Dodaj do ulubionych

Slownik persko-polski?

31.05.04, 23:48
No wlasnie. czy istnieje takowy? albo polsko-perski?
a moze cos w sieci?
Bede wdzieczna
Obserwuj wątek
    • buggi Re: Slownik persko-polski? 01.06.04, 22:10
      Kiedys szukalam...niestety nie znalazlam. Zajrzalam nawet do biblioteki
      wydzialu oreintalistyki na UW.Nic. Angielsko, badz rosyjsko-perski owszem, ale
      polskiego nie znalazlam. Moze takowy istnieje, skoro sa podreczniki do nauki
      farsi(??????)
          • buggi Re: Slownik persko-polski? 11.06.04, 00:53
            szirin-javaheri napisała:

> Are, doroste amma zabun-e tcheki kheili shabihe lahestaniye, man az in
            estefade
            >
            > mikardam, ba inke tcheki balad nistam.

►geddi? khejli khub kiardi

Omidvaram ke loqatname-ye farsi-
            > lahestani-farsi dar ayande dorost beshe.

►Aha. Khabar dari, ce-ra tul mikeshe?
              • buggi Re: Slownik persko-polski? 12.06.04, 16:07
                Salam,
                bah bah bah, che pish-rafti karde!!!;) Bichare daneshguha!
                Khub,be aghide-je man dar Lahestan edde-je kami hastand, ke alaghebe jad
                gereftane zabun-e farsi darand. Aredige, momkene dar Iran farhange lahestani
                pejda shavad ... mikham beporsam, vali man shenidam, ke in farhangha ghalaha-je
                zjadi darand.
                Man hosele-je sabr kardan na dashtam, be khatere in farghange farsi-almani-
                farsi estefade mikonam. Chi kar konam????

PS to moze dla Mruffki i innych piszmy juz po polsku, bo zostaniemy tu same :)
                  • buggi Re: Slownik persko-polski? 13.06.04, 00:02
                    nie no, chodzi o to, ze slownika polsko-perskiego nie ma póki co. W Iranie sa
                    owszem, rózne ( polskiego nie widzialam), ale czesto gesto z bardzo wieloma
                    bledami. Mialam taki w reku. Napisalam jeszcze, ze wydaje mi sie iz brak
                    takiego slownika, spowodowane bylo(jest?) nieliczna liczba osób, które
                    Iranistyke studiowaly (studiuja).Nie wiem, czy tak jest, ale tak mi sie wydaje.
                    Aby taki podrecznik powstal potrzeba ludzi z dobra znajomoscia zarówno
                    polskiego, jak i perskiego jezyka, a jest takowych chyba bardzo niewiele. Tak
                    sadze.
                    Czy Iran i jezyk farsi sa az tak w Polsce popularne?
                    • szirin-javaheri Re: Slownik persko-polski? 13.06.04, 10:58
                      Wydaje mi sie, że brak słownika perskiego w Polsce bierze się jeszcze z innej
                      rzeczy. Dopóki ktoś się uczy perskiego od podstaw - odczuwa brak takiego
                      słownika i ciągle myśli, że trzeba by go napisać. Jednak powoli, gdy perski
                      staje się dla takiej osoby coraz mniej obcy, a słownik nie jest już potrzebny -
                      lub np. może korzystać z persko-perskiego Dehchody - ochota napisania słownika
                      znika :) Przeszłam taki proces sama i wiem, że inne osoby także. Jak już ktoś
                      umie na tyle, że słownik nie jest potrzebny, zapomina o biedakach, którzy
                      dopiero zaczynają się go uczyć.
          • buggi Re: Slownik persko-polski? 19.03.05, 00:42
            Hmmm z telefonami do Iranu to nie taka znowu kaszka z mleczkiem. To nie tak jak
            u nas: dzien dobry, mówi Kasia Kowalska, zastalam Sare? ( i tu czekasz, az
            rozmowca zawola przykladowa Sare do telefonu) Dzwoniac do Iranu musisz
            przygotowac sie na pieciominutowa rozmowe grzecznosciowa z osoba, która akurat
            podniesie sluchwake i moze zdarzyc sie tak, ze zanim wlasciwa osoba zostanie do
            telefonu poproszona porozmaiwiasz z polowa rodziny. Sama wiec rozumiesz, ze
            napisanie dwóch zdan jest niewystarczajace. Tu potrzeba dialogu!!!! Jesli nadal
            zalezy Ci na tych zdaniach- napisz, sluze pomoca.
            • kasika_10 Re: Slownik persko-polski? 19.03.05, 13:15
              Dzięki buggi ,że sie odezwałaś.Zależy mi bardzo żeby to zrobić grzecznie . Jak
              szukałam rozmówek albo czegoś w tym stylu w księgarni językowej to pani
              popatrzyła na mnie dziwnym wzrokiem... moj e-mail to kasika_10@yahoo.de a
              numer gg.4839579
              czekam z niecierpliwością no odpowiedź.
              pozdrawiam
                • kasika_10 Re: Slownik persko-polski? 23.03.05, 09:21
                  ok ale mam parę pytań:
                  po -(salam )moge powiedziec -(man kati hastam )? a potem -(hale shoma khube?)-a
                  teraz czekam na odpowiedź i pewnie też pytanie co u mnie?mogę odpowiedziec:khub
                  hastam -i teraz :Mitunam ba Amir sohbat konam?--chciałabym jeszcze powiedzieć że
                  dzwonię z Niemiec ale nie wiem jak :-(
                  napewno coś tu pokręciłam więc bardzo proszę o korektę
                  • buggi Re: Slownik persko-polski? 24.03.05, 12:05
                    kasika_10 napisała:

> ok ale mam parę pytań:
                    > po -(salam )moge powiedziec -(man kati hastam )?

►oczywiscie, ze mozesz /powinnas sie przedstawic: "man Kati hastam" jest prawidlowe

a potem -(hale shoma khube?)-a
                    > teraz czekam na odpowiedź i pewnie też pytanie co u mnie?mogę odpowiedziec:khub

► khub hastam lub bardziej potocznie: "man khubam, mersi ew.( khejli mamnun )

i teraz :Mitunam ba Amir sohbat konam?--chciałabym jeszcze powiedzieć ż
                    > e
                    > dzwonię z Niemiec ale nie wiem jak :-(

Jesli na poczatku powiesz: salam, man Kati hastam. To zaraz potem mozesz dodac
                    "az Alman telefon mizanam"

> napewno coś tu pokręciłam więc bardzo proszę o korektę

►powodzenia
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka