Dodaj do ulubionych

Warte polecenia książki Fantasy

08.04.06, 12:52
Nie wiem ,czy był podobny temat , przejrzałem pierwsze 4 strony i nie
znalazłem ,więc pozwólcie ,że założę nowy temat;]

Co polecacie? Proszę o odpowiedzi z krótkim uzasadnieniem.
pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • Gość: bacteria85 Re: Warte polecenia książki Fantasy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 21.04.06, 21:16
      Ja gorąco polecam sagę Martina PIEŚŃ OGNIA I LODU. Dlaczego? Wartka akcja,
      spójna fabuła (mimo ogromnej liczby bohaterów; naprawdę łatwo się pogubić, ale
      autor wychodzi z tego obronną ręką trzymając całość w logicznym porządku),
      wogóle świetnie wymyślona i przemyślana historia. Nie ma tu elfów, krasnoludów
      ani innych "stworów". Sa za to ludzie, bardzo wyraziste charaktery, każdy na
      swój sposób wyjątkowy. Baaardzo wciąga...
    • sita_atlantis Re: Warte polecenia książki Fantasy 10.05.06, 17:10
      Polecam Trylgoię Zminego Ognia pani Friedman. Nieco nowe, oryginalne spojrzenie
      na fantasy przy zachowaniu wszystkich klasycznych elementów (magia, podróż,
      różne rasy i istoty magiczne) przy domieszce elementów SF. Jednak najsilniejszą
      stroną tego dziełka są sprytnie wplecione rozważania i analgoii o istocie dobra
      i zła (brzmi banalnie, ale nie jest, zapewniam:), siły religii i siły umysłu.
      No a jeśli ktoś kocha pięknych, złych facetów, to uwielbienie do Tarranta
      zapewnione... :) książki dość ciężko zdobyć, ale zapewniam, że warto.
    • par1 Re: Warte polecenia książki Fantasy 18.05.06, 23:43
      Polecam trylogię Zima Świata - Michaela Scotta Rohana. Nieprzeciętna historia,
      wciągająca, szybko się czyta. Jedna z lepszych książek jakie czytałem. Nie było
      momentu, w którym by mnie znudziła. Akcja od pierwszej strony, aż do ostatniej.
      Składa się z trzech części: 1-Lodowe kowadło 2-Kużnia w lesie 3-Młot słońca
      Polecam, naprawdę warto.
    • freki Re: Warte polecenia książki Fantasy 01.06.06, 15:32
      Przede wszystkim "Male duze" Crowleya. Tak niesamowity, oniryczny
      klimacik...Pomysl po prostu niesmowity, chodzi mi ta ksiazka po glowie od paru
      lat i ciagle do niej wracam...Dowod na to ze mozna napisac kawal dobrego
      fantasy bez elfow, krasnolodow i sredniowiecznej dekoracji (nie to ze mam cos
      przeciw wyzej wymienionym, ale czasem ich obecnosc w kolejnej powiesci nieco
      juz nudzi).
      Cykl o Amberze R.Zelaznego. Swietny, zlosliwy jezyk, wartka akcja,
      nieprzewidziane zakonczenia (a to coraz rzadsze)...No i cala ta krolewska
      rodzinka z Corwinem na czele. Postacie sa naprawde z krwi i kosci...Polityka i
      intrygi. Ech, miodzio...I do tego bez kiczowatych happy endow, oraz akcji typu
      (i bohater sam jak palec wybil wroga armie, uratowal swiet i jeszcze swoja
      kobiete)...
      "Corka imperium" R.Feist. Tez polityczne rozgrywki w scenerii przypominajacej
      Japonie. Moze dlatego milo mi sie czytalo. Choc znajomi mieli mieszane uczucia.
      Hmm,"Fionawarski gobelin". Niby nic oryginalnego, tolkienowskie klimaty, ale
      czyta sie naprawde swietnie.
    • freki Re: Warte polecenia książki Fantasy 01.06.06, 15:38
      I jeszcze "Uczen skrytobojcy", "Krolewski skrytobojca" czyje to bylo nie
      pomne...Pominajac poczatkowe przerazenie imionami bohaterow, swietnie sie
      czytalo...
      I "Slodki srebrny blues"...krzyzowka kryminalow Chandlera z realiami fantasy...
    • 4litery Re: Warte polecenia książki Fantasy 10.06.06, 12:21
      Jack Vance: cykl Lyonesse
      Stephen Lawhead: cykl Pendragon (osobiście przeczytałem pierwsze 3 tomy)

- obie za umiejętne pomieszanie fantastyki, mitów celtyckich, legend i historii.
      Duża objętość, ale łatwo i przyjemnie się czyta.

a propos Lawheada: odradzam cykl "Król Smoków" - nędzna zrzynka z Tolkiena
      • emer_manito Re: Warte polecenia książki Fantasy 23.06.06, 12:40
        > oczywiście Terry Goodkind "Miecz Prawdy"... tu nie trzeba uzasadniać.. najlepsz
        > a seria fantasy wszechczasów..

Terry Goodkind to powinien pisać scenariusze a nie powieści. Poziom literacki
        "Miecza Prawdy" jest żenująco niski. Język wręcz odstrasza. Zupełnie nie
        rozumiem jego fenomenu i zawalonych półek w empiku. Na szczęście nie jestem sam.
        pozdrawiam
    • emer_manito Re: Warte polecenia książki Fantasy 23.06.06, 12:37
      Z fantasy należy cholernie uważać - pełno jest masowego kiczu dla mało
      wymagającego czytelnika.

Z dobrych pozycji:

zdecydowanie Pieśń Lodu i Ognia Georga R.R. Martina - od niedawna mój
      niekwestionowany lider. Akcja szybka, zaskakująca, piekielnie zawikłana -
      rozgrywki polityczne znasuwają od razu skojarzenie z Diuną, choć Martin chyba
      jednak wskoczył jakieś dwa poziomy wyżej.
      Robinn Hobb - cały cykl o Skrytobójcy. Dobry język, świetnie oddasny świat
      realcji interpersonalnych. Bywa męcząca z racji wszechobeznego fatalizmu.
      Sporo osób poleca Erriksona, choć mi osobiście nie przypadł do gustu.
      Ursula Le guin - cykl Ziemiomorze. Magia i jeszcze raz magia. Ciekawe.
      O Tolkienie nawet nie wspominam :)

Z Polskich autorów:
      oczywiście Sapkowski - cały cykl o wiedźminie, choć pierwsze dwa tomy nieco
      słabsze literacko. Narrenturm i Boży Bojownicy - pierwszy tom wręcz mistrzowski.
      Akcja, humor typowy dla autora.
      Witold Jabłoński - cykl o Mistrzu Witelonie - Uczeń carnoksiężnika i Boże Ogrody
      (mam nadzieje że nie pomerdałem tytułów). Mrocznie i tajemniczo. Napisane w
      formie pamiętnika.

Z pozycji które wymieniano wcześniej:
      Pani Friedman mnie zupełnie nie przekonała, jak dla mnie brakowało jej tego
      "czegoś".
      Goodkinda wogóle bym nie dotykał, bo mimo szybkiej akcji poziom literacki jest
      poniżej instrukcji obsługi grzałki. Pozycja dla mało wymagających czytelników.
      Mnie wręcz odstrasza.
      Jack Vance i cykl Lyonesse jest świetną mieszanką typowiego cyklu fantasy z
      baśniami dla dzieci - zdecydowanie magiczny cykl.
      pozdrawiam i życzę wielu ambitnych pozycji fantasy w biblioteczce :)
        • emer_manito Re: Warte polecenia książki Fantasy 28.06.06, 08:34
          > Pierwszy -slabszy, to fakt, ale drugi? Z mistrzowskim
          > opisem bankietu na Thanedd a potem puczu...

a czy to przypadkiem nie było w trzecim tomie? nie będę się upierał, ale wydaje
          mi się że jednak w trzecim :)
          żeby uściślić - przełom w Wiedźminie pojawia się jak dla mnie w momencie
          wspólnej podróży Geralta z Jaskrem w zacnym towarzystwie krasnoludów
          pogrywających nałogowo w gwinta :)
          pozdrawiam
          • freki Re: Warte polecenia książki Fantasy 28.06.06, 11:04
            Na pewno w drugim; trzeci rozpoczyna sie w Brokilonie, gdzie Geralt kuruje sie
            po lekcji udzielonej mu przez Vilgefortza stalowym dragiem na Thanedd wlasnie...

Choc nie da sie ukryc Zoltan niepoprawny altruista jest nie do pobicia:
            "- Moją ogromną przywarą - wyjaśnił - jest niepohamowana dobroć. Ja po prostu
            muszę czynić dobro. Jestem jednak rozsądnym krasnoludem i wiem, że wszystkim
            wyświadczyć dobra nie zdołam. Gdybum próbował być dobry dla wszystkich, dla
            całego świata i wszystkich zamieszkujących go istot, byłaby to kropelka pitnej
            wody w słonym morzu, innymi słowy: stracony wysiłek. Postanowiłem zatem czynić
            dobro konkretne, takie, które nie idzie na marne. Jestem dobry dla siebie i mego
            najbliższego otoczenia"
            :)

• krukuz Re: Warte polecenia książki Fantasy 28.06.06, 08:44
      Osobiście musze polecić Stevena Eriksona serię Malazańska Księga Poległych
      ogromny rozmach, nie czytałem jeszcze całości ale dwa pierwsze tomy powalają.
      Pieśń Lodu i Ognia Martina również jest serią której każdy kolejny tom nie
      pozwala się oderwać.
      Z rzeczy starszych polecam David Wingrove serię Chung Kuo przeczytalem tylko
      pierwszy tom ale to dlatego że w bibliotekach nie mogłem znaleźć wiecej.
      Kolejne co polecam to Terry Pratchet cala seria Świat Dysku chociaż zdażają się
      słabsze części to ogólnie czytanie tego daje ogromną radość i aż się dziwię że
      nikt teggo wcześniej nie wymienił.
      Przepraszam za brak jakichś sensownych opisów ale wolę książki czytać niż o nich
      rozmawiać, a poza tym w sieci mozna znaleźć mnóstwo recenzji tych książek wiec
      moja jest zbędna.
      Pozdrawiam.
      • Gość: gandalf Re: Warte polecenia książki Fantasy IP: *.resetnet.pl 29.06.06, 00:01
        Ciekawe, ze nikt nie podal dwoch autorow, ktorzy juz sa klasyka. Robert Jordan
        i monumentalny cykl Kolo Czasu. Caly czas w trakcie pisania. Wychodza kolejne
        tomy. Rewelacyjny jest. Mozna sie troche pogubic w watkach ale rozwiazania ma
        bardzo czesto nieprzewidywalne. No i oczywiscie Tad Williams z cyklem Pamiec,
        Ciern, Smutek. Przypomina mistrza Tolkiena, i chyba bardziej wciaga. Po
        mistrzowsku pokazal piekno Sithow oraz zimno Nornow. Bardzo polecam.
    • gossia2 Re: Warte polecenia książki Fantasy 30.06.06, 11:43
      Witam,

Własnie czytam cykl o Twardokęsku Anny Brzezinskiej. Goraco polecam.
      Szczególnie kobietom. Dobrze sie czyta, ladny jezyk, intrygi, polityka, podroz.
      Czyli wszystko jak trzeba. Zaczyna sie od "Zbójeckiego gościnca".

No i oczywiscie cykl o Jakubie Wędrowyczu Andrzeja Pilipiuka. Ksiazka pelna
      humoru, osadzona w 'swoiskich klimatach'.

Pozdrawiam,
      • stokrootka40 Re: Warte polecenia książki Fantasy 04.02.07, 20:55
        PRAWDA!!!!
        Jakub Wędrowycz jest super. Czyta się z zaciekawieniem i chichra bez przerwy.
        Dotychczas czytałam:
        "Weźmisz czarno kure", "Prawdziwa histora Sherlocka Holmesa", "Czarownik
        Iwanow", "Kroniki Jakuba Wędrowycza".
        Przed Bożym Narodzeniem wyszedł nowy tom, ale niestety nie dotarłam do niego.

Poza tym "Tkacz iluzji" Białołęckiej.

Osobiście lubię też "Achaję" Ziemiańskiego- wszystkie trzy tomy (dość grube)
        przeczytał nawet mój mąż, który ostatni raz czytał książkę chyba ze cztery lata
        temu.

Przyjemności!!!
    • colossus Warte polecenia książki Fantasy 21.07.06, 19:26
      Gorąco polecam cykl opowiadań o Debrenie z Dumayki Artura Baniewicza.Napewno
      można się przyczepić,że piszę identycznie jak Sapkowski ale sam autor
      podkreśla,że jest to zabieg zamierzony po tym jak zakończyła się saga o
      wiedźminie.W Polsce wyszły chyba już cztery tomy ( nie jestem jednak pewien na
      100 %,czytałem tylko dwa). Tytułu pierwszego nie pamiętam,drugi to "W połowie
      drogi".Naprawdę warto!
        • arshina Re: Warte polecenia książki Fantasy 28.11.06, 16:30
          ja polecam wszystkie ksiązki Pratchetta a w szczególnosci "Trzy
          wiedzmy", "Ruchome obrazki", "Wiedzmikołaj", czy "wolni ciutludzie" za
          wspaniały angielski humor:-) oprocz tego Robina Hobba "Uczen skrytobojcy"
          i "królewski skrytobójca" naprawde swietna ksiazka Lynn Flaweling " Szczescie w
          mrokach" i " na tropach ciemnosci" oraz Davida Eddingsa Kroniki TAMULI i Kate
          elliot "krolewski smok" i dalsze tomy
    • Gość: kat Re: Warte polecenia książki Fantasy IP: *.internetdsl.tpnet.pl 13.10.06, 12:42
      Z czystym sumieniem mozna na pewno polecić Pratchetta, ostatnio wyszła jego nowa
      książka "Piąty elefant" - jeczsze nie czytałam, ale mam zamiar :) Tak na
      marginesie, to podobno kopalnie tłuszczu, o których można w niej przeczytać,
      wymyślił po wizycie w Polsce gdy podano mu :"zupę z tłuszczu, tłuszcz zawijany w
      ciasto polany tłuszczem i kanapke z tłuszczem" xD - kto zgadnie o co chodziło ma
      ode mnie buziaka ;P

"Jednym zaklęciem" - czy ja wiem, czy takie dobre? Właściwie to przeczytać się
      da, ale nic poza tym.

Dość interesujące jest "Oczarowanie" (Orson Scott Card) ze względu na nawiązanie
      do kilku baśni (Śpiąca królewna, Baba Jaga) połączonych z elementami mitologii
      słowiańskiej (dokładnie to zdaje się rosyjskiej).

Bardzo lubię "Córkę żelaznego smoka" (Michael Swanwick) - fantasy + technika +
      elemanty oniryzmu. I seks :)

Jako ciekawostke mogę polecić "Frankensteina" (Mary Wollstonecraft Shelley)-
      dotąd Frankenstein kojażył mi się li tylko i wyłącznie ze sceną ożywienia
      potwora za pomocą piopruna i sceną, w której wieśniacy z pochodniami podpalają
      wiatrak w którym się schował potwór. W książce tego NIE MA. :) Filmy bardzo
      spłyciły pierwowzór.

Lubię też książki Michael'a Ende - zwłaszcza "Momo" i "Niekończącą sie
      historię". Może pozycje dla młodszych, ale ja i tak je uwielbiam :P
      • Gość: KeseKese Re: Warte polecenia książki Fantasy IP: *.ists.pl 25.02.13, 13:53
        Oj, tak! "Nie kończąca się historia" to książka, która przypomina mi moje dzieciństwo! Uwielbiam ją!
        A z fantasy dla starszego czytelnika polecam książki Fiony McIntosh. Właśnie przeczytałam "Królewskiego wygnańca" (tom pierwszy trylogii Valisarów) - książka idealnie wpisała się w moje oczekiwania! Jest polityka i jest magia (choć wątek magii jest na razie zarysowany i jego rozwinięcie zapowiada się w następnych tomach). Czekam na kolejne części!
    • Gość: K Erikson, Simmons, Dukaj IP: *.elartnet.pl 04.02.07, 15:41
      Fantasy
      "Opowieści z malazańskiej księgi poległych" - Eriksona; jest to cykl książek (jeszcze nieukończony) według mnie wspaniały! ( to dość nowa pozycja , pierwszą ksiązkę "Ogrody księzyca" wydano w 1999 roku.) Jedyna rada - to przetrzymać początek sagi gdyż autor zakłada, że jego czytelnicy są ludźmi inteligentnymi i wrzuca ich od razu na bardzoo głęboką wodę (mnoży wątki, postacie, rasy , kontynenty :) itp.)
      SF
      Hyperion, Ilion, Olimp - Simmons; facet ma naprawdę niesamowitą wyobraźnię, po prostu trzeba przeczytać.
      W kraju niewiernych -Jacek Dukaj; świetna literatura, wysoki, róny poziom.
    • Gość: Łukasz Re: Warte polecenia książki Fantasy IP: *.180.219.81.magma-net.pl 12.05.07, 17:03
      A ja polecam "Achaja" trylogia dwa pierwsze tomy są rewelacyjna jak dla mnie 3
      już troszkę słabsza. Polecam też "Pan Lodowego Ogrodu" i nie mogę się doczekać 2
      tomu premiera na 2007 tylko jakoś się jeszcze nie doczekałem. Kolejną książkę,
      którą właśnie skończyłem to"Marchia Cienia". Też bardzo ciekawa i wciągająca
      książka już niedługo ma być 2 tom, już jest tylko jeszcze nie na polskim rynku
      :( a szkoda bo teraz właśnie czegoś szukam do czyania.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury!!!
      • riliana Re: Warte polecenia książki Fantasy 01.07.07, 13:55
        Tolkien, Sapkowski, Pratchett i LeGuin to pozycje obowiązkowe, więc nie ma co
        polecać, poprostu trzeba to znać

z innych rzeczy, które mi sie podobały, to powieści Mercedes Lackey - zwłaszcza
        trylogia o Magu Heroldów, "Korona Gwiazd" Kate Elliot, niestety nie wydano u nas
        połowy cyklu:/, Skrytobójca Hobba, Brzezińska, cykl "Forteca" C.J. Cherryh

"Achaja" mnie osobiście średnio przypadła do gustu, generalnie ciekawa i warto
        przeczytać, ale duuużo rzeczy mnie denerwowało
    • Gość: cube Re: Warte polecenia książki Fantasy IP: *.acn.waw.pl 05.09.07, 22:47
      Nic nie pobije Martina z "Pienią Lodu i Ognia" i Eriksona z "Malazańską Ksiegą
      Poległych"... Dla mnie własnie te ksiazki to to co najelsze w fantastyce.
      Poleciłby ktoś czy pojedyncze ksiązki, czy całe cykle, podobne, czy chociaż
      trzymające poziom wymienionych arcydziel ?
      Albo może odpowiedniki takich książek w SF?
    • chichocik Re: Warte polecenia książki Fantasy 07.09.07, 16:12
      - książki Mercedes Lackey o Heroldach z Valdemaru - dobrze i sympatycznie się czyta,
      - serie Belgariada i Malloreon Davida Eddingsa - uproszczenia w "budowie"
      poszczególnych krain, ale po rozpoczęciu czytania ciężko się oderwać,
      - powieści Raymonda E. Feista, które rozgrywają się na dwóch światach: Midkemii
      i Kelewanie - mnie niekiedy przeszkadzały zbyt wydumane opisy magii,
    • mylnik Re: Warte polecenia książki Fantasy 15.10.07, 15:24
      zalezy co lubisz szczerze powiedziawszy.
      niektorzy lubia fantasy historyczne...
      niektorzy Tolkiena ubóstwiaja, czy Sapkowskiego
      niektorzy wola "Klamstwa Locke'a Lamory" i temu podobne
      a jeszcze inni wola sience fiction. :)
      napisz cos co lubisz, a my doradzim, da? :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka