16.12.04, 12:44
temat poruszony zostal w osobnym watku, ale ze tamat dla mnie wazny a pewnie
nie tylko dla mnie - mysle ze warto go omowic szerzej. Z najczestszych
mozliwosci stawialbym przede wszystkim na zbudowanie wlasnej sieci lokalnej,
bo niewatpliwie wyjdzie to najtaniej. Przy czym proponowana koncepcja -
budujemy sami siec i dzierzawimy lacze nie wydaje mi sie zbyt trafna.
Dobrze dzialajaca siec to nie tylko polozone kable ale przede wszystkim
odpowiednia jej struktura, konfiguracja i przede wszystkim konserwacja.
Najlepiej pewnie zaczac od poszukania firm dzialajacych juz w tej okolicy.
Poza tym mozna wowczas postulowac nie tylko stworzenie dostepu ale rowniez
poczty, miejsca na serwerze np. z php i mysql - takie rzeczy przez dobrych
provaiderow sa oferowane, czesto w ramach abonamentu. Wazne jednak by firma
zapewniala jej dobry serwis. Ciekawy jestem ile osob byloby czyms takim
zainteresowanych. Rzecz zaczyna byc sensowna od ok 10-20 uzytkownikow.
Obserwuj wątek
    • piotrn1 Re: internet 16.12.04, 13:07
      Moj pomysl o stworzeniu osobnej sieci lokalnej opieral sie na zalozeniu, ze
      kupujac podstawowe uslugi zapłacimy mniej niz gdybysmy kupowali calosciowe
      rozwiazanie czyli dostep dla indywidualnego klienta.
      Mozna wiec niejako wynajac firme ktora siec polozy a po drugie znalesc firme
      ktora bedzie taka siec administrowac za miesieczna oplata no i pozostaje
      jeszcze oplata za dzierzawe lacza. A moze wsrod nas znajdzie sie odpowiedni
      specjalista-pasjonat? Pozostaje tylko kwestia sposobów rozliczeń i moze jakiejs
      formy prawnej, ale chyba najlepiej calosc zrobic w ramach wspolnoty bo pewnie
      wiekszosc bedzie chciala korzystac z internetu. Na rynku jest chyba duza
      konkurencja wsrod takich wiec nie bedzie problemu ze znalezieniem kogos
      odpowiedniego i soldnego.
      Pozdrawiam piotr
      • bartek_park Re: internet 16.12.04, 13:55
        specjalista - pasjonat - ja mam opory, bo jak wyjedzie na wakacje, bedzie mial
        pilniejsza robote itd. a bedzie awaria to sie zrobi problem. Po drugie - jezeli
        cos bedzie dzialalo nie tak, specjalista okaze sie nie az tak dobry itp. to
        potem pojawiaja sie problemy, jakies niepotrzebne pretensje sasiedzkie itd.
        Moim zdaniem lepiej jednak tego unikac.

Pomysl z rozbiciem sieci nie koniecznie musi byc oszczedniejszy. Firma
        zakladajaca siec i majaca w perspektywie wieloletnie zyski niekiedy podlacza
        ponizej kosztow. Natomiast to ze kto inny bedzie administrowac siecia wcale nie
        musi oznaczac ze zaproponuje nizsze cene. Moim zdaniem nalezy sie zorientowac
        ile osob jest takim rozwiazaniem zainteresowanych, bo zupelnie inna bylaby
        nasza pozycja przy negocjacjach gdyby byla mowa o podlaczeniu 10 mieszkan a
        inna gdy 50. Pytanie jest o tyle zasadne juz teraz, ze w momencie gdy zacznie
        wchodzic aster czy tpsa, czesc osob moze podpisac z nimi umowe a to zmniejsza
        liczbe uzytkownikow sieci lokalnej i podwazac moze zasadnosc jej budowania.

• sbrzuc Re: internet 17.12.04, 11:46
          Witam!

Co prawda my kupujemy mieszkanie w A5 - a więc wprowadzamy się za pół roku,
          jednak jestem zdecydowanie za realizacją tego pomysłu. I zdecydowanie jestem za
          firmą to realizującą - jeśli umowa będzie dobrze skonstruowana, można na tym
          tylko zarobić.

Pozdrawiam!
    • bartek_park kable 18.12.04, 20:35
      Dowiadywalem sie o okablowanie do netu. Zakladane sa osobne rurki na te kable w
      mieszkaniach i na klatce. Tak wiec nic nie stoi na przeszkodzie aby taka siec
      realizowac - i byc niezaleznym od tpsa czy tez aster city. Teraz to tylko nasza
      umiejsetnosc zorganizowania sie :)
      • cramerpl Re: kable 22.12.04, 10:56
        Zależy mi na jak najszybszej instalacji internetu - wprowadzam sie juz w
        styczniu, a moja praca wymaga stalego dostepu do sieci... Tak wiec wchodze we
        wszystko, co zwiazane jest z internetem....
        • edyta65 Re: kable 22.12.04, 15:45
          Jak tu sie skrzyknąć? Pewnie nie każdy ma dostę do forum lub jego świadomość.
          Może trzeba porozwieszać ogłoszenia na osiedlu?, albo listy chętnych?
          • bartek_park Re: kable 24.12.04, 09:50
            My bedziemy mieszkac dopiero za jakis czas, ale oczywiscie we wszystkie "akcje"
            zwiazane z internetm mozemy sie juz teraz wpisac. Mysle ze najsensowniej aby
            wylozyc np. w biurze liste dla osob ktore chca korzystac z internetu i dac
            informacje na forum oraz powiesic ogloszenia w budynkach, informowac sasiadow.
            Mozna tez sprobowac zrobic jakies spotkanie w tej sprawie, dla osob najbardziej
            zainteresowanych, ktore popilotuja sprawe np. na poczatku stycznia gdzies w
            poblizu i dogadac sie czym kto by sie zajal itd. W sumie nie powinno to byc
            zbyt pracochłonne.
    • cramerpl Re: internet 21.01.05, 11:17
      Była u mnie ekipa z TELE2 i robiła pomiary czy można przyłączyć mieszkania do
      bezprzewodowego internetu (drogą radiową). Niestety budynki są zbyt niskie,
      wiec internet z TELE2 odpada w przedbiegach (nawet jeśli antena byłaby na
      dachu) - zero zasięgu...
      Trzeba szukać dalej ;-)
    • viki1976 Re: internet 22.01.05, 22:13
      Hej
      Mieszkam na przeciwko Was i widzę wasze domu z okna polecam Astercity kablówka
      i internet zawsze są niezawodni i tani!
      Może jeszcze UPC a własna sieć?
      chyba się nie opłaca
      Pozadrawiam
    • fioletor Re: internet 22.01.05, 22:25
      Dla mnie waruniem koniecznym na przyłączenie się do inicjatywy dotyczącej
      internetu jest osobny zewnetrzny adres IP dla kazdego użytkowika/mieszkania, no
      i nie za wyskoka cena ;-)
      • magda_bemowwo_park Re: internet 23.01.05, 10:19
        pbecnie za internet i kablowke w aster płace 150 zł
        za siec lokalna z bardzo szybkim transferem 60 zł - ale jest mało mmieszkancow
        im wiecej chetnych tym taniej = srednio cena 30 zł miesiecznie
    • bartek_park Re: internet 26.01.05, 00:05
      Zgodnie z ustaleniami podczas spotkania dowiadywałem się o łącza. Niestety
      sprawa nie przedstawia się najlepiej. Bomowo zdominowane zostało przez Aster i
      w mniejszym stopniu neostradę oraz UPC. Sieci osiedlowe zdają się być w zaniku.
      Jakąś sieć ma położony Qdnet, ale w firmie natrafiłem na bardzo mało konkretne
      odpowiedzi – z tego co zrozumiałem wykorzystują łącze dzierżawione o
      przepustowości 2 Mb/s, ale chyba w nieco innej okolicy. Sprawdziłem łącza
      radiowe Crowleya, zgodnie z informacjami bezpośrednio od nich (w praktyce i tak
      byłby potrzebny pośrednik) na naszych blokach raczej nie ma szansy postawić
      anteny, która by widziała się z inną. Twierdzą, że osiedle jest za małe aby
      opłacało im się wchodzić z łączem radiowym, o ile nie podłączą się jakieś
      sąsiednie bloki, a to jest niemożliwe bo ich administracja blokuje takie
      możliwości. Wątek TELE2 został już powyżej poruszony, więc nie ma co go za
      bardzo rozwijać, zresztą jakość ich usług nie jest imponująca, więc niewielka
      strata. Pozostaje ostatnie wyjście, jakim mogło by być łącze dzierżawione od
      tpsa w tej chwili łącze o przepustowości 512 Kb/s to powinien być wydatek około
      1300-1400 zł (około 800 za strumień i około 400 zł za łącze cyfrowe). Dla kont
      służących do maili, przeglądania stron itp. mogło by być to opłacalne (rzadko
      kiedy więcej niż 10% użytkowników korzysta jednocześnie z sieci – tzn. więcej
      osób może przeglądać strony, ale łącze przy takim wykorzystaniu zostaje przez
      dłuższy czas bezczynne – pracuje gdy ściągamy stronę, ale nie jest
      wykorzystywane gdy ją czytamy). Problemem może być jednak to, iż część osób
      ściąga muzykę, filmy itd. z sieci, i wówczas 512 Kb/s to się może zapchać
      Mówiąc krótko wydaje mi się to dla tego typu sieci nieopłacalne.
      • cramerpl Re: internet 26.01.05, 10:10
        Rozmawiałem z jedynymi firmami, ktore nam pozostały do wyboru: Aster i UPC -
        dostałem odpowiedź, że niestety tylko oficjalnemu administratorowi osiedla mogą
        wyjawić szczegóły dotyczące kosztów podłączenia osiedla i czasu jaki to zajmie.
        Nikt z nas aktualnie nie administruje osiedlem, wiec ruch teraz jest po stronie
        naszego developera, ktory musi wyslac fax do aster i upc i zapytaniem ofertowym.
        • bartek_park Re: internet 27.01.05, 12:32
          Jeżeli chodzi o ceny podłączenia to powinny być one zgodne z cennikiem, który w
          przypadku podłączenia do mieszkań jest stały. A koszt podciągnięcia sieci do
          osiedla powinien ponosić operator, nie powinnien za to pobierać dodatkowych
          opłat - przynajmniej tak ja to rozumiem.

Natomiast co do cen to z tego co się orientowałem w Aster o 2 zł jest droższy
          abonament TV, natomiast internet przy mniejszych transferach jest tańszy, ale
          przy wiekszych taniej wychodzi CHELLO. Z drugiej jednak strony (słyszałem, bo
          nie miałem możliwości sprawdzić) lepszy faktyczny transfer daje CHELLO (UPC).
          Natomiast proszę zwrócić uwagę, że jeżeli chcemy mieć w domu więcej niż jeden
          komputer w sieci to w przypadku CHELLO musi być to plan taryfowy CHELLO PLUS
          (wówczas jest to 219 zl a z TV jest to to 249 zł). Natomiast w Aster dwa
          komputery (ale z niższym transferem) mozna podłączyc za 116 zł, a razem z TV
          powinno być to 179 zł ale za nominalnie gorszy transfer. W sumie więc ASTER
          wychodzi mi taniej, co prawda z gorszą jakością, ale raczej wystarczającą
          (zwłaszcza, że używając ich proxy można mieć całkiem niezłe szybkości).
          Niepokoi tylko rozwój sieci i związane z tym przeciążenia. W sumie najlepiej
          jakby były obydwie dociągnięte i wybór byłby już indywidualną sprawą... W
          każdym razie mam nadzieję, że developer myśli o podłączeniu osiedla!!
    • billg1 Re: internet 23.02.05, 14:22
      Lepiej zacząć teraz to i kable będzie łatwiej położyć. Znam jedną firmę która
      zajmuje się tworzeniem i administracją sieci osiedlowych i mogła by się podjąć
      utworzenia sieci u nas. Stworzą dla nas ofertę, ale ważna jest liczba
      użytkowników którzy będą chcieli korzystać z jej zasobów oraz łączyć się z
      Internetem. Dlatego zrobię dziś tabelkę i zostawię ją w biurze sprzedaży, więc
      kto będzie zainteresowany to może się wpisać.
      Pozdrawiam z A2
    • mrowa98 Re: internet 05.03.05, 18:08
      Witam,
      od jakiegos czasu mieszkam juz na tym osiedlu (A2) i tak jak czesc z
      nas "cierpie" z powodu braku Netu...
      Moze by tak polaczyc wszystkie mozliwosci (Aster, UPC i siec zbudowana przez
      providera lokalnego), zebrac oferty i w koncu na cos sie zdecydowac? Jak tak
      dalej pojdzie, zbankrutuje na GPRSa ;)
      Wydaje mi sie, ze powinnismy w jakis sposob "wymoc" na naszym developwrze
      zlozenie zapytania ofertowego do Aster i UPC, natomiast we wlasnym zakresie
      zebrac kilka ofert od okolicznych/nam znanych firm, zajmujacych sie
      swiadczeniem uslug ISP. Majac cos takiego "w garsci", wystarczyloby (mam
      nadzieje) spotkac sie i wytypowac to, co najbardziej nam odpowiada, a potem juz
      tylko pozwolic dzialac konkretnej firmie i cieszyc sie ze stalego, szybkiego
      lacza...

Pozdrawiam,
      Sebastian
      • pio.net Re: internet 09.03.05, 14:18
        Witam wszystkich mieszkańców!
        Reprezentuję firmę PioNet zajmującą się tworzeniem sieci osiedlowych i jestem
        bardzo zainteresowany stworzeniem sieci u Państwa. Mamy duże doświadczenie w
        projektowaniu i zarządzaniu takimi sieciami. Jedna z naszych sieci działa juz
        prawie 3 lata na warszawskim Ursynowie. Co wstępnie mogę powiedzieć o naszych
        usługach:
        -Standardowo tworzymy sieci oparte o okablowanie skrętką utp5- pozwala to na
        osiąganie szybkości do 100 Mbitów wewnątrz sieci
        -Każdy z użytkowników podłączony jest do switchy lan, co dodatkowo zabezpiecza
        przesyłane dane
        -Wyjsciem do internetu zarządza zaawansowany router/serwer, który przydziela
        pasmo poszczególnym użytkownikom i dba o jakość połączeń. Nie ma możliwości aby
        pojedynczy miłośnik programów p2p typu emule czy torrent zajął całe dostępne
        pasmo, tak że sprawdzenie poczty staje się koszmarem.
        -W swojej historii najczęściej korzystaliśmy z usług firmy Futuro
        (www.futuro.pl) i dziwię się że ta nazwa nie padła w powyższej dyskusji. Jest
        to bardzo solidna firma, ma w całej warszawie sieć lmds i do tej pory nie miałem
        problemu z zasięgiem i dostępnością. Futuro oferuje symetryczne łacza o jakości
        operatorskiej, z których naprawdę bardzo dobrze się korzysta.
        -Nie ma problemu aby poszczególni użytkownicy posiadali własny, publiczny adres ip.

Wczoraj byłem u Państwa na osiedlu, aby ocenić możliwości techniczne i nie widzę
        żadnych problemów. Bardzo polecam nasze usługi, jesteśmy wystarczająco młodą
        firmą aby z zapałem chcieć coś dobrze zrobić, a zarazem wystarczająco
        doświadczoną aby zrobić to dobrze.

Jeżeli są Państwo zainteresowani to proszę o kontakt.

Z wyrazami szacunku

Piotr Szafran
        email: pionet@pio.net.pl
        tel: 697293080
    • pio.net Re: internet 24.03.05, 14:31
      Witam,
      niestety mogą być poważne problemy z realizacją Państwa planów. Administrator
      Państwa osiedla nie dopuszcza możliwości istnienia innego dostawcy Internetu niż
      tpsa. Obawiam się, że skazuje to wszystkich mieszkańców na dobrodziejstwa
      naszego monopolisty.
      Z poważaniem
      Piotr Szafran
      Pionet
      pionet@pio.net.pl
      • tomcat_8 Re: internet 24.03.05, 17:08
        WItam,

z dzisiejszej rozmowy w biurze sprzedaży wynika, że firma DAWIS (chyba dobrze
        piszę?) będzie zakładać skrzynki dla TPSA i wykonywać przyłącza. Możemy się
        zgodzić lub odmówić (info z biura) ale wtedy będziemy musieli sami o to zadbać.
        Nie wiem jak to ma się do kosztów. Co do bycia skazanym na monopolistę to się
        nie zgadzam. W końcu to wspólnota powinna decydować o tym z kim podpisze umowę.
        Może być też równocześnie TPSA i inny operator. Wtedy można wybierać.
        Ale niezbyt się na tym znam, więc może zabierze głos ktoś bardziej obeznany w
        tych sprawach.

Pana Piotra z Pionetu zapraszam do złożenia oferty. Może jednak będzie
        możliwość nawiązania współpracy.

Pozdrawiam
        • rogowski25 Re: internet 03.08.05, 09:07
          Witam,

może ktoś wie na jakim etapie jest sprawa internetu oraz kablówki (TVN
          Turbo ;) )

kluczyki odbieramy w pażdzierniku 2005

pzdr,
          B2.31

Bartek i Monika
    • rogowski25 Re: internet 14.11.05, 18:49
      czy można juz dzwonić do UPC i zamawiać usługi?

czy czekać aż włożą ulotkę za drzwi lub w skrzynkę

niedługo będą kładli mi parkiet , czy później także będzie możliwośc położenia
      przewodów?
    • rogowski25 Re: internet 30.11.05, 13:20
      a8 można podłączać w ramach promocji 1MB + tv full za 89zł/m-c
      promocja, lecz gdy chciałem skorzystać z tej promocji i jednczesnie zacząć
      rezalizację usługi od stycznia , bo w grudniu nie będę jeszcze mieszkać to nie
      moge :(

czekam na promocję świąteczną :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka