Dodaj do ulubionych

Wychowanie a geny

26.12.20, 15:51
Polecam. Świetna dyskusja na temat wpływu wychowania-dzieciństwa/genów na kształtowanie jednostki. Program z 2008 roku. Wśród zaproszonych gości prof. Bogusław Wolniewicz.

www.youtube.com/watch?v=wOmTW0g6MNc
Obserwuj wątek
  • mona.blue Re: Wychowanie a geny 28.12.20, 12:13
   A co do meritum to nie zgadzam się już z samym założeniem dyskusji , który brzmi ' Mit dziecinstwa'. Wpływ dzieciństwa na nasz rozwój, osobowość i charakter wydaje mi się nie do podważenia. Natomiast Wolniewicz uważa, że to tylko jakieś 5 proc., reszta to geny. I potępia w czambul cała psychoanalizę, coś na młyn Matrixa:)
     • yadaxad Re: Wychowanie a geny 28.12.20, 17:29
      Owszem, gen agresji jest rozpowszechniony, ale aby się uaktywnił potrzebne jest w rozwoju zetknięcie się z silną przemocą. Przenosi go chromosom X ( "wina mamusi), ale kobiety są mniej skłonne, bo mają dwa X i drugi może agresję pierwszego rozrzedzać, a panowie dostają jedno X i z jego skłonnościami muszą sobie poradzić. W środowiskach brutalnych przez dłuższy czas, gdzie kobiety wybierają "twardych" opiekunów życiowych, złe iksy się kumulują. Dlatego np. trudno oczekiwać, że uchodźcy będą skrzywdzonymi aniołami, którzy będą się zachowywać jak wdzięczne owieczki.
   • trust21 Re: Wychowanie a geny 29.12.20, 17:25
    mona.blue napisała:

    > A co do meritum to nie zgadzam się już z samym założeniem dyskusji , który brzm
    > i ' Mit dziecinstwa'. Wpływ dzieciństwa na nasz rozwój, osobowość i charakter
    > wydaje mi się nie do podważenia. Natomiast Wolniewicz uważa, że to tylko jakieś
    > 5 proc., reszta to geny. I potępia w czambul cała psychoanalizę, coś na młyn M
    > atrixa:)
    >


    Wolniewicz był w dużym stopniu neopozytywistą. Neopozytywiści byli dogłębnymi krytykami psychoanalizy. Też się nie zgadzam z tym co mówił w tym programie. Zwyczajnie nie miał racji. Zresztą nie bawiłbym się w procenty. Tego nie da się tak określić. Geny i środowisko wspólnie kształtują jednostkę i tyle. Żeby zrozumieć postawę filozoficzną Wolniewicza. On był pod silnym wpływem Ludwiga Wittgensteina-ojca neopozytywizmu.

    Co do tytułu to zgadzam się. Jest stronniczy. Jednak nie zmienia to faktu, że dyskusja jest ciekawa, i to pomimo tego, ze Wolniewicz detonował dyskusję.
  • kod_matrixa Re: Wychowanie a geny 29.12.20, 22:04
   Aby zacząć rozważania nad wpływem genów i środowiska, najpierw trzeba doprecyzować czym są cechy charakteru.

   To kim jest dorosły człowiek, czym się zajmuje, a w związku z tym również jak się zachowuje nie decydują tylko te dwie składowe, lecz cały szereg uwarunkowań społecznych, rodzinnych, miejsca zamieszkania, zwyczajnego zbiegu wielu okoliczności etc. etc.

   Jeśli chodzi o kwestie stricte behawioralne, te zdecydowanie są bardziej zdeterminowane przez biologię czyt. geny. Środowisko może tylko w pewnym zakresie je ukształtować, ale w zdecydowanie mniejszym niż gen.

   Człowiek o konkretnym dość ograniczonym IQ nie osiągnie pewnych zdolności w porównaniu ze swoim biologicznym rodzeństwem o znacznie wyższym IQ bez względu na środowisko czyt. wychowanie.

   Neuroanatomia przede wszystkim jest zdeterminowana biologią (genami) w ogromnym stopniu już w okresie prenatalnym. Dalsza jej "obróbka" jest już mocno ograniczona w ramach pewnej neuroplastyczności, która jednak nie może równać się z ukształtowaniem przez naturę. Mózg to nie guma. Podobnie jak nie można zmienić sobie wielu innych parametrów w sposób naturalny: grupy krwi czy koloru tęczówek oczu.

   Reasumując, geny pozostawiają z pewnością jakieś pole manewru dla środowiska, ale jest ono mocno ograniczone.
  • kod_matrixa Re: Wychowanie a geny 29.12.20, 22:11
   Choć na pierwszy rzut oka, względnie ucha, to samo zachowanie obu ludzi niekoniecznie musi oznaczać te same cechy.

   Istotniejsze są rzeczy, który nie są widoczne, takie jak motywacja czy intencje kierujące takim czy innym zachowaniem.

   Są to kwestie o wiele bardziej złożone, niż mogłoby to wydawać się z samych obserwacji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka