Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    Proszę o pomoc

    IP: *.internetdsl.tpnet.pl 17.01.07, 10:12
    Witam,
    w 2006 r. pracowałam od stycznia do marca, od 30.03 do 14.04 byłam na
    zwolnieniu, 15 kwietnia urodziłam dziecko. Do 13 sierpnia bylam na urlopie
    macierzyńskim, niestety w trakcie jego trwania wyszly problemy ze zdrowiem,
    operacja, a skutkiem tego zwolnienie do 10 listopada. Potem byłam na urlopie
    wypoczynkowym, bo miałam jescze zalegly za 2005 r. W grudniu wróciłam do
    pracy. Dziś się dowiedziałam, że nie przysługuje mi prawo do uzyskania "13"
    ponieważ zgodnie z orzeczeniem SN z 2003 r. "13" przysługuje w wypadku
    efektywnego przepracowania 6 miesięcy. Pracuję w instytucji budżetowej i nie
    ukrywam, ze nawet czesc 13 mocno by mi się przydała. Czy może ktoś się
    orientuje w przepisach i mógłby mi podpowiedzić gdzie jescze mogę szukać
    uzasadnienia, że jednak powinnam dostac 13. W rozporządzeniu o dodatkowym
    wynagrodzeniu rocznym dla pracowników... nie ma mowy o efektywnym
    przepracowaniu 1/2 roku. Proszę o pomoc.
    Obserwuj wątek
      • snajper55 Re: Proszę o pomoc 17.01.07, 14:50
        Gość portalu: Gosciowa napisał(a):

        > W rozporządzeniu o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników... nie ma
        > mowy o efektywnym przepracowaniu 1/2 roku. Proszę o pomoc.

        Ale jest o okresie przepracowanym (to jest ustawa, a nie rozporządzenie):

        "Art.2.2. Pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku
        kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości
        proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co
        najmniej 6 miesięcy."
        www.abc.com.pl/serwis/du/1997/1080.htm

        A według Sądu Najwyższego (25 lipca 2003 r. sygn.IIIPZP7/03) musi to być okres
        efektywnie przepracowany.
        www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_070115/prawo/prawo_a_3.html

        Tak więc, ponieważ nie masz przepracowanych 6 niesięcy ani 13, ani jej część Ci
        się nie należy.

        S.
        • Gość: ja Re: Proszę o pomoc IP: *.abp.pl 17.01.07, 18:12
          ale teraz tak:
          jeśli "13" wypłacane są na przełomie lutego/marca a ja właśnie w lutym będę
          pracowała 6 miesięcy u danego pracodawcy, należy mi się "13" czy nie?
          • snajper55 Re: Proszę o pomoc 17.01.07, 18:45
            Gość portalu: ja napisał(a):

            > ale teraz tak:
            > jeśli "13" wypłacane są na przełomie lutego/marca a ja właśnie w lutym będę
            > pracowała 6 miesięcy u danego pracodawcy, należy mi się "13" czy nie?

            13 jest wypłacana do końca marca za ubiegły rok i to w ubiegłym roku trzeba te 6
            miesięcy (a dokładniej 180 dni) miec przepracowane.

            S.
            • Gość: gościowa Dziękuję IP: *.internetdsl.tpnet.pl 18.01.07, 09:26
              Dziękujkę za inf. Szkoda, że jednak nie dostanę tej kasy, no ale nie ja jedna
              czcuję się "zrobiona" prze nawet nie wiem kogo. I prosze no niepisanie, że mam
              roszceniowy stosunek co do pracodawcy, bo tak nie jest.

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka