stasiomama 22.09.05, 10:46 Mój mały za tydzien będzie miał cystografię i ewentualne podcięcie zastawek. W jakim celu jest wykonywany ten zabieg? Karola www.kki.pl/~magdunia/reflux/stasiomama.jpg Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
azosiolek Re: Po co podcinanie zastawek 23.09.05, 09:59 Najprościej mówiąc: po to, żeby je zlikwidować. Zastawki to fałdki błony śluzowej, które stanowią przeszkodę w wypływaniu moczu przez cewkę moczową. Mogą one powodować dysfunkcje pęcherza (bo musi kurczyć się silniej, żeby wypchnąć mocz przez przeszkodę) i refluks (bo mocz ma utrudniony wypływ dołem, więc rozpycha się w pęcherzu, napierając i poszerzając ujścia moczowodów). Żeby skutecznie leczyć refluks i pęcherz, trzeba najpierw pozbyć się fizycznej przeszkody - czyli zastawki. UWAGA: nacięcie zastawki jest zabiegiem bardzo delikatnym i zdarza się, że trzeba go powtórzyć, aby ją 'dociąć". Czego Wam, oczywiście, nie życzę. Po nacięciu zastawki dziecko ma zakładany cewnik, mocz może być na początku troszkę podbarwiony krwią, przez kilka dni po zabiegu może go boleć przy siusianiu. Odpowiedz Link