Dodaj do ulubionych

Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :)

31.08.03, 19:00
Kupiony za 1 (slownie jeden) zloty :)

Autorzy zwani specjalistami - same slawy: Astronomia i matematyka - Roman
Hampel, filozofia - Leszek Kolakowski, fizyka - Andrzej Soltan, hist.
starozytna - Iza Biezunska Malowist, hist. sredniowieczna - Marian Malowist,
leksykograf polonista - Stanislaw Skorupka, filologia - Jan Safarewicz...

Porównywany ze słownikiem z 1991 roku. Oto próbki, pisownia oryginalna.


1954 - gangster: bandyta w Stanach Zjednoczonych, czlonek szajki bandyckiej.
Gangsterzy dzialaja przy biernosci (lub cichym poparciu) przekupionych przez
siebie wladz.

1991 - gangster: czlonek szajki bandyckiej, gangu.


[ Która definicja jest obecnie prawdziwsza? ]



1954 - libido: 1. zadza. 2. psych. termin uzywany przez psychoanalityków
wszystkich odcieni na oznaczenie wewnetrznego zródla i wlasciwego motoru
zycia psychicznego czlowieka; jest nim wg. Z. Freuda (twórcy psychoanalizy)
jedynie instynkt plciowy, wg. A. Adlera (twórcy psychologii indywidualnej)
instynk mocy, a zdaniem E. Junga (twórcy psychologii indywidualnej) obydwa
wymienione instynkty i plynaca z nich ogólna energia psychiczna organizmu
ludzkiego.

1991 - libido: energia uczuciowa i psychiczna plynaca z prymitywnych impulsów
bilogicznych, podstawowe pojecie z zakresu psychoanalizy wprowadzone przez Z.
Freuda; poped seksualny.

[Kiedys wiedzieli wiecej? ]


1954 - feminizm: ogólna nazwa prądów w burzuazyjnym ruchu kobiecym, walczacym
o równouprawnienie kobiet z mezczyznami przy zachowaniu zasad ustroju
kapitalistycznego.

[Bez komentarza - kobiety na traktory! ]


1954 - chuligan: lobuz, awanturnik, rzezimieszek, ten kto wskutek wrogiego
stosunku do spoleczenstwa i jego urzadzen narusza normy zachowania
obowiazujace w miejscach publicznych, niszczy bezmyslnie mienie spoleczne,
prowokuje publiczne awantury, zaczepia po pijanemu przechodniów itp.


1991 - chuligan: czlowiek naruszajacy obowiazujace normy wspólzycia
spolecznego, lobuz, awanturnik.


[zaczepia itepe...????? ]
Obserwuj wątek
    • anahella Re: Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :) 31.08.03, 19:29
      aand napisał:

      > 1954 - gangster: bandyta w Stanach Zjednoczonych, czlonek szajki bandyckiej.
      > Gangsterzy dzialaja przy biernosci (lub cichym poparciu) przekupionych przez
      > siebie wladz.
      >
      > 1991 - gangster: czlonek szajki bandyckiej, gangu.
      >
      > [ Która definicja jest obecnie prawdziwsza? ]

      Masz prawdziwy wehikul czasu,tylko ze licznik zepsuty i nie wiadomo, ktory rok
      wskazuje:)
      • ralston Re: Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :) 01.09.03, 10:31
        Aand - dawaj więcej - to ciekawe! Co tam jest np. pod hasłem spekulacja,
        spekulant :)?
    • aand Re: Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :) 02.09.03, 06:41

      1954 - faszyzm: najbardziej reakcyjna, otwarcie terrorystyczna forma dyktatury
      kapitału finansowego, ustanowiona przez imperialistyczna burzuazje w celu
      zduszenia klasy robotniczej oraz elementów postepowych w spoleczenstwie i
      zachowania kapitalizmu. F. wykorzenia demokracje wewnatrz kraju i w drodze
      wojny totalnej zagraza innym krajom i narodom i ujarzmia je w interesie
      magnatów kapitalu finansowego. Ogólna podstawa faszyzmu jest imperializm.
      Ustrój faszystowski zostal wprowadzony w najpierw w Wloszech (1922), pózniej w
      Niemczech (1933) i szeregu innych krajów (w Japonii, Polsce [sic!], Bulgarii i
      in.). Dojsciu faszystów do wladzy sprzyjala sprzedajna polityka
      socjaldemokratów. W Niemczech f. wystapil pod oszukancza nazwa "narodowego
      socjalizmu" i ustanowil rzady krwawego terroru wobec mas robotniczych i Zydów,
      którym zapowiedział calkowita zaglade. F. opiera sie na teorii rasowej, wedlug
      której burzuazja [!!!] tego lub innego narodu ma "prawo" dp panowania nad
      swiatem i uwaza sie za jedynie "pelnowartosciowa" rase w przeciwienstwie
      do "niepelnowartosciowych" narodów i ras. Faszysci hitlerowscy i ich sojusznicy
      przygotowali i wywolali II wojne swiatowa o nowy podzial swiata, podbicie i
      zniszczenie Zwiazku Radzieckiego, zagarneli i ujarzmili cala Europe zachodnia i
      srodkowa, a 22 czerwca 1941 r. napadli na kraj Rad. Historyczna zasluga narodów
      Zwiazku Radzieckiego przed cala postepowa ludzkoscia polega wlasnie na tym, ze
      kierowaly one i kieruja walka przeciw faszyzmowi. Faszystowska polityke
      przygotowania i rozpetania nowej wojny prowadza amerykansko-angielscy
      imperialisci, którzy snuja urojone plany ustanowienia swego panowania nad
      swiatem.


      1954 - komunizm: wyzsza formacja spoleczna, która nastepuje po formacji
      kapitalistycznej, majaca dwie fazy rozwoju: socjalizm i komunizm; socjalizm
      jest pierwsza nizsza, komunizm - druga wyzsza faza rozwoju jednej i tej samej
      formacji, powstalej w wyniku obalenia kapitalizmu i zwyciestwa proletariackiej
      rewolucji oraz ustanowienia dyktatury proletariatu, w wyniku zwycieskiego
      budownictwa socjalistycznego pod kierownictwem partii komunistycznej,
      uzbrojonej w genialne zdobycze nauki Marksa-Engelsa-Lenina-Stalina. W formacji
      komunistycznej nie ma róznic klasowych, nie ma wyzysku czlowieka przez
      czlowieka, srodki produkcji pozostaja w pelnej zgodnosci ze stanem sil
      wytwórczych, istnieja nieograniczone mozliwosci rozwoju tych sil i rozwoju
      jednostki ludzkiej; wszystkie przezytki kapitalizmu w swiadomosci ludzkiej
      zostana zlikwidowane, zniesione beda w pelni róznice miedzy praca umyslowa i
      fizyczna [!!!????], miedzy miastem a wsia, nauka i sztuka osiagna najwyzszy
      rozwój, poziom kulturalny ludzkosci podniesie sie gwaltownie, praca przestanie
      byc tylko srodkiem do zycia, stajac sie pierwsza potrzeba zyciowa, nawykiem, a
      zródla bogactwa narodowego beda tak obfite, ze kazdy pracujac wedle swych
      zdolnosci bedzie wynagradzany wedlug swoich potrzeb. Glówna kierownicza sila
      przy przejsciu do pelnego komunizmu jest panstwo socjalistyczne, które bedzie
      utrzymywalo sie tak dlugo jak nie zostanie zlikwidowane okrazenie
      kapitalistyczne kraju budujacego komunizm. Rozwój rewolucji socjalistycznej w
      skali swiatowej nieuchronnie doprowadzi do zwyciestwa komunizmu na calym
      swiecie. Zwiazek Radziecki, zbudowawszy u siebie socjalizm, realizuje zwyciesko
      zadania topniowego przejscia od socjalizmu do komunizmu.


      1954 - spekulacja: 1. przestepstwo [!!!] polegajace na skupowaniu i dalszej
      sprzedazy produktów rolnych i przedmiotów powszechnego uzytku w celach zysku 2.
      ekon. w systemie kapitalist. - produkcja i handel obliczone na szybki i
      wygórowany zysk; s. gieldowa - gra na gieldzie w celu uzyskania róznicy
      kursowej 3. filoz. wlasciwe idealizmowi dociekania abstrakcyjne, nie
      ugruntowane, nie liczace sie z rzeczywistoscia, z doswiadczeniem, oderwane od
      zycia i praktyki.


      1954 - sandwich-man: zywa reklama, czlowiek niosacy równoczesnie dwa plakaty;
      jeden na piersiach, drugi na plecach; ponizajaca forma wykorzystywania
      bezrobotnych, stosowana w krajach kapitalistycznych.


      1954 - demagogia: sposób wplywania na na niewyrobione politycznie masy ludowe
      przy pomocy wszlkiego rodzaju ponetnych, ale falszywych obietnic, frazesów lub
      pochlebstw; glówna metoda burzuazyjnych i faszystowskich partii.


      1954 - okulary: szkla w oprawie z uchwytami zachodzacymi za uszy, sluzace do
      poprawy wzroku lub ochrony oczu.


      1954 - robinsonada: zamierzona daleka wyprawa chlopców, wywolana zadza przygód
      i zakonczona smetnym powrotem do domu; nazwa pochodzi od bohatera znanej
      powiesci Defoe'a "Robinson Crusoe".
      • ralston Re: Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :) 02.09.03, 10:07
        Piękne definicje, aż się łezka w oku kręci... :)))
        • aand Re: Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :) 02.09.03, 10:11
          ralston napisał:

          > Piękne definicje, aż się łezka w oku kręci... :)))


          ...znaczy sie ckni Ci sie? ;)
          • ralston Re: Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :) 02.09.03, 10:16
            aand napisał:

            > ralston napisał:
            >
            > > Piękne definicje, aż się łezka w oku kręci... :)))
            >
            >
            > ...znaczy sie ckni Ci sie? ;)

            Ze śmiechu mi się kręci...
        • awee Re: Slownik Wyrazów Obcych rocznik 54 :) 02.09.03, 10:13
          ralston napisał:

          > Piękne definicje, aż się łezka w oku kręci... :)))

          Biorąc pod uwagę rocznik, to nie wszystkim..... :)))
    • awee Trochę wcześniej - rok 1952 :) 03.09.03, 17:44

      Znalazłam w domu Konstytucje Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z 22 VII 1952r
      i wśród wielu artykułów spodobał mi się krótki punkt w rozdziale Ustrój
      społeczno-gospodarczy :)

      "Przodownicy pracy otoczeni są powszechnym szacunkiem narodu"
      • habitus Re: Trochę wcześniej - rok 1952 :) 08.09.03, 08:35
        Od razu przypomina mi się definicja wyrazu "koń" z encyklopedii Glogera: " koń
        jak wygląda, każdy widzi" albo "lis": "lis jest chytry, a pod spodem biały". Co
        za zwięzłość...
        • rodrig_von_falkenstein Re: Trochę wcześniej - rok 1952 :) 17.09.03, 21:43
          Od razu przypomina mi się definicja wyrazu "koń" z encyklopedii Glogera: " koń
          > jak wygląda, każdy widzi"

          to hasło ma jeszcze starsze żródło. Pochodzi z pierwszej
          polskiej "encyklopedii" ks. Chmielowskiego "nowe ateny, albo Akademia wszelkiej
          Sciencyi pełna". Radzę poczytać tę ksiegę bzdur i legend. Zwłaszcza takie hasła
          jak: Jednorożce (mało ich i żyją daleko) czy Feniks Ptak (jeden ino na świecie)
          • ralston Re: Trochę wcześniej - rok 1952 :) 17.09.03, 23:40
            Witam nowego Forumowicza na Tea Time.
    • aand Re: Mała Encyklopedia Przyrodnicza 57 :) 16.06.04, 10:20
      Już wiem wszystko. Z 4 złote (początkowo było 5 :) Dzięki
      wysiłkowi PWN mam w domu Drzewo Wiadomości Dobrego i Złego ( A w
      zasadzie dzięki "Schlag nach Natur", bo to przedruk :) Jest
      wszystko. Teraz żadna tajemnica nauki nie ukryje się przede mną.
      Zostanę mędrcem uczonym w piśmie albo i lepiej (przynajmniej na
      stan wiedzy w 1957 r. :) Skończyły się "mroczne stulecia", teraz
      wiedza stanie się faktem i nikt nie powie że trzeba trochę
      poczytać...
      O co nie zapytacie jest - jest artmetyka liczb kardynalnych,
      jest kombinatoryka i krzywe stożkowe. Jest warunek konieczny i
      dostateczny i indukcja zupełna. O dowodzie nie wprost i rozrywki
      i ciekawostki matematyczne też są. Podział czasu i jego
      mierzenie, co to znaczy "mierzyć", przeliczenie jednostek
      krajowych na metryczne, miary kątów. Siła, pojęcie fali,
      mechanika, głos, światło, ciepło, magnetyzm, elektryczność (aż
      dreszcz przebiega przez ciało), pojęcie fali. Jest materia,
      stechiometryczne obliczenia chemiczne (?), metale, niemetale,
      chemia w gospodarstwie domowym i Wszechświat. Planety, komety i
      meteory. Słońce i Ziemia, magnetyzm ziemski, minerały, skały,
      jak wyznaczyć Południe za pomocą zegarka (wskazówkowego), co to
      jest życie według Engelsa, znaki biologiczne, sładniki żywej
      materii, wymiary roślin, budowa i przemiana materii roślin,
      przegląd świata zwierzęcego, najważniejsze rasy gęsi,
      rozmnażanie, wzrost, wiek. Człowiek, hormony i witaminy,
      pochodzenie człowieka, przegląd ważniejszych schorzeń, nagła
      pomoc w nagłych wypadkach, errata.


      Lewiatan, albo i co... ;)
      • all2 Re: Mała Encyklopedia Przyrodnicza 57 :) 16.06.04, 16:30
        o matko...
        zawołać Alexa? :DDD
        • aand Re: Mała Encyklopedia Przyrodnicza 57 :) 16.06.04, 20:46
          all2 napisała:

          > o matko...
          > zawołać Alexa? :DDD

          Tak! Tak! Pojedynek wagi superciężkiej na antyczne słowniki... ;))
          • all2 Re: Mała Encyklopedia Przyrodnicza 57 :) 16.06.04, 22:25
            pożyczyć Ci w razie potrzeby trochę amunicji? mam Schlag nach Natur w
            oryginale, dobra teutońska jakość ;)
            • aand Re: Mała Encyklopedia Przyrodnicza 57 :) 17.06.04, 08:12
              all2 napisała:

              > pożyczyć Ci w razie potrzeby trochę amunicji? mam Schlag nach Natur w
              > oryginale, dobra teutońska jakość ;)


              To zależy czym mój szanowny adwersarz będzie się posiłkował... ;)
          • ralston Re: Mała Encyklopedia Przyrodnicza 57 :) 26.06.04, 18:58
            aand napisał:

            >
            > Tak! Tak! Pojedynek wagi superciężkiej na antyczne słowniki... ;))
            >
            >
            Z antycznych słowników posiadam 'Słownik pisarzy antycznych', ale czuję, że to
            za mało, żeby wziąć udział w pojedynku ;)
    • aand Re: Mały Ilustrowany Leksykon Techniczny 82 11.07.04, 20:50
      Ej, daleko zaszła nam technika. Niby 22 lata a jak się czyta to cała epoka
      minęła...
      • janiolka Kuchnia domowa 85 11.07.04, 22:15
        niby dziedzina inna, a wnioski mam te same...
      • ogabignac Re: Mały Ilustrowany Leksykon Techniczny 82 11.07.04, 22:51
        Ani pojąć ani zrozumieć.
        Bo weźmy takie BMW - 32-letnie, 22-letnie i te 12-letnie.
        Kosztują tyle samo, w takim samym stopniu są zużyte i o czym to świadczy?
        Ano, że w pewnym momencie rachunek producenta wziął górę nad dobrem posiadacza
        samochodu. Zaprzestano usprawniać te elementy które w samochodach zużywały się
        najszybciej tylko "udoskonalono" te które były najtrwalsze by wszystko szło
        w równym stopniu. Efekt jest taki, że stare dobre marki idą w górę a te sprzed
        12 lat nadają się tylko na złom. Branża producentów samochodów ma sprzedawać
        nowe produkty a nie zajmować się naprawianiem starych.
        Są na szczęście warsztaty gdzie składa się ręcznie na zamówienie 5 sztuk na
        miesiąc ale to niestety nie na nasze kieszenie.
        Szkoda bo technika mogłaby już być dużo dalej.
    • aand Re: Fajne lekcje. I nie takie stare :) 23.07.04, 08:36
      druid.if.uj.edu.pl/~janek/lekcje.html
    • aand Re: 1000 pytań i odpowiedzi z dziedziny techniki 06.08.04, 21:58
      Jest naród który zna odpowiedź ja pytanie jak powstał Wszechświat. To Węgrzy a
      odpowiedź brzmi: "1000 keredes - felet a technika vilagbol". Już w 1964 roku w
      Budapeszcie wiedzieli wszystko:wiedzieli jak a jest różnica między ciężarem a
      masą kosmonauty, dlaczego skopana ziemia wolniej wysycha, albo dlaczego
      wypływający z kranu zwarty, cienki strumień wody zwęża się coraz bardziej i
      przerywa na krople? Dlaczego ubija się białko jajka na pianę i jakie znaczenie
      przemysłowe ma pienienie się materiałów. Okurde! No właśnie - dlaczego nie ma
      gradu zimą a występuje gdy jest ciepło (eee, to akurat wiedziałem :) Ale jak
      jest przyczyna szumu w muszli klozeto, to znaczy morskiej to nie wiedziałem,
      jak dawno używamy mydło (dawno, a niektórzy niedawno ;), kto zjada arsen, jakie
      otaczają nas pola sił, I czy wiecie że w waszej obrączce płynie prąd?! I co
      powoduje ten prąd? ;) A w ogóle to jak wytwarza się rurę? Dlaczego mleko jest
      zdrowe, smalec czy olej, jak ze skóry baraniej zrobić nutrie? Fenomenalne...

      I to wszystko za nic. Ktoś położył obok śmietnika. Albo kosmiczne cywlilizacje
      dają nam dyskretny znak... ;)
      • habitus Re: 1000 pytań i odpowiedzi z dziedziny techniki 06.08.04, 22:05
        A jest odpowiedź na zagadkę bytu?
        • aand Re: 1000 pytań i odpowiedzi z dziedziny techniki 06.08.04, 22:12
          habitus napisała:

          > A jest odpowiedź na zagadkę bytu?

          Jest. Ile skrętów jest w jednym kilogramie kordonka...
          • habitus Re: 1000 pytań i odpowiedzi z dziedziny techniki 06.08.04, 22:47
            Aand, pod jakim e-mailem można Cię dopaść? Napisz mi na priv. Może będę do
            Ciebie miała sprawę jaką ze zagranicy....
    • ineess Re: Sprostowanie odnośnie czarnych dziur 06.08.04, 23:11
      Galeria z dziurami

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka