Dodaj do ulubionych

klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszcie

    • Gość: maciek Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 04.06.07, 10:06
      ja mam jeszcze takie pytania
      -jak było rozroznic czy ktora komorka jest roslina to ja zrobiłem to ze kom roslinna ma wiecej wody cos tam ze 3/4 kom ros to woda

      -a wykres z zesp downa to napisalam ze z wiekiem matki zwieszkasza sie czestoltliwosc urodzenia dzieckza z ta choroba

      - z oczyszczalna to napisalaem ze niekorzystna bo pozostana odpady pofiltracyjne
      i scieki wymagajace oczyszczenia

      -z oddychaniem to chyba komorkowe napisalem
      przepraszam ze tak duzo ale mam tyle watpliwosci
      mam nadzieje ze jak bedziesz miala czas udzzielisz mi odpowiedzi
      z gory dzikeuje i pozdrawaiam
      • Gość: Asieńka:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.06.07, 10:41
        Mam pytanie odbiegające od tematu: wybiera się ktoś może na fizjoterapie do Lublina?
        • Gość: dunkan Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 04.06.07, 15:09
          KRZYSIU9 dzwoniles do CKE ;> ? xD
          • krzysiu9 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 04.06.07, 15:16
            zaraz zadzwonie a o co mam sie spytać?
            • krzysiu9 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 04.06.07, 15:25
              Nie było tego pana, a telefon odebrała kobieta która nie miala pojecia o kluczu i kazala zadzwonić jutro (zadzwonie o 11) lub wysłać maila
              • krzysiu9 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 04.06.07, 15:28
                to jest email do nich

                biologia@cke.edu.pl

                maile i telefony do innych wydzialow znajdziecie na stronie

                www.cke.edu.pl/index.php?option=content&task=view&id=26&Itemid=48
      • Gość: ewka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.06.07, 18:37
        maciek dobrze napisałaś, jedynie z tymi odpadami pofiltracyjnymi
        należało "pociągnąć" dalej odpowiedź, że to bedzie generowało dalsze koszty ( a
        więc jest kosztowna i nieekonomiczna)
    • krzysiu9 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 04.06.07, 15:33
      jutro powinien byc ale nie jest to pewne na 100 procent
      • krzysiu9 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 04.06.07, 15:41
        gdyby ktos mi nie uwierzyl niech sam sprawdzi ;-p
        • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 04.06.07, 16:54
          Ewo czy ty jestes egzaminatorem?/bo pare osob sie juz o to pytalo ale ty nic
          nie odpowiedzialas.chyba ze ja vos przeoczylam.....I czy mozesz wyjsnij
          dlaczego nie moze byc oddychanie wewnątrzkomórkowe???
          • Gość: p Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 04.06.07, 17:00
            Moim zdaniem ta osoba sie podszywa pod egzaminatora...
          • Gość: dunkan Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 04.06.07, 17:01
            wyslalem maila.czekam na odpowiedz
            • Gość: adam Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 04.06.07, 17:09
              ja tez wysłalaem
              jak przysla mi odp to Wam napisze o co pytalem i co mi napisali
          • Gość: ewka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.06.07, 18:31
            Nie mogę, bo sama nie wiem :)
            • Gość: mammamia Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.gprspla.plusgsm.pl 04.06.07, 18:37
              aha czyli nie jestes egzaminatorem?;p o s juz wytym oddychaniu ktos juz wyzej
              wspominal. ze wewnatrz komorki moze byc zarowno beztlenowe jak i tlenowe.
              • Gość: mammamia Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.gprspla.plusgsm.pl 04.06.07, 18:38
                tam mialo byc: ktos o tym oddychaniu juz wyzej wspominal:P
    • Gość: ewka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.06.07, 18:42
      Już pisałam:Zaliczane jest: oddychanie tlenowe, utlenianie biologiczne lub
      utlenianie
      glukozy. NIE zaliczano: oddychania komórkowego, spalania glukozy i rozkładu
      glukozy.
      Tak jest w kluczu. kto chce nich wierzy, albo nie ale tego musieli sie trzymać
      egzaminatorzy.

      • Gość: maciek Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 04.06.07, 18:46
        Ewa, a wszystko reszte mam dobrze?
        • Gość: ewka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.06.07, 18:51
          To o co pytałaś to tak ( i z woda w kom roslinnej i z zespołem Downa)
          • Gość: maciek Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 04.06.07, 18:55
            to super,nie wiem skad Ty to wiesz skoro nie jestes egzaminatorem..ale skutecznie poprawiłas mi humor
            dziekuje :)
            jak bede mial jakies watpliwosci to napisze jescze
            pozdrawiam
            • Gość: ewka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.06.07, 19:12
              cieszę się kiedy piszecie z biologii dobrze, choć klucz w tym roku nie jest
              specjalnie przyjazny dla Was.
              • Gość: mala Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 04.06.07, 19:14
                skad wiesz jaki jest klucz jak nie jestes egzaminatorem?
      • Gość: ewuniaaaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.media4.pl 04.06.07, 20:14
        a jak ktos napisal oddychanie komorkowe tlenowe?
        • infika Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 04.06.07, 20:24
          Nie no bez obrazy, ale mnie to już trochę zaczyna denerwować. Szanowna Ewo,
          jeśli nie jesteś egzaminatorem, to nie siej paniki, że klucz nie jest dla nas
          przyjazny, bo i tak wszyscy gryziemy biurka ze zdenerwowania. A skoro nie
          jesteś egzaminatorem, to skąd możesz wiedzieć, co zalicza klucz a co nie? :/
          Nie chcę tu nikogo obrażać, tylko to, co napisaliśmy to już poszło w Polskę i
          popełnionych błędów już nie można cofnąć. Poczekajmy do 29 czerwca.
          • Gość: ewka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.ssp.dialog.net.pl 04.06.07, 20:30
            Nie sieję żadnej paniki, po prostu starałam się choć trochę rozwiać Wasze
            wątpliwości. I jak dobrze prześledzicie wypowiedzi, to nie ja stwierdziłam, że
            nie jestem egzaminatorem. Tak powstaje plotka. No to juz nie będę się
            wtrącać.....
            • Gość: maciek Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 04.06.07, 20:57
              widzicie co narobiliscie??
              Ewo tak mi sie wydawało ze jestes egzaminatorem..
              no ale jak Ona nie moze sie do tego przeciez przyznac..
              nie ma juz zadnego wypytywania
              • Gość: adam Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.06.07, 21:09
                To ewa jestes egzaminatorem czy nie uznaja jak napislaem oddychanie tlenowe
                wewnatrz komorki ???
                • Gość: wrrr Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.internetdsl.tpnet.pl 04.06.07, 21:14
                  ludzie dajcie juz spokoj!!! Trudno zeby egzaminator pisal na forum 'JESTEM
                  EGZAMINATOREM PODAM WAM WSZYSTKIE ODPOWIEDZI Z KLUCZA !!' moze jeszcze
                  chcielibyscie zeby podala wam wasze wyniki <lol> Opanujcie sie;/ Osoba probuje
                  wam pomoc, a wy tylko jedno:/ Jak ktos nie wierzy w odpowiedzi P.Ewy to niech
                  sie nie pyta, proste.
                  • Gość: maciek Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 04.06.07, 21:17
                    Własnie to mialem napisac!!bardzo dobrze ktos to ujął
      • Gość: Kama Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 05.06.07, 12:27
        utlenianie biologiczne=oddychanie komórkowe ,w każdej encyklopedii na necie jest
        to napisane...nie rozumiem tego jak jedno jest dobzre a drugie nie;/
      • Gość: Kasia Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.internetdsl.tpnet.pl 15.06.07, 11:22
        a jak ktos napisal oddychanie komorkowe (tlenowe)?? zalicza mi??
    • Gość: Marcin Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.gorzow.mm.pl 05.06.07, 02:31
      Słuchajcie... To zadanko z bliźniakami. Tam trzeba było do rysunku dopisać PO
      JEDNYM oznaczeniu literowym. Nie zauważyłem jednak tego, ze po jednym i
      dopisałem w taki sposób:
      - do rysunku pierwszego napisałem A
      - do rysunku drugiego napisałem C, B (dokładie w takiej kolejności).

      Czy zostanie mi to uznane? Kiedyś babeczka na lekcji powiedziała, że liczy się
      pierwsza odpowiedź i rzeczywiście pod drugim schematem moje pierwsze oznaczenie
      literowe to C.

      Jak sądzicie?
      • Gość: p Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 05.06.07, 10:47
        błąd merytoryczny
        • Gość: Marcin Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.gorzow.mm.pl 05.06.07, 11:21
          Nie pytałem jak się ten błąd nazywa, tylko czy zostanie uznany. Hehe równiez
          popełniłeś błąd merytoryczny (odpowiedź nie związana z pytaniem :D:D) Czy moja
          nauczycielka miała racje mówiąc, że jeżeli pierwsza odpowiedź jest dobra to
          jest OK
          • Gość: mammamia Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 212.2.101.* 05.06.07, 11:57
            mi sie wydaje ze ci nie uznaja. no ale moge sie mylic
          • Gość: major Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 05.06.07, 11:59
            moze gdyby to było zadnie w ktorym masz udzielic dluzszej odpowiedz. nie wiem
            czy tak samo jest w zadaniach w ktorych masz konkretnie: wybrac, dobrac,
            wstawic w luke itp... ja taki sam blad strzelilem na chemii z tymi zwiazkami
            ktore maja charakter kwasowy badz zasadowy... - tak czy siak przyznaje sobie 0
            chociaz wstawilem tylko jedno w zle miejsce.
            • Gość: kodi Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.07, 13:25
              chyba zartujesz ze ci uznaja jeszcze czego czytac ze zrozumieniem sie nie umie
              i liczy na darmowe punkty , takie proste zadanie a ty żle zrobiłes hehehehe
      • Gość: grześ Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.07, 14:03
        czyli w biologii villeego jest zle podobnie jak w encyklopedii pwn:

        encyklopedia.pwn.pl/haslo.php?id=3949813
        to sa synonimy
        • Gość: asd Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.07, 14:08
          to jakies nieporozumienie, zeby nie uznawac jak najbardziej poprawnej w 100%
          odpowiedzi.
        • Gość: Kama Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 05.06.07, 14:11
          dokładnie;)dla mnie ten cały klucz to jakaś pomyłka.Czy na nowej maturze nie
          trzeb a mieć wiedzy tylko szczęście wstrzeliwania sie w jakis chory klucz?Wydaje
          mi sie to dziwne.Jest to tylko krzywdzenie maturzystów,bo przecież odpowiedz
          jest doobra.A jakiś człowiek doszedł do wniosku ze jest inaczej...Ma byc tak i
          koniec.Drodzy egzaminatorzy-litości my tez jesteśmy tylko ludźmi:)Tym bardzije
          ze odp jest dobra oodychanie komórkowe=utlenianie biologiczne;)pozdrowionka z
          Zielonej Góry;)
          • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 05.06.07, 14:13
            Jesli ta odpowiedź nie zostanie uznana;Powiem tylko tyle-Zwątpiłam w system
            edukacji w Polsce...
    • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 05.06.07, 14:38
      Teraz pora na zmianę tematu;)Pytanie brzmi na jakie studia się wybieracie i
      ewentualnie gdzie;)pozdrawiam i dodam,że moim marzeniem jest lekarski w
      Gdańsku;)No i dla otuchy dodam;)3majcie się;)głowy do góry;d
      • Gość: natka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 05.06.07, 14:48
        ja chciałam na farmacje do Łodzi..ale kto wie jak wypadniee ta cholerna matura.
        ps ja tez mam odddychanie komorkowe;/
        • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 05.06.07, 14:50
          ;)będzie dobrze;)jak nie to wpadniemy do cke i pozamiatamy;)3mam kciuki napewno
          100% się dostaniesz;)pa:)
          • Gość: natka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.umed.lodz.pl 05.06.07, 15:13
            podłozymy tam bombe:D
            ja rowiez 3mam kciuki za Ciebie:)
    • Gość: p Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 05.06.07, 15:20
      szczerze to te matury są chore! Dlaczego zdjęli egzaminy na studiach??? Po co w
      takim razie teraz się płaci kaske jak nie zdajemy nic na uczelni??? Przynajmnie
      powinno to być 50% tego co było kiedyś, a nic sie nie zmieniło. To bez sensu...
      1000 razy sprawiedliwiej było jak każdy zdawał egzamin na uczelni, bo Ci
      wszyscy co chcieli się dostać na tą uczelnię byli oceniani pod tymi samymi
      kryteriami. Co więcej w niektórych szkołach na maturze na pewno da się ściągać
      a w innych nie, i gdzie tu sprawiedliwość??? Gdzie obiektywna ocena?? Jak
      jednej osoby praca sprawdzana jest przez kogoś z Wrocławia, a innnego przez
      kogoś z Gdańska. Mogę się założyć, że różnice w zaliczaniu zadań byłyby na
      pewno. Może nie duże, ale 1-2 pkt zawsze!!! Niech powróci sprawiedliwość! Niech
      wróci sprawiedliwa rekrutacja na studia poprzez egzaminy wewnątrzuczelniane!!!
      Ot i moje zdanie:)
      • Gość: grześ Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.07, 15:32
        racja, pytania testowe a,b,c,d,e. nie byloby najmniejszych watpliwosci
        • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 05.06.07, 17:52
          tez tak uwazam ze powinny wrócic egzaminy na studia.wtedy dostawały sie na
          studia osoby które naprawde maja wiedzę i uczyły sie przez całe liceum a nie
          osoby które maja mała wiedze ale dobrze strzeliły w klucz......zreszta juz cos
          Giertych mówił że chce aby powróciły 4letnie licea więc moze wrócą egzaminy na
          studia

          Trzymajcie się...napewno jakoś to będzie i sie dostaniemy na studia :)
        • Gość: ewuniaaaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.media4.pl 05.06.07, 17:52
          popieram
          • Gość: major Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 05.06.07, 17:58
            padło pytanie co ze studiami ? - oby mi starczylo na niestacjonarne.
            • Gość: Go$Ka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.07, 19:39
              Major, wybierasz się na wieczorowe czy zaoczne?
              • Gość: kacha Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.chello.pl 05.06.07, 20:42
                co do klucza i zadania z oddychaniem wewnątrzkomórkowym to chodzi podobno o to,
                że trzeba było uwzględnić, że proces jest TLENOWY... bez sensu... jesli tak to
                Ci co układają pytania muszą najpierw nauczyć się sesnownie i zrozumiale je
                formułować
                • Gość: ewuniaaaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.media4.pl 05.06.07, 22:39
                  no dobra a jak ja napisalam oddychanie tlenowe komorkowe to co teraz?
                  chcialam napisac najbardziej precyzyjnie jak potrafie
                • Gość: asd Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.07, 12:49
                  utlenianie biologiczne = oddychanie komorkowe. to sa synonimy, jesli uznaja
                  utlenianie biologiczne, to nie maja podstaw, zeby nie uznac oddychania komorkowego
                  • Gość: ewuniaaaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.media4.pl 06.06.07, 13:37
                    no tak, ale widzisz:
                    "Już pisałam:Zaliczane jest: oddychanie tlenowe, utlenianie biologiczne lub
                    utlenianie
                    glukozy. NIE zaliczano: oddychania komórkowego, spalania glukozy i rozkładu
                    glukozy.
                    Tak jest w kluczu. kto chce nich wierzy, albo nie ale tego musieli sie trzymać
                    egzaminatorzy."
                    • Gość: ewuniaaaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.media4.pl 06.06.07, 13:38
                      tak wiec jednak maja takie podstawy...
                    • Gość: kacha Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.chello.pl 06.06.07, 13:39
                      no własnie bo oddychanie komórkowe może być tlenowe i beztlenowe. W zadaniu
                      ponoć chodziło o to żeby napisać tlenowe... :/
                    • Gość: major Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 06.06.07, 15:49
                      ktos juz to pisał...
                      CKE założyla ze uczen piszac oddychanie komorkowe(wewnatrzkomorkowe) ma zle bo
                      powyzsze oddyachanie może byc tlenowe jak i beztlenowe (fermentacja).
                      a ze oni w rekcji dali tlen...
                      alee dali tez glukoze a jak wiemy glukoza w cykl wchodzi w srodowisku
                      beztlenowym (glikoliza) wiec nie rozumiem dalej tego klucza.
                      • Gość: ewuniaaaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.media4.pl 06.06.07, 17:38
                        ehhhh.... a jak napisalam oddychanie komorkowe tlenowe to juz w ogole zagadka
                        czy uznaja yhhhh
    • zona_na_lesnika [...] 05.06.07, 19:54
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
      • Gość: botoksik Re: No, ja wiem... IP: *.ssnet.pl 05.06.07, 20:00
        spierniczaj
        • Gość: tomi Re: No, ja wiem... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.06.07, 20:30
          dziadu do lasu
        • Gość: major Re: No, ja wiem... IP: *.tktelekom.pl 05.06.07, 20:31
          na niestacjonarne
    • Gość: opp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 195.205.113.* 06.06.07, 15:05
      hmm a ja to juz totalnie przekombinowałem , myslicie ze mogą uznać jak
      napisałem fosforylacja oksydacyjna??
      • Gość: Tomi Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.07, 17:26
        fosforylacja to napewno nie a jeszce oksydacyjna to juz totalnie zle poniewaz
        ona ma miejsce w grezbieniu mitochondrialnym i jest to lancuch oddechowy a tam
        byla cala reakcja oddychania tlenowego o ile pamietam
        • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 06.06.07, 17:28
          ja mam oddychanie komówkowe-i to jest niby źle,jak coś to się odwołam,bo jest to
          jak najbardziej poprawna odpowiedź
          • Gość: biolożka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.pro-internet.pl 06.06.07, 17:56
            oddychanie komórkowe to jak najbardziej poprawna odpowiedż!! Przecież obydwa te
            pojęcia to synonimy.
            • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 06.06.07, 18:16
              :)dzięki za poparcie tylko jak czytam forum to widze b.często-ta odpowied znie
              ebdize uznana bo ma byc oddychanie tlenowe!!!odchodzę od zmysłów...i sie wkurzam
              ze moga mi nie zaliczyc,najbardziej boli mnie to ze jest to odbra odp,a kktos
              sobie wymyala jakies cuda na kiju;(
            • Gość: ewuniaaaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.media4.pl 06.06.07, 20:38
              jasne, ale nie dla wszystkich musi byc tak jasne
    • Gość: ziaa Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 195.205.113.* 06.06.07, 18:27
      witam
      a to zadanie gdzie byla fotosynteza to jezeli wypisałem tylko dobrze akceptory
      co2 a produkty mialem zle to dostane 1 pkt??
      • Gość: mammamia Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 212.2.101.* 06.06.07, 18:42
        ee, na pewno:) ja zwalilam to po calosci:P
    • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 06.06.07, 21:02
      Mnie też najbardziej wkurza to że nie uznaja mi jak najbardziej poprawną
      odpowiedź.Nie miałabym pretensji gdyby mi nie uznali odpowiedzi gdzie lałam
      wodę ale nie tutaj. A 1 punkt to 2% dla mnie to jest duże bo walcze o każdy
      procent.Zreszta chyba wszyscy walczą tu o każdy procent
      • Gość: bloody_sabbath Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.06.07, 21:20
        KOCHAM CKE! ! ! ! ! ! !
        :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*
        :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*
        :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*
        :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*
        :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*
        :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*
        :*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*:*
        • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 06.06.07, 21:45
          własnie;)z tego wynika,ze CKE uznaje odpowiedzi bardziej poprawne od tych
          poprawnych..u mnie tez kazdy punkt sie liczy..;/ah
          • Gość: Kontroler Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.gorzow.mm.pl 08.06.07, 17:15
            Oddychanie komórkowe to nie jest odpowiedź poprawna! W rekacji był tlen i
            trzeba było napisać że chodzi właśnie o oddychanie TLENOWE!
            • Gość: lolek Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.06.07, 17:57
              A skąd wiesz? Z reakcji nie wynika, przyjrzyj się dokładnie.
              • Gość: mammamia Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.gprspla.plusgsm.pl 08.06.07, 19:19
                ja pieee... skoro w reakcji byl tlen, to chyba kazdy mlot wie, ze to reakcja
                tlenowa, to po jakiego wala jeszcze o tym pisac???:P
                • Gość: major Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 08.06.07, 19:56
                  bo piszac oddychanie komorkowe moga uznac ze nie wiesz co piszesz bo ten termin
                  moze obejmowac oddychanie beztlenowe (fermentacje),
                  to z jednej strony ale oni podali w substratach glukoze ktora wchodzi w
                  glikozlize w warunkach beztlenowych.... wiec nie powinni wymagac od nas abysmy
                  weryfikowali co jest tlenowe a co nie bo podali nam rekacje ktora obejmuje
                  zarowno prcesy beztlenowe jak i tlenowe... ! zadanko sami spartaczyli moim
                  zdaniem tylko kto sie przyzna do winy ? niKT - moim zdaniem powinna byc jakas
                  wskazowka do tego zadania a nie glupie strzelanie pomiedy odpowiedziemi
                  poprawniejszymi od poprawnych (bezsens)

                  • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 08.06.07, 20:25
                    No własnie powinna byc jakaś wskazówka a pytanie było bardzo ogólne-Jaki to
                    proces??No to jest to oddychanie wewnatrzkomórkowe. Zbyt ogólnie zadane pytanie
                    a wymagaja szczegółowej odpowiedzi
                    • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 08.06.07, 20:54
                      i jeszcze dali zwykła, typową rekację ktora zawsze sie kojarzy z tym terminem...
                      • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 09.06.07, 09:35
                        Ale w pytaniu nie było mowy jaki to rodzaj procesu(tlenowe czy beztlenowe)/lub
                        typ reakcji.Ten proces to oddychanie komórkowe i tyle...Pytanie nie było
                        sprecyzowane.
                  • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 09.06.07, 16:47
                    jest to oddychanie tlenowe!!! W beztlenowym nie wydziela się dwutlenek węgla i
                    woda luuuudzie!!!
                    • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 09.06.07, 18:05
                      jeśli ktoś napisał oddychanie komórkowe i ktoś nie napisał nic -i jeden i drugi
                      dostanie 0 punktów to ja dziękuje za 3 lata cięzkiej nauki,po co pytam
                      sie?rozumiem jak ktos totalne bzdury wypisuje,ale nie jesli odp jest
                      poprawna.Zwątpiłam w system edukacji...
                      • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 09.06.07, 18:21
                        ppp ale w tlenowym oddychaniu substratem nie jest glukoza tylko pirogranian!
                        • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 09.06.07, 21:56
                          polecam podręczniki z biochemii, nie kłuć się bo nie masz racji
                          • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 09.06.07, 23:33
                            to napisz mi KONKRETNIE na czym polegał moj bład ?
                            • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 10.06.07, 00:03
                              jak mozna twierdzic ze glukoza nie jest substratem w oddychaniu tlenowym???
                              Pirogronian jest tylko związkiem pośrednim, ktory leci dalej poprzez acetylo-
                              coA do cyklu krebsa.... Z resztą jak idziesz na AM to sie dowiesz. Pirogronian
                              co prawda moze powstawać również z innych związkow pośrednich, takich jak
                              aminokwasy, ale to juz dłuższa historia:)
                              Glukoza jest substratem w oddychaniu tlenowym i nie ma dyskusji!
                              • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 01:20
                                Zdyskwalifikowane pojęcia są szerszym pojęciem i obejmują te odpowiednie.
                                glikoliza jest etapem beztlenowym.
                                • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 10.06.07, 12:36
                                  tak w glikolizie nie potrzebny jest tlen, ale jak go nie ma to pirogronian
                                  przechodzi w mleczan i zysk marny, a jak jest to zysk jest 19x większy:)
                                  • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 13:26
                                    ale ja tego nie analizuje w sensie zakwasow... nie o to chodzi.
                                    • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 10.06.07, 13:39
                                      w takim razie napisz o co Ci chodzi w koncu to Ci odpowiem:)
                                    • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 10.06.07, 15:21
                                      Sam się przejechałem pisząc, że: tak w glikolizie nie potrzebny jest tlen!
                                      Przepraszam za to bo to jest bzdura. W glikolizie tlenowej uwalniany jest
                                      równoważnik redukujący NADH + H, ktory leci dalej na łańcuch oddechowy i pod
                                      wpływem akceptora, którym jest tlen, mamy zysk energetyczny w postaci ATP.
                                      • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 15:49
                                        no dobrze redukcja przenosnikow swoja droga... ale nie powinni dyskwalifikowac
                                        odpowiedzi oddychanie komorkowe poniewaz w tym procesie (calosciowym) mamy do
                                        czynienia zarowno z etapami beztlenowymi jak i tlenowymi czepianie sie w
                                        zadaniu o TLENOWE nie dajac zadnych wskazowek by z poprawnych odpowiedzi
                                        dopasowac poprawniejsze jest nie na miejscu. na sile ktos chce z kogos zrobic
                                        taboreta ?
                                        • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 10.06.07, 16:08
                                          no tak... ale to było tlenowe:) Moim zdaniem oddychanie komórkowe też jest ok
                                          odpowiedzią. Ciekawe czy zaliczyli by: spalanie zwiazkow organicznych przy
                                          pomocy tlenu:) Pozdro! Dyskusja zamknieta.
                                          • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 19:00
                                            a Ty jak napisales ?
                                            • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 10.06.07, 20:14
                                              ok juz dajcie spokój...nic na to nie zrobimy nie uznaja to nie uznaja
                                            • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 10.06.07, 21:01
                                              ja napisałem tak: "oddychanie wewnątrzkomórkowe tlenowe (glikoliza tlenowa)"
                                              Pewnie przez to co napisałem w nawiasie bede miał zero:) NIe wiem co mnie o to
                                              pokusiło:)
                                              • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 21:16
                                                a gdzie sie wybierasz na studia bo widze ze w domu to chyba biochemie Harpera
                                                pilujesz.
                                                • Gość: ppp Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: 83.238.201.* 10.06.07, 21:55
                                                  heh, jutro mam exam z biochemii:) AM Lublin II lekarski:) Poprawiałem maturę bo
                                                  jestem na płatnych. Może się uda zaoszczedzić kaske...
                                                  • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 22:16
                                                    ja mam zamiar zrobic tak jak Ty tylko nie wiem czy mi wystrczy na
                                                    niestacjonarne..
                                                  • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 22:17
                                                    punktow.
    • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 09.06.07, 18:35
      pl.wikipedia.org/wiki/Oddychanie_kom%C3%B3rkowe
      portalwiedzy.onet.pl/48793,,,,oddychanie_komorkowe,haslo.html
      i wszystko jasne...oddychanie komórkowe to to samo co utlenianie biologiczne i
      już.Widze ze mam popacie wśrod nielicznych forumowiczów;)Pozdrowionka z Zielonej
      Góry;)
      • neo0307 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 09.06.07, 18:57
        mam do was pytanie czy w tabelce w zadaniyu 5 dotyczacym hormonow i elektronow mozna bylo napisac ,,zmiana potencjalu elektrycznego neuronow'' zamiast ipmuls/sygnal elektryczy
        • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 09.06.07, 19:00
          elektronów ?
        • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 09.06.07, 19:01
          patrzac na klucz np na zadanie z oddychaniem komorkowym ta watpie zeby Ci to
          uznali.
          • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 09.06.07, 19:13
            ale przeciez jedno i drugie znaczy to samo!powinno byc uznane.
            • Gość: tilapka Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.06.07, 19:16
              powinny, ale pewnie nie beda, mnie juz nic z biologii nie zdziwi, uczylam sie
              rok temu bardzo duzo i poszlo mi kiepsko, teraz sie tez uczylam, i nie wiem czy
              w ogole cokolwiek poprawilam.. na mysl o tym ze mialabym to znowu poprawiac robi
              mi sie slabo po prostu
              nowa matura z biologi to jakies wielkie nieporozumienie, zycze wszystkim
              szczescia :)
              • Gość: bieniu77 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.07, 19:27
                ja mam do was pare pytan
                czy w zadaniu o funkcje wody wystarczylo napisac transportowa czy trzeba bylo napisac transportuje substancje czy cos w tym rodzaju

                czy w zadaniu z promieniami UV wystarczy taka odpowiedz filtry uv pochlaniaja promienie uv i mniej ich dostaje sie wglab skory czy trzeba bylo dopisac ze dostajac sie glebiej powoduja raka
                • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 09.06.07, 19:29
                  jakbym sprawdzał to zadanie z tą tabelką to mogłbym sie tylko przyczepić do
                  tych elektronów... -ale to tylko moje zdanie.
                  • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 09.06.07, 19:36
                    głowa do góry;)będzie dobrze-w każdym bądź razie -musi!!! wydaje mi się,że
                    czepianie się takich rzeczy tylko pokazuje jak nieudolnie konstruowany jest
                    klucz.Widać nie liczy się wiedza tylko odp.które ktoś uznał,zę takie mają być i
                    koniec.A co z innymi poprawnymi sformułowaniami?przecież inne też są dobre;)
                • Gość: bloody_sabbath Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.07, 21:55
                  musiales napisac, ze jest to rak zlosliwy, jego nazwe polska i lacinska. objawy,
                  rozpoznanie oraz sposoby leczenia.
                  • neo0307 BlOoDY sAbAtH 09.06.07, 22:16
                    WIEC TAKA ODPOWIEDZ WYSTARCZY PONIEWAZ BOJE SIE GDYZ NIE NAPISALEM IZ TE PROMIENIE SA SZKODLIWE TYLKO TO ZE FILTRY JE POCHLANIAJA I MNIEJ ICH DOSTAJE SIE WGLAB SKORY
        • Gość: neo0307 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.07, 19:46
          cytuje fragment tekstu z tego zadania natomiast zmiany potencjalu ELEKTRYCZNEGO...tylko ze ta moja odpowiedz wpisalem w kolumne RODZAJ PRZEKAZYWANYCH SYGNALOW i tego wlasnie sie najbardziej obawiam w przykladowych odpowiedziach jest impuls/sygnal nerwowy
          • Gość: sromotnikowy Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 09.06.07, 20:04
            a nigdzie nie napisałeś o tych elektronach ? bo jesli nie to moze byc dobrze...
            a co! <lol2>
        • Gość: neo0307 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.07, 20:08
          mam do was pytanie czy w tabelce w zadaniyu 5 dotyczacym hormonow i elektronow mozna bylo napisac

          ,,zmiana potencjalu
          elektrycznego neuronow'' zamiast ipmuls/sygnal elektryczy

          ta pierwsza czesc to byl opis zadania co prawda sie tu pomylilem jednak moja odpowiedz jest ponizej i w odpowiedzi nie napisalem o elektronach
          • Gość: bieniu77 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.06.07, 20:08
            ja mam do was pare pytan
            czy w zadaniu o funkcje wody wystarczylo napisac transportowa czy trzeba bylo napisac transportuje substancje czy cos w tym
            rodzaju

            czy w zadaniu z promieniami UV wystarczy taka odpowiedz filtry uv pochlaniaja promienie uv i mniej ich dostaje sie wglab skory czy
            trzeba bylo dopisac ze dostajac sie glebiej powoduja raka
            • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 09.06.07, 20:39
              rzekomo same słowo transportowa to za mało
            • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 09.06.07, 20:44
              dla mnie to juz wogóle chore, bo niewiadomo czy w danym zadaniu trzeba sie
              rozpisywac czy wystarczy jakas ogólna odpowiedz.W jedym sie rozpiszesz bo
              myslisz ze tak trzba a mozesz jakiegos złego słowa użyc i koniec, a w innym
              zadaniu znowu piszesz ogólnie a w kluczu jest napisane ze to jest za mało

              A myslicie ze w tym zadaniu gdzie trzba było wskazać która bakteria jest
              stenobiontem i wskazałam poprawna odpowiedz tylko zmiast napisac ze ma
              najwęższy zakres tolerancji napisałam ze ma wąski to mi to uznają?? Bo mogą sie
              przyczepić że nie użyłam tego słowa NAJWĘŻSZY który wskazuje na porównanie
              • Gość: biologia biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.06.07, 13:11
                mam do was pare pytan
                czy te odpowiedzi sa poprawne i czy beda zaliczone

                miozyna - buduje wlokna mioznowe

                funkcja miekiszu ulatwia pobieranie co2

                kremy uv - odbijaja promienie uv i dyieki temu mniej promieni dostaje sie wglab skory )nie dodalem ye wlasnie te promienie sa sykodliwe i moga powodowac raka

                • Gość: biologia Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.06.07, 20:05
                  wie ktos czy mi to uznaja ?
                  • Gość: ewka Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 10.06.07, 22:07
                    Miozynę nie uznają, mależało napisać o skurczu mięśni. Aerenchymę powinni uznać
                    ( chyba, że ktoś się przyczepi do czego jest to CO2 ). krem z filtrem nie
                    zaliczone, należało właśnie "pociągnąć" odpowiedz i dodać coś o uszkodzeniu
                    skóry ( np. mutacje DNA). Tak niestety jest w kluczu.
                    • Gość: biologia Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.06.07, 22:16
                      JEZELI CHODZI CI O FOTOSYNTEZE TO NAPISALEM TO ALE W DRUGIM PODPUNKCIE
                      • Gość: biologia Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.06.07, 22:17
                        jeszcze jedno czy w funkcjach wody wystarczylo napisac
                        transportowa
                        • Gość: ewka Re: biologia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.06.07, 09:30
                          W kluczu jest dosłownie" bierze udział w transporcie różnych substancji". Ja
                          osobiście uznałabym transportowa.
                          • Gość: aga Re: biologia IP: *.toya.net.pl 11.06.07, 10:26
                            A z tym poleceniem ktory organizm jest stenobiontem jak wskazałam odpowiedni
                            organizm i napisalam ze ma on wąski zakres tolerancji zamiast Najwęzszy to moga
                            sie doczepić o to??

                            A jak napisalam ze laktoza jest w mleku matki to dobrze??
                            • Gość: ewka Re: biologia IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.06.07, 17:25
                              Pytanie było o funkcję laktozy, a nie o to gdzie się znajduje, więc NIE zaliczą.
                              Wąski zakres tolerancji oczywiście dobrze.
                              • Gość: biologia Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 17:34
                                jeszcze jedno czy w funkcjach wody wystarczylo napisac
                                transportowa
                              • Gość: aga Re: biologia IP: *.toya.net.pl 11.06.07, 18:10
                                A w tym zadaniu z 3 opisami roslin gdzie trzba bylo wskazac ktora komorka jest
                                komórką rośliny lądowwej. To czy moze byc taka opdowiedż że komórka C bo ma
                                chlorofil a i b to znaczy ze intensywnie przeprowadza fotosynteze??
                          • Gość: ghj Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 11:03
                            a moze byc ze bierze udział w reakcjach chemicznych?
                            • Gość: k. Re: biologia IP: 87.116.217.* 11.06.07, 17:37
                              Chciałam się zapytać (jeśli jest tu ktoś rzeczywiście poinformowany) czy uznają
                              w zadaniu z chromosomami muszki owocowej bodajże, zaznaczenie symboli alleli
                              ale nie obok kresek a nieco nad kreskami, a nawet na ich granicy??
                              • Gość: ewka Re: biologia IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.06.07, 18:15
                                No pewnie, że tak , byleby to było czytelne.
                                • Gość: k. Re: biologia IP: *.68.73.224.debica73.tnp.pl 11.06.07, 18:26
                                  Ufff... no to fajnie.
                                  Pozowlę sobie zadać jeszcze jedno pytanie dot. funkcji wody w komórkach - czy
                                  podana przeze mnie funkcja "utrzymywanie turgoru komórki" jest prawidłowa?
                                  Dziękuję bardzo za odpowiedź!
                                  • Gość: ewka Re: biologia IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.06.07, 18:56
                                    Jest baaardzo ale to bardzo prawidłowa:)
                                    • Gość: k. Re: biologia IP: *.mmpnet216.tnp.pl 11.06.07, 19:03
                                      Super :)
                                      Dziękuję za odp!
                                      • Gość: biologia BiOlOgIa IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 19:12
                                        jeszcze jedno czy w funkcjach wody wystarczylo napisac
                                        transportowa
                                        • Gość: ewka Re: BiOlOgIa IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.06.07, 19:28
                                          Patrz wyżej.
                                          • Gość: malita EWKA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 19:36
                                            widze ze jestes egzaminatorem albo znasz klucz a wiec w pytaniu o ruch aparatow szparkowych napisalem
                                            sa otwarte w dzien natomiast w nocy zamkniete

                                            jest to dobra odpowiedz
                                            • Gość: ewka Re: EWKA IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.06.07, 19:57
                                              niestety nie.
                                              • Gość: malita Re: EWKA IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 20:13
                                                MASZ KLUCZ ODPOWIEDZI?
                    • Gość: maturzysta;/ Re: biologia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.06.07, 22:29
                      Bez sensu czem ten klucz nie uznaje miozyny jako struktury budującej mięsień?
                      Przeciez qrde to poprawna odpowiedz!
                    • Gość: maturzysta;/ Re: biologia IP: *.internetdsl.tpnet.pl 12.06.07, 22:32
                      i aqratnie w vademecum pisze ze to miofibryle biora udzial w skurczu mięsnia , a
                      miozyna (i aktyna) tworzy te miofibryle. Wiec powinni pomyslec o maturze na
                      podstawie jednej ksiazki, wtedy nikt nie mialby zastrzezen;/
                  • Gość: Kama:) Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 20:45
                    a czy odp-w godzinach południowych występuje najwieksze rozwarcie szparek?w
                    godzinach nocnych najmnijsze rozwarcie szparek jest dobrze?;)
                    • Gość: Kama:) Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 20:48
                      i jeszcze cos czy tam gdzie trzeba bylo wskazac kom.rosliny ladowej mozna bylo
                      uzasadnic-zawiera duza ilosc celulozy co zapewnia wytrzymalosc mechaniczna na
                      czynniki zewnetrzne?
                      • Gość: aga Re: biologia IP: *.toya.net.pl 11.06.07, 20:55
                        A w tym zadaniu z 3 opisami roslin gdzie trzba bylo wskazac ktora komorka jest
                        komórką rośliny lądowwej. To czy moze byc taka opdowiedż że komórka C bo ma
                        chlorofil a i b to znaczy ze intensywnie przeprowadza fotosynteze??
                        • Gość: ewka Re: biologia IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.06.07, 21:00
                          To wszystko z komórkami jest OK. Jeżeli chodzi o zadanie z aparatami
                          szparkowymi nie podejmuję się kategorycznie oceniać waszych odpowiedzi (
                          poza ewidentnie błędnymi oczywiście). To zadanie to był horror dla
                          sprawdzających i główne zdanie tu mieli weryfikatorzy. Generalnie należało
                          podkreślać ruch aparatów ( tzn. nie są otwarte, ale się otwierają). Co do
                          rozwarcia to doprawdy nie wiem.
                          • Gość: ANKA Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 21:07
                            JESTES EGZAMINATOREM?
                            • Gość: ANKA Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 21:16
                              CZY POPRAWNA JEST ODPOWIEDZ WRAZ Z WZROSTEM WILGOTNOSCI POWIETRZA ROSNIE AKTYWNOSC SAMIC KOMAROW NATOMIAST WRZAZ Z SPADKIEM MALEJE ?
                          • Gość: Kama:) Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 21:10
                            dzięki;)chociaz przyblizayas mi jak spogladlai na to egzaminatorzy.Odp moja
                            krazy wokol prawidlowej;)ale to wszytsko zalezy wlasnie od nich .mam nadzieje ze
                            bedzie dobrze;)I dziekuje za odp.Pozdrowienia z Zachodniej Polski;)
                            • Gość: Kama:) Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 21:14
                              idac za ciosem spytam jeszcze o to czy w zad. gdzie chodzilo o funkcje miekiszu
                              przewietrzajacego to odp.mogla byc ze zapewnia gibkosc roslinie w wodzie?
                              • Gość: Kama:) Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 21:16
                                a komar?ze po ukaszeniu nastepuje silny obrzek i swedzenie-jako negatywny
                                skutek?stwierdzilam ze przeciez nie wszystki komary prznosza malarie;)
                                • Gość: ewka Re: biologia IP: *.ssp.dialog.net.pl 11.06.07, 21:31
                                  Wszystko z komarami jest dobrze. Ale "gibkość" to ma raczej gimnasyczka a nie
                                  roślina wodna :)))-więc raczej nie.
                                  • Gość: Kama:) Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 21:34
                                    heheheh;)jezyk polski u mnie to totalna porazka;)ale widze ze jednak komar
                                    uszedl z zyciem a tak sie martwilam ze egzaminator polozy sie ze smiechu;)a tam
                                    w zad. z wykresami-to napisalm ze ten c bo wraz z wiekiem rosnie mozliwosc
                                    mutacji ktora zwieksza pozniej mozliwosc urodzenia dziecka z zespolem downa?moz
                                    ebyc?widze Ewunia ze jestes obyta w temacie;)dzieki przynajmniej tera zbede miec
                                    spokojna glowe troszke;)pozdrawiam
                                  • Gość: zgredzio Re: biologia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 21:34
                                    ewka jestes egzaminatorem to moglabys wyslac mi klucz ?
                                    • Gość: Kama:) Re: biologia IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 21:37
                                      a z tym prcesem katabolicznym napisalm ze glukaza zostaje utleniona i wydziela
                                      sie Co2 i energia,h2o.Moze byc?
    • p.piasecki Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 10.06.07, 14:47
      grunt to jest założyć dobry temat - założyciel tematu się kłania:)
      • Gość: major Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 10.06.07, 21:19
        noo to wszystko przez ciebie! <lol>
        • Gość: aga Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.toya.net.pl 11.06.07, 21:41
          Ewo a jak jest z tym wykresem slupkowym, musi byc oś podpisana Zawartośc
          zw.organicznych w oragnizmie czy jak jest bez "w organizmie" to tez moze byc??
          • Gość: Kama:) Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 11.06.07, 21:42
            ze sciolka mam-wilgotnosc i rozna ilosc docierajacych promieni slonecznych uznaja?
            • Gość: janko Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 21:46
              a ja mam

              rroznice klimatyczne
              roznorodna materia organiczna

              dobrze?
              • Gość: dunkan Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 11.06.07, 22:01
                ktos tam napisal o tych komarach (ze w dzien malo aktywne a w nocy bardziej
                aktywne czy jakos tak)... napewno zostanie to zaliczone ? nam w szkole mowili
                ze sie punktow nie przyznaje za "interpretacje" np wynikow tylko trzeba
                wyciagnacz z tego wniosek ? Ewa ;> ?
                • Gość: malita Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 11.06.07, 22:03
                  chodzi ci o komary (wilgotnosc) czy aparaty szparkowe (pory dnia)?
                  • Gość: dunkan Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 11.06.07, 22:13
                    Sorry to nie to forum :P o nic mi nie chodzilo xD
                    • Gość: gosc Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.06.07, 12:26
                      Mam pytanie do tych aparatów szparkowych:

                      Jesli napisalo sie o otwieraniu aparatow szparkowych z uwzlgednieniem pory dnia
                      i turgoru komorki biorac pod uwage w punkcie pierwszym dzien a w drugim noc, to
                      zalicza??
                      • Gość: Maturzysta Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.gorzow.mm.pl 12.06.07, 13:23
                        Wszystkie prawidłowe wnioski powinni zaliczyć, nawet takie że w ciągu doby
                        aparaty szparkowe zamykają się i otwierają
                        • Gość: dunkan Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 12.06.07, 17:07
                          albo przyznac ze jest to stwierdzenie zbyt ogolne... przyznac 1/2 itp..
                        • Gość: dunkan Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 12.06.07, 17:08
                          byle nie odczytywac i przepisywac danych z wykresu bo wtedy 0.
                          • Gość: GOŚĆ Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 13.06.07, 09:50
                            Tzn ja napisalem, ze aparaty szparkowe ulegaja otwarciu w godzinach
                            popoludniowych i wczesnopoludniowych, co jest spowodowane zwiekszeniem
                            turgoru,a ulegaja zamknieciu w godzinach wczesnoporannych i wieczornych, co
                            jest spowodowane spadkiem turgoru .... chyba zle :/
                            • benia00 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 15.06.07, 22:20
                              a jak napisalam ze trawienie zachodzi w plucach to mi uznaja? :DDDD czarna
                              rozpacz co tu na tym forum sie odpiernicza ...

                              • krzysiu9 Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci 17.06.07, 00:27
                                na onecie znalazlem informacje ze w zadaniu gdzie nalezalo podac ze komary przenosza np malarie trzeba bylo podac przyklad choroby
                                np malaria a nie ogolnie ze przenosza choroby jesli ktos widzial klucz niech potwierdzi lub zdementuje ta informacje
    • Gość: Kama Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 17.06.07, 22:27
      Zwracam się z wielką prośbą do wszystkich kandydatów na AM.Jeżeli ktoś składał
      papiery na wiecej niz jedną uczelnię lub kierunek to niech zwalnia miejsce na
      innych uczelniach(kiedy juz bedzie wiedzial gdzie chce studiowac ;)a nie blokuje
      miejsca.To moja gorąca prośba.Będzie mniej stresu i zamieszania.Pozdrowionka:)
      • Gość: kolor powietrza Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.tktelekom.pl 17.06.07, 22:41
        powiedziala co wiedziala xD
        • Gość: MAturzysta Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.06.07, 10:34
          Kama masz racje !
        • Gość: Kama Re: klucz z biologii - jak ktoś coś wie to piszci IP: *.zgora.dialog.net.pl 18.06.07, 17:09
          Ba;)wzbiłam sie na wyżyny;)Tak serio to ludzie nie martwcie sie.Będzie
          dobrze,oszczędzimy sobie nerwów.:)Pozdrawiam;)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka