Forum Praca Praca
ZMIEŃ
  Dodaj do ulubionych

  Zmiana warunków pracy

  09.10.19, 20:14
  Dzień dobry,

  Mam pytanie do osób znających prawo pracy. Czy pracodawca może nagle narzucić pracę w weekendy i to bez opcji odbioru dni wolnych za weekend w tygodniu tylko zapłaci za nią? Praca byłaby 40h plus po 4h w dwa dni weekendu średnio co 3 tydzień. Czy może ponadto narzucić zmianę godzin pracy z jednozmianowej na dwie zmiany? Czy to wymaga zmiany umowy o pracę i co jeśli się takiego aneksu nie podpisze? Zwolnienie i sąd pracy? Liczę na Waszą wiedzę i praktykę życiową.


  --
  bardoszka: Powinnam swoje 15-letnie dziecko upchnąć w jakimś oknie życia?

  morekac: Nie da rady, nie zmieści się. Gdyby się mieściło, byłoby zbyt wielu chętnych.
  Obserwuj wątek
   • banowanyzaprawde1 Re: Zmiana warunków pracy 12.10.19, 20:52
    W rozpatrywanym przypadku, będącym przedmiotem niniejszego opracowania, będziemy mieli do czynienia ze zmianą warunków dla pracownika, jest to bowiem tzw. wypowiedzenie zmieniające, które może złożyć tylko i wyłącznie pracodawca. Zatrudniony może, w przypadku takiej woli, jedynie sugerować wprowadzenie dla niego korzystnych zmian do umowy. Nie ma jednak możliwości złożenia pracodawcy takiego wypowiedzenia.
    Wypowiedzenie zmieniające dotyczy zmiany wynikających z umowy o pracę warunków pracy i płacy. Poprzez wypowiedzenie zmieniające możliwa jest, więc w zasadzie zmiana wszystkich warunków umowy o pracę. Niedopuszczalna natomiast jest zmiana rodzaju umowy o pracę przy zastosowaniu wypowiedzenia zmieniającego.

    Sąd Najwyższy podjął w tym zakresie uchwałę (7 sędziów), w której orzekł, że nie jest dopuszczalna - przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 k.p.) - zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nie określony na umowę na czas określony.) – sygn. akt I PZP 52/93.

    Natomiast zmiana taka może zostać dokonana na mocy porozumienia stron. Wypowiedzenie zmieniające jest konieczne w przypadku zmiany istotnych warunków umowy o pracę. Istotne warunki umowy o pracę wynikają przede wszystkim z przepisów prawa pracy. Artykuł 29 k.p. określa warunki, które uznawane są za istotne.
    W związku z tym zmiany w trybie wypowiedzenia zmieniającego wymaga:

    - zmiana rodzaju pracy;

    - zmiana miejsca wykonywania pracy;

    - zmiana wymiaru czasu pracy;

    - zmiana wynagrodzenia na niekorzyść pracownika.
    Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

    Jest to podstawowy obowiązek pracodawcy.

    Pracodawca musi złożyć w formie pisemnej wypowiedzenie oraz wskazać nie tylko na te elementy umowy, które mają ulec zmianie, ale również zaproponować na piśmie nowe warunki pracy, które powinny być skonkretyzowane, a niewskazane w sposób ogólnikowy.

    Należy jednak zważyć, iż nie wszystkie warunki pracy będą wymagały złożenia wypowiedzenia zmieniającego. Wypowiedzeniu muszą ulec jedynie te warunki pracy, które wynikają z treści umowy o pracę i są - co niezwykle ważne - istotne.

    Są to, zatem kwestie dotyczące wynagrodzenia, stanowiska pracy, rodzaju pracy lub rozkładu czasu pracy. Nie dotyczy to jednak rodzaju umowy - w takim przypadku strony muszą zawrzeć nową lub porozumienie zmieniające. Nieistotne zmiany umowy mogą być z kolei zmieniane jednostronnie przez pracodawcę.

  Popularne wątki

  Nie pamiętasz hasła

  lub ?

   

  Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

  Nakarm Pajacyka