cancro
19.10.05, 13:16
Z sympatią przeczytałem posta Pawła na forum ZG o tym, że związki ze Ślaskiem
istnieją, także dzieki temu, ze mieszkam we Wrocku. Dzięki Paweł!
A tu Żaranie macie amunicję na wojnę Łuzycko - lubuską.
Te parę zdjęć to pokłosie mojej wycieczki do Krzeszowa (koło Kamiennej Góry),
gdzie ulokowano mauzoleum Piastów śiwdnickich.
Fotka 1. Nagrobek Bolka II Małego. Zwróćcie uwagę na biało-czerwoną
szachownicę na wezgłowiu. To nie są barwy Polski, ale Moraw, do których
pretensje zgłaszali Piastowie legniccy, a do tych wysuwali roszczenia kuzyni
ze Swidnicy:
img390.imageshack.us/img390/7655/10021221ph.jpg
Na tym zdjęciu ową szchownicę widać znacznie lepiej:
img421.imageshack.us/img421/14/10021252ba.jpg
A oto herb Łużyc u podnóża księcia. Zwróćcie uwagę, że oprócz herbu Księstwa
Świdnickiego na tarczy, jest to jedyny herb umieszczony w bezpośredniej
bliskości postaci księcia:
img421.imageshack.us/img421/14/10021252ba.jpg
No i na koniec herb Zytawy (obecnie Zittau), która zawdzięcza księciu prawa
miejskie. Herb umieszono na tumbie grobowej, tuż pod herbem Łużyc:
img359.imageshack.us/img359/5632/10021246pm.jpg
Miłej lektury! PZDR!