Dodaj do ulubionych

Wg badań czytanie forum obniża IQ

01.06.05, 08:58
Wg badań opublikowanych niedawno w "American Journal of Cognitive Psychology"
regularny udział w internetowych forach dyskusyjnych obniża IQ nawet o 10 pkt.
Psychologowie nie są zgodni co do przyczyn tego zjawiska. część uważa, że
następuje tu zjawisko równania do najgorszego w grupie - tj. jeśli potraktować
forum jako nieformalną grupę - inteligencja tej grupy równa jest inteligencji
najmniej inteligentnego z uczestników.

Następuje stopniowe upodabnianie się osobników o wyższym ilorazie na skutek
czego ich procesy poznawcze przebiegają w zwolnionym tempie. I co
najważniejsze - przekonując się, że wielu innych skłonnych jest do umysłowego
lenistwa - co często widaćna forum - sami zniechęcają się do poważnych zajęć,
lektur, rozmyślań.

Podczas obserwacji mózgów uczestniczących w forum dyskusyjnym za pomocą emisji
pozytronowej (PET) wykazano, że procesy w ich mózgu przypominają w znacznym
stopniu procesy w mózgu osoby oglądającej telewizję.

To poddaję Wam wszystkim pod rozwagę...
Obserwuj wątek
    • krtysia Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 09:01
      wiedzialam ,,ze od jakiegos czasu ,,,cos ze mna nie tak .;)))
      • m.malone Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 09:20
        Ale chyba masz jakis zapas:D?
        • rozgwiazda1 Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 13:20
          Malone, niektorzy tu ciagna juz na debecie;))
    • procesor Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 10:48
      i jak rozumiem jest to niezalezne od tego czy na forum rozmawia sie o dupie Maryni
      czy o zagadnieniach fizyki kwantowej lub osiągnieciach nowoczesnej medycyny?

      czy ktoś sprawdził jak działaja na uczestników rozmaitych kongresów czy innych
      paneli - dyskuje na zywo?? :)

      zdaje sie że nie mają one na celu obniżenia IQ uczestników?

      co więc tak bardzo odróżnia jeden i drugi sposób dyskusji?
      A może w ogóle dyskusje obniżają IQ?? :P
    • ziemiomorze Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 11:01
      Bardzo mnie cieszy, ze ktos to w koncu napisal.
      Kiedy ilosc dorozek w Paryzu - wraz ze wzrostem populacji tego miasta - zaczela
      wzrastac, matematycy wyliczyli, ze w 1920 ilosc gnoju na ulicach siegnie
      pierwszego pietra kamienic. Kiedy wymyslono telefony, prorocy glosili, ze
      zabija one wiezi miedzyludzkie. Radio mialo spowodowac, ze znikna ksiazki,
      telewizja miala sprawic, ze przestanie byc potrzebne radio, video mialo zniesc
      potrzebe ogladania telewizyjnych kanalow, a gry komputerowe mialy zmiesc rynek
      na VHS-y i DVD... To byly poparte rzetelna wiedza i najlepszymi checiami
      badania.
      I pytanie: jakie byly (i czy w ogole) zmienne tego badania (wiek, ilosc
      sprzedzanych przed kompem godzin w ogole, jakosc merytoryczna forow, istnienie
      zycia poza netem itd)
    • luty10 Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 11:30
      moje IQ uleglo znacznemu podwyzszeniu, to pewnie jakas anomalia, ale
      ja skrupulatnie czytuje Ziemiomorze, moze dlatego...:)
    • ivek Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 16:24
      ło matko i córko, czyli bez zapodania sobie Mozarta nie można czytać (wtedy IQ
      się podnosi zdaniem znamienitych uczonych amerykańskich) na zasadzie równoważenia.

      Teraz tylko czekam na plebiscyt w sprawie who's the weakest link

      albo "do kogo dzisiaj równamy".

      ech..
      • iwan_w Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 05.06.05, 16:59
        ivek napisał:

        > ło matko i córko, czyli bez zapodania sobie Mozarta nie można czytać (wtedy IQ
        > się podnosi zdaniem znamienitych uczonych amerykańskich)

        IQ się podnosi, a portfel otwiera... zdaniem równie znamienitych uczonych
        angielskich badających zachowania klientów restauracji... Wiesz, chablis itd.;)

        na zasadzie równoważen
        > ia.
        >
        > Teraz tylko czekam na plebiscyt w sprawie who's the weakest link
        >
        > albo "do kogo dzisiaj równamy".
        >
        > ech..
    • widzejasnosc Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 01.06.05, 22:28
      Co mnie ciagle zdumiewa i denerwuje to to ze w Polsce ciagle ludzie powoluja
      sie na "Ameryke".
      Jest to kraj (USA) daleko od Europy a wszczegolnosci od Polski.
      Emigranci i ich potomkowie ktorzy nie byli intelektualistami.
      Twardo doszli do kasy i dobrobytu w ich pojeciu oczywiscie.
      Niewatpliwie maja osiagniecia w technologiach roznego rodzaju i manipulacjach
      spoleczenstw, wieksze niz Zsrr ktore sie rozpadlo a oni nie.
      Ale do cholery, co jest grane, dlczego nie porownujecie sie do Niemcow,
      Francozow, Szwedow, ich IQ etc chyba jest bardzie zblizone do polskiego niz
      farmerow z Idaho czy Wyoming.
    • frustro 2 tygodnie na plaży lub zwolnieniu IQ - 20% 01.06.05, 22:44
      leżenie plackiem na plaży lub zwolnieniu lekarskim powoduje obniżenie IQ o
      20%... czy ktoś widział "spalonego intelektualistę"?
      • jula09 Re: 2 tygodnie na plaży lub zwolnieniu IQ - 20% 05.06.05, 16:56
        To kilka przeczytanych książek,
        obejrzenie programów w telewizji na które brakuje czasu.
        Forum niszczy samodzielność myślenia,
        daje tyle samo co plotki z kumoszkami
        na ławce przed blokiem, czyli nic.
    • jpsi mhm. -> 01.06.05, 23:17
      Dlugie czytanie roznych krotkich informacji, ma sie tak do ksiazek jak
      nauczanie 15 przedmiotow w liceum, na raz do nauczania blokowego...

      To pierwsze zaladowuje pamiec, swiadomosc, i blokuje mozg od myslenia.
      Chwilowo, do momentu przyswojenia duzej ilosci niepowiazanych ze soba bodzcow.
      Natomiast to drugie pozwala na specjalizacje i trening wyobrazni, whatever.
      Pobudza przez dlugi czas w podobny sposob.

      mozemy zrobic wlasne badania. Iq po forum, i IQ po dwoch tygodniach wakacji z
      Forum i Iq po dwoch tygodniach wakacji w cichym lesie na mazurach jako
      kontrole...
      • alizah Re: mhm. -> 05.06.05, 16:13
        procesor: pozwolę sobie zauważyć, że nie jest specjalnie możliwe na forum
        internetowym prowadzenie pogłębionej dyskusji w dowolnej dziedzinie - forum
        sprzyja krótkiej formie, plotkom i interakcjom społecznym.

        Wśród stałych bywalców często dochodzi do syndromu myślenia grupowego.
        Dla kazdego uczestnika konferencji, paneli dyskusyjnych itp. szybko staje sie
        jasne, ze tworcza naukowa dyskusja jest n-planowym celem tych wydarzen: znacznie
        bardziej istotne sa cele towarzyskie, promocyjne, medialne itd.

        widzejasnosc: jednym z zrodel obecnej potegi USA jest fakt, ze przed i w trakcie
        wchlonela mase imigrantow z Europy, w tym jej kwiat naukowy (przypomne, ze dzieki
        temu chocby Amerykanie zdazyli skonstruowac bron atomowa)

    • mmax20 Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 06.06.05, 06:05
      znowu ktoś 'zrobił' inteligencję i 'zapomniał' o empatii..
      • mmax20 wyrywać na nowiu 06.06.05, 07:27
        dla wszystkich, którzy w trosce o swoje IQ chcą odejść z forum, ale nie mogą:
        wyrywać na nowiu, (jak wszystkie chwasty) jeszcze dzisiaj i do północy
        www.mond.de
    • dorabiam Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 12.05.16, 23:40
      Wg tej logiki poziom IQ maleje i rośnie - inaczej gdybym siedział co dzień na forach itp. to bym dziennie tracił 10 punktów... dość szybko wg testu na iloraz inteligencji testy-iq.com.pl stał bym się warzywem ;)
    • perfum racja - fora to demokratyzacja 13.05.16, 00:23
      ci z najwiekszym IQ powinni tu wpadac tylko okazjonalnie...

      ci z nizszym IQ rzecz jasna z foro korzystaja.

      ale jest wyjscie: fora specjalistyczne.
      - czyli spoleczenstwo klasowe w wersji Net.
      • 1klementyna Re: racja - fora to demokratyzacja 13.05.16, 10:25
        Hahaha, o tym samym wczoraj pomyślałam.
    • lilith45 Re: Wg badań czytanie forum obniża IQ 14.05.16, 10:57
      Jak ktoś wiedzę, rozrywkę oraz kontakty z ludzmi czerpie wyłącznie z forum i ogranicza tylko do forum, to zapewne.

      Zniżamy sie do poziomu mniej inteligentnych (inni też się do nas zniżają) tak samo jak w życiu realnym, bowiem normalny człowiek, pewny swej wiedzy, nie ma potrzeby wywyższania się swoim sposobem bycia ani wypowiedzi, ale nikt też nie każe ani nie zmusza do przebywania non stop w towarzystwie mniej inteligentnych lub takich, od ktorych niczego sie nie nauczymy, czy ktorzy nie stanowią dla nas żadnej inspiracji.

      Jednak tych Amerykańskich badań nie brałabym tak poważnie, bowiem poważne badania są potwierdzane przez kilka grup badawczych. Mimo to ziarno prawdy może w tym byc. Jeśli spędzasz tu dużo czasu, nie masz czasu na własny rozwój, własne zainteresowania.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka