Dodaj do ulubionych

Raz tak, a raz owak --- ?

22.07.09, 10:34

Knut Hamsun (1859-1952), norweski laureat nagrody Nobla, jeden z
moich ulubionych pisarzy. "Głód" - tej książki nie potrafię
zapomnieć. I piękne "Błogosławieństwo ziemi".

Kiedy w Norwegii postanowiono uczcić 150lecie urodzin wielkiego
pisarza, Fundacja Raula Wallenberga (statutowo zwalczająca
antysemityzm) wyraziła ostry sprzeciw, przypominając, że Hamsun
poparł podczas II Wojny Światowej kolaboracyjny rząd Quislinga.

Nikt nie zaprzecza, że tak było. Organizatorzy uroczystości
przywołują jednak zasadę, zgodnie z którą nalezy oddzielać wartości
artystyczne dzieła twórcy od jego poglądów politycznych i sposobu, w
jaki tenże twórca prowadzi(ł) się w życiu prywatnym.

To jednak Fundacji nie wystarcza. Wg niej Knut Hamsun był i pozostaje
po wsze czasy nazistą.

To stanowisko wprawia mnie w zakłopotanie. Co bowiem zrobić z polską
noblistką, Wisławą Sz., która posiada na życiowym koncie epizod
aktywnej, a nawet gorliwej współpracy z komunizmem, w jego najgorszym
wydaniu?

Czy mam też uznać, że Wisława Sz. pozostaje po wsze czasy
stalinistką? I że wobec tego nie nalezy organizować żadnych
uroczystości ku jej czci (gdyby przypadkowo zmarła)?

Ale może jest tak, że - jednak - stalinizm był lepszy od nazizmu?

Tu o sporze o
Hamsuna



Obserwuj wątek
    • polski_francuz Blogoslawienstwo zapominania 22.07.09, 10:40
      Zapominasz?

      To sie ciesz i wspolczuj tym, ktorzy za Chiny tego nie moga. Pomysl o ich
      nieprzespanych nocach, o wrzodach zoladka, o niemoznosci patrzenia sie w
      przyszlosc...

      PF
      • marouder.eu Placzusiu, a ilez to bezsennych, zakrapianych.. 22.07.09, 21:30
        ...winkiem nocy spedziles za sprawa wspomnien o bezwglednych dla ciebie postach
        Dany?
        • off_nick Re: Placzusiu, a ilez to bezsennych, zakrapianych 22.07.09, 21:37
          To ja Płaczusiowi rozdętemu ponownie wkleję post Dany,któren to post ów Płaczuś
          mendowaty wyklikał:


          dogorywacie powoli bez nas…. smile



          nawet perliczkowaty nie robi wiecej, niz 10 wpisow w watku….. J



          nu, odblokowalam wszystkich i poczytalam sobie was przez miesiac, bez reakcji i
          bez klikania….

          niezle sobie jechaliscie po zydach i israelu.... uwolnieni od pokazywania wam

          waszych manipulacyjek, klamaliscie, kreciliscie i szczescie wasze bylo bez granic…

          ale czytalam…. jasne chyba wam bylo, ze czytalam i to dokladnie….



          rozdetkowi daje pierwsze miejsce….. przeszedl sam siebie……

          "Kilka dni modlow i lezenia krzyzem zrobily swoje. Nie moge ciagle uwierzyc memu
          szczesciu. Nie bede wyzywany na kazdym zalozonym watku. "

          nu, nie zrobily… lezenie krzyzem i modlenie sie przez przez tak wybitnie
          niechrzescijanski charakterek, jaki ma rozdetek, nie zrobi nic…. ten zydowski
          bog widzi dokladnie… nie, nie bedziesz wyzywany na kazdym watku, ale raz na
          pare tygodni dostaniesz od razu wiekszy rachunek….





          pereleczki zydowskie rozdetka francuskiego….



          "Zydzi chytrzy na forse... "

          "Jakiez to piekne forum i nikogo, powtarzam nikogo, tu nie braknie. "

          "Zapach na forum znacznie poprawil."

          "Zydowki sie kochaja chetnie"

          "Maski spadly i powoli wychodzi o co chodzilo Zydom w Polsce: o pieniadze "

          "wkurza go bezkarnosc Rydzyka. Jest tak bezkarny w Polsce jak Zydzi w
          dziesiejszych Niemczech."



          a tu ten, ktory ciagle i bez przerwy poucza innych o uprzejmym pisaniu, bez
          obelg i wyzywisk, i szczegolnie protestuje przeciwko pisaniu ad personam:


          "Dopiero smrod twego gnoju znow pogarsza atmosfere. Won na FE smierdzielu."

          "Gdzie ty mieszkasz bucu?"

          "wpisujesz sie na moj watek. Nie przeklinaj gowniarzu. Tu nie Izrael ani Rus ani
          Sztab Generalny za twych czasow. Albo spieprzaj z tego watku albo naucz sie
          pisac bez obelg. Pisz sobie chamstwa z twoim forumowym bratem marksistowskim. A
          spieprzaj z moich watkow. "
          "to ta szmata, ktory tu smrodzi pod nickiem "maruder"."
          "To forum jest za male na te pare podszywek maroudera i absztyfikanta i mnie.
          No wiec poczekam az ich wirtualny szlag trafi."

          " Teraz szczerze i szczegolnie: spieprzaj szmaciarski gnojku z te swoja propaganda."

          "I jeszcze Haszowi na zlosc"

          " I to scierwo maruderskie, jeszcze z otwarta przylbica, juz zakladalo watki na
          moj temat typu "Kto szanuje PFa". Ale mu kilku spoza FE napisalo wlasnie, ze
          szanuje. No to ten szmaciarz wlasnie zasunal przylbice, oh pardon zalozyl
          czador, i probuje z zaslonieta twarza wykrzykiwac swoja nienawisc. "



          a ile watkow o nas zakladales ty, scierwo rozdetkowe???????

          a to odpowiedz rozdetka na krytyke francji po tym, jak sam krytykowal israel
          niewybrednie, i nie tylko israel, oczywiscie z typowa dla rozdetka wulgarnoscia,
          i chamstwem…. i jak wygodnie zapomina ciagle od nowa, jak to francja jego
          ukochana mordowala, okupowala i jak francje "wypie...li" z jej kolonii
          roznych…. i jak zwykle uwaza ten rozdety do niesamowitosci, ze jemu i francji
          ofkors wolno, innym juz nie….



          "Za kogo ty sie szmaciarzu masz, ze sie osmielasz mi laurki wystawiac czym
          patriota czy nie a Francje obelgami obrzucasz.
          Masz jakis patent na nieomylnosc? Objawy swietosci albo cos. Naucz sie maly
          gnojku pisac z szacunkiem. Tu nie Erec. A ty nie swiety Piotr. "

          "nie tak jak Amerlocy, ktorzy potrzuja murzyna zeby ich wyplatal z durnych
          teksanskich wojen. Podobnych do tej twojej wietnamskiej wojny. W ktorej
          mordowaliscie dzieci i kobiety. Bo mezczyzni was wypierd..lili do domu. Lapali
          sie Misters of Universe helikopterow by spieprzyc z Sajgonu. Morda otwarta jak
          wrota piekiel a leb pusty jak miska w Rosji. "

          nu i jak to zmienia zdanie szybko, w zaleznosci od tego, co pisze wiekszosc,
          zeby tylko sie gdzies dopasowac i dokleic…….



          "Ale niewielu ma takie mozliwosci by sobie stworzyc zycie z bajki."

          "Jackson mial miec koncerty i manadzerowie koncertow pojda z torbami. Podobnie
          zreszta jak i jego rodzina. Bedzie miala dlugi na kilkaset lat."

          " O bezjajnym i lysym Jacksonie?"









          i znow niesamowita rozdetosc rozdetka, ktory uwaza sie za lepszego niz reszta…..
          wie, ze pisze banaly, ale….. " Ale co zrobisz jak to do lbow ciagle nie wchodzi?"

          "Trzeba chciec byc najlepszym. A potem sie moze okaze, zes tylko w srodku
          peletonu. Ale trzeba chciec byc najlepszym. "

          ty nie w peletonie rozdetek,mimo chcenia, ty za autobusem z napisem the end



          cepowaty nie napisal nic nowego juz od lat…. ciagle ta sama mantra….. ale
          smieszy za kazdym razem…



          " mam gdzieś lokalne interesy Izraela, mam gdzieś kwestię usytuowania tego
          państwa vis a vis USA i Iran."……. i w zwiazku z tym, ze ma lokalne interesy
          israela gdzies:



          "Bank Leumi"

          "Stopniowanie niewinności"

          "Dzieci Które z nich palestyńskie, które żydowskie?"

          "Rozumiem, że w Izraelu emerytura w wysokości 900 dolarów miesięcznie
          to niezbyt wiele (chociaż w Polsce wcale nie mało). Słowo "benefit"
          użyte w tekście tłumaczy się jako "zasiłek", "dodatek do
          wynagrodzenia". O jakiego rzędu kwoty może chodzić w wypadku osób
          uratowanych z Holokaustu i emigrujących do Izraela?
          Czy ktoś wie? Proszę jedynie o konkretne dane."



          poprawnie cepowaty, powinno byc "konkretne i rzetelne dane"



          i jeszcze troche tego kompletnego braku zaintereowania lokalnymi interesami israela…



          "O kosztach osiedleńczego przedsięwzięcia"

          "Zemsta na drzewach oliwnych"



          aaaaa, cepowaty….. nie lataj za mna po wszystkich forach…. ostatnio juz jako
          dana z warszawy…..

          bez zdzbla dumy jestes, facet….





          a do splita, ktory ma jakoby jakas tam agende, tylko jedno:



          jesli to prawda, co pisales tu juz pare razy, ze twojego dziadka jakis zyd wydal
          nkwd, i jesli po przebudzeniu pierwsze, o czym myslisz, to jak przynajmniej
          sprobowac dokopac zydom, to moge ci powiedziec, ze jako ze wszystko przechodzi z
          generacji na generacje, to dobrze, ze go ten zyd wydal…

          jednego smierdzacego antysemite mniej…..



          goldbaum rowniez jak zwykle: slabe manipulacyjki, probujace ciagle
          porownac sytuacje zydow w europie w chwili wybuchu wojny, do sytuacji tzw.
          palestynczykow 70 lat pozniej. porownania oczywiscie kretynskie, biorac pod
          uwage, ze w europie zydzi nigdy nie robili zamachow na nikogo w krajach w
          ktorych mieszkali, nigdy nie ostrzeliwali nic i nikogo, nigdy nie oglaszali, ze
          chca zlikwidowac jakis narod, lub zepchnac go do morza, nigdy nie rozpoczynali z
          nikim wojny…. w przeciwienstwie do arabow, ktorzy robia to dokladnie od 61 lat w
          stosunku do panstwa israel i troche dluzej w stosunku do zydow tutaj
          mieszkajacych… nu, ale ostatecznie nie mozna uczekiwac

          uczciwosci od zboczonego antysemity….



          aaaaa, goldbaum….. mowisz "Gdyby zydzi europejscy tylko mogli, to pierwsi
          staneliby szeregiem za Hitlerem, tak jak staneli w pierwszych szeregach
          bolszewickich."…..

          gdyby mogli? a co im przeszkadzalo w tym postawieniu sie szeregiem za hitlerem?



          i do was wszystkich, slowami sztaudyngera:



          "Ekscelencjo, pozwól,że zejdziem ci z drogi.
          Tak do gówna przy drodze powiedziały nogi."
          • marouder.eu Bardzo to roztropnie Pani Off_nickowo:)/nt 22.07.09, 21:42
    • marksistowski Szzymborska jest 10 razy gorsza niż ... 22.07.09, 21:49
      ... ten norweski nazi sprzed 60 lat. Bo Szymborska żyje i nigdy
      nie przeprosiła za swoją haniebna współpracę ze Stalinizmem.
      Szymborska jeżeli by miala minimum przyzwoitosci to by zwrociła tą
      załganą nagrode za całujące Stalina w du*pe wierszyki.
      Taka z niej autorytet moralny i poetka jak z prostytutki dziewica.


      • marouder.eu Znasz sie poezji Joziek jak kura na pieprzu:) 22.07.09, 21:54
        Jesliby o cos sie w poezji Szymborskiej czepiac, to predzej o swoista
        "pensjonarskosc" jej wierszy nieuku!
        • marksistowski naiwna pensjonarskosc wytrawnej i cynicznej... 22.07.09, 22:01
          .. stalinistki. 80-letni pensjonarka , ktora sprytnie w każdej
          wodzie plywa z koniunkturalnym wiatrem i swoją grafomanią w stylu
          pijanego Broniewskiego. ha,ha,ha,ha,ha
          • jaceq Styl pijanego Broniewskiego 23.07.09, 08:49
            uwielbiam to. Laski na to leciały jak pszczoły do miodu. Jeszcze przed modą na
            Stachurę, który był moim sąsiadem.
    • cepekolodziej Re: Raz tak, a raz owak --- ? 23.07.09, 06:29

      W Jerusalem Post opinia Norwega Asgeira Uelanda: w twórczości Hamsuna
      nie ma śladu antysemityzmu, "Błogosławieństwo ziemi" ponoć ulubioną
      książką Goebbelsa, ale hebrajski przekład tej książki cenili również
      - przed wojną i po niej - także budowniczowie kibuców.

      Tu więcej

      Ale w twórczości Wisławy Sz. bardziej niż wyraźne ślady
      prostalinowskiego serwilizmu. Wczesna twórczość tej osoby
      usprawiedliwiała na swój sposób terror lat powojennych.

      I co?

      I nic.
    • cepekolodziej Re: Raz tak, a raz owak --- ? 23.07.09, 10:58

      Nazizm i stalinizm -
      • marksistowski A czy ta szamborska ma męża i dzieci? 23.07.09, 11:51
        Czy ona jakas lesba obrzydliwa jest?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka