Dodaj do ulubionych

MEGADIESEL! Co na to szymi? :)

IP: *.aster.pl 09.10.04, 16:01
Największy diesel świata:
12 cylindrów i 24000 litrów pojemności!
90.000 KM mocy!
16 mln kilometrów żywotnosci!

Zamontowali go w największym na świecie kontenerowcu. Zabiera 8000 kontenerów.
Max prędkość eksploatacyjna 45 km/h! Promień skrętu (przy 20 węzłach czyli
około 37 km/h) tylko 400 metrów!

Ahoj
pszczelarz
Obserwuj wątek
    • Gość: verte Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.10.04, 16:05
      Ale wypas!!
    • Gość: Fru fru Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.10.04, 16:10
      a jaka jaka ma elastycznasoc w zakresie 80-120 km/h?
      ;-)
      • Gość: pszczelarz Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.aster.pl 09.10.04, 16:16
        Elastyczność nieistotna. Istotny dobry tempomat.

        Przy okazji - manewr zawracania takim kolosem przy 20 węzłach musi być
        niesamowity! Nie wspominając o 45 km/h takim kolosem!

        pzdr
        pszczelarz
      • Gość: taki sobie Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.wroclaw.cvx.ppp.tpnet.pl 09.10.04, 16:16
        Czy żywotność kontenerowca mierzona jest w km :)
        pzdrw
        • Gość: pszczelarz Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.aster.pl 09.10.04, 16:21
          Nie - to teoretyczna żywotność silnika.
          W praktyce istotniejszy jest oczywiście resurs (czyli okres, przez który
          producent gwarantuje bezpieczne uzytkowanie) - ze 20 lat na pewno!

          pzdr
          pszczelarz
    • Gość: mobile Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.polsl.gliwice.pl / *.polsl.gliwice.pl 09.10.04, 16:23
      A jak odpalają taką maszynę?
      • Gość: pszczelarz Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.aster.pl 09.10.04, 16:27
        Na pych sie nie da... :)

        Z mniejszymi tyż bywają kłopoty. Ja kiedyś próbowałem przez dwa dni odpalić
        volvo-pente ale tylko ją gracko parę razy zarzygałem...

        pzdr
        pszczelarz
        • Gość: pszczelarz Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.aster.pl 09.10.04, 16:30
          Dodam może jeszcze, ze oczywiście po rusku zażigat motor = zapalić silnik :)

          pszczelarz
      • Gość: TO JA Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.lax1-4.28.143.27.lax1.dsl-verizon.net 09.10.04, 19:17
        Nizej podalem link z obrazkami. Na zdjeciu pokazujacym wal korbowy widac kolo
        zamachowe z wiencem zebatym, a na dole cos na ksztalt silnika elektrycznego.
        Czyzby rozruch byl jak w samochodzie? Co by bylo jak kapitan zgubi kluczyki?
        Pozdrowienia.
        • Gość: pidżej jak się to zapala IP: *.acn.waw.pl 10.10.04, 00:35
          Gość portalu: TO JA napisał(a):

          > Nizej podalem link z obrazkami. Na zdjeciu pokazujacym wal korbowy widac kolo
          > zamachowe z wiencem zebatym, a na dole cos na ksztalt silnika elektrycznego.
          > Czyzby rozruch byl jak w samochodzie?
          nie znam tego aparatu, ale w nieco mniejszych dieslach okrętowych rozruch
          następuje przez wtłaczanie do kolejnych cylindrów sprężonego powietrza ze
          zbiorników głównie do tego służących. a zapłon - wiadomo, samoczynny
          pozdrawiam, PJ
    • underwaterxxx Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) 09.10.04, 16:31
      zapomniales o najwazniejszych parametrach dla dieslowcow: ile niutonkow i jakie
      spalanie???!!!!
      • Gość: pszczelarz Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.aster.pl 09.10.04, 16:36
        Ile TO może mieć niutonków to nie mam pojęcia. Spalanie symboliczne - pewnie z
        pare ton ropy na godzine. Zważywszy osiągi to tyle co kot napłakał!

        pzdr
        pszczelarz
    • Gość: zgryzliwy Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: 213.199.243.* 09.10.04, 16:48
      tylko 3.75 KM z 1 litra pojemnosci ?????
      • Gość: pszczelarz Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.aster.pl 09.10.04, 17:05
        Albo 7500 KM z cylindra...

        pszczelarz
      • Gość: Kuba-Rapid Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: *.bielsko.dialog.net.pl 10.10.04, 01:26
        ale przy 100 obrotach na minute, gdyby go wkręcić na 4000, byłoby pewnie ponad
        100 koni z litra, co ty na to ?
        • Gość: zgryzliwy Re: MEGADIESEL! Co na to szymi? :) IP: 213.199.243.* 10.10.04, 01:29
          Gość portalu: Kuba-Rapid napisał(a):

          > ale przy 100 obrotach na minute, gdyby go wkręcić na 4000, byłoby pewnie
          > ponad 100 koni z litra, co ty na to ?

          czym ?
    • Gość: TO JA Czy to ten? IP: *.lax1-4.28.143.27.lax1.dsl-verizon.net 09.10.04, 17:13
      www.bath.ac.uk/~ccsshb/12cyl/

      • h_hornblower Re: Czy to ten? 09.10.04, 17:29
        Wychodzi na to, że tak. Dzieki za adres!
        Są tam też dane dla wersji 14cyl. Max moc prawie 110.000 km przy zaledwie 102
        obr/min!!! Jest też podany moment ale nie mam siły przeliczać tego na układ
        metryczny.

        Zwraca uwagę doskonałość cieplna ponad 50%, do tej pory osiągana przez jednostki
        turbinowe (chyba, że sie mylę, moze jest ktoś z polibudy?).

        pzdr
        pszczelarz
        • Gość: pszczelarz MOMENT!!! IP: *.aster.pl 09.10.04, 17:55
          pszczelarz vel h_hornblower napisał:

          Jest też podany moment ale nie mam siły przeliczać tego na układ
          metryczny.


          No to jednak przeliczyłem z ciekawości... Prawie 8 milionów Nm!!!
          Szymi, jesteś tam? :)

          pzdr
          pszczelarz
          • szymizalogowany Re: MOMENT!!! 09.10.04, 18:04
            juz czekam az go zaczna montowac w Fabii GTR
            • Gość: pszczelarz Re: MOMENT!!! IP: *.aster.pl 09.10.04, 18:17
              Tylko skurczybyk waży prawie tyle 2000 fabii... Moze jakoś po kawałku...

              pzdr
              pszczelarz
            • Gość: Fru fru Re: MOMENT!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.10.04, 19:09
              szymizalogowany napisał:

              > juz czekam az go zaczna montowac w Fabii GTR

              ROTFL ;-)
        • Gość: TO JA Re: Czy to ten? IP: *.lax1-4.28.143.27.lax1.dsl-verizon.net 09.10.04, 19:02
          nie mam siły przeliczać tego na układ
          > metryczny.

          Horacy,
          Po prostu mnozysz przez 1.36. Na przyklad 100 lb-ft bedzie 136 Nm.
          Wolne obroty sa dlatego ze naped jest bezposredni i przy wiekszych obrotach
          walu koncowka sruby mialaby za duza predkosc w wodzie, co prowadzi do kawitacji.
          Sprawnosc generalnie wzrasta ze wzrostem maszyny, a mysle ze przy tych niskich
          obrotach straty sa male. Poza tym to dwusow, wybuch przypada na kazdy obrot
          walu.
          • Gość: TakMaByc? Re: Czy to ten? IP: 213.199.243.* 09.10.04, 19:26
            Gość portalu: TO JA napisał(a):


            > Poza tym to dwusow, wybuch przypada na kazdy obrot walu.

            to ile w koncu ma cylindrow - 2 ?
            • Gość: TakMaByc? Re: Czy to ten? IP: 213.199.243.* 09.10.04, 19:33
              mialo byc :

              > to ile w koncu ma cylindrow - 1 ?
          • Gość: pszczelarz Re: Czy to ten? IP: *.aster.pl 09.10.04, 19:32
            Fakt, TO JA, że przez 1.36 , sam do tego doszedłem :) Czyli moment kosmiczny!

            Kawitacji i tak sie tu nie uniknie (przypominam 45 km/h, jedna śruba) ale co do
            obrotów czywiście jest jak piszesz.
            Wydaje mi się, że sprawność około 50% miały już turbiny parowe z pół wieku temu.
            Wiesz cos o tym?

            pzdr
            pszczelarz
            • Gość: TO JA Re: Czy to ten? IP: *.lax1-4.28.143.27.lax1.dsl-verizon.net 09.10.04, 19:48
              Co do sprawnosci napedu parowego- nie wiem na ten temat wystarczajaco zeby sie
              wypowiadac, ale wydawalo mi sie ze jest niska.
              Tu w Long Beach stoi Queen Mary jako atrakcja turystyczna. Od razu polazlem na
              sam dol zobaczyc naped. Jest zaskakujaco prosty. Z tej turbiny obroty sa
              redukowane w czyms na ksztalt skrzyni biegow, ktorej walek wyjsciowy ma na
              koncu slimak. Ta przekladnia slimakowa bezposrednio napedza kolo na wale
              napedowym ze sruba. Calosc jest powtorzona 4 razy (4 sruby).
              • Gość: pszczelarz Re: Czy to ten? IP: *.aster.pl 09.10.04, 20:00
                Z ta doskonałością cieplną to oczywiscie nie chodzi mi o maszynę parową (taką z
                tłokami) tylko turbinę parową (znacznie wyzsze cisnienie w kotle niz w tej
                pierwszej i potem parę puszczasz prosto na łopatki). Własnie taka jak w QM.

                Oczywiście obroty z turbiny QM musza być efektywnie redukowane - bo pewnie z
                poziomu kilka albo nawet kilkanaście tys ob/minutę! Ślimaki sie pewnie do tego
                fest nadają.


                pzdr
                pszczelarz
                • Gość: marynarz Re: IP: *.aster.pl 09.10.04, 20:30
                  ale na diesla to tam napedzane sa tylko agregaty,
                  paliwo silnikowe to zapewne mazut,
                  ktore przedtem trzeba podgrzac do odpowiednieje
                  temperatury o ile pamietam to do ponad 50st.
                  no i filterki trzeba czesto wymieniac,
                  a z wirowek czyscic smole.
                  cacko przy dobrych cumach zrywa polery
                  a zaloga to najwyzej 16 sailorow z czego polowa to oficerka
                  ahoj
                  • Gość: pszczelarz Re: IP: *.aster.pl 09.10.04, 20:42
                    A może bunkier 380? :)

                    Nie - to diesel...

                    pzdr
                    pszczelarz
          • Gość: mobile Re: Czy to ten? IP: *.polsl.gliwice.pl / *.polsl.gliwice.pl 09.10.04, 23:05
            Raczej 146.
            • etom Re: Czy to ten? 10.10.04, 01:27
              Gość portalu: mobile napisał(a):

              > Raczej 146.

              raczej 135.6283701
              www.vtuning.com/kalkulator.html
            • Gość: TO JA Re: Czy to ten? IP: *.lax1-4.28.143.27.lax1.dsl-verizon.net 10.10.04, 02:59
              Policzmy razem. Najpierw funt razy stopa na kilogramometry.
              1 lb X 1 ft = 0.454 kG x 0.305 m = 0.138 kGm.
              Teraz wiedzac ze 1 kG = 9.81 N, 0.138 kGm X 9.81 = 1.36 Nm

              Podobnie, zeby z kilowatow uzyskac konie mechaniczne, tez mnoze przez 1.36.
              Czy jedno 1.36 ma cos wspolnego z drugim 1.36 nie wiem i nie chce wiedziec :))
              • Gość: mobile Re: Czy to ten? IP: *.polsl.gliwice.pl / *.polsl.gliwice.pl 10.10.04, 10:38
                Obaj macie rację.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka