Dodaj do ulubionych

Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale

14.01.06, 15:35
..Balcerowicz prokapitlistyczny jest tylko werbalnie. Model organizacji
spoleczenstwa ktory on wyznaje to "kapitalizm" z ogromnym interwencjonizmem
panstwa. Inaczej mowiac jest to nowego typu socjalizm dopuszczajacy wlasnosc
prywatna skrepowana przepisami prawa, setkami koncesji i podporzadkowana
celom panstwa. A wiadomo - im wiekszy obszar stycznosci panstwa i gospodarki
tym wieksze nieprawidlowosci i korupcja. Liberalowie stanowczo sprzeciwiaja
sie takiemu stanowi rzeczy. Problem w tym, ze w socjalistycznej
rzeczywistosci, w ktorej przyszlo nam zyc, istnieje swoisty konsensus
przejawiajacy sie m.in. w zgodnym powielaniu pewnych mitow takich jak ten o
liberale Balcerowiczu wlasnie czy rzekomym kapitalizmie III RP, w ktorej to
az 40% produktu narodowego przechodzi przez budżet.
Obserwuj wątek
    • stpaul Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 15:37
      Balcerowicz musi odejść.
      • 1410_tenrok Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 15:55
        A dokąd i kto po nim? Proponuje endrju albo kogos takiego, w kazdym razie sol z
        soli, ziemia z ziemi. I musi byc narodowym patriotycznym patriota.
        A kolega Naifeld znow odgrywa starą płyte - takie technopolo:

        ba-ba-ba-alcerowicz idzze stad
        ba-ba-ba-alcerowicz musi won
        bum-tada-cyk-bum-tada-bzyk
        rydzyk-fizyk-gra-muzyka
        hulaj-dusza-ho-ho-ho
        Lubu-du-lubu-du-juz-od-lat-mowimy-mu!
        A-on-nic-a-on-nic
        Demokracja-to-jest-pic
        Bang, bang!

        Napisy koncowe

        I ogłoszenie o w prasie o przetargu (ograniczonym):
        "Kraik niewielki, wskutek przegrzania do oddania".
        W dobre rece lub dzierzawa. Teutoni, Bliskowschodniacy i inni podobnego
        autoramentu- wykluczeni"
        • s.najfeld Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 15:57
          ..moze pan wylożyc w kilku zolnierskich zdaniach o co panu chodzi?
          • 1410_tenrok Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 16:19
            Nie!
            Po pierwsze: nie byłem w armii!
            Po drugie: po co?
            Po trzecie. nudzą mnie posty o Balcerowiczu
            Po czwarte: dałem temu wyraz panie Nowepole
            Po piate: jestem pacyfistą
            Po szoste: czyzby miał Pa jakie kłopoty ze zrozumieniem?
            Po siodme: nie kradnij (tak mi sie skojarzyło)
            Po osme: czy mogłby Pan czasem o czyms innym napisac
            Po dziewiąte: da capo al fine!
            • s.najfeld Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 16:20
              ..w takim razie polecam specjaliste.

              akszeing.w.interia.pl/
              • 1410_tenrok Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 17:53
                Jak to pan, panie Najflet, przepraszam Neufeld, przepraszam Najfeld, w innym
                miejscu napisał: "po bolszewicku.....".
                No to zycze szczescia i samozadowolenia z własnej genialnosci! Tylko prosze
                uwazac (Geniusz z Karpat zle skonczyl! Nie kazdy Dreistein ma szczescie
                Einsteina).
                A o jakim specjaliscie to mowimy, o tym samym?
                • s.najfeld Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 18:02
                  ...pan jesteś po prostu żałosny :)

                  1410_tenrok napisał:

                  > Jak to pan, panie Najflet, przepraszam Neufeld, przepraszam Najfeld, w innym
                  > miejscu napisał: "po bolszewicku.....".
                  • zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 09.02.06, 00:50
                    s.najfeld napisał:

                    > ...pan jesteś po prostu żałosny :)
                    >
                    > 1410_tenrok napisał:
                    >
                    > > Jak to pan, panie Najflet, przepraszam Neufeld, przepraszam Najfeld, w in
                    > nym
                    > > miejscu napisał: "po bolszewicku.....".
                    • homoeconomicus Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 28.03.06, 01:32
                      zhureck napisał:

                      > s.najfeld napisał:
                      >
                      > > ...pan jesteś po prostu żałosny :)
                      > >
                      > > 1410_tenrok napisał:
                      > >
                      > > > Jak to pan, panie Najflet, przepraszam Neufeld, przepraszam Najfeld
                      > , w in
                      > > nym
                      > > > miejscu napisał: "po bolszewicku.....".
                • zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 08.02.06, 00:37
                  1410_tenrok napisał:

                  > Jak to pan, panie Najflet, przepraszam Neufeld, przepraszam Najfeld, w innym
                  > miejscu napisał: "po bolszewicku.....".
                  > No to zycze szczescia i samozadowolenia z własnej genialnosci! Tylko prosze
                  > uwazac (Geniusz z Karpat zle skonczyl! Nie kazdy Dreistein ma szczescie
                  > Einsteina).
                  A o jakim specjaliscie to mowimy, o tym samym?
    • mlot.na.lewactwo On jest jak Lepper socjalliberałem :))) 14.01.06, 16:05
    • b-beagle Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 16:22
      I wkońcu odejdzie tylko co potem ?
      • s.najfeld Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 16:25
        ..przyjdzie kolejny socjalista. Polskiemu spoleczenstwu przydalaby sie solidna
        ekonomiczna edukacja - wtedy moze zaczeloby sobie wybierac fachowcow...
        • stpaul Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 16:49
          Hehe, fachowcy kojarzą mi się nieodmiennie z Kobuszewskim i Friedmanem, nie
          Miltonem na całe szczęście.
          • absurdello ... już dobry Bóg zrobił co mógł ... 15.01.06, 02:51
            teraz trzeba zawołać fachowca ...
            • anthony.zhureck Re: ... już dobry Bóg zrobił co mógł ... 21.01.06, 01:07
              amen :)

              absurdello napisał:

              > teraz trzeba zawołać fachowca ...
    • idiotyzmy-kacze Koncesje wprowadziła PiCzka - poprzednia jaczejka 14.01.06, 16:56
      Jarosława Kaczyńskiego. Także PiCzka i inne ROPy najbardziej darła ryja przeciwko o "wyprzedaży majątku narodowego" i krwiożerczym kapitalizmie. Jestem śmieszny oskarżając Balcerowicza o socjalizm skoro zawsze dążył do cięcia wydatków budżetowych i deficytu
      • nielubiegazety2 IDIOTYZMY KŁAMIĄ w żywe oczy 14.01.06, 19:07
        Wilczkowa ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej była
        nowelizowana:

        za Mazowieckiego TRZY razy, na mocy:
        ustawy z dnia z dnia 6 kwietnia 1990 r. o zmianie ustawy o działalności
        gospodarczej (Dz.U. Nr 26, poz. 149);
        ustawy z dnia 17 maja 1990 r.o podziale zadań i kompetencji określonych w
        ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz
        o zmianie niektórych ustaw (Dz.U. Nr 34, poz. 198);
        ustawa z dnia 23 listopada 1990 r. o łączności. (Dz. U. Nr 86, poz. 504)

        Za rządów "liberała" Bieleckiego PIĘĆ razy:
        ustawa z dnia 9 marca 1991 r. o zmianie Prawa górniczego. (Dz. U. Nr 31, poz. 128)
        ustawa z dnia 27 lipca 1991 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym. (Dz.
        U. Nr 73, poz. 321)
        ustawa z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich. (Dz. U. Nr 41, poz .179)
        ustawa z dnia 16 października 1991 r. o zatrudnieniu i bezrobociu (Dz. U. Nr
        106, poz. 457)
        ustawa z dnia 16 października 1991 r. o zmianie ustawy o działalności
        gospodarczej (Dz. U. Nr 107, poz. 460)
        ustawa z dnia 10 października 1991 r. o środkach farmaceutycznych, materiałach
        medycznych, aptekach, hurtowniach i Inspekcji Farmaceutycznej (Dz.U.91.105.452)

        Za Olszewskiego ANI RAZU.


        Kolejną nowelę wprowadziła ustawa z dnia 6 marca 1993 r. o zmianie niektórych
        ustaw regulujących zasady opodatkowania oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.
        Nr 28, poz. 127) Czyli za Suchockiej.

        Do rozszerzenia zakresu koncesjonowania doszło na mocy nowel wprowadzonych za
        rządów "liberała" Bieleckiego.
        • s.najfeld Re: IDIOTYZMY KŁAMIĄ w żywe oczy 14.01.06, 19:18
          ..dzieki za konkrety, nie miałem ich pod ręką.
          • zhureck Re: w żywe oczy 26.02.06, 00:11
            s.najfeld napisał:

            > ..dzieki za konkrety, nie miałem ich pod ręką.
        • wobo1704 Re: IDIOTYZMY KŁAMIĄ w żywe oczy 16.01.06, 11:58
          nielubiegazety2 napisał:
          > Za Olszewskiego ANI RAZU.

          Za Olszewskiego był całkowity bezruch.
          Gdyby go nie pogoniono to na dal było by 'ani razu'.
        • lej_czerwonego Pisalem o tym pare razy na forum 04.02.06, 01:04
          Ze chlopaki z KLD wprowadzili koncesje na prowadzenie aptek i hurtowni
          farmaceutycznych. Ta banda cynikow zrobila to, poniewaz w tej branzy jest duza
          kasa i bedzie zawsze. Trzeba ja bylo zatem "opanowac".

          Nie tak dawno dawalem rowniez link na forum do wywiadu z Gwiazdowskim, z
          ktorego "liberalowie" z KLD smiali sie gdy w 1993/1994 proponowal podatek
          liniowy.

          I teraz ta zgraja zyjacych od 16 lat na pastwowym cycu pasozytow, znow wciska
          ciemnote o swym rzekomym liberalizmie.
          • zhureck Re: Pisalem o tym pare razy na forum 05.02.06, 02:34
            >
            > I teraz ta zgraja zyjacych od 16 lat na pastwowym cycu pasozytow, znow wciska
            > ciemnote o swym rzekomym liberalizmie.

            a ciemny lud to kupuje :(
    • s.najfeld Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 17:00
      ...przypomnijmy pokrótce na czym opieraly sie działania polskiej
      szkoły "liberalnej" pod wezwaniem pana Leszka. Poczatek III RP to rządy
      Mazowieckiego i konieczność tzw. transformacji. Transformacje te mial
      przeprowadzic pan Leszek B, pilny adept uczelni komunistycznych. Zgodnie z
      zaleceniami Jeffreya Sachsa z MFW mialy byc wszczete odpowiednie reformy,
      umozliwiajace przejście z systemu socjalistycznego, do ustroju "kapitalizmu
      państwowego". Istota transformacji polegała na tym, aby znieść kontrole cenowe
      i doprowadzić do zrównoważenia się poszczególnych rynków po skoku cenowym
      wywolanym ich uwolnieniem. Z tym ze nowa-stara wladza nie zdecydowala sie na
      ograniczenie potegi panstwa. Uznano za najkorzystniejsze przejście do takiej
      sytuacji, w której możliwy jest zaawansowany system redystrybucji. Innymi slowy
      majątek państwowy nie miał byc przekazany w rece podmiotow prywatnych (bylo to
      do zrobienia w tydzien) tylko odczekano na odpowiednie reformy tzw.
      prywatyzacyjne (pomysla autorstwa innego "liberała" - Janusza Lewandowskiego).
      Pozadanym wzorcem stały się tutaj zachodnie demokracje, a ostatecznym celem
      wejście do socjalistycznego stowarzyszenia państw pt. "Unia Europejska".
      Postkomunisci i "liberalowie" wyciągnęli sluszne dla nich (i tylko dla nich)
      wnioski – po co mieć nieefektywny system socjalistyczny, zdominowany przez
      kontrole cenowe, gdy mozna zbudowac system, w którym ponad 40% produktu
      narodowego będzie mogło być spokojnie marnotrawione przez budżet państwa...
      • idiotyzmy-kacze buahahahahahaha 14.01.06, 17:55
        co za bzdury. ty pamiętasz w ogóle początek lat 90-tych ?
        • s.najfeld Re: buahahahahahaha 14.01.06, 18:02
          ..a konkretami nie łaska?
          • idiotyzmy-kacze Re: buahahahahahaha 14.01.06, 18:19
            na początku lat 90-tych był przede wszystkim problem żeby to wszystko się nie rozwaliło w drobiazgi.
            • s.najfeld Re: buahahahahahaha 14.01.06, 19:14
              ...nie wypisuj niedorzeczności, przy umiejetnej polityce nic by sie nie
              rozlecialo. Należało po pierwsze nie dotykac ustawodastwa z reformy
              Wilczka/Rakowskiego oraz przeprowadzic gruntowna reforme w rolnictwie i sluzbie
              zdrowia. Ponadto nalezalo bezwglednie uwlaszczyc spoleczenstwo oraz
              przeforsowac dekomunizacje. Poparcie dla rzadu bylo wowczas duze, wola
              radykalnych zmian takze.


              idiotyzmy-kacze napisał:

              > na początku lat 90-tych był przede wszystkim problem żeby to wszystko się nie
              r
              > ozwaliło w drobiazgi.
              • dr.szfajcner Re: buahahahahahaha 14.01.06, 21:24
                s.najfeld napisał:

                > Należało po pierwsze nie dotykac ustawodastwa z reformy
                > Wilczka/Rakowskiego ...

                > oraz przeforsowac dekomunizacje.

                Czyli w nagrode, należało autorów tego ustawodawsta
                zdekomunizowac, czyli wedlug owczesnej definicji
                "powiesic na drzwach niczym liscie".
                • s.najfeld Re: buahahahahahaha 14.01.06, 22:06
                  > Czyli w nagrode, należało autorów tego ustawodawsta
                  > zdekomunizowac, czyli wedlug owczesnej definicji
                  > "powiesic na drzwach niczym liscie".

                  ..akurat nie w nagrode za te konkretne ustawy.
              • idiotyzmy-kacze Re: buahahahahahaha 15.01.06, 00:53
                Najpierw był ogromny kłopot z hiperinflacją, potem zaczęła się recesja i brak płynności budżetowej. Tak naprawdę dopiero za Suchockiej system gospodarczy się zrównoważył. Nie rozumiem w czym mogło by pomóc tzw powszechne uwłaszczenie. To był raczej jeden z mitów który hamował prywatyzację. Jeśli chodzi o dekomunizację - myślisz, że komuniści w 90 czy 91 daliby się zdekomunizować ? Opozycja nie miała wtedy żadnej realnej siły w przeciwieństwie do postPZPR.
                • absurdello Taki Leszek (ten, który musi odejść) dał się ... 15.01.06, 03:16
                  zdekomunizować dopiero w stanie wojennym (a trwał w błędzie od 1969 roku) !

                  Jako tkwiący w błędzie obrzydzał sobie kapitalizm robiąc MBA w Nowym Jorku w
                  1974 roku (ciekawe kto mu dał paszport do wyjazdu na wrażą uczelnię uczącą
                  wrażej ekonomii i kto dał tyle dolców na te studia (raczej nie wyjechał za bony
                  dolarowe ;)
                  • zenobia5 Re: Taki Leszek (ten, który musi odejść) dał się 16.01.06, 16:20
                    > Jako tkwiący w błędzie obrzydzał sobie kapitalizm robiąc MBA w Nowym Jorku w
                    > 1974 roku (ciekawe kto mu dał paszport do wyjazdu na wrażą uczelnię uczącą
                    > wrażej ekonomii i kto dał tyle dolców na te studia (raczej nie wyjechał za
                    bony
                    >
                    > dolarowe ;)

                    I obrzydził sobie - skutecznie :)))
                    • anthony.zhureck Re: Taki Leszek (ten, który musi odejść) dał się 18.01.06, 21:11
                      > I obrzydził sobie - skutecznie :)))

                      sobie i przy okazji innym :(

    • s.najfeld Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 17:52
      ..niestety, etatyści pokroju Balcerowicza i Lewandowskiego ponoszą dużo winy za
      dewaluację wizerunku kapitalizmu w Polsce. Podczas gdy inne ekipy utrzymywaly
      nas w szponach merkantylizmu nie mieniac sie liberalnymi (wiec nawet nie warto
      ich tutaj wspominac), "liberalowie" od p. Leszka legitymizowali ten system z
      Misesem, Friedmannem czy Hayekiem na ustach. Ich rzekome wolnorynkowe poglady
      nie przeszkadzaly im nawet w obejmowaniu posad w scentralizowanych strukturach
      UE.
      • 1410_tenrok Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 17:54
        Musze powiedziec, ze to zdanie ma moc pełnoburtowej salwy z pancernika Yamomoto!
        Czuje sie powalony!
        • zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 13.02.06, 19:28
          1410_tenrok napisał:

          > Musze powiedziec, ze to zdanie ma moc pełnoburtowej salwy z pancernika
          Yamomoto
          > !
          > Czuje sie powalony!
    • pan.na.wlosciach Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 21:04
      A pamięta ktoś co wygadywał tow. Balcerowicz uzasadniając wprowadzenie owegoż
      kuriozum popiwkiem sie zwącym? :-)
      • afik42 Ja nie pamietam ale: 21.01.06, 01:41
        "Popiwek to potoczna nazwa Podatku od Ponadnormatywnych Wypłat Wynagrodzeń
        (PPWW). Często utożsamiany z planem Balcerowicza, w rzeczywistości jednak
        podatek tego rodzaju jako obciążenia na "Państwowy Fundusz Aktywizacji
        Zawodowej" (PFAZ) wprowadzony został już w 1984 roku, a od 1986 obowiązywała już
        nazwa Podatku od Ponadnormatywnych Wypłat Wynagrodzeń. W czasie transformacji
        gospodarczej początku lat dziewięćdziesiątych PPWW był jednym z elementów walki
        z hiperinflacją. Podatek ten obciążał te przedsiębiorstwa, które przekraczały
        ustalony w przepisach dopuszczalny poziom wzrostu płac."

        Tyle encyklopedia.
        A teraz, o co chodzi? Ale konkretnie, bardzo prosze.
        • anthony.zhureck ja tez nie pamietam, ale sie wtrace 21.01.06, 02:02
          afik42 napisał:

          > W czasie transformacji
          > gospodarczej początku lat dziewięćdziesiątych PPWW był jednym z elementów
          walki
          > z hiperinflacją. Podatek ten obciążał te przedsiębiorstwa, które przekraczały
          > ustalony w przepisach dopuszczalny poziom wzrostu płac

          wytlumacz mi w takim razie - od kiedy wysokie płace nakręcają inflację?? hehe,
          tow. Keynes wiecznie żywy :))


          >
          > Tyle encyklopedia.
          > A teraz, o co chodzi? Ale konkretnie, bardzo prosze.
          • afik42 Co to, ekonomiczne przedszkole? 22.01.06, 02:47
            Jezeli podwyzkom plac nie towarzyszy wzrost produkcji, czyli wzrost podazy, to
            mamy do czynienia nieuchronnie ze wzrostem cen. A to jest inflacja.
            • anthony.zhureck a ty znasz ówczesne realia i istotę popiwku? 22.01.06, 08:37
              podatkiem od ponadnormatywnych płac to z inflacją można sobie powalczyć na
              Kubie. w naszych warunkach popiwek nijak miał się do realnego zwalczania
              inflacji, bo główną przyczyna tejże był druk pieniądza, co nb. tow. Balcerowicz
              także czynił. popiwek był pomysłem iście bolszewickim (wymyślono go zresztą
              jeszcze za komuny, bo w 1982) a w dodatku wybiórczym, bo obejmował tylko
              państwowe przedsiebiorstwa. dodatkowo popiwkowi towarzyszył wydatny rozrost
              biurokracji - w samym MinFinie powstał osobny departament.
    • antoni.zurek Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 21:13
      ajwaj, popełniasz cięzkie oszczerstwo przeciw liberalnemu słoneczku junii
      wolności. bodajby cie wegorz pogryzl :)
    • trevik Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 21:30
      I dlatego Lech Kaczynski, milosciwie nam panujacy Prawdziwy Liberal (TM)
      zapowiedzial jeszcze w kampanii, ze "Balcerowicz musi udejsc" - uzywajac co
      prawda nieco innych slow bardzo dobrze sparafrazowal swojego dobrze opalonego
      wpolkoalicjanta wzruszajac tym serca milionow prawdziwych liberalow, ktorzy
      zdecydowali sie od razu glosowac na prawdziwie liberalna partie pt. Prawo i
      Sprawiedliwosc,

      T.
    • kaczka7111 Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 14.01.06, 21:32
      dba o to by pozyczajacy wam kase mieli pewne i dobre zyski. dlatego jest ,
      palancie polski, nietykalny. wy dla nas zyjecie.
      • s.najfeld Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 15.01.06, 00:32
        ..jesteś jednym z tych złodziei z ZUSu?
        • y.y Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 15.01.06, 02:01
          Jakoś na świecie Balcerowicz jest uznawany za jednego z najlepszych ekonomistów
          świata, a model polskiej transformacji uznany za najlepszy z państw byłego
          układu warszawskiego, co więcej dane w postaci zestawień PKB, inflacji, etc.
          potwierdzają, że w latach 1989 - 1995 to Polska rozwijała się najszybciej.
          Balcerowicz, wbrew bredniom które Pan wypisuje, jakoś nigdy nie objął "posady w
          scentralizowanej UE", a nazywanie go etatsytą jest wyssaną z palca brednią 9bo
          gdzie dowody niby?) i świadczy niestety tylko o Pana ignorancji. Ja rozumiem,
          zwolennik Olszewskiego, którego rząd faktycznie nie znowelizował żadnej ustawy
          dotyczącej gospodarki, bo de facto nie robił nic poza rozpętywaniem dzikiej
          lustracji, która miała być narzędziem do pozbycia się opozycji, a przy tym
          innych niewygodnych. Weź Pan już nie bredź więcej, bo aż nie wiadomo czy się
          śmiać czy płakać.
          • absurdello Jak taki dobry to co go u nas trzyma ? 15.01.06, 03:18
            Przecież miałby tam dużo lepsze warunki pracy, płacy i spraw socjalnych ?

            Nikt go tam nie chce ?
            • zenobia5 Re: Jak taki dobry to co go u nas trzyma ? 16.01.06, 10:20
              przeciez Balcerowicz to patriota!
              • zhureck Re: Jak taki dobry to co go u nas trzyma ? 05.02.06, 20:41
                tylko trochę mu się ojczyzny pomyliły :)
      • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 27.01.06, 13:18
        nietykalny do czasu, chala. znajdzie się w końcu bat na postkomuchów!
    • aurora.una Jesli Balcerowicz nie jest liberalem-kapitalista 15.01.06, 13:58
      to zaczynam go cenic. Niestety Polska zostala juz zgubiona przez dziki tzw.
      liberalny kapitalizm, gdyz padla ofiara manipulacji globalnych mafii, ktore
      okradly nas doszczetnie z calego majatku. Nie jest to wina Balcerowicza. On
      byl chyba nieswiadomy.
      • y.y Re: Jesli Balcerowicz nie jest liberalem-kapitali 16.01.06, 11:36
        Oj ludzie, ale wy opowiadacie głupoty. Globalne mafie, liberalny kapitalizm,
        mieszacie pojęcia, bredzicie straszliwie. Liberalny oznacza wolny od etatyzmu i
        interwencjonizmu państwa własnie. To model ekonomiczny i nie ma nic wspólnego z
        tym, czy ktoś kradnie czy nie, bo to jest kwestia ścigania przestępców i prawa.
        A takie zestawienie ma sugerować, że liberalizm zachęca do kradzieży czy też ją
        ułatwia. Co jest brednią. W Finlandii funkcjonuje liberalny model ekonomiczny i
        jakoś ten kraj ma niemal zerowy współczynnik korpucji. Kraje, które rozwijają
        się najszybciej, jak Irlandia, to kraje, które zliberalizowały przepisy
        dotyczące zatrudnienia, podatków, prowadzenia działalności gospodarczej. A
        państwa takie jak Niemcy czy Francja ksztuszą się w zbyt zsocjalizowanym
        systemie niefektywnego rozdawnictwa. Przestańcie powtarzać bzdury a'la
        socjalPiS lub LepperSO i poczytajcie cokolwiek.

        A czemu siedzi? Naśmiewać się każdy potrafi. Oczywiście wyszydzić każdego
        najłatwiej. Ale dlatego, że Balcerwoicz trzyma od 6 lat politykę monetarną na
        twarz, jest tak niska inflacja, coraz lepsze warunki kredytowe dla konsumentów,
        rekordowe obroty i przychody sektora bankowego i inwestycyjnego w Polsce w
        2005. M.in. własnie dlatego, że ten człowiek wie co robi.
        • afik42 Popieram! 21.01.06, 01:45
          Wreszcie w pelni rzeczowe, rozumne komentarze.
        • anthony.zhureck Re: Jesli Balcerowicz nie jest liberalem-kapitali 21.01.06, 12:51
          Liberalny oznacza wolny od etatyzmu i
          >
          > interwencjonizmu państwa własnie.

          czyli to do czego tow. Balcerowicz nigdy nie dorósł. więc w czym problem?
      • anthony.zhureck Re: Jesli Balcerowicz nie jest liberalem-kapitali 16.01.06, 14:02
        oczywiście, ze nie jest. tylko czy to naprawdę powód aby mieć doń szacunek?
    • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 18.01.06, 06:17
      towarzyszowi Balcerowiczowi i innym prounijmym łże-liberałom do sztambucha :)

      blog.mises.org/archives/004573.asp
    • w11mil wyobraźcie sobie taką hipotetyczną sytuację 18.01.06, 21:21
      Macie parę milionów dolarów wolnych; w pewnym kraju efektywna stopa procentowe
      sięga 90% w skali roku; ktoś wam gwarantuje że przez 18 miesięcy kurs waluty
      tego kraju pozostanie stały względem dolara.
      Co robicie?
      • nurni Re: wyobraźcie sobie taką hipotetyczną sytuację 22.01.06, 02:52
        Inwestujemy.

        Pol procenta zysku przeznaczamy na miedzynarodowe nagrody i zaszczyty dla tego
        "wybitnego" ekonomisty. Wszyscy? sa zadowoleni. Zwlaszcza cieszacy sie juz
        miedzynarodowa slawa zamiast wiezieniem w swoim kraju - ekonomista wybitny.
        • silesius.monachijskii Re: wyobraźcie sobie taką hipotetyczną sytuację 22.01.06, 04:38
          oj właśnie wstałem, bełkoczesz synku odtruj się a potem 42 km/-20C z buta ale
          szybko....
    • aurora.una liberalny kapitalizm to wolna amerykanka 22.01.06, 06:08
      w gospodarce, czyli wszystkie chwyty dozwolone, takie jak zniewalanie i wyzysk
      pracownikow, okradanie inwestorow i podatnikow, oszukiwanie, monopolizowanie,
      dewastacja srodowiska, nieliczenie sie z nikim i niczym tylko z lewym zyskiem.
      To znaczy brutalne niszczenie lokalnych przedsiebiorstw i totalitaryzm
      globalnych mafii. Tata jest jest swiatowa definicja lib-kapitalizmu. To jest
      konkretnie wolnosc dla mafii i zlodziei. Jesli Pan Balcerowicz jest przeciw tej
      niszczycielskiej wersji kapitalizmu, to chwala mu za to.
      • anthony.zhureck kapitalizm - wolność i dobrobyt 26.01.06, 12:22
        socjalizm - nędza i bezrobocie!
    • sanctus55 Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 09:03
      Pozostaje się zgodzić, Balcerowicz był zawsze przeciwny kapitalizmowi w Polsce.
      Najpierw zniszczył drobną, "ludową" przedsiębiorczość, tzw. dziki kapitalizm
      (kretyński epitet) kwitnący na straganach i chodnikach na początku lat 90.
      Później przywrócił komunistyczny podatek od zbyt wielkich wynagrodzeń.
      Następnie wydatnie osłabił rolnictwo, zmieniając warunki oprocentowania
      bieżących kredytów, tak jakby nie wiedział, że zmiana warunków w trakcie gry to
      zwykłe złodziejstwo. Później popierał kryminalny wymysł Lewandowskiego jakim
      był Narodowy Fundusz Inwestycjyny. Następnie swoim "autorytetem" żyrował
      wybitnie niejasną prywatyzację polskich banków, czego najlepszym przykładem
      jest casus Banku Śląskiego. Jako Prezes Narodowego Banku Polskiego i szef Rady
      Polityki Pieniężnej (socjalistyczny twór, nawiasem mówiąc) jednoznacznie ponosi
      winę za drenaż polskich finansów: wysokie stopy procentowe (na poziomie ponad
      15%) na przełomie wieków powodowały napływ zagranicznego kapitału
      spekulacyjnego, wymianę przezeń dolara na złotówkę, lokatę na konta bankowe na
      kilkanascie procent, zamykanie lokat wymianę na dolary i wywóz.Zatem gdy ktoś
      we wspomnianym okresie pożyczył na Zachodzie dolarów na dajmy na to 4% to
      dzięki operacjom finansowym dokonywanym w Polsce za Balcerowicza na czysto
      zarabiał 10 i więcej procent co odbywało się tylko ze stratą dla naszej
      gospodarki.
      • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 11:41
        nic dodać nic ujać :)
      • maaac Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 11:51
        Kocham jak "prawicowiec" opowiada socjalistyczne brednie. Nic dodać nic ująć.

        A o złodziejskiej prywatyzacji Optimusa zapomniałeś wspomnieć? :))))))))
        • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 12:05
          a to prywatyzacja z definicji musi być niezłodziejska? gdzieś to wyczytał: u
          Rand, Hayeka czy może Misesa? :)

          proponuję zdjąć obrazek św. tow. Balcerowicza znad łóżka i postarać sie miast
          dogmatami myśleć samodzielnie :)
          • maaac Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 16:41
            > a to prywatyzacja z definicji musi być niezłodziejska? gdzieś to wyczytał: u
            > Rand, Hayeka czy może Misesa? :)

            To co twierdzisz, że prywatyzacja Optimusa też była złodziejska? Mówiono o tym
            mniej więcej w okresie afery z Bankiem Śląskim. Może masz jakieś informacje na
            temat przekrętu, który wtedy zrobiono czy też rzucasz oskarżenia tak sobie?
            • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 16:58
              nie, pisałem o prywatyzacjach ogólnie, w odpowiedzi na sztandarowy odzew
              rodzimych "liberałow" na hasło "złodziejska prywatyzacja", ktory ty tu radziłeś
              powielić - czyli coś w stylu: wszystkie prywatyzacje były OK, a ci, ktorzy
              twierdzą inaczej to pewnie jakieś socjuchy od Leppera czy Wrzodaka. tego
              Optimusa juz litościwie pominąłem, bo to od początku firma prywatna.
              • maaac Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 17:59
                Ano właśnie prywatna. Ale ile nasłuchałem się o aferze przy jej prywatyzacji.
                Tobie też tyle czasy zajęło sprawdzenie tego? :):))) Większość prawicawych ma
                mniej mięcej takie pojecie o prywatyzacji. Brak np zrozumienia, że to rynek
                kształtuje cenę, a taka fabryka parowozów jak wszędzie na świecie produkuje się
                spalinowe czy elektryczne lokomotywy ma wartość złomu.

                Zresztą nie pisałem, że wszystkie prywatyzacje były ok. Ale idea prywatyzacji
                już jak najbardziej. Prawicawym zaś sama idea prywatyzacji wadzi - zamiast
                mówić - "tu było źle, należało zrobić tak, a tak, to było by dobrze", to
                słychać tylko ciągły krzyk o "złodziejskiej prywatyzacji".
                • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 18:09
                  maaac napisał:

                  > Ano właśnie prywatna. Ale ile nasłuchałem się o aferze przy jej prywatyzacji.
                  > Tobie też tyle czasy zajęło sprawdzenie tego? :):)))

                  nie, po prostu palnąłeś glupotę i postanowiłem już tego nie prostowac. a jako,
                  że wątek ciągnąłes to to uczyniłem. nb. skoro tyle się nasłuchałeś to może
                  powiedz kto i kiedy pomstował na "prywatyzację Optimusa"? coś ci w pamięci
                  musialo przecież zostać.

                  Większość prawicawych ma
                  > mniej mięcej takie pojecie o prywatyzacji. Brak np zrozumienia, że to rynek
                  > kształtuje cenę, a taka fabryka parowozów jak wszędzie na świecie produkuje
                  się
                  >
                  > spalinowe czy elektryczne lokomotywy ma wartość złomu.
                  >
                  > Zresztą nie pisałem, że wszystkie prywatyzacje były ok. Ale idea prywatyzacji
                  > już jak najbardziej. Prawicawym zaś sama idea prywatyzacji wadzi - zamiast
                  > mówić - "tu było źle, należało zrobić tak, a tak, to było by dobrze", to
                  > słychać tylko ciągły krzyk o "złodziejskiej prywatyzacji".

                  a co mnie jacyś "prawicawi" obchodzą? po co te elaboraty??
                  • maaac Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 18:42
                    > nie, po prostu palnąłeś glupotę i postanowiłem już tego nie prostowac. a
                    jako,
                    > że wątek ciągnąłes to to uczyniłem. nb. skoro tyle się nasłuchałeś to może
                    > powiedz kto i kiedy pomstował na "prywatyzację Optimusa"? coś ci w pamięci
                    > musialo przecież zostać.

                    Nie znasz słowa takiego jak ironia? Palnąłem głupotę? Chciałem cię podpuścić i
                    jak widzę częściowo się udało. Na tyle że od razu tego nie sprostowałeś. A po
                    co ci info kto mówił - wystarczy że takie opowiastki krążyły, tak samo jak
                    opowiastki o aferze z Bankiem Śląskim. Jakieś pacany liczyły cenę w momencie
                    debiutu akcji na giełdzie przy ograniczonej ofercie sprzedaży jako rzeczywistą
                    wartość rynkową wszystkich akcji. No i była afera że "za tanio sprzedano".

                    > a co mnie jacyś "prawicawi" obchodzą? po co te elaboraty??
                    Nie wiesz? Bo jesteś pięknym przykładem tegoż zbioru.
                    Więc jednak prywatyzacje są ok czy nie?
                    • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 18:57
                      maaac napisał:

                      > > nie, po prostu palnąłeś glupotę i postanowiłem już tego nie prostowac. a
                      > jako,
                      > > że wątek ciągnąłes to to uczyniłem. nb. skoro tyle się nasłuchałeś to moż
                      > e
                      > > powiedz kto i kiedy pomstował na "prywatyzację Optimusa"? coś ci w pamięc
                      > i
                      > > musialo przecież zostać.
                      >
                      > Nie znasz słowa takiego jak ironia? Palnąłem głupotę? Chciałem cię podpuścić
                      i
                      >
                      > jak widzę częściowo się udało.

                      kręcisz na potęgę. ale odpuśćmy już. pytałem się natomiast konkretnie kto był
                      takim debilem, który mówił o przekrętach przy prywatyzacji Optimusa.
                      skoro "tyle się nasłuchałeś" to musisz coś pamiętać, bo ja z kolei żadnego
                      takiego kuriozum nie pamiętam. podajże choć jedno nazwisko polityka, który
                      takie rzeczy wygadywał.


                      Na tyle że od razu tego nie sprostowałeś. A po
                      > co ci info kto mówił - wystarczy że takie opowiastki krążyły, tak samo jak
                      > opowiastki o aferze z Bankiem Śląskim. Jakieś pacany liczyły cenę w momencie
                      > debiutu akcji na giełdzie przy ograniczonej ofercie sprzedaży jako
                      rzeczywistą
                      > wartość rynkową wszystkich akcji. No i była afera że "za tanio sprzedano".
                      >
                      > > a co mnie jacyś "prawicawi" obchodzą? po co te elaboraty??
                      > Nie wiesz? Bo jesteś pięknym przykładem tegoż zbioru.

                      dookreśl co to jest ta "prawicawość", a następnie podaj cytaty z moich postów
                      na potwierdzenie mojej "prawicawości". skoro jestem "pięknym przykładem" to na
                      pewno taki znajdziesz.

                      > Więc jednak prywatyzacje są ok czy nie?

                      a gdzie ja napisałem, że nie???
                      • maaac Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 19:03
                        > kręcisz na potęgę. ale odpuśćmy już. pytałem się natomiast konkretnie kto był
                        > takim debilem, który mówił o przekrętach przy prywatyzacji Optimusa.
                        > skoro "tyle się nasłuchałeś" to musisz coś pamiętać, bo ja z kolei żadnego
                        > takiego kuriozum nie pamiętam. podajże choć jedno nazwisko polityka, który
                        > takie rzeczy wygadywał.

                        Dobra niech ci będzie że kręce. Ja myśle że to ty... ale...
                        No to widać mało co słuchałeś... Zresztą nie twierdzę że słyszałem polityka -
                        pozatym nie prowadzę rejestru co kto i kiedy powiedział. Ważne że się tym
                        interesuję i między innymi takie opinie słyszałem w tym okresie.


                        • maaac Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 19:08
                          > dookreśl co to jest ta "prawicawość", a następnie podaj cytaty z moich postów
                          > na potwierdzenie mojej "prawicawości". skoro jestem "pięknym przykładem" to
                          na
                          > pewno taki znajdziesz.
                          >

                          Mam robić analizę twoich wypowiedzi, wypowiedzi innych itd? Powiem, że mi się
                          nie chce. Może kiedyś jak bede miał więcej czasu jezeli ma Ci to w czymś pomóc,
                          za edukację się jednak płaci. :)

                          >> Więc jednak prywatyzacje są ok czy nie?
                          >a gdzie ja napisałem, że nie???

                          A gdzie napisałeś, że tak???
                          • anthony.zhureck no to witam pedofila maaaca 22.01.06, 19:16
                            maaac napisał:

                            > > dookreśl co to jest ta "prawicawość", a następnie podaj cytaty z moich po
                            > stów
                            > > na potwierdzenie mojej "prawicawości". skoro jestem "pięknym przykładem"
                            > to
                            > na
                            > > pewno taki znajdziesz.
                            > >
                            >
                            > Mam robić analizę twoich wypowiedzi, wypowiedzi innych itd? Powiem, że mi się
                            > nie chce. Może kiedyś jak bede miał więcej czasu jezeli ma Ci to w czymś
                            pomóc,
                            >
                            > za edukację się jednak płaci. :)

                            Zrobiłbym analizę twoich wypowiedzi, ale mi się nie chce. Może kiedyś jak bede
                            miał więcej czasu, poszukam i udowodnię ci, ze jesteś pedofilem.

                            >
                            > >> Więc jednak prywatyzacje są ok czy nie?
                            > >a gdzie ja napisałem, że nie???
                            >
                            > A gdzie napisałeś, że tak???

                            a ty nie dość że jesteś pedofilem to okradasz biedne staruszki z ich marnych
                            emerytur. no bo gdzie napisałeś, że tego nie robisz??

                            nb. skoro podpisuję się pod postem w ktorym jest mowa, iz tow. Balcerowicz za
                            dużo zostawił w łapach państwa to logicznym jest, że prywatyzacji zarowno firm
                            panstwowych jaki i sluzby zdrowia czy nauki jestem zwolennikiem. ale od kogo ja
                            tu wymagam logicznego myslenia.
                            • anthony.zhureck ok, dam ci jeszcze jedną szansę, bo widzę, że 22.01.06, 20:00
                              czmychnąłeś. napisałeś, że jestem pięknym przypadkiem "prawicawego".
                              podejrzewam, ze mimo wszystko wiesz co piszesz, więc zapewne podasz mi owe
                              cechy "prawicawości" które posiadam. bez dokładnego cytowania postow (choć bez
                              ogólnej znajomości mojej pisaniny się z oczywistych wzlgędów nie obejdzie).
    • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 22.01.06, 12:11
      kolejny głos w dyskusji - by dr. Wielomski :)

      "Czas może dokonać oceny mitycznego Balcerowicza. Ten były szef UW nie jest z
      pewnością politykiem prawicy. Jego reformy rażą wręcz niekonsekwencją: budując
      kapitalizm, nie zlikwidował wielu przeżytków socjalizmu, chroniąc je troskliwie
      jako największe „zdobycze”. Prywatyzacja była nazbyt powolna, towarzyszyły jej
      afery i złodziejstwo, uzyskane z niej dochody służyły do zatykania dziury
      budżetowej - budżetu całkiem zresztą socjalistycznego. Balcerowicz nie dokonał
      racjonalizacji wydatków publicznych, poprzez ich znaczącą redukcję w postaci
      radykalnych cięć na cele socjalne i na rozdymaną biurokrację państwową.
      Utrzymując struktury i logikę państwa scentralizowanego, socjalnego i
      zetatyzowanego, wpisywał się w socliberalny Weltschauung Unii Wolności. O ile
      większość krytyk Balcerowicza ma tło inflacyjno-socjalistyczne, o tyle my,
      konserwatyści dokonujemy krytyki z pozycji wolnorynkowych i zwalczamy tę
      politykę nie za nadmierny, lecz za zbyt mało liberalny charakter."
    • ja.wars Zaczynam go doceniac, ale co dalej? 22.01.06, 16:19
      Jak wybrnac z tego liberalnego kapitalistycznego szamba, w ktore wepchnely nas
      wiatry globalnej historii?
      • anthony.zhureck Re: Zaczynam go doceniac, ale co dalej? 22.01.06, 17:09
        z jakiego "liberalnego kapitalistycznego szamba"? ludzie, przestańcie pieprzyć -
        takiego "szamba" u nas nigdy nie było, nie ma i, zważywszy na fakt bycia jedną
        z republik Eurokołchozu, dlugo jeszcze nie będzie. niestety.
    • bladatwarz A Ty kiedy sie obudziles? 22.01.06, 20:27

      • zhureck Re: A Ty kiedy sie obudziles? 02.02.06, 19:38
        czas aby obudzili się inni!
    • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 24.01.06, 06:20
      widząc zdumiewające doktrynerstwo chwalców tow. Balcerowicza, zasadnym wydaje
      mi sie podejrzewać ich o próbę załatwienia tudzież utrzymania sobie posady w
      NBP :)
    • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 28.01.06, 15:00
      Marcin Masny:

      "Tyler Cowen dochodzi do sedna sprawy, kiedy stwierdza, iż realnym grzechem
      polityki pieniężnej nie jest sama w sobie ekspansja monetarna, tylko jej
      zmienność według widzimisię dyskrecjonalnych, arbitralnych bankierów
      centralnych. Tak! Uwaga! Przywykliśmy do tego, że ataki na NBP, Radę Polityki
      Pieniężnej i Leszka Balcerowicza osobiście płyną raczej od polityków typu
      Andrzeja Leppera, których nie kojarzymy przecież z liberalno-monetarystyczną
      tradycją. A tu masz ci los...

      Wygląda na to, że kwestia wymierności lub niewymierności ryzyka, skądinąd
      fundamentalna dla ubezpieczeń, powróci dopiero w następnym moim felietoniku. Bo
      teraz mamy na warsztacie pasjonujący temat polskiej polityki stóp procentowych.
      Czy dla ubezpieczycieli (w różnych horyzontach, na obszarze różnych
      działalności, w odniesieniu do koniunktury na rynku itd.) polityka
      konwergencyjnego obniżania stóp była korzystna? Czy Balcerowicz musi odejść?

      Liberalna prawica, chociaż z powodów zupełnie odmiennych niż przewodniczący
      Lepper, tak właśnie uważa. Ale chciałaby, żeby Balcerowicz odszedł razem z
      bankiem centralnym i centralnym sterowaniem stopami. Gdyby bank centralny nie
      narzucał swoich cen przez wymuszone transakcje i swe mamucie rozmiary, sektor
      finansów wyglądałby zupełnie inaczej."



      • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 30.01.06, 13:56
        Stanisław Michalkiewicz o polskim "liberalizmie":

        "Jak na ironię, temu procesowi przywracania socjalizmu w gospodarce
        towarzyszyła retoryka wolnorynkowa, która wielu ludzi dezorientuje aż do
        dziś, wskutek czego sądzą oni zupełnie szczerze, że przyczyną wszystkich
        kłopotów i patologii gospodarczych jest "liberalizm". Tymczasem właściwie od
        roku 1991 mamy w Polsce do czynienia z odchodzeniem od jakichkolwiek zasad
        liberalnych w gospodarce ku socjalizmowi, a w najlepszym razie ku etatyzmowi,
        bo tylko on umożliwia "klasie próżniaczej" pasożytowanie na państwie,
        gospodarce i współobywatelach. Jedną z form tego pasożytnictwa, która w tych
        właśnie latach niebywale się rozwinęła, była korupcja, bazująca właśnie na
        narastającej reglamentacji."
        • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 30.01.06, 21:25
          Ciekawy głos ze Strony Prokapitalistycznej:

          "motto:
          Jesli Balcerowicz i Kolodko
          sa liberalami, to ks. Rydzyk
          jest buddysta a ja Portugalczykiem!

          (nizej podpisany)

          Kilka dni temu znalazlem w "Naszym Dzienniku" dosc sporymi literami wydrukowana
          informacje jawnie FALSZYWA. Chodzi mi o wydanie z 13 marca 2003 r., str. 10.
          Wstep do tekstu pt. "Jak zlupic Polakow (...)" zawiera slowa: "liberalna z
          ducha reforma proponuje (...) podniesienie podatkow, a nie ich obnizenie". I o
          to wlasnie chodzi! Gdyby reforma byla "z ducha LIBERALNA", to proponowalaby
          dokladnie ODWROTNIE!
          Im wiecej podatkow, tym wiecej socjalizmu. Im mniej podatkow, tym wiecej
          liberalizmu. Jesli Redakcja nie dowierza i woli pozostawac przy nie
          przemyslanym uzywaniu epitetu "liberalny" jako liczmana, majacego pograzyc w
          oczach czytelni- kow dana ekipe rzadzaca, to proponuje zapoznac sie z tym, co
          mozna znalezc w ksiazce prof. Henryka Kieresia (KUL) pt. "Trzy socjalizmy". Tym
          trzecim socjalizmem jest ten rodem z Brukseli! Lansowany w naszym kraju,
          niestety. (Cos jak z "trzecim Rzymem", nieprawdaz?...)
          A zreszta ktoz to mialby byc tym "liberalami" od owej reformy? Tow. Kolodko?
          Tow. Belka? Tow. Balcerowicz? Pomysly tych KOMUNISCI (przemalowanych) polegaja
          na obnizce podatkow poprzez ich (faktyczna) podwyzke. Za rzadu prof. Buzka tez
          tak bylo (Balcerowicz!). I nic dziwnego... Juz Biblia przestrzega przed
          lupiestwem podatkowym
          • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 31.01.06, 14:50
            Paweł Sztąberek:

            "Paradoksalnie okres największego rozkwitu tej sieci [biurokracji] przypadł
            właśnie na lata 1989-1990, czyli już za rządów Tadeusza Mazowieckiego. Wówczas
            to liczba pracowników państwowej pomocy społecznej potroiła się. Podczas, gdy w
            1989 roku w "socjalu" pracowało 38 tysięcy osób to rok później było ich już 98
            tysięcy ("Praca socjalna", 1996). Tak radykalny skok dokonał się w czasie, gdy
            ministrem pracy był pan Jacek Kuroń, finansami natomiast zarządzał Leszek
            Balcerowicz. Przed 1989 rokiem aktywność pracowników pomocy społecznej
            koncentrowała się przede wszystkim na osobach starszych, niedołężnych lub
            rodzinach wielodzietnych. Po dojściu do władzy przedstawicieli dawnej opozycji,
            beneficjentem "socjalu" stać się mógł praktycznie każdy, kto skończył 18 rok
            życia. Wprowadzone na masową skalę zasiłki dla bezrobotnych, zwane
            popularnie "kuroniówkami", stały się niezłym prezentem dla tych, którzy nawet w
            PRL-u nie splamili się żadną pracą."
            • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 31.01.06, 18:15
              A. Kumor:

              "Podstawą ideologii wolnego rynku (jeśli takową można w miarę dokładnie
              określić) jest własność prywatna. Wyższość tej formy własności, nad wszelkimi
              innymi przejawami posiadania, wykazała historia gospodarcza ostatniego
              stulecia. Sukces programów uwłaszczeniowych w Wielkiej Brytanii i w Stanach
              Zjednoczonych dodatkowo wzmacnia tezę, że przekazanie lokatorom mieszkań
              komunalnych, które zajmują, jest pomysłem dobrym. Niestety, nasz kapłan wolnego
              rynku, Leszek Balcerowicz nie dostrzega tej pozytywnej strony uwłaszczenia i
              niczym jakiś zapyziały etatysta, nawołuje do tworzenia Fundacji Edukacji
              Narodowej. Przypomnijmy, że tzw. rezerwa uwłaszczeniowa miała służyć do
              zrekompensowania kosztów, jakie poniosły osoby, które mieszkania komunalne czy
              spółdzielcze wcześniej już wykupiły. Oczywiście, ustawa uwłaszczeniowa, nie
              stanowi panaceum na polskie bolączki, nie jest też wzorcowym przykładem
              sprawiedliwości społecznej. Można jej sporo zarzucić. Mimo to dawała ona w ręce
              szarych, przeciętnych Polaków majątek, który ich kosztem kiedyś nagromadzili
              komuniści, była do pewnego stopnia zadośćuczynieniem, za te wszystkie lata
              harówy za psi pieniądz."
              • anthony.zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 01.02.06, 01:12
                Głos liberała z ludu!

                "Po 89 roku Pan Balcerowicz jak przystało na sterowanego, nikomu bliżej nie
                znanego ekonomistę stał się administratorem polskiego majątku narodowego.Polsce
                w tym czasie potrzebny był dobry gospodarz tego majątku,a nie sterowany przez
                światowe ośrodki finansowe administrator.One wysforowały go na
                wielkiego,znanego w świecie ekonomistę.
                Do zarzutów można dodać:
                - brak inwentaryzacji majątku narodowego i nowego otwarcia
                - brak planu prywatyzacji z podziałem firm pod względem rentowności
                - brak planu modernizacji
                - zniszczenie tego co było już sprywatyzowane i spółdzielczości
                - brak koncepcji z "kapitalizmem" państwowym w gałęziach przemysłu o znaczeniu
                strategicznym włącznie"
                • zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 04.02.06, 00:40
                  kolejny głos z ludu!

                  "BALCEROWICZ ODDAWAJ MÓJ NAJWYŻSZY W EUROPIE VAT KTÓRY PŁACĘ
                  po co go wprowadzałeś? Nie lepiej było liniowy?? Typowy socjalista: co innego
                  mówi, co innego robi."

                  :))
        • zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 03.02.06, 12:04
          raz jeszcze p. StanisławU progu transformacji ustrojowej pojawił się program
          głoszony przez Unię Polityki Realnej, by przeprowadzić reprywatyzację, tzn.
          dokonać zwrotu własności nielegalnie (bo wbrew konstytucji marcowej z 1921
          roku, którą PKWN uznał za obowiązującą w roku 1944) skonfiskowanej przy pomocy
          dekretów wywłaszczeniowych, a następnie przeprowadzenie prywatyzacji "małej"
          i "dużej". "Mała" miała być powiązana z sanacją finansów publicznych, której
          konieczność pojawiła się już w roku 1989 w związku z hiperinflacją. Problemem
          była masa pieniądza bez pokrycia, odziedziczona po PRL. Rząd mógł rzucić na
          rynek jedyny towar jaki posiadał, czyli własność i w ten sposób ściągnąć ów
          ?nawis inflacyjny" z rynku. Potem miała być przeprowadzona prywatyzacja "duża",
          z pewnymi udogodnieniami dla obywateli polskich.

          Jak wiemy, wszystko potoczyło się inaczej. Reprywatyzacji nie przeprowadzono do
          dnia dzisiejszego (13 luty 2001) i nie wiadomo, czy w ogóle stosowna ustawa
          wejdzie w życie. "Małej" prywatyzacji też nie przeprowadzono w sposób
          sugerowany przez UPR, bo pan wicepremier Balcerowicz postanowił ściągnąć "nawis
          inflacyjny" z rynku bez żadnego ekwiwalentu dla obywateli, przy pomocy
          manipulacji kursem walutowym, oprocentowaniem terminowym lokat bankowych i
          podwyższeniem oprocentowania kredytów. Operacja ta gwałtownie ostudziła
          początkową życzliwość społeczeństwa dla transformacji ustrojowej i już po kilku
          miesiącach od jej rozpoczęcia pojawiło się hasło "komuno wróć!". Równocześnie
          nastąpiła komunalizacja części mienia państwowego, w związku z utworzeniem
          samorządu gminnego, więc sprawa upadła podwójnie; nie tylko nie
          przeprowadzono "małej" prywatyzacji, ale pozbawiono ludzi środków, które
          umożliwiały jej przeprowadzenie i wreszcie zdecydowano pozostawić to mienie w
          sektorze publicznym, a więc pod nadzorem inteligencji. "Dużą" prywatyzację
          zamarkowano programem Narodowych Funduszy Inwestycyjnych, o których od początku
          mówiliśmy, że jako program prywatyzacyjny są pomysłem poronionym, a mogą być
          sensowne jako tzw. "przekręt". Dzisiaj nawet inicjatorzy tego programu otwarcie
          i nie bez pewnej melancholii przyznają, że się "nie sprawdził".

    • taus Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 08.02.06, 09:09
      Kolejny sanctus grrr

      Napisałeś kupe mądrych rzeczy z których każda jest gó.. warta.

      Żadnego przykładu na nieliberalną działalność pana Balcerowicza, żadnego uzasadnienia potwierdzającego tezę po prostu nic.
      • zhureck Re: Skończmy z mitem o Balcerowiczu-liberale 18.02.06, 16:31
        Może spróbuj jeszcze raz - merytorycznie :)
    • zhureck odbrązawianie mitów III RP trwa 12.02.06, 22:22
      Pytanie bardzo ciekawe, bo uruchomienie przepływu pieniędzy od obywateli do
      banków nie dotyczyło wyłącznie banków polskich. Badający finanse FOZZ Michał
      Falzmann informował zwierzchność, że w 1990 r. do banków polskich wpłynęło co
      najmniej 3 mld dolarów ponad ekwiwalent za wyeksportowane towary i usługi. Ile
      tych pieniędzy było naprawdę - tego chyba nikt dokładnie nie wie. A wpływały
      one do Polski w roku 1990 dlatego, że na mocy umowy międzynarodowej Polska
      zobowiązała się do utrzymywania przez rok stałego kursu dolara na poziomie 9
      500 zł, zaś oprocentowanie złotówkowych lokat w bankach polskich wzrosło do 80
      i więcej procent.

      Tedy "inwestorzy" przede wszystkim ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych
      (ci sami, którzy potem nosili się z zamiarem przyznania prof. Balcerowiczowi
      Nagrody Nobla) zamieniali swoje dolary na złotówki, złotówki lokowali w bankach
      polskich, po czym, przed upływem roku, wycofywali je z niemal podwójnym
      zyskiem, zamieniali na dolary po tym samym, bo "stabilizowanym" kursie i
      zadowoleni wracali do domu. W ten sposób, z biednej Polski, tylko w 1990 roku
      zostało wyssane co najmniej 6, a być może nawet ponad 16 mld dolarów. Zgodnie
      ze spostrzeżeniem z Ewangelii św. Mateusza, że kto ma, to będzie miał jeszcze
      więcej, a kto nie ma, to straci i to, co ma.

      biznes.interia.pl/news?inf=716701
      • zhureck Re: odbrązawianie mitów III RP trwa 25.02.06, 11:02
        biznes.interia.pl/news?inf=721688
    • zhureck Bezczelny jak tow. Balcerowicz! 21.02.06, 17:05
      biznes.onet.pl/0,1264935,wiadomosci.html
      Taki znawca gospodarki jakim jest pan Balcerowicz dopiero teraz zauważa, że z
      jego dzieckiem jest coś nie tak?
      Przecież pewne rzeczy widać gołym okiem aż nadto. Skutki są oczywiste, wysokie
      bezrobocie, rozbuchana biurokracja, sterty przepisów, dyrektyw, chory kodeks
      pracy, wysokie podatki, podcinający wszystkich haracz ZUSowski.
      • zhureck Kolejny stek bezczelności! 04.03.06, 20:01
        "Po pierwsze, trzeba naprawić finanse państwa. Z tak wysokimi podatkami, które
        biorą się wyłącznie z nadmiernych wydatków, Polska nie może być gospodarczym
        tygrysem. Po drugie, niezbędne jest usunięcie przepisów paraliżujących wolny
        rynek. Trzeba m.in. zrobić coś z zawyżoną i niezróżnicowaną regionalnie płacą
        minimalną, ograniczyć narzuty na koszty pracy itp." - powiedział szef NBP.

        "Po trzecie, należy do końca wyprowadzić politykę z przedsiębiorstw, czyli
        dokończyć ich prywatyzację. Po czwarte, należy zwiększyć sprawność wymiaru
        sprawiedliwości" - dodał.

        Leszek Balcerowicz powiedział też, że "wysokie bezrobocie to skutek
        zablokowania niektórych reform: finansów publicznych, podatków, liberalizacji
        kodeksu pracy itd."
        • zhureck Tow. Balcerowicz nie ustaje w swej bucie! 17.03.06, 19:35
          Spec od VATów, akcyz, podatków progresywnych, popiwków, nabijania długu
          publicznego znowu coś majaczy o wolnym rynku! Zgroza :(

          serwisy.gazeta.pl/wyborcza/1,34474,3214124.html

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka