                          internetowych.

                          jak ktos swoja wiedze czerpnie tylko z takich zrodel niech sie nie dziwi ze
                          wychodzi na glaba.
                          • oregon_state Re: oczywiscie ze mam racje 30.11.06, 19:19
                            ;))))

                            czy stranger to jest ten facet od chrystusa galla? cos takiego bylo dawno.
                            • marcus_crassus Re: oczywiscie ze mam racje 30.11.06, 19:28
                              chyba tak. choc utrzymuje ze to jego syn. jesli tak musze zauwazyc ze na forum
                              przydalby sie biolog - idealny przypadek badawczy w tematyce "dziedzicznosc
                              glupoty"

                              ps-nie gala. chodzilo oryginalnie o "celta". musze przyznac ze to byla
                              rewelacja.az sie lezka w oku kreci
              • oregon_state Israel mial w 1948 roku dwa czolgi 30.11.06, 19:35
                zdobyte na Arabach angielskie cromwelle, uzyte w lipcu 1948 w operacji Dani pod
                miastem Lod.

                Sily israelskie
                It had a mobile force, the HISH, which had 2,000 full time fighters (men and
                women) and 10,000 reservists (all aged between 18 and 25) and an elite unit,
                the Palmach composed of 2,100 fighters and 1,000 reservists.

                Yishuv's total strength was around 35,000 with 15,000 to 18,000 fighters and a
                garrison force of roughly 20,000.

                The two clandestine groups Irgun and Lehi had, respectively, 2,000–4,000 and
                500–800 members.

                Sily Arabskie

                Arab Palestinian forces
                ..According to Karsh, these groups had 11,000–12,000 members,[34] but according
                to Morris, the Najjada, which was based in Jaffa and had 2,000–3,000 members,

                The equipment of the Palestinian forces was very poor. The British confiscated
                most of their arsenal during the 1936–39 rebellion and World War II

                The Arab Liberation Army (Jaysh al-Inqadh al-Arabi) had been set up by the Arab
                League. It was an army of around 6,000 volunteers, largely from Arab countries,
                and was led by Fawzi al-Qawuqji.

                Transjordan
                Transjordan's Arab Legion was considered the most effective Arab force. Armed,
                trained and commanded by British officers, this 8,000–12,000 strong force was
                organised in four infantry/mechanised regiments supported by some 40 artillery
                pieces and 75 armoured cars. Until January 1948, it was reinforced by the 3,000-
                strong Transjordanian Frontier Force.

                Iraq
                In 1948, Iraq had an army of 21,000 men in 12 brigades and the Iraqi Air Force
                had 100, mostly British, planes. Initially the Iraqis committed 5,000 men to
                the war effort including four infantry brigades, one armoured battalion and
                support personnel. Ultimately, the Iraqi expeditionary force numbered around
                15,000 to 18,000 men.

                Egypt
                In 1948, Egypt was able to put a maximum of around 40,000 men into the field,
                80% of its military-age male population being unfit for military service and
                its embryonic logistics system being limited in its ability to support ground
                forces deployed beyond its borders. Initially, an expeditionary force of 10,000
                men was sent to Palestine under the command of Maj. Gen. Ahmed Ali al-Mwawi.
                This force consisted of five infantry battalions, one armoured battalion
                equipped with British Mark IV and Matilda tanks, one battalion of sixteen 25-
                pounder guns a battalion of eight 6-pounder guns and one medium-machine-gun
                battalion with supporting troops.

                The Egyptian Air Force had over 30 Spitfires, 4 Hawker Hurricanes and 20 C47s
                modified into crude bombers.

                By the time of the second truce, the Egyptians had 20,000 men in the field in
                thirteen battalions equipped with 135 tanks, (...) and 90 artillery pieces.[44]

                Syria
                Syria had 12,000 soldiers at the beginning of the 1948 War grouped into three
                infantry brigades and an armoured force of approximately battalion size. The
                Syrian Air Force had fifty planes, the 10 newest of which were World War II-
                generation models.
                On 14 May Syria invaded Palestine with the 1st Infantry Brigade supported by a
                battalion of armoured cars, a company of French R 35 and R 37 tanks, an
                artillery battalion and other units. minor attacks on small, exposed Israeli
                communities.[

                Lebanon
                The Lebanese army was the smallest of the Arab armies, consisting of only 3,500
                soldiers.Of these, a force of 1,000 was committed to the invasion.

                Saudi Arabia and Yemen
                Saudi Arabia sent a contingent of 800–1,200 men to fight with Egyptian forces.

                Yemen also committed a small expeditionary force to the war effort.

                • stranger.pl Re: Israel mial w 1948 roku dwa czolgi 30.11.06, 20:45
                  1)Tjaa - już lepiej, ty twierdzisz, że Izrael miał... DWA czołgi (ja twierdze,
                  w oparciu o inne źródła, że miał więcej)

                  Ale twoje twierdzenie "oregon_state" pozostaje w sprzeczności z stwierdzeniem
                  wybitnego autorytetu FŚ "GazWyb" i zjadacza wszystkich rozumów czyli niejakiej
                  Dany33, która autorytatywnie stwierdza bez cienia wątpliwości – a ona twierdzi
                  że wie co mówi!:

                  "israel w wojnie 48 roku nie mial ani jednego czolgu, balwanie."

                  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=50&w=53104138&a=53134148
                  Wygląda na to "oregon_state" że według Dany33 ty również.... jesteś bałwanem
                  bo Izrael nie miał w 1948 r. czołgów i basta i nie wiesz co mówisz:)

                  2)Marcus nie ma racji odnośnie Masserschmittów bf 109

                  Twój cyt.: "23 Czechoslovakia-made Avia S-199 fighters, the post-war version of
                  Messerschmitt Bf 109 produced for the Nazi Luftwaffe"

                  forum.gazeta.pl/forum/72,2.html?f=50&w=53104138&a=53175639
                  Wiesz jak wyglądała Avia S-199? I z czego była w 1947 i 1948 r. produkowana w
                  Czechosłowacji? Otóż aby nie drażnić nikogo nazywano tak składane z części
                  rozebranych, rozbitych lub części lezących w czeskich zakładach niemieckie
                  Messerschmitty bf 109, po czym przy drobnej zmianie nazywano to Avia S-199 ale
                  to były Messerschmitty bf 109, ten sam kształt, ten sam silnik, to samo
                  oprzyrządowanie kokpitu etc.
                  To że zostało nazwane to inaczej (Avią) nie zmienia postaci rzeczy!

                  Howgh!
    • j-k no mogli...ale sie niedoliczyli :))) 30.11.06, 07:23
      stranger.pl napisał:
      " Mogli jednak liczyć na ościenne kraje arabskie. (...)"

      PS. Przypominam dla przyzwoitosci (intelektualnej)
      ze nie jestem Zydem


      nobody is perfect.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka