jezjerzykr
11.10.05, 19:04
Próbowałem na stronach TVP odnaleźć jakiś dział prezentujący historię
dobranocek, tytuły, lata emisji itp. Z przykrością stwierdziłem iż trudno
cokolwiek znaleźć na ten temat. Generalnie poziom merytoryczny stron Redakcji
Programów dla Dzieci i Młodzieży jest delikatnie mówiąc - "oszczędny" i mało
atrakcyjny.Wpisując na stronie TVP, do wyszukiwarki hasło "Dobranocka"
uzyskuje się 2 "dwa" wyniki, "wieczorynka" 7 (?!). Prawie wszystkie odnoszą
się do omówienia bieżących pozycji programowych.
Pamiętam z dzieciństwa iż wielokrotnie z utęsknieniem oczekiwałem na
Dobranockę. Zazwyczaj dobranocka trwająca 10 minut była jedynym programem dla
dzieci w ciągu dnia. Kiedy wieczorem nadchodziła ta magiczna godzina, często
okazywało się że właśnie nadają jakieś "wielkie wydarzenie", niezmiernie
"ważny" mecz i smarkacze o Dobranocce mogą zapomnieć. Najzwyczajniej w świecie
lekceważono małego widza. Po tylu latach, ciągłego udowadniania, co warto
podkreślic wbrew faktom, o tym jak to podobno TVP szanuje widzów, należałoby
zacząć mniej o tym mówić, a zacząć cokolwiek robić.
Pokusiłem się o sprawdzenie jak to wygląda u naszych sąsiadów z południa i
zerknąłem na strony czeskiej TV. Okazuje się że jak się chce to można.
Istnieje tam specjalny dział poświęcony Dobranockom - "Vecernicek" na którym
można znaleźć informacje na temat tytułów, twórców, bohaterów. Można ściągnąć
pliki mp3 z ciekawymi fragmentami ścieżki dźwiękowej, są galerie zdjęć, testy
wiedzy o dobranockach, sondaże badające popularność poszczególnych tytułów i
wiele innych ciekawostek, zarówno dla młodego widza jak i dla tych starszych,
którzy na fali nostalgii przypominają sobie stare dobre Dobranocki. Niedawno
obchodzili 40-lecie:
Vecernicek:
www.czech-tv.cz/specialy/vecernicek40/vysilani.html?mid=2&rid=2005
Jestem zdziwiony panującą u nas sytuacją, gdyż obiektywnie patrząc od strony
dorobku twórczego, telewizja ma się czym pochwalić i nie brakuje wspaniałych
filmów, które bez żadnego wstydu można by zaprezentować. Nie wiem z czego
wynika ta "niemoc", ale należałoby z nią skończyć i zacząć poważnie traktować
swoich widzów, w każdym wieku.
Stworzenie dobranockowego serwisu nie kosztowałoby zbyt wiele, a pożytki z
jego funkcjonowania mogą być ogromne. Zamiast tworzyć nudne serwisy na których
trudno cokolwiek sensownego znaleźć, można stworzyć mniejszym nakładem sił i
środków coś wartościowego.