alizah
01.06.05, 08:58
Wg badań opublikowanych niedawno w "American Journal of Cognitive Psychology"
regularny udział w internetowych forach dyskusyjnych obniża IQ nawet o 10 pkt.
Psychologowie nie są zgodni co do przyczyn tego zjawiska. część uważa, że
następuje tu zjawisko równania do najgorszego w grupie - tj. jeśli potraktować
forum jako nieformalną grupę - inteligencja tej grupy równa jest inteligencji
najmniej inteligentnego z uczestników.
Następuje stopniowe upodabnianie się osobników o wyższym ilorazie na skutek
czego ich procesy poznawcze przebiegają w zwolnionym tempie. I co
najważniejsze - przekonując się, że wielu innych skłonnych jest do umysłowego
lenistwa - co często widaćna forum - sami zniechęcają się do poważnych zajęć,
lektur, rozmyślań.
Podczas obserwacji mózgów uczestniczących w forum dyskusyjnym za pomocą emisji
pozytronowej (PET) wykazano, że procesy w ich mózgu przypominają w znacznym
stopniu procesy w mózgu osoby oglądającej telewizję.
To poddaję Wam wszystkim pod rozwagę...