Dodaj do ulubionych

Jakie kwalifikacje na Project Managera.

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.09.08, 13:02
Witam, jakich kwalifikacji oczekuje się od Project Managera? Czy koniecznie
muszą być to studia na kierunku informatycznym?
Obserwuj wątek
    • ekspert.powermedia Re: Jakie kwalifikacje na Project Managera. 17.09.08, 14:43
      Gość portalu: g napisał(a):

> Witam, jakich kwalifikacji oczekuje się od Project Managera? Czy koniecznie
      > muszą być to studia na kierunku informatycznym?

Witam,

Warto zacząć od tego, że praca na stanowisku kierowniczym jest pracą specyficzną. Kandydat posiadający kompetencje przywódcze i chcący rozpocząć pracę zawodową w funkcji kierowniczej powinien odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie, czy chce zarządzać ludźmi, czy też pełnić obowiązki osoby odpowiedzialnej za projekt. Stąd też rozróżnienie na kierowników zespołów oraz kierowników projektów.

Dlatego warto dokładnie zapoznać się z opisem stanowiska zamieszczanym w ogłoszeniu, aby zorientować się jaki dokładnie profil Project Managera jest poszukiwany przez pracodawcę:

• czy jest to bardziej funkcja biznesowa np. PM koordynuje przepływem informacji pomiędzy biznesem a zespołem developerów (wówczas nie ma w ogóle zespołu podległego)

• czy też PM zarządza projektem i/lub zespołem osób, które pracują nad projektem, jest odpowiedzialny za terminowe wykonywanie prac itp.

Kolejna kwestia wymagająca rozpatrzenia dotyczy wykształcenia przyszłego kierownika. Zwykle nie ma konieczności posiadania wykształcenia zgodnego z obszarem IT. Istotne są jednak kompetencje pozwalające na zarządzanie zespołem, motywowanie pracowników, weryfikowanie ich pracy, pozyskiwanie nowych członków do zespołu, zrozumienie problemów z jakimi zespół się styka w swojej pracy, zapewnienie rozwoju zawodowego członkom zespołu. Ponadto obowiązki kierownika to także konieczność pracy z klientem i dbanie o budżet projektu.

Proszę pamiętać, że wszelkiego rodzaju dokumenty są potwierdzeniem zdobytych na kursie umiejętności, a nie poświadczeniem odbycia kursu. Liczy się umiejętność wykorzystania zdobytej wiedzy, nie zaś portfolio certyfikatów. Jest to zapewne dobrą wiadomością dla kandydatów, którzy zdobytą w praktyce wiedzę specjalistyczną nie mieli jeszcze okazji potwierdzić certyfikatem kosztownego szkolenia.

Wiedza merytoryczna jest bardzo istotna, ale jeśli nie idzie w parze ze znajomością rynku IT i wyzwań jakie ten rynek ze sobą niesie, wówczas staje się ona wiedzą bezużyteczną. Szczególnie warto mieć to na względzie precyzując swoje oczekiwania finansowe na stanowisku kierowniczym. Często sama nazwa funkcji skłania do windowania oczekiwań finansowych. Należy jednak pamiętać, że w ślad za tym powinny iść kwalifikacje - przede wszystkim doświadczenie, a nie tylko i wyłącznie lista kursów i certyfikatów związanych z zarządzaniem projektami.

Pozdrawiam,

Magdalena Fajfer
      Specjalista ds. rekrutacji
      Power Media S.A.
      • tomasz_maciejewski Re: Jakie kwalifikacje na Project Managera. 20.10.08, 15:36
        Pani Ekspert nie poruszyła najważniejszej rzeczy.

Żeby kierować FAKTYCZNIE i SKUTECZNIE zespołem IT, kierownik musi
        umieć ZAINSPIROWAĆ swój zespół KWALIFIKACJAMI, wyższymi
        umiejętnościami, albo chociaż ŚWIEŻYM spojrzeniem, czy może SZERSZĄ
        znajomością aspektów powiązanych z realizowanym zadaniem.

Kuriozalne byłoby powiedzieć że wiedza IT jest niepotrzebna. Project
        Manager, faktyczny, a nie 'rodzina prezesa' musi wiedzieć jakie są
        oczekiwania klienta (wewnętrznego, zewnętrznego) albo wiedzieć jaka
        jest WIZJA docelowego rozwiązania. Ktoś, kto będzie tylko 'małpką od
        koordynacji' de facto nie będzie podejmował KLUCZOWYCH decyzji np.
        deweloperskich czy technicznych.

A w przypadku poważnych projektów IT, wiedza menedżerska i
        doświadczenie splata się ściśle z wiedzą techniczną. Decyzje na
        bazie obu obszarów ściśle się splatają.

Powiedzmy że realizacja serwisów internetowych to niezbyt wymagające
        zadanie, i taki Project Manager da sobie radę, bo jako użytkownik
        zna oczekiwania odwiedzającego i w mniejszym czy większym
        stopniu 'poradzi' sobie. W przypadku realizacji na czas np.
        oprogramowania dla energetyki, będzie tylko popychadłem, nie
        zdobędzie szacunku zespołu, zarządzanie będzie fikcją i na koniec -
        czując się dyskomfortowo - zrezygnuje. Chyba że został
        zatrudniony 'z protekcji' wówczas, wiedziony naturalną dozą
        bezczelności, samochwalstwa - jakoś da radę i przypisze sukces
        sobie. Oprócz oczywiście szacunku zespołu.
      • daelek Re: Jakie kwalifikacje na Project Managera. 22.10.08, 09:00
        Witam,

niestety nie do końca to chyba tak wygląda. Wciąż borykam się z problemem
        papierków. Mam predyspozycje i ogromne chęci do pracy jako PM, a do tego
        doświadczenie, lecz niestety nie mogę pochwalić się kosztownymi certyfikatami.
        Paradoks straszny, z jednej strony firmy narzekają, że ciężko znaleźć dobrą
        osobę na odpowiedzialne stanowisko, a z drugiej - mają dziwne wymagania.
        Certyfikaty powinny być dodatkiem, nie podstawą.
      • Gość: gościówa Re: Jakie kwalifikacje na Project Managera. IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.01.09, 19:41
        Nie przesadzałabym z tym że Project Manager jest to stanowisko kierownicze. To
        jest po prostu koordynator projektu.
        Ze wszystkich znanych mi PM-ów żaden nie skończył studiów informatycznych (chyba
        że podyplomówkę w tym zakresie) i słusznie bo na studiach informatycznych nie
        uczą zarządzania projektami.
        Myślę że Pan ekspert trochę rozmywa pojęcia.
        W ogólnym rozumieniu PM ma się nijak do Kierownika Zespołu. To są 2 kompletnie
        inne funkcje (może być np Kierownik Zespołu Programistów)
        PM Jest to osoba która działa pomiędzy klientem a zespołem developerskim i
        "spina" projekt. Jest "interfejem" ze strony firmy dla klienta.
        Przede wszytkim musi mieć zdolności komunikacyjne i negocjacyjne, przytomny i
        chłonny umysł i doświadczenie w pracy z klientem (np jako account)Oczywiście
        wiedza informatyczna też jest mile widziana, ale ogólna oraz o technologii/
        srodowisku programistycznym w jakim pracuje jego firma. Od złożonych rzeczy ma
        ekspertów
    • losos_norweski Re: Jakie kwalifikacje na Project Managera. 23.11.08, 17:17
      Podstawowymi kwalifikacjami jakie oczekuje sie od project managera jest brak jakichkolwiek kwalfikacji. Co prawda moze miec tzw umiejetnosci "miekkie" ale chodzi o to by nie mial wiedzy specjalistycznej, poniewaz jest ona zwykle nieprecyzyjna, przestarzala i opiera sie glownie na wewnetrznym przeswiadczeniu wlasnej nieomylnosci popartej wiekszymi zarobkami niz specjalisci z danej dziedziny. Gdyby chcial zastosowac te strzepki wiedzy do ingerencji w projekt moglby doprowadzic do katastrofy, glownie wtedy, gdy podlizujac sie szefowi obiecuje wiecej niz moze powtarzajac zaslyszane hasla. Jedyna jego umiejetnoscia powinno byc organizowanie meetingow (celowo z angielsa, bo zaden manager nie uzyje slowa zebranie, jest zbyt passe). Mitingi sa po to by ludzie ze wszystich dzialow sami dogadali sie jak ma wygladac projekt, kompletnie odciazajac managera z obowiazkow a dodatkowo zaslyszane informacje moze on pozniej zaniesc szefowi jako jego wlasne pomysly i ustalenia, podgrzewajac w ten sposob cieple posadki jego przelozonych.
      • Gość: Emilia Re: Jakie kwalifikacje na Project Managera. IP: *.kroger.com 07.01.09, 15:04
        Coraz chesciej slyszy sie o tej nowej technice/metodzie zarzadzania projektami i
        to glownie w IT a jest to Scrum Master, nastawiony na dostarczanie efektow i
        scisle nawiazuje to agile programming
        (www.ccpace.com/Resources/documents/AgileProjectManagement.pdf). Ma to
        jakoby zastapic role PM w przyszlosci. Czy obecni tu specjalisci spotkali sie z
        tym? Jakie uczucia budzi ten nowy kierunek? Wiem ze duze i podeszle wiekiem
        organizacje maja problemy z przejsciem na ta nawa metode zarzadzania, ale
        investuja sporo kasy w szkolenia swych pracownikow (zachodnie firmy) Osobiscie
        posiadam certificat Scrum Master i chcialabym podjac sie pracy na podobnym
        stanowisku.
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka