Dodaj do ulubionych

Minister Republiki Prawnikow

02.11.20, 08:49
Jaka jest rola ministra? Ano, ma administrowac swoim sektorem aktywnosci najlepiej jak mozna. Minister SZ ma dbac o dobre stosunki miedzynarodowe, minister rolnictwa ma dbac o dobre zbiory...a minister nauki i edukacji?

Ano, minister powinien m.in. dbac o wysoki poziom uniwersytetow, o ich dobra klasyfikacje na liscie szanghajskiej, o wysoki poziom badan prowadzacych do nagrody Nobla itd. Czy minister powinien wspolgrac z orkiestra rzadowa? Ano, powinien, ale wazne jest by umial grac dobrze na swoim instrumencie.

Po co te banaly, zapytacie? Ano, melodia grana przez nowego ministra szkolnictwa wyzszego niepokoi a minister ostrzegł, że nie ma jego zgody na przenikanie do szkół wyższych, do szkolnictwa średniego i podstawowego „dyktatury poglądów lewicowo-liberalnych, wręcz totalitarnych”. Przyznam sie, ze taki program brzmi troche ideologicznie i ma niewiele wspolnego z autonomia uniwersytetow i z ich poziomem.

Zerknalem na to kim jest nowy minister i kilka rzeczy mnie zastanowilo: ano jego pochodzenie z KUL-u i jego dorobek. Pomine tu jego poglady na temat LGBT.

Mam kolege na forum, ktory byl profesorem na KUL-u i mam do niego bardzo duzo szacunku. I jezyk i kultura jego wypowiedzi sa godne szacunku. Moze ma to zwiazek z tym, ze ten kolega wykladal programowanie i informatyke zas minister Czarnek jest prawnikiem. A zatem problemem jest bardziej specjalnosc niz uniwersytet. Potwierdza to zartobliwa ale, niestety, trafna teze, ze Polska staje sie republika prawnikow.

Drugim elementem jest dorobek naukowy. Moja zasada wobec doktorantow byly co najmniej dwie publikacje w czasopismach recenzowanych a z czy 5 - 10 przy habilitacji. Sam sie tej zasady, w moim zyciu naukowym, trzymalem. Takie artykuly sa cytowane i przy habilitacji ma sie na ogol dwucyfrowa liczbe cytowan a jak ktos napisal dobre artykuly - nawet liczbe trzycyfrowa. Minister Czarnek ma 3 cytowania w bardzo przychylnej autorom bazie Google Scholar a nie istnieje w tej basie danych autorow z ktorej korzystam - Scopus.

Mysle zatem, ze minister zupelnie nie rozumie kwintesencji badan naukowach u podstaw ktorych sa nowe idee, kreatywnosc czy pracowitosc. I trudno mi wierzyc, ze poprawi sytuacje nauki w Polsce. Sadze raczej, ze jest jeszcze jednym z wiernych ale miernych.

Szkoda.

PF
Obserwuj wątek
    • xiazeluka Re: Minister Republiki Prawnikow 02.11.20, 09:16
      "Przyznam sie, ze taki program brzmi troche ideologicznie i ma niewiele wspolnego z autonomia uniwersytetow i z ich poziomem."

To faktycznie brzmi groźnie: Inżynier osądza nie mając pojęcia, co się wyprawia na polskich uczelniach. Jak zwykle podejście ideologiczne góruje nad rzetelnością.
      • polski_francuz Re: Minister Republiki Prawnikow 02.11.20, 09:38
        "To faktycznie brzmi groźnie: Inżynier osądza nie mając pojęcia, co się wyprawia na polskich uczelniach."

Alez wiem miszczu.Trzech moich doktorow pracuje na polskiej politechnice i jeden z nich sie wlasnie habilitowal i zostal profesorem uczelnianym.

Czyz nie lepiej pisac jak sie cos wie, a pytac, jak sie czegos nie wie?

PF
          • polski_francuz Re: Minister Republiki Prawnikow 02.11.20, 15:24
            " co się dzieje na polskich uczelniach."

Zle sie dzieje i ten minister sytuacji nie poprawi. Polska nauka nie jest widoczna. Aby widoczna byla trzeba wiecej publikowac w lepszych czasopismach.

Zapytam z ciekawosci, czy znasz sytuacje na polskic uniwersytetach? Umiesz ja porownac z innymi uniwersytetami? Jesli tak to napisz mi co sadzisz o polskiej nauce.

BTW, ja nie jestem problemem i nie warto o mnie pisac.

PF
    • oleg3 Re: Minister Republiki Prawnikow 02.11.20, 09:58
      PaFIe,

a we Francji czy wzorcowych Niemczech (dawniej Prusy) ministrem nauki i edukacji jest najwybitniejszy w kraju naukowiec, a ministrem zdrowia najlepszy lekarz? Nawet ministrem obrony nie jest najlepszy generał!
      • polski_francuz Re: Minister Republiki Prawnikow 02.11.20, 10:03
        "a we Francji czy wzorcowych Niemczech (dawniej Prusy) ministrem nauki i edukacji jest najwybitniejszy w kraju naukowiec,"

Oczywiscie, ze nie. Ale ten minister nie ma dorobku naukowego i chyba niezbyt rozumie czym jest nauka. Naukowcom trudno go szanowac.

PF
        • polski_francuz Ergänzung 02.11.20, 10:21
          Ministrowie Nauki: we Francji, F. Vidal ma 20 publikacji i h= 13. W Niemczech, podobnie jak w Polsce, Anja Karliczek jest Bankfrau (powiedzmy ksiegowa) i jest niewidoczna medialnie i nie ma dorobku naukowego. Ale kanclerzyna p. Merkel ma 7 publikacji z czasow DDR i h=7. Moze bedac sama ex-naukowcem nie chciala/nie miala potrzeby innego.

PF

P.S. Za Scopusem

• polski_francuz Re: Ergänzung 02.11.20, 11:40
              Ma doktorat z chemii kwantowej. Ostatnia publikacja z L. Zülicke: Theoretical approach to reactions of polyatomic molecules,International Journal of Quantum Chemistry, 38(2) (1990) pp. 191-208. Mozesz se poczytac bo jest w wolnym dostepie (open access).

PF
          • oleg3 Re: Ergänzung 02.11.20, 11:10
            Mógłbyś Pafie podać ranking rektorów UW i UJ. O plagiatorze, rektorze UG
            gdansk.naszemiasto.pl/dymisja-rektora-uniwersytetu-gdanskiego-dr-hab-jerzego/ar/c5-7918009
              • oleg3 Re: Ergänzung 02.11.20, 11:58
                Prof. Alojzy Z. Nowak rektorem UW w kadencji 2020-2024

To mój kumpel ze studiów. B. jestem ciekaw, czego to on dokonał w nauce. Przypuszczam, że nic.

Profesor Jacek Popiel 306. rektorem Uniwersytetu Jagiellońskiego
                    • polski_francuz Re: Ergänzung 02.11.20, 13:43
                      Popiel ma kilkanascie cytowan na Google scholar. Ma specjalnosc teatrologie i literaturoznawstwo dosc polsko-polska i pewnie dlatego nie ma go w nauce miedzynarodowej.

PF
                    • polski_francuz Re: Ergänzung 02.11.20, 13:49
                      Ten watek juz kilka razy w przeszlosci zaczynalem. Chodzi o pozycje nauki polskiej. Bardzo slaba ze wzgledu na:
                      a) nieznajomosc jezykow obcych;
                      b) niepublikowanie w dobrze cytowanych czasopismach;
                      c) nierozumienie czym jest i jaka role ma nauka.
                      ...

Polscy naukowcy sa kreatywni i inteligentni. Potrafia wiele zrobic pod rozsadna adminstracja i poddani rozsadnym przepîsom.

Poddani hajlujacym biskupom urzednikom, takim jak obecny minister nauki i edukacji, traca tylko pieniadze podatnika. Na glupoty.

PF
                      • oleg3 Re: Ergänzung 02.11.20, 14:10
                        Bez rozwalenia tego co nazywasz "autonomią uniwersytetu" nie ma szans na poprawę. Po jaką cholerę są stopnie i tytuły naukowe powyżej doktoratu? Po cholerę jest rektor? Uniwerkiem powinien zarządzać manager, a naukowcy niech się zajmą nauką, dydaktyką i konsultingiem. Kto ma talent niech popularyzuje naukę. Teraz naukowiec osiąga "wolność" jak już wszystko ma w doopie poza obroną własnej pozycji. I nic tu nie pomogą usprawiedliwienia, że nie ma kasy na aparaturę. Ekonomię można uprawiać na domowym komputerze.

P.S.

Wiesz kim był Marian Mazur? To największy polski naukowiec drugiej połowy XXw.
                        • polski_francuz Re: Ergänzung 02.11.20, 15:18
                          "Bez rozwalenia tego co nazywasz "autonomią uniwersytetu" nie ma szans na poprawę"

I do tego zabiera sie minister mowiac, piszac i zajmujac pozycje n/t lewicowych pogladow i ksiazek o takim profilu ze juz nie wspomne o wyrazanych i pogladac n/t pedalow, lesbijek i transgenikow?

Piszesz na inny, interesujacy, ale inny temat.

PF
    • felusiak1 Ten minister doskonale rozumie 02.11.20, 18:42
      To ty nie rozumiesz co jest grane.
      Minister ma absolutna racje. Szkola ma być wolna od indoktrynacji. Niestety trend jest w drugą strone.
      Popatrz na amerykańskie szkoly, od podstawowki po uniwersytet. Chcesz tego w Polsce?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka