projekt74 07.09.07, 09:16 Wszystkich zainteresowanych budową sieci wodociągowej i telefonicznej oraz sprawami bieżącymi zapraszam na spotkanie, które odbędzie się 11.09.2007 r. (wtorek) o godzinie 19 w Szkole Podstawowej w Nadmie. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
smietankowa moje wrażenia 21.09.07, 12:50 Generalnie negatywne niestety.. Głos zabrało 5% zebranych mieszkańców z czego 3% kompletnie nie miało racji i nic konstruktywnego do powiedzenia. Ogólne oburzenie na wszystkich za wszystko i zarzuty kierowane do niewłasciwych osób. Przepraszam w imieniu całej wsi Pana Dzielnicowego oraz Pana Kierownika Dz. Inwestycji UMiG za te kretyńskie awantury - my naprawdę nie jesteśmy tacy beznadziejni :). Odpowiedz Link
embeo Re: moje wrażenia 24.09.07, 11:15 > Przepraszam w imieniu całej wsi Pana Dzielnicowego oraz Pana > Kierownika Dz. Inwestycji UMiG za te kretyńskie awantury - my > naprawdę nie jesteśmy tacy beznadziejni :). Hmnnn... Odpowiem tylko ogólnikowo, bo na spotkaniu obecny niestety nie byłem. Myślę, że określanie społeczności naszej wsi mianem "beznadziejnych" ludzi, czy też autorów "kretyńskich awantur" to lekka przesada. Cokolwiek się na zebraniu działo nie możesz smietankowa liczyc na to, ze przyjda sami retorycy i będą się kwieciście wypowiadać. Ludzie prości posługują się bardziej emocjami, niż racjonalnym argumentowaniem. Niekoniecznie musza rozumieć zawiłości budżetu gminy i tory przeszkód proceduralnych. Ponadto pewnie wiele osób przyszło po prostu wysłuchać "co w trawie piszczy". Dopiero by się działo, gdyby tak każdy z przybyłych zechciał zabierać głos... :) Co do Pana Dzielnicowego - ja go za nic nie przepraszam. Opieszałość, z jaką radzymińska lub marecka policja reaguje na informacje o kradzieży kabli telefonicznych jest godna podziwu. A rozbrajające stwierdzenia, że "i tak nic nie mogą zrobić" przyprawiają mnie o opad szczęki. Odpowiedz Link
smietankowa Re: moje wrażenia 24.09.07, 13:11 Zupełnie inaczej było niż piszesz... A co ci ten biedny dzielnicowy zawinił? - szkoda normalnie mi gościa było :) A mieszkańców zaprezentował Pan który wprost stwierdził (wykrzyczał) że na sąsiada donosił nie będzie. I tyle. A może by się tak zsolidaryzował z pokrzywdzonym a nie ze złodziejem i policji pomógł? Idea tej instytucji jest taka że kozrystają z informacji od społeczeństwa zamiast zatrudniając etatowe wróżki. Odpowiedz Link
embeo Re: moje wrażenia 24.09.07, 13:36 > Zupełnie inaczej było niż piszesz... Ja nie piszę jak było, bo przecież mnie tam nie było. Biorę tylko w obronę te 98% populacji wsi, której się od ciebie oberwało. :) > A może by się tak zsolidaryzował z pokrzywdzonym > a nie ze złodziejem i policji pomógł? To prawda - obywatele powinni pomagać policji, jak to ma pewnie miejsce w dojrzałych społeczeństwach, w których dodatkowo policja nie kojarzy się tak negatywnie, jak u nas po 50 latach komunizmu. :) Doniesienie na sąsiada to zawsze dylemat i delikatna materia, a już zwłaszcza u nas, gdzie policja i sąd poprzestają często na stwierdzeniu "znikomej szkodliwości społecznej czynu", a ty będziesz musiała nadal obok tego sąsiada żyć. :) Ok, nie ciągnę już tego tematu, bo nie chcę pisać o czymś, czego nie widziałem. Odpowiedz Link
smietankowa w odpowiedzi na tą wzorcowo-Pisowską retorykę 26.09.07, 08:34 > > Zupełnie inaczej było niż piszesz... > > Ja nie piszę jak było, bo przecież mnie tam nie było. Biorę tylko w > obronę te 98% populacji wsi, której się od ciebie oberwało. :) Z matematyki wynika że skoro 95% ogółu nie zabrało głosu to nie podlegało mojej 'ocenie'. Negatywnie oceniam wypowiedzi 3% zebranych (z 5% którym udało się wogóle zabrać głos) - kierowane pod złym adresem, we wzburzeniu i często niestety bez racji... I NA PEWNO nie jest reprezentacja postawy mieszkańców. Nie ja nazywam społeczność naszej wsi <cytat> mianem "beznadziejnych" ludzi, czy też autorów "kretyńskich awantur" </cytat>. Czytanie tekstu ze zrozumieniem to bardzo cenna umiejetność (złośliwość celowa)... Poza tym sformułowania dotyczące nadmiaków: ludzie prości oraz tekst o "myslących inaczej" mieszkańcach - też NIE SĄ mojego autorstwa. Oświadczam niniejszym :) że mam duży szacunek do człowieka jako jednostki i nie miałam ani nie mam zamiaru nikogo obrażać (mam po prostu inną filozofię życiową). Odpowiedz Link
projekt74 Zebranie 11.09.2007 r. w telegraficznym skrócie. 25.09.07, 11:10 W związku z Państwa opiniami na temat zebrania postanowiłem zamieścić to, co sobie na jego okoliczność przygotowałem: 1. Wodociągi: • W chwili obecnej kończone są prace budowlane na Pólku. Za kilka dni ma się odbyć dobiór techniczny robót, w którym będzie uczestniczył Kierownik Referatu Inwestycji Pan Jan Wilczyński, Sołtys z Pólka i ja. Dlatego też proszę o uwagi na temat wykonanych prac jak i samego wykonawcy. Ponadto cały czas nie został rozwiązany problem ul. Ceglanej, dlatego będę prosił tu obecnego Pana Jana Wilczyńskiego o kilka słów wyjaśnień. • Teraz kilka słów o wodociągach po tej stronie rzeki. Otóż w chwili obecnej do Komitetu przystąpiło 166 osób. Z tych 166 osób pieniądze wpłaca (mniej lub bardziej regularnie) 116 osób. Aż 50 osób do dnia dzisiejszego nie wpłaciło na konto komitetu żadnych pieniędzy. Zgodnie z zawartym porozumieniem pomiędzy UMiG Radzymin a Społecznym Komitetem Budowy Sieci Wodociągowej i Kanalizacyjnej w Nadmie w dniu 29.06.2007 r. Komitet wpłacił na konto Urzędu kwotę 120 780,00 zł, dzięki czemu Urząd mógł zawrzeć umowę z wykonawcą prac projektowych firmą „ENERGAS”. W chwili obecnej firma "ENERGAS" opracowała już projekt techniczny, który został złożony do niezbędnych uzgodnień. Myślę, że w ciągu dwóch miesięcy dokumentacja będzie kompletna i Urząd będzie mógł przystąpić do wyboru wykonawcy prac budowlano – montażowych. W związku z powyższym wszystkich, którzy jeszcze mają zaległości w wpłatach proszę o jak najszybsze wniesienie na konto Komitetu zadeklarowanych pieniędzy. Ci, którzy nie wpłacą do końca roku na konto Komitetu min. 1500 zł zostaną po prostu wykreślenie z listy Członków Komitetu. Pozostałych proszę o wniesienie całej zadeklarowanej kwoty, czyli 2500 zł, do końca marca 2008 r. Mam nadzieję, że najpóźniej w kwietniu 2008 r. wykonawca prac budowlano – montażowych wejdzie na teren budowy i wtedy nie będzie już czasu na żadną zabawę w dopłacanie pieniędzy. Po prostu, każdy, kto nie wywiąże się ze swoich zobowiązań nie będzie miał wybudowanego przyłącza. Na końcu naszego spotkania będzie można spojrzeć w aktualną listę osób, które wpłacają pieniążki jak i zalegają z wpłatami. 2. Telefony: jak już zapewne Państwo wiecie w chwili obecnej budowa sieci telefonicznej właściwie dobiegła ku końcowi. Zgodnie z uzyskanymi informacjami na jutro planowany jest odbiór wybudowanych urządzeń telekomunikacyjnych. Mam nadzieję, że nic nie stanie na przeszkodzie i zostanie podpisany pozytywny protokół odbioru technicznego. Jeszcze raz powtórzę, że mam nadzieję, ponieważ w ostatnim czasie kilkukrotnie przychodził do mnie wykonawcy sieci telekomunikacyjnej sygnalizując, że cały czas ktoś kradnie kable. Pamiętajcie Państwo, że tak firma jak TP S.A. nie jest instytucją charytatywną i sam nie będzie płaciła za kradzieże kabli. Po prostu przerzuci te koszty na nas, odbiorców. A my niestety musimy cierpieć podwójnie, bo nie dość, że rachunek duży to i ciągłe przerwy w dostawie zamówionej usługi. Dlatego proszę Państwa, żeby zwracać uwagę na złodziei kabli, którzy po prostu nas okradają. W większości mamy telefony komórkowe. Nie wahajmy się ich użyć widząc złodzieja. Wykręćmy nr 112 lub 997 i nawet anonimowo zgłośmy kradzież. Myślę, że złodzieje złomu raczej z daleka nie przyjeżdżają i na co dzień mamy wątpliwą przyjemność mijać się z nimi na ulicy. Nie dajmy się zastraszyć. Nas uczciwych jest znacznie więcej, więc dlaczego mamy cierpieć z powodu kilku wandali. 3. Śmieci: przypominam o akcji wywozu posegregowanych śmieci. Wywóz śmieci jest całkowicie bezpłatny. Śmieci wywożone są w każdy trzeci czwartek miesiąca. Jednocześnie przypominam, że taka akcja nie zwalnia nas z obowiązku posiadania podpisanej umowy na wywóz nieczystości zarówno stałych jak i płynnych z profesjonalną firmą. Już niedługo panowie ze straży miejskiej będą pukali do naszych drzwi i sprawdzali takie umowy. 4. Chodnik wzdłuż ul. Szkolnej: obecnie prowadzone są prace projektowe chodnika na ul. Szkolnej do ul. Starej. Niestety nie dość, że jest tam mało miejsca, to jeszcze projektanci sieci telefonicznej nie uwzględnili tam sieci kablowej i ku mojemu wielkiemu zdziwieniu zostawili sieć napowietrzną. Już podjęliśmy pewne działania, żeby zmienić ten stan rzeczy i mam nadzieję, że dzięki przychylności TP S.A. oraz mieszkańców ul. Szkolnej nie tylko uda nam się przebudować istniejącą sieć telefoniczną, ale również zostanie wybudowany chodnik. 5. Przepust na ul. Jaworówka: jak zapewne Państwo zauważyli kilka tygodni temu został wreszcie przebudowany przepust na ul. Jaworówka. W chwili obecnej można już nie tylko bezpiecznie przejechać, ale też przejść. 6. Ulica Rzeczna: w ostatnim czasie na ul. Rzecznej od ul. Starej do mostu został wysypany gruz, który już został rozepchany. W chwili obecnej podobna sytuacja ma miejsce od mostu do ul. Pólko. Gruz jest przywożony dzięki uprzejmości jednego z mieszkańców naszej miejscowości i ma stanowić dobrą podbudowę pod docelową nawierzchnię. Mam nadzieję, że podobnie jak na ul. Prymasa Tysiąclecia będzie to nawierzchnia z tzw. destruktu, czyli pokruszonego asfaltu. Ponadto w Zakładzie Energetycznym został złożony wniosek o wydanie warunków przyłączenia oświetlenia na ul. Rzecznej od ul. Pólko w kierunku mostu. 7. Zmiana planu przestrzennego: jak już Państwa wcześniej informowałem na terenie Nadmy odbywa się zmiana przeznaczenia gruntu. Ze względu na skomplikowaną sytuację prawną, plany GDDKiA oraz tereny zalewowe zmiana przeznaczenia gruntu dotyczy tylko terenu pomiędzy ul. Szkolną, Jaworówka, Starą i Poziomkową. Reszta terenów będzie przekształcana w następnej kolejności, po ostatecznym ustaleniu z GDDKiA przebiegu trasy S8 oraz wypracowaniu porozumienia z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w sprawie terenów zalewowych. 8. Biblioteka + Szkoła: na ostatniej sesji Rady Miejskiej 28.08.2007 r. została podjęta uchwała dotycząca sprzedaży nieruchomości, na której obecnie stoi budynek biblioteki. Zgodnie z ustaleniami uzyskane ze sprzedaży tej nieruchomości środki zostaną przeznaczone na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Nadmie. Taka lokalizacja biblioteki ułatwi dostęp do księgozbioru wszystkim mieszkańcom Nadmy a w szczególności najmłodszym dzieciom, a także pozwoli Gminie ograniczyć koszty związane z funkcjonowanie obecnego budynku biblioteki, który powoli popada w ruinę. Niestety na dzień dzisiejszy w budynku szkoły nie ma żadnego wolnego pomieszczenia, do którego można byłoby przenieść bibliotekę. Ponadto w roku szkolnym 2007/2008 w jednej z istniejących sal lekcyjnych zostanie uruchomiona pracownia komputerowa. W związku z powyższym zaistniała konieczność pilnej rozbudowy budynku szkoły o dodatkowe trzy sale lekcyjne, szatnię oraz bibliotekę, z której będą mogły korzystać zarówno dzieci jak i mieszkańcy wsi. Reasumując, uzyskane ze sprzedaży tej nieruchomości pieniądze maja zostać w całości przeznaczone na rozbudowę Szkoły. 9. GDDKiA: w dniu 17.04.2007 r. złożyłem wniosek do GDDKiA o wykonanie dodatkowych pasów na drodze krajowej nr 8 Warszawa – Białystok, umożliwiających bezkolizyjny skręt w prawo w ulicę Pólko oraz bezpieczny wyjazd z tej ulicy w stronę Radzymina. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem oficjalnej odpowiedzi z GDDKiA. Kilkakrotnie dzwoniłem do GDDKiA i usłyszałem, że cała trasa nr 8 jest w chwili obecnej w fazie modernizacji i na pewno przyjdzie czas nasz odcinek. Pożyjemy zobaczymy. 10. Autobusy: zaczął się rok szkolny i znowu jak bemurang powróciły problem komunikacji. W sierpniu kilkakrotnie prosiłem naszego przewoźnika, żeby wprowadził przynajmniej jeszcze jeden kurs około godz. 6:30. Niestety poinformował on mnie, że zarówno ze względów technicznych jak i ekonomicznych nie ma takich możliwości. Próbowałem rozmawiać z innymi przewoź Odpowiedz Link
projekt74 Zebranie 11.09.2007 r. w telegraficznym skrócie cd 25.09.07, 11:18 ciąg dalszy o autobusach: ... przewoźnikami, ale żaden z nich nie zgodził się jeździć na tej trasie. Problem komunikacji ponownie poruszyłem na ostatniej sesji. Kilka dni po sesji burmistrz poinformował mnie, że znalazł nowego przewoźnika, który specjalnie dla potrzeb naszej Gminy założy coś w rodzaju PKS Radzymin. Ponoć w chwili obecnej nasz nowy przewoźnik jest na etapie załatwiania koncesji na przewóz osób oraz załatwiania kredytu na zakup pięciu nowych autobusów. Tyle mogę Państwu powiedzieć. Na pewno więcej powiedziałby nam Pan burmistrz, który był zaproszony na dzisiejsze spotkanie, jednak ze względu na inne obowiązki dzisiaj nie dotarł do Nadmy. Jeśli chodzi o przystanki to tak jak Państwu wcześniej mówiłem: Nadzór Ruchu Drogowego wyraził zgodę tylko na jedną lokalizację na ul. Starej niedaleko skrzyżowania z ul. Szkolną i już za kilka dni przystanek w tym miejscu stanie. (Śliczny przystanek stoi zaledwie od kilku dni a już można na nim znaleźć niewybredne napisy typu HWDP. Ciekawe jak długo będzie jeszcze nam służył). 11. DYSKUSJA, która wzbudziła takie emocje. Pozdrawiam, Marek Brodziak tel. 0 503 025 989 Odpowiedz Link
embeo Re: Zebranie 11.09.2007 r. w telegraficznym skróc 25.09.07, 12:35 Panie Marku, Świetnie, że zamieścił pan te materiały na forum. To czytelna synteza aktualnego stanu różnych problemów i rzeczy do załatwienia w Nadmie. Mam tylko takie wątpliwości: > Pamiętajcie Państwo, że tak firma jak TP S.A. nie jest > instytucją charytatywną i sam nie będzie płaciła za > kradzieże kabli. Po prostu przerzuci te koszty na nas, > odbiorców. Nie bardzo rozumiem, na czym miałoby polegać przerzucanie kosztów kradzieży na abonentów? Podwyższanie rachunków o koszt ukradzionych kabli? :) Firma TP SA to komercyjna spółka prywatna, która świadczy jednolite usługi na terenie całego kraju i raczej nie wprowadza "specjalnej taryfy" dla mieszkańców terenów dotkniętych plagą złodziejstwa. Problem kradzieży infrastruktury tej spółki to problem między TP SA, złodziejami i policją. Jeżeli spółka nie radzi sobie z kradzieżami, powinna zwinąć interes i przerzucić się np na handel warzywami. Jestem natomiast w stanie zrozumieć Pana wypowiedź jako mechanizm docierania do świadomości niektórych "myslących inaczej" mieszkańców wsi, którzy nie rozumieją, że tolerowanie i obojętność wobec tych złodziei (często naszych sąsiadów) to strzelanie sobie w stopę, bo wtedy nie będzie w tej wsi ani telefonów, ani autobusów, ani wodociągów tylko trzeci świat. > Wykręćmy nr 112 lub 997 i nawet anonimowo zgłośmy kradzież. Zapewniam Pana, że niejednokrotnie w chwilę po przecięciu kabli prowadzących do Nadmy zgłaszałem ten fakt na policji. Policja obiecała interwencję, a gdy jechałem na drugi dzień rano do pracy, z bezsilnością obserwowałem słupy przy ul. Starej ogołocone z kabli. Myślę, że kluczem do walki z tą plagą jest wprowadzenie przez ustawodawców mechanizmów kontrolowania/koncesjonowania skupów złomu, bo samym złodziejom niewiele obecnie grozi (znikoma szkodliwość itp) Odpowiedz Link
smietankowa wtrącę się: 25.09.07, 14:17 > Nie bardzo rozumiem, na czym miałoby polegać przerzucanie kosztów > kradzieży na abonentów? Podwyższanie rachunków o koszt ukradzionych > kabli? :) Tu chodzi o prostą zasadę biznesową: jak masz za wysokie koszty to albo musisz je zmniejszyć albo zwiększyć przychody. Odpowiedz Link
projekt74 Re: Zebranie 11.09.2007 r. w telegraficznym skróc 25.09.07, 14:39 > Jestem natomiast w stanie zrozumieć Pana wypowiedź jako mechanizm > docierania do świadomości niektórych "myślących inaczej" mieszkańców > wsi, którzy nie rozumieją, że tolerowanie i obojętność wobec tych > złodziei (często naszych sąsiadów) to strzelanie sobie w stopę, bo > wtedy nie będzie w tej wsi ani telefonów, ani autobusów, ani > wodociągów tylko trzeci świat. Gratuluję spostrzegawczości. > Myślę, że kluczem do walki z tą plagą jest wprowadzenie przez > ustawodawców mechanizmów kontrolowania/koncesjonowania skupów złomu, > bo samym złodziejom niewiele obecnie grozi (znikoma szkodliwość itp) Zgadzam się >To prawda - obywatele powinni pomagać policji, jak to ma pewnie >miejsce w dojrzałych społeczeństwach, W pełni się zgadzam i dlatego właśnie zaprosiłem na zebranie naszego dzielnicowego, żeby przełamać lody (zarówno z jednej jak i z drugiej strony). > Firma TP SA to komercyjna spółka prywatna, która świadczy jednolite > usługi na terenie całego kraju i raczej nie wprowadza "specjalnej > taryfy" dla mieszkańców terenów dotkniętych plagą złodziejstwa. Zapewne TP SA nie wprowadzi "specjalnej taryfy" dla mieszkańców terenów dotkniętych plagą złodziejstwa, ale nie wierzę, że nie uwzględnia strat z tytułu kradzieży kabli w swoich taryfach. Biorąc pod uwagę skalę kradzieży nie mogę zrozumieć, dlaczego TP SA nie współpracuje z jakąś firmą ochroniarską, która w przypadku przecięcia kabla po paru minutach (najlepiej dwóch) znalazłaby się na miejscu. Ze względów technicznych jest to do wykonania. Ale niestety nie jest to jedyna sprawa, jakiej nie jestem w stanie zrozumieć w tym kraju. Odpowiedz Link
embeo Re: Zebranie 11.09.2007 r. w telegraficznym skróc 25.09.07, 15:34 > Biorąc > pod uwagę skalę kradzieży nie mogę zrozumieć, dlaczego TP SA nie > współpracuje z jakąś firmą ochroniarską, która w przypadku > przecięcia kabla po paru minutach (najlepiej dwóch) znalazłaby się > na miejscu. Z moich informacji wynika, że tego rodzaju system Tepsa testuje obecnie w jednej z podwarszawskich miejscowości. :) Odpowiedz Link