Dodaj do ulubionych

Imię dla córki

17.06.20, 00:35
Cześć, w sierpniu na świat ma przyjść nasza córka i z mężem nie możemy znaleść kompromisu w kwestii imienia.
Każde z nas ma inne typy uncertain
Moje typy:
Kalina, Elena, Zoja, Gaja, Liwia, Adela, Ida, Marcjanna, Faustyna, Julita, Celina, Anastazja
Mąż z mojej listy akceptuje jedynie Julitę, a ja obawiam się, że byłaby mylona z Julią albo nazywana Julią, a na około pełno Julek. Myślałam też o Łucji, ale w naszym otoczeniu od początku roku pojawiły się aż 2 Łucje i to mnie zniechęciło.
Mąż Chciałby nazwać córkę Karolina, ale dla mnie na nie, ze względu na popularność i to nie tylko wśród dzieci.
Inne propozycje męża:
Kaja, Rita, Pola, Amelia, Zofia
Z listy męża akceptuje jedynie Kaję, ale tez nie jestem przekonana.
Może macie jakieś inne pomysły? Nie mamy szczególnych kryteriów, co do długości itp., ale ja chciałabym żeby imię nie było bardzo popularne (mąż nie zwraca uwagi ja popularność).
Pozdrawiam smile
Obserwuj wątek
    • ilia.1 Re: Imię dla córki 17.06.20, 04:32
      Sugestie imion:
      Teresa, Klementyna, Weronika, Alina, Helena, Diana, Olimpia, Emma, Stella, Gabriela, Natalia, Flora, Matylda, Julian(n)a, Laura, Marcelina, Aurelia, Emilia, Kornelia, Bogna, Jowita, Klara, Alicja, Barbara, Róża, Rozalia, Lilia, Lilian(n)a, Lilla, Bianka, Blanka, Urszula.

Z rozważanych imion wybrałabym osobiście Idę, Liwię, Amelię lub Adelę.
    • paula.anna Re: Imię dla córki 17.06.20, 08:06
      Szukałabym dalej.
      WSPÓLNYCH typów.
      Próbowaliście siąść i szukać RAZEM?

Z twoich propozycji podoba mi się Marcjanna 🙂.
      Faustynę, Liwię, Adelę i Anastazję doceniłabym u kogoś.
      Idę zamieniłabym na Idalię, bo jest wg mnie taka niepełna 😉.
      Julity nie lubię 😕.

Propozycje ojca dziecka nie podobają mi się.
      Kaja jest zdrobnieniowa i (za) bardzo popularna.

Trudno mi zgadnąć, w którą stronę iść, żeby was pogodzić. Chyba w coś osłuchanego, dobrze znanego, i raczej krótkiego, bo wygląda na to, że takie imiona preferuje ojciec dziecka.

Proponuję Mariannę- prawie jak Maryśka 😉.
      Klara
      Laura
      Natalia, Emila- osobiście nie lubię, jednak jest "znana i lubiana".
    • allegra1989 Re: Imię dla córki 17.06.20, 08:10
      Gratuluję córki, z twoich typów wybrałabym Liwię, Adelę, Idę, Faustynę, Anastazję. Marcjannę raczej zamieniłabym na Annę lub Marcelę. Julita jakoś mi się nie podoba, może spodoba się wam się Juliana lub Julianna. Typy męża odrzuciłabym Amelię, Zofię i Ritę. Pola można zamienić na Apolonię. Zajrzyj proszę do rankingu imion żeńskich, tam jest dużo pięknych imion.
      Moje sugestie - Nina, Marianna, Katarzyna, Eleonora, Adelajda, Ligia, Lidia, Hanna, Leonia, Magdalena, Franciszka, Felicja, Bogusława, Cecylia, Maja, Alicja, Aleksandra, Natalia, Matylda, Floriana, Wanda, Stefania.
      Czy to wasze pierwsze dziecko?
    • annthonka Re: Imię dla córki 17.06.20, 09:42
      Z Twojej listy Liwia, Adela, Marcjanna, Celina, Anastazja - super imiona moim zdaniem. Z propozycji męża nie podoba mi się żadna.

Szukałabym dalej, zdecydowanie. Może usiądźcie razem, z listą nadawanych imion (ministerstwo cyfryzacji publikuje takie dane) i jedźcie po kolei. Stwórzcie wspólną listę.
    • sulika Re: Imię dla córki 17.06.20, 11:38
      Z propozycji męża podoba mi się jedynie Zofia i Rita (ze względu na świętą, ale wiem, że obecnie bywa też nadawana ze zgoła innych powodów), Kai nie lubię (brzmieniowo i jest dla mnie troszkę zdrobnieniowa) i widzę, że Ty też nie jesteś przekonana. Spróbujcie poszukać innych typów, czegoś, co może nie będzie w stu procentach idealne dla Was obojga, ale co oboje będziecie w stanie zaakceptować, a Kaja może być typem ,,awaryjnym'' na wypadek gdybyście nie mogli nic wspólnego znaleźć.

Z Twoich typów:
      Elenę bym zamieniła na Helenę bo to zagraniczna wersja tejże, chociaż brzmieniowo mi się podoba, a Helena jest dość popularna wśród dzieci (ale mniej niż Amelia czy Pola).
      Inne Twoje propozycje są w porządku, wszystkie bym doceniła u kogoś. Oprócz może Julity, która mi się nie podoba. A! I Adelę zmieniłabym na Adelajdę lub Adelindę.

Karoliny nie lubię, Łucja bardzo w porządku, ale właśnie - popularna.

Może jeszcze spodoba Wam się: Aurelia, Jaśmina, Matylda, Cecylia, Lilia lub Lilla, Aniela, Róża lub Rozalia, Melania, Florentyna, Noemi, Hiacynta, Saskia, Sara, Ruta?
    • dalenia Re: Imię dla córki 17.06.20, 12:18
      Wiele z Twoich typów mi się podoba.sama odrzuciłabym na pewno Elenę (według mnie jest pretensjonalna) i Julitę (nie jestem fanką). U męża faktycznie tylko Kaję mogłabym przyjąć. Pozostałe albo zdrobnieniowe, albo zbyt popularne.

Co do Julity to tak jak pisałam - zupełnie nie mój klimat. Nie byłabym się natomiast Julki. Znam jedną dorosłą już Julitę i nikomu nie przyszło do głowy, by mówić do niej 'Julka'. Chyba ludzie nie łączą tych imion. A już na pewno nie byłabym się mylenia, Julita to jednak dość osłuchane imię.

Skoro mąż akceptuje Kaję, to może dałby namówić się na Gaję? Albo odwrotnie wink

Może spodoba się Wam Michalina lub Marcelina?
    • eleanor_tilney Re: Imię dla córki 17.06.20, 13:50
      Nie będę komentować na razie samych imion, bo chyba jeszcze nie jesteście na tym etapie wyboru. Widać ze Ty wolisz imiona mniej popularne i raczej miękkie, dużo L i J w Twoich typach. Maz woli twarde albo bardzo osłuchane. Macie wiec rozbieżne kryteria. Jedyny punkt wspólny to Gaja/Kaja i może Ida.
      Powinniscie moim zdaniem wspólnie wertować spis imion i zapisywać potencjalne zbieżności.
      Alternatywnie istnieje szansa, ze maz się osłucha i uelastyczni na imiona mniej popularne. Myśle, ze Gaja, Ida i Adela miałyby u niego największe szanse.
      Co do nowych propozycji: może Irena, Wanda?
    • gaudencja Re: Imię dla córki 17.06.20, 15:24
      Hej!
      Podobnie jak przedpiszczynie, odradzałabym Elenę, która jest obcojęzycznym odpowiednikiem Heleny (w kilku językach). Julita to z pochodzenia zdrobnienie Julii i zapewne byłaby mylona z Julią; też sugerowałabym zamiast niej Juliannę lub Julianę.

Może zamiast Karoliny mąż zgodziłby się na Kornelię, którą można zdrabniać do Neli i Kory? Oczywiście, o ile podoba się Tobie?

Ritę odradzam, dawniej imię świętej spolszczało się do Ryty, a tak czy siak jest to po prostu zdrobnienie Małgorzaty, również obce (od Margarity). O Poli też już inne dziewczyny napisały, to zdrobnienie Apolonii.

Może dobrze byłoby usiąść nad jedną listą imion i przedyskutować wspólnie imię po imieniu?
      Pozdrawiam smile
    • boy_named_sue Re: Imię dla córki 17.06.20, 15:50
      Z Waszych typów podobają się mi Kalina, Gaja, Adela, Ida, Faustyna, Julita, Celina i Rita.

Dorzucam od siebie: Florentyna, Marianna, Judyta, Jowita, Eleonora, Idalia, Cecylia, Rozalia, Aurelia, Augustyna, Amalia, Alina, Berenika, Leonia, Ludmiła, Ruta, Alma
    • inga.a.m.r Re: Imię dla córki 17.06.20, 22:12
      Z twojej listy popieram Adelę, Idę, Marcjannę, Faustynę i Liwię.
      Celina i Gaja też całkiem ok, doceniłabym u kogoś.
      Z listy męża niestety żadne mnie nie przekonuje uncertain
      Proponuje: Felicja, Pelagia, Anatolia, Franciszka, Janina, Leonia, Barbara, Konstancja, Aniela, Liliana
    • chayah Re: Imię dla córki 18.06.20, 11:19
      Hej smile Gratuluję córki!
      Szkoda, że nie możecie znaleźć kompromisu sad
      Z twoich propozycji najbardziej podoba mi się Adela i Ida, ewentualnie Anastazja (ale tu może być problem ze zdrobnieniami, nie wszystkim odpowiada forma Nastka). Kalina z kolei coraz bardziej mi się podoba, ze względu na skojarzenie z królową z ulubionej bajki. Marcjanna też ładna. Co powiecie na Mariannę? Faustynę doceniłabym u kogoś, sama bym nie nadała ze względu na zbyt jednoznaczne skojarzenia. Elenę zamieniłabym na Helenę. Zrezygnowałabym też z Julity, skoro pisałaś, że w waszym otoczeniu jest mnóstwo Julek.
      Z propozycji męża wybrałabym Kaję, sama mam tak na imię smile Zrezygnowałabym z Amelii i Zofii ze względu na popularność (na przykład u mnie w okolicy jest zatrzęsienie Zosiek). Polę zamieniłabym na Apolonię.
      Podsuwam też Alicję, Aurelię, Rutę.
      Tak jak pozostałe osoby, które wypowiadały się w tym wątku, proponuję usiąść razem i szukać wspólnych typów.
      Pozdrawiam, K. wink
    • lulijaa Re: Imię dla córki 19.06.20, 17:38
      Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, pojawiło się dużo fajnych propozycji.
      Spodobały mi się: Jaśmina, Lilia, Lilla, Emma, Flora, Letycja i Pelagia.
      Mężowi żadne z tej listy się nie podoba, chociaż ostatnio zaczął się przekonywać do wcześniej proponowanej przeze mnie Gai.
      Nie rozważamy Heleny, bo wśród znajomych mamy dwie małe Helki.
    • hudafik Re: Imię dla córki 19.06.20, 20:34
      Z waszych propozycji wybrałabym Amelię. Stanowcze nie dla Eleny(zagraniczna wersja Heleny), Poli i Zofii( ze względu na popularność).

Proponuję rozważyć: Alicję, Emilię i Helenę.
      • paula.anna Re: Imię dla córki 20.06.20, 09:23
        hudafik napisał(a):

> Z waszych propozycji wybrałabym Amelię. Stanowcze nie dla Eleny(zagraniczna wer
        > sja Heleny), Poli i Zofii( ze względu na popularność).
        >
        > Proponuję rozważyć: Alicję, Emilię i Helenę.

Amelia, Alicja, Emilia też są baaardzo popularne.
      • lulijaa Re: Imię dla córki 28.06.20, 16:01
        Alicja i Emilia dla mnie za popularne...
        Helka odpada, bo mamy aż dwie małe wśród znajomych.
        Raczej będziemy decydować między Kają a Gają, jeszcze się pojawia czasami Karolina w rozmowach, bo mąż bardzo by chciał, ale ja jakoś nie jestem do końca przekonana ze względu na popularność.
        Myśle, ze zdecydujemy ostatecznie jak zobaczymy córkę wink
      • allegra1989 Re: Imię dla córki 22.07.20, 16:53
        Ofelia kojarzy się mi się z bohaterką Hamleta. Ma fajne zdrobnienia Ofelka, Ofelcia, Ofelusia, Fela, Felka, Felcia. Może spodoba się Ci Felicja, która ma podobne zdrobnienia typu Fela, Felcia ?
        Ofelia miała 6 nadan w 2003 roku, później przerwa i od 2013 roku jest znów notowana. W 2019 roku liczyła 15 nadan.
        W całej populacji w styczniu tego roku miała 54 nadan na drugie, a 94 na pierwsze. Jakie imiona jeszcze rozważacie?
        • lulijaa Re: Imię dla córki 22.07.20, 20:03
          Na liście mamy Gaję, Ofelię, Martę i Kaję. Felicji nie akceptuje mąż, myślę, że nasza lista i tak jest długa, ciężko było nam znaleźć typy, które oboje akceptujemy...
          • chayah Re: Imię dla córki 22.07.20, 20:42
            Ofelia bardzo mi się podoba, ale faktycznie dość silnie się kojarzy z "Hamletem". Szkoda, że mąż nie akceptuje Felicji, bardzo lubię to imię. Z waszej listy wybrałabym Gaję.
          • dalenia Re: Imię dla córki 22.07.20, 22:44
            Mnie się Ofelia zawsze podobała. Zachwycam się zdrobnieniem Ofka, ale i pełna wersja przepiękna. Jeśli tylko pasuje do nazwiska, to nawet bym się nie zastanawiała. Gaja też ładna, choć przy Ofelii wypada trochę blado wink

Kaja to nie do końca mój styl, trochę nijaka. Ale już szczytem nijakości jest dla mnie Marta. Doceniam ją, bo imię w sumie klasyczne, ale serio chyba mało które jest dla mnie tak przezroczyste.
            • lulijaa Re: Imię dla córki 23.07.20, 00:08
              Ofka tez mi się bardzo podoba. Jestem zauroczona tym imieniem big_grin.
              Mąż jeszcze nie jest do końca przekonany, najchętniej nadałby Kaję, która jest z jego.
              Myślę, że zdecydujemy po narodzinach.
          • allegra1989 Re: Imię dla córki 23.07.20, 09:04
            Ofelia bardzo mi się podoba, jeśli pasuje Wam do nazwiska śmiało nadawajcie.
            Gaja— do niej przekonałam się dopiero niedawno, ma piękne skojarzenia z naturą i mitologią grecką. Tam, Gaja była boginią-matką, patronowała płodność i macierzyństwo. Gorzej z
            zdrobnieniami, na przykład są Gajka, Gajunia, Gajeczka. Popularność Gai rosła od 2007 do 2010 roku, a następnie od 2012 roku. W 2019 roku wynosiła 421 nadan, ponad 300 więcej niż na początku wieku. Ogólnie imię Gaja nosi ok. 2300 osób.
            Kaja— obecnie mi się nie podoba, nie przemawiają do mnie jej zdrobnienia Kajka, Kajusia, Kajunia. Popularność Kai rośnie od 2002 roku, wtedy było 419 nadan, obecnie jest 1743 roku i dalej rośnie. W całej populacji jest ponad 25,5 tysięcy Kaj.
            Marta— jest całkowicie nijakim imieniem, nie podoba mi się wcale. Dzieciom może się skojarzyć z programem Marta mówi, gdzie tytułowa bohaterka jest psem. Zdrobnienia to Martusia, Marteczka, Martunia. Ma około 288 tysięcy nadan w całej populacji, wśród dzieci nowonarodzonych jej popularność spada, w 2000 roku było 3050,a teraz już jest 630.
            Ja wybrałabym Ofelię lub Gaję.
          • gaudencja Re: Imię dla córki 23.07.20, 11:18
            Ofelia byłaby świetna!
            Marta jest megapopularna w starszych rocznikach, zrezygnowałabym z niej. Istnieje podobne do niej imię Marcja, ale pewnie zbyt nieosłuchane jak dla męża...
          • abiela Re: Imię dla córki 23.07.20, 21:39
            lulijaa napisał(a):

> Na liście mamy Gaję, Ofelię, Martę i Kaję. Felicji nie akceptuje mąż, myślę, że
            > nasza lista i tak jest długa, ciężko było nam znaleźć typy, które oboje akcept
            > ujemy...

Wybierałabym między Gają a Ofelią.
          • inga.a.m.r Re: Imię dla córki 26.07.20, 00:26
            Ofelia spodobała mi się niedawno, popieram, to bardzo ciekawa opcja.
            Gaja tez jest fajna, bardzo lubię to imię. Kaja ok, ale jednak popularniejsza...
            Za Martą nie przepadam, dla mnie zbyt nudna.
        • stokrotka_96 Re: Imię dla córki 25.07.20, 14:07
          Dla mnie wygrywa Gaja - dźwięczna spółgłoska na początku, skojarzenia z naturą, z mitologią - to są plusy. Ofelia jest piękna pod kątem fonetycznym, jednak jedyne skojarzenie jakie mam, to topielec. Brakuje mi innego skojarzenia z Ofelią dla równowagi. Lubię rzadsze imiona, ale to chyba zbyt odjechane jak na mój gust. Pasowałoby tylko do artystki albo do bardzo ekscentrycznej osobowości.
          Kaja i Marta są moim zdaniem bezbarwne.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.