Dodaj do ulubionych

Modlitwa w Pampelunie

IP: *.chello.pl 11.02.10, 15:12
przecież to świetne! już widzę jak ludzie na forum stwierdzą, że to miejsce idealne na adaptację na klub. haha :P
Obserwuj wątek
  • Gość: Turczyński Re: Modlitwa w Pampelunie IP: *.gemini.net.pl 12.02.10, 09:47
   Szczerze mówiąc nie wiem co sądzić. Trochę za mało zdjęć jak dla mnie. Ołtarz wygląda trochę za mało religijnie wg. mnie, ale być może jest to kwestia zdjęcia. Bardziej transcendentalny wydawał mi się projekt (i dzięki Bogu realizacja) kościoła w Tarnowie: bit.ly/bryla pracowni BETON. Też minimalizm, a jak dla mnie bardziej uduchowiony. Choć chciałbym zobaczyć na żywo ten kościół z Pampeluny. A co do złoceń i kolumn - z tym też różnie bywa, np kościół Kamedułów w Warszawie: bit.ly/Kameduli jest barokowy, więc z kolumnami i "rozpasaniem" form, ale mimo to jest piękny i sprzyja skupieniu - czyli spełnia swoją funkcję. Raczej nie dzielił bym kościołów na złe i dobre wg. stylu w jakim zostały zbudowane.
  • Gość: dorian Re: Modlitwa w Pampelunie IP: 81.219.122.* 12.02.10, 10:35
   Turczyński, ale tamten projekt to inny kontekst, skala, charakter. Od bidy i to i to minimalizm jedynie. Na pewno ten tu lepiej wygląda na żywo, gdyż wydaje się być bardzo nastrojowy. Chociaż zdjęcie pierwsze na stronie daje już pojęcie o jego wyrazistości. Ja osobiście bardzo lubię stare z końca XIXw ascetyczne kościoły, nawet jak się trafią zdobienia itd. to w dobrym smaku też sa fajne.
  • stanleykubrick Re: Modlitwa w Pampelunie 15.02.10, 15:47
   Nie generalizowałbym. Wnętrza kościołów nie wyglądają jednolicie (patrząc w przeszłość gotyckie, a barokowe to np zupełnie inna bajka). W zależności od religii są dodatkowo różne, chociaż coś takiego, jak ograniczone światło, półmrok towarzyszy im stale. Mimo wszytsko w kościołach interakcja między ludźmi jest mała. Możliwe, że kolory nie przeczą radości i atmosferze święta, ale światynia jest też miejscem spotkania z sacrum - tworzyszące temu uczucia kontemplacji, refleksji, zadumy nie lubią być zakłócane natłokiem wrażeń. Ten tu obiekt jest bardzo dobrym przykładem podejścia o którym ja akurat piszę. Inny pomysł na niego byłby zupełnie... inny. Może równie ciekawy, może nie.
  • Gość: Małgorzata Re: Modlitwa w Pampelunie IP: 89.167.22.* 16.02.10, 14:09
   "towarzyszące temu uczucia nie lubią być zakłócane natłokiem wrażeń"
   Przeczysz sam sobie. Przecież kościoły gotyckie i barokowe to przecież " natłok wrażeń".
   Niby z jakiego powodu kościół gotycki i barokowy ,to "inna bajka"?
   Czy poszanowanie sacrum w w/w okresach wymagało innych środków wyrazu niż obecnie?
   Na pewno NIE.
   Interakcja miedzy ludźmi jest "mała" w kościele?
   A wspólne śpiewanie pieśni, czy to przypadkiem nie jest interakcja?
   Ty chyba nigdy w życiu nie byłeś w kościele!
  • stanleykubrick Re: Modlitwa w Pampelunie 17.02.10, 11:55
   Małgorzata, czy Ty zawsze muisz osobiście dopiec komuś w komentarzu? Nie krytykuję nawet kolorów w kościele, tylko uważam, że nie powinno się w ten sposób poddawać jej tego budynku - na zasadzie, okropny, bo to kolejny smętny kościół, bez życia. Oczywiście, że to nie reguła, ale jak widać o wiele częściej architekci sięgają w przypadku budynków sacrum po takie środki wyrazu. Sposób na kościół dzisiaj nie jest jedyny i obowiązujący. Kiedyś były style obowiązujące, dziś jest większa dowolność. Średniowiecze, gotyk, barok. Każdy z tych okresów w inny sposób podchodził do tematu i mimo wszystko uważam, że w tych dwóch pierwszych kontemplacja i klimat były znacznie bardziej widoczne, niż efekty.
  • Gość: ultorcrucis Re: Modlitwa w Pampelunie IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.02.10, 19:03
   no tak, nawet laicyzacja dotknęła Kościół... nie wiem, czy chodzi o zniechęcenie do religii, czy po prostu architekci nie mają już pomysłu na budowle religijne. Jeżeli ktokolwiek zaczął by uczęszczać do kościoła dla samego budynku, no to słów brak. Skupienie , wyciszenie.. co to poradnik leniwych architektów aby się nie przepracować? Buda jest zbyt designerska jak na kościół i nudna jak na bryłę.
   A religijność i podejście do wiary nie da się zamknąć bądź wzmocnić odpowiednio w uformowanym betonie.
   HAWK
  • stanleykubrick Re: Modlitwa w Pampelunie 19.02.10, 10:36
   ultorcrucis, to trochę pisanie na zasadzie - Jakie sterylne mieszkanie, tu nie da się mieszkać. Nie da i już. Jak widać można i tak żyć. Z drugiej strony określasz stosowanie minimalistych środków wyrazów, jako lenistwa architekta.
  • stanleykubrick Re: Modlitwa w Pampelunie 19.02.10, 13:52
   Bynajmniej minimalizm częstokroć wiązałby się właśnie z wyciszeniem i spokojem, a pewnie mimo wszystko to są emocje, które towarzyszą Nam również w kościele. Nie sądzę, aby większość architektów podchodziła dyletancko i bez ochoty zrobienie czegoś dobrego, a już na pewno nie posądzałbym ich - generalizując - o wybór tego typu projektowania, jako wyrazu lenistwa. Projektowanie kościoła to wyzwanie, chociaż dziś rolę budynków, które stają się wyznacznikami architektury współczesnej stały się muzea. Co do minimalizmu z kolorem to ta proponowana kiedyś przez Barragana odpowiadałaby mi w tej funkcji.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka