Dodaj do ulubionych

wczesne stadium choroby ???

23.05.07, 16:25
Witam,
może najpierw przedstawię swój przypadek:
Mojego męża coś ugryzło (ukąsiło) w łydkę podczas gry w piłkę. Było to równo
miesiąc temu. Zapiera się, że to nie kleszcz, że ewentualnie mucha. Nie było
widać wyraźnej ranki, czy miejsca ukąszenia. Trochę go swędziało - więc
drapał. Po jakimś tygodniu na łydce zrobił mu się rumień (a nawet dwa),
nierówne, średnicy ok 5 cm, ciepłe.
Wysłałam go do lekarza. Wrócił z jakimiś lekami odczulającymi dla alergików.
Lekarka powiedziała mu, że to napewno nie kleszcz skoro go nie widział i że
rumień przy kleszczu to regularne kółko z białą obwódką. No i przez tydzień
żarł te leki i nic się nie zmieniało.
Wysłałam go po raz drugi - z informacją, że bez skierowania na szczegółowe
badania ma nie wracać. No i lekarka mu powiedziała, że może mu wypisać
skierowanie do poradni chorób odzwierzęcych (w której trwa strajk). Więc mój
małżonek zadeklarował, że sam zrobi sobie te badania i za nie zapłaci.
Pojechał do laboratorium i zrobił test met. elisa. Wyniki - igg 1,6, igm 3,6.
Na tej drugiej wizycie dostał też antybiotyk na tydzień. W tej chwili nie
pamiętam jaki - bo mąż często wyjeżdża i zabrał go ze sobą. Po nim rumień
zszedł.
Wtedy jeszcze nie wiedziałam tego wszystkiego - co mogłam dzisiaj przeczytać
na tym forum między innymi na temat wiarygodności tych testów.
Oprócz rumienia nie ma żadnych objawów. Co dalej? Powinien to dalej
diagnozować czy ja mu niepotrzebnie suszę głowę? Nie chciałabym, żeby coś
zaniedbał przez ten swój brak czasu i wyjazdy - choć on uznał, że jest
wyleczony bo wyniki badań ujemne (wg. norm podanych na blankiecie z wynikiem)
i rumienia już nie ma - czyli to nie borelioza.
Wiem, że testy elisa nie są wiarygodne - ale nigdzie nie znalzałam informacji
co oznacza taki poziom przeciwciał. Że kiedyś zetknął się z chorobą czy
nigdy ? Do jakiego lekarza teraz ?
Pozdrawiam,
coco
Obserwuj wątek
    • fikemola Re: wczesne stadium choroby ??? 23.05.07, 17:10
      trudno ci coś doradzić... oczywiście jeśli to był rumień od kleszcza to 100%
      borelioza, trzeba zrobić test western blot albo/i PSR w Poznaniu. Nikt prócz
      was nie widział tego rumienia więc tylko wy możecie ocenić co to było. Kleszcza
      mógł nie widzieć. Rumień nie musi mieć żadnej obwodki... (mój nie miał a
      kleszcz był)możesz pooglądać w sieci, wpisz "erythema migrans" i porównaj.
      Koniecznie przeczytaj FAQ, tam są odpowiedzi smile

      pozdrawiam
      fikemola
      • fikemola Re: wczesne stadium choroby ??? 23.05.07, 17:10
        PCR w Poznaniu, sorry za błąd
    • zazule Re: wczesne stadium choroby ??? 23.05.07, 17:16
      Czesc
      na forum był juz poruszany pare razy takie przypadki. Poczytaj forum to sie
      wszystkiego dowiesz. Przy rumieniu antybiotyk na tydzien to za krótko.
      Badanie testem Elisa nie jest wiarygodne ale to juz wiesz.

      pozdr
      zaz

      • kantyczka do Autorki postu 23.05.07, 18:50
        Ja jestem identycznym przypadkiem, jak Twój mąż- 4 lata temu 2 rumienie na
        łydce, przeleczona 6 tygodni amoksycyliną tydzień po po wystąpieniu
        rumienia(gdybym wtedy wiedziała, to co wiesz Ty teraz wies z lektury forum
        bb...), miałampóźiej różne objawy Bb, teraz wyszedł pozytwny PCR w
        Poznaniu-rozpoczęłam wielomiesiecze leczenie. Wy macie szansę uporać się tym o
        wiele krótszą terapią abx-więc nie zwlekajcie
        Pozdrawiam serdecznie
        Magda
    • bea1964 Re: wczesne stadium choroby ??? 23.05.07, 20:59
      Nie tylko kleszcze przenoszą boreliozę,więc brak kleszcza nie świadczy o braku
      choroby.A rumień był.
      Na tak wczesnym etapie test Elisa nawet jakby był testem doskonałym/a nie jest/
      i tak nie wyszedłby dodatnio bo za wcześniej.
      Raczej radzę włączyć leczenie pełną dawką antybiotyku,najlepiej doxycycliny
      przez okres ok.6 tygodni.Jest to mniejsze zło niż czekanie na możliwy rozwój
      choroby.Beata.
      bb.werbowy@poczta.onet.pl
      • dx771 Re: wczesne stadium choroby ??? 23.05.07, 21:07
        Do p. Beaty:
        1. Ile wynosi pełna dawka doxy dla dorosłej osoby?
        2. Od jakiego wieku można podawać doxy a jak nie można to czym ja zastapić przy
        profilaktycznym zastosowaniu po ukąszeniu?

        Dziekuję.
        • bea1964 Re: wczesne stadium choroby ??? 24.05.07, 21:58
          dx771-pełna dawka doxycycliny wynosi 5-6 mg/kg masy ciała i tylko w taki sposób
          można ustalić dawkowanie.Doxycyclinę można stosować od 10 roku życia.Wcześniej
          zostaje amoxycyclina,ewentualnie plus makrolidy/lepiej/.Beata.
          bb.werbowy@poczta.onet.pl
        • zazule Specjalne info dla Dx od Lifeontheice 27.05.07, 13:12
          "Tetracykliny sa zakazane ponizej 8 lat, ale w Stanach leczy sie
          Rocky Mountains spotted fever i czesto brucelloze, tetracyklinami w
          kazdym wieku. Przewaznie jest to doksycyklina i monocyklina, a
          leczenie trwa okolo 10 dni, dluzej jezeli sa komplikacje"

          Good Luck DXsmile

          Pozdr
          zaz
    • coco13 Re: wczesne stadium choroby ??? 24.05.07, 10:51
      Dziękuję wszystkim za zaiteresowanie.
      Uzmysławiam sobie, że człowiek sam musi zatroszczyć się o swoje 4 litery bo nie
      ma co liczyć na pomoc pierwszego lepszego "specjalsty"
      Czy PCR w takim stadium może wyjść pozytywnie?
      Gdzie zrobić inne testy niż Elisa w Białymstoku.
      Okazuje się, że po drugiej wizycie u lekarza mąż dostał doxy 200 przez 5 dni.
      Ile czasu ma na to, żeby spotkać się z lekarzem - żeby załapac się na krótkie
      leczenie? Wiem, że im wcześniej tym lepiej - ale czy jest jakaś granica?
      Pozdrawiam,

      P.S. Czemu wycofali szczepionkę ? (martwię się na zapas o 1,5 roczne dziecko,
      które większość czasu spędza na podwórku w parku, lesie, na trawniku...)
      • nataszkam Re: wczesne stadium choroby ??? 24.05.07, 10:58
        coco, PCR wychodzi już po kilku dniach. Ale jak zrozumiałam, Twój mąż miał
        rumien, więc żadne testy nie są mu potrzebne. Nie ma żadnej granicy- poszukaj
        wątku Szympka88. Im wcześniej zacznie się leczenie prawdziwymi dawkami, tym
        szybciej można wyzdrowieć. Jesli jest rumień i nie ma żadnych innych objawów,
        to -zdaje się -leczy się przez 4-6 tygodni. Ale jesli dojdą inne objawy,
        świadczaće o rozprzestrzenieniu się bakterii w organizmie,to leczy się do
        skutku z zapasem. Nie ma więc na co czekać, tylko załatwiac podwójne dawki
        doxy , tzn. 400 dziennie(jeśli jest jeszcze rumień, to trzeba odwiedzić paru
        dermatologów i nie mówić, że się już gdzieś z tym było). Nie wiem, czy na tym
        etapie jest konieczny tinidazol, czy nie.
        • nataszkam Re: wczesne stadium choroby ??? 24.05.07, 11:01
          A co do szczepionki- jest tylko przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Tamta z
          USA została wycofana, bo po niej odnotowano parę przypadków
          zachorowania.Zresztą, nasz borelioza jest inna, niz ta z USA, więc pewnie nie
          przydałaby się i tak.
    • coco13 Re: wczesne stadium choroby ??? 24.05.07, 11:10
      gdzie sie zamawia pcr?
      • kantyczka Re: wczesne stadium choroby ??? 24.05.07, 11:37
        ja wysłałam próbkę do Poznania sprawdź stronę www.cbdna.pl
        • coco13 Re: wczesne stadium choroby ??? 25.05.07, 14:09
          Dziękuję, już zamówiłam zestaw wysyłkowy PCR.
          Tak czy inaczej pójdzie do specjalisty jak tylko będzie mógł.
          Pozdrawiam,
          coco

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka